JC_Denton

Starcraft 2

Recommended Posts

Μιας και δεν έχουμε θέμα για το παιχνίδι, είπα να κάνω ένα και να δώσω και κάποια new info :D

Βρήκα μερικές νέες εικόνες από το πόσο έχουν εστιάσει στα γραφικά οι Developers (έγινε χαμός με το "Cartoonish" look του στα fora) και πραγματικά, τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα, Blizzard delivered απ ότι φαίνεται :D

http://pc.ign.com/articles/955/955325p1.html

starcraftiiterranswingslk0.jpg

starcraftiiterranswingsxg6.jpg

starcraftiiterranswingswm4.jpg

starcraftiiterranswingsyf8.jpg

starcraftiiterranswingskm3.jpg

Καμία σχέση, πραγματικά :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το performance hit να μην είναι επώδυνο για την τσέπη μας και να μην αλλάξει νοοτροπία η Blizzard από την αρχή "gameplay owns everything" για χάρη των noobs που θέλουν high end graphics. FFS ακόμα παίζω SC και το απολαμβάνω...

Υ.Γ. Tα models είναι πανέμορφα πάντως. Άντε να δούμε και το παιχνίδι στα καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πιάσει και στο Diablo 3 αυτό.

Είναι ο βασικός λόγος που καθυστερεί να το λανσάρει η Blizzard.

Δε βιαζόμαστε... ας γίνει καλή δουλειά πάνω απ'όλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο ακούγεται....λένε ότι ίσως το SC2 δε θα έχει LAN multiplayer (!!!!??!)...

http://www.destructoid.com/blogs/Drach/starcraft-2-without-lan--125370.phtml

Μου φαίνεται χαζό...εννοείται ότι το κάνουν για να σε αναγκάσουν να μπεις Bnet (αν ισχύει βέβαια), αλλά είναι γελοίο - το πρώτο SC είχε πόσα εκατομμύρια πωλήσεις, φοβούνται ότι δε θα πουλήσει το 2 δλδ?

Ελπίζω να μην ισχύει...:(

Link to comment
Share on other sites

RTS χωρίς LAN? Νομίζω ότι είναι απλά FUD...

Να το κάνει γιατί; Για να παίζουμε στο battle.net ? Συνδρομητικά;

Όσο μεγάλο fanbase και να έχει, αν επιχειρήσει τέτοιους εκβιασμούς, θα το πληρώσει το τίμημα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο battle report πραγματικά - πολλές νέες μονάδες + abilities, μ' άρεσε πολύ. Αυτή τη φορά όντως είδαμε φοβερό micromanagement - στα προηγούμενα όχι και τόσο. Πάω να συνεχίσω το Brood Wars :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήμουν σε μια γωνιά με οπτική στον υπολογιστή του David Kim.... O τύπος θα με είχε νικήσει σε 7 λεπτά/.

JC, πώς είδες τα γραφικά και τα animations? Τι απαιτήσεις περιμένεις να έχει το παιχνίδι για smooth gameplay ? (Ελπίζω να υπάρχει full support για multicore)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος είναι ο Kim, το χει πιάσει το νόημα. Γενικά από τη στιγμή που μπήκε το 3D μέσα, όλα τα RTS απαίτησαν πολύ περισσότερο micromanagement, με μερικούς τίτλους να βασίζονται εξ'ολοκλήρου πάνω του (δες Dawn of War). Αυτός φαίνεται ότι το κατέχει, είναι χαρακτηριστική η ευκολία του να χειρίζεται τις μονάδες (και ο άλλος ο βλάκας δεν κάθισε να του επιτεθεί με 2 drones στην αρχή αλλά τον έκανε ένας probe ντα :hehe:)

Βέβαια θέλει και κάψιμο για να φτάσεις εκεί - δες στο σημείο που πατάει το shift και κάνει τον probe να γυρίζει κύκλους, μέσα σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο έχει κάνει 10 σωστά κλικ, ενώ ταυτόχρονα χειρίζεται και τη βάση με το πληκτρολόγιο.

Τώρα όσο για τις απαιτήσεις - man φαίνεται ελαφρύ. Είναι όντως πολύ πιο όμορφο από πριν (εκείνη τη WoW αηδία που είχαμε πρωτοδεί :hehe:) αλλά δε νομίζω να είναι πολύ βαρύ. Μου κάνει για "έξυπνα" φτιαγμένη μηχανή, με ωραία αλλά ταυτόχρονα ελαφριά effects.

Υπολογίζω δλδ ότι μια GTS 250/4770 θα το έχουν σχετικά άνετα σε νορμάλ αναλύσεις, είτε με 2πύρηνο είτε με 4πύρηνο. Για πιο μεγάλες, άντε να χρειαστεί καμιά 285/4890, δε μου κάνει για τραγικά βαρύ, ακόμα και στα 2560 θα αρκούν αυτές.

Θα δούμε, αν καταφέρω να με βάλει στο beta η Blizz (λόγω PC κατά βάση και προϊστορίας με τα beta tests του Diablo II), θα ζητήσω άδεια για να βγάλω κάτι σαν Preview - θα δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

To είδα το battlereport3....απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...είναι απ'τα παιχνίδια που θα μείνουν μόνιμα στο σκληρό μέχρι το επόμενο...Blizz υποκλίνομαι

Link to comment
Share on other sites

Σου χω πει, αυτοί είδαν ότι έρχεται το Star Wars που λογικά θα τα πάρει όλα στα ΜΜΟ (θα παρατήσει κόσμος το Eve!) και απλά θα χτυπήσουν με 5+ τίτλους μέσα σε 3-4 χρόνια, οι οποίοι θα πουλήσουν κοντά 50 εκατομμύρια κόπιες ;)

Πάντως είναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ όσον αφορά το Lore, το οποίο απλά δεν το σέβονται καθόλου. Να βλέπω να γίνονται 2 Dark Templar merge σε κλασικό Archon είναι ψιλο-ιεροσυλία για τη μυθολογία του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

PROBLEM

Major Malfunction

Please Restart

A new list of features surraunding the upcoming RTS franchise Star Craft 2 that might interest you were announced today. Starting with the big one, Blizzard has confirmed that Star Craft 2 will not support LAN multiplayer mode.

FIAL

Παω να δω το video: http://www.techpowerup.com/downloads/1440/Star_Craft_2:_Multiplayer_Gamplay_HD.html

και να διαβασω τη συνεντευξη: http://www.shacknews.com/onearticle.x/59329

Link to comment
Share on other sites

Με τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζω atm στη ζωή μου, έμεινα εκτός ενημέρωσης και πραγματικά δεν έχω το χρόνο να διαβάσω ή να δω τη συνέντευξη.

Και επειδή τυχαίνει κάποιοι "ξεφτυλισμένοι" να δυσκολεύουν τη ζωή μου, έτσι μόνο μπορώ να χαρακτηρίσω και την Blizzard για τούτο το "planned feature technology"

Καλύτερα. Ούτε SC2 ούτε αναβάθμιση. οικονομία μπας και καταφέρω να αποκτήσω σπίτι. Είναι πιο σημαντικό.

Υ.Γ. sorry που θα με περνάτε για τρελό με αυτά που γράφω, αλλά όποιος ξέρει τι περνάω θα μου δώσει δίκιο.

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now