ghost

Aγορά ταχύτατου δισκου

Recommended Posts

Αφου δεν υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα για σκληρους, το ποσταρω εδω:D

Σκεφτομαι να αγορασω ενα νεο και γρηγορο σκληρο σε αντικατασταση του υπαρχοντος μου, ο οποιος ειναι παλιος και σερνεται.

Απ οτι ξερω, ο πιο γρηγορος ειναι ο Raptor και επειδη δε με πολυνοιαζει η μεγαλη χωρητικοτητα σκεφτομαι να παρω αυτον εδω(150GBs, 140€):

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303732

Μηπως ομως δεν γινει πληρης αξιοποιηση του επειδη το συστημα μου ειναι λιγο παλιο (A64 X2 4400 s939, DDR400) ??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι και τοσο ησυχος... Κανει κανονικα ολους τους θορυβους που εκανε και ο προηγουμενος sata1 μου, απλα ειναι λιιιγο πιο σιγα.

Ουτε κι απο ταχυτητα ειναι αυτο που περιμενα... Γρηγοροτερος βεβαια και χωρις κολληματα, αλλα περιμενα κατι περισσοτερο:)

Ισως φταιει και το αρχαιο μου συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβο ειχα 2 raptorx με τους οποιους σε επιανε πονοκεφαλος μετα απο λιγο :D οποτε οτι και να ακουσω τωρα μου φαινεται πολυ ησυχο

Απο την στιγμη που εβαλα τους veloci ηρεμησα....

τωρα απο ταχυτητα δεν χω δοκιμασει με ενα δισκο αλλα τους δικους μου σε raid 0 που τους εχω ειμαι υπερευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και μια διορθωση στο #5, "ο προηγουμενος sata1 μου" ειναι το σωστο, οχι "ο προηγουμενος ide μου". Εχω παψει να χρησιμοποιω ide σε αυτο το συστημα προ πολλου.

Λοιπον φιλε drunkard,

μολις ειδα το image σου εκανα ενα ΓΛΟΥΠ ενω το στομα μου εμεινε ανοιχτο για αρκετη ωρα...

2740 βγαζεις στο raid?! Αυτο το νουμερο αφορα εγγραφη? οταν γραφεις απ τον εναν δισκο στον αλλον ή οταν γραφεις απο εξωτερικη πηγη, ας πουμε?

Ο δικος μου παει 250+ με αριστα το 300. Δηλαδη αν τον εκανα raid με αλλον εναν θα ειχα 10πλασια ταχυτητα?

O ssd πόσο πηγαινει?

Link to comment
Share on other sites

το 2740 που ακριβως το ειδες? στο burst speed? αυτο μηδαμινο ρολο παιζει, εως καθολου.

Το 241.1ΜΒ/s ειναι η ταχυτητα του raid0 του φιλου.

Αν ετρεχε και το HDTach σε long run θα βλεπαμε και πιο σωστα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

1.

Eδω κανω copy ενα iso 3.4GB απο το Raid 0+1 που εχω με 4 seagate 320GB 7200.10 (3320620AS) 3.ΑΑΚ firmware με 64κ stripping size.

προς τους Velocraptor WD1500 HLFS-01G6U0 με 04.04V01 firmware και stripping size 128k.

ο controller ειναι ICH10R.

apo_0_1_se_veloci845.jpg.xs.jpg

2.

Εδω κανω copy το ιδιο αρχειο απο τους veloci στο 0+1

apo_veloci_se_0_1247.jpg.xs.jpg

εχει κανεις αλλος κανει καποια αντιστοιχη μετρηση?

να δουμε εαν συμφοωνουν τα νουμερα ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλος ετσι δεν γινεται να καταλαβεις πως δουλευει το μηχανημα. Απο τα πλασματικα νουμερα που λενε τα windows δεν γινεται.

Επισης το να κανεις copy ISO ειναι το πιο απλο πραγμα. Ολοι οι δισκοι ποιανουν το MAX των επιδοσεων τους εκει. Ακομα και 2 640AAKS της WD ιδιες επιδοσεις με τους velociraptors θα ειχε.

Δοκιμασε να κανεις copy 2-3.000 μικρα αρχεια με συνολικο μεγεθος 4-5GB. Εκτος αν ολη τη μερα αντιγραφεις ISO απο το ενα μερος στο αλλο.

Και παλι δειξε βιντεο, οχι screenshot.

Link to comment
Share on other sites

το 2740 που ακριβως το ειδες? στο burst speed? αυτο μηδαμινο ρολο παιζει, εως καθολου.

Το 241.1ΜΒ/s ειναι η ταχυτητα του raid0 του φιλου.

Αν ετρεχε και το HDTach σε long run θα βλεπαμε και πιο σωστα νουμερα.

2743 λεει η κοκκινη μπαρα...

Αν ο φιλος εχει μόνο 241, τοτε εχει λιγοτερο απο μενα που δεν εχω raid.

Το 241 ειναι η εγγραφη?

Link to comment
Share on other sites

Ghost εσυ ποσο βγαζεις με ενα δισκο????????

ανεβασε ενα print screen δοκιμασε εαν θες και με το hdtune

θα κανω αυριο ενα τεστ με 3-4000 αρχεια διαφορων μεγεθων να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Η κοκκινη μπαρα μπορει να λεει και 3500 μπορει να λεει και 300. Αυτο δεν σημαινει τιποτα

Αυτο που εχω κυκλωμενο ειναι που μετραει στο HDTach. Το SEQUENTIAL AVERAGE READ

Και το τερμα πανω που λεει ACCESS TIME.

kokkini_bar2.jpg

kokkini_bar2.jpg

kokkini_bar2.jpg

kokkini_bar2.jpg.f0b254dad2b88b36cfe9c99

Link to comment
Share on other sites

Oxι παιδι μου, η μπαρα αυτη ειναι που σου δειχνει τη ταχυτητα (αναγνωσης). Γιαυτο και ειναι κοκκινη, για να ξεχωριζει.

Να και ενα image απ τον VelicoRaptor μου στα 261(300 ειναι το ονομαστικο maximum)

tach23.png

Link to comment
Share on other sites

Oxι παιδι μου, η μπαρα αυτη ειναι που σου δειχνει τη ταχυτητα (αναγνωσης). Γιαυτο και ειναι κοκκινη, για να ξεχωριζει.

Είσαι λάθος φίλος.

Το Burst Speed δεν είναι η ταχύτητα ανάγνωσης, και αν "κόκκινη μπάρα" εννοείς την μπάρα στο αριστερό μέρος στο πινακάκι με τίτλο "Burst Speed" τότε όπως είπα είσαι λάθος.

Η μέση ταχύτητα ανάγνωσης αναγράφεται στα δεξιά, εκεί που λέει "Average Read".

Η κατασκευάστρια του HDtach λέει στο site της ( σε περίπτωση που είσαι δύσπιστος ):

Link to comment
Share on other sites

Ok, σβηστε το "αναγνωσης"(το προσθεσα με edit), αλλωστε ηδη εχω ρωτησει τι μετραει αυτη η μπαρα και που ειναι η αναγνωση/εγγραφη.

Το θεμα ειναι οτι το ΗD Tash μετραει βασικα αυτο που σου δειχνει στη μπαρα, στο μεγαλο image με την κοκκινη γραμμη, μπαμ κανει...

Τι σημαινει Burst Speed?

Oταν οι κατασκευαστες μετρανε τους ide/sata1/sata2 σε 130/150/300, ο πιναξ αυτος αυτα τα νουμερα δε δειχνει στη κοκκινη μπαρα?

Link to comment
Share on other sites

Το average που εχεις ειναι 107 mb.

εγω με 2 δισκους εχω 240 mb

το burst speed δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι :$..

εδω ειναι 2 link που πιο πολυ με μπερδεψανε παρα με βοηθησαανε να καταλαβω.....

γραφουν διαφορετικα πραγματα......

http://www.helium.com/items/475316-what-is-burst-speed

http://news.softpedia.com/news/Understanding-Hard-Drive-Technical-Specifications-62011.shtml

Link to comment
Share on other sites

Oταν οι εταιριες σου λενε

Sata2 = 300 MB/sec

τι εννοουνε?

Αυτο που εννοουνε ειναι αυτο που σου δειχνει η κεντρικη(κοκκινη) μπαρα στο σχεδιαγραμμα.

Δε θελει πολυ φιλοσοφια να το καταλάβεις:)

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σου εξήγησαν τι ακριβώς δείχνει η κόκκινη μπάρα (burst speed) και το τί ακριβώς είναι αυτό που μετράει (average read)

Από 'κει και πέρα ποιο είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα ? Και εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή γράφουν οι εταιρείες 300MB/s, το burst speed είναι αυτό που μετράει ?

OK :)

Link to comment
Share on other sites

ghost, δείχνεις να έχεις την τάση να μην δέχεσαι καθώς και να μην καταλαβαίνεις τα όσα σου λέμε.

Το θεωρητικό όριο διαμεταγωγής του SATA-2 πρωτοκόλλου είναι τα 300 MB/sec, είτε σε ανάγνωση είτε σε εγγραφή. Δεν μιλάμε για στιγμιαία μέτρηση, όπως είναι το Burst Speed, αλλά για συνεχή απόδοση σε αυτή την ταχύτητα (μέτρο της οποίας σου δίνει το Average Read).

Μελέτησε π.χ. αυτό το screenshot:

46491c845a11873.jpg

Είναι 4x Raptor X σε σπαστό RAID-0. Βλέπεις ξεκάθαρα από το Average Read, ότι εκμεταλλεύεται η συστοιχία όλο το εύρος του SATA-2 πρωτοκόλλου.

Το ότι οι προγραμματιστές του HD Tach διάλεξαν να βάλουν μια ρημάδα κόκκινη μπάρα στο Burst Speed, δε σημαίνει απολύτως τίποτα - απορώ που βρήκες τη "λογική" στο όλο σενάριο, συνδέοντας τη μπάρα με το bandwidth του SATA-2.

Και ναι, σαφώς και δεν πιάνουν σε Average Read/Write οι μηχανικοί μας δίσκοι 300 MB/sec Transfer Rates, παρά μόνο όταν τους έχουμε σε RAID. Ένα σύνηθες νούμερο είναι τα 80-110 MB/sec.

Link to comment
Share on other sites

Ok, σβηστε το "αναγνωσης"(το προσθεσα με edit), αλλωστε ηδη εχω ρωτησει τι μετραει αυτη η μπαρα και που ειναι η αναγνωση/εγγραφη.

ouqyyp.jpg

Το θεμα ειναι οτι το ΗD Tash μετραει βασικα αυτο που σου δειχνει στη μπαρα, στο μεγαλο image με την κοκκινη γραμμη, μπαμ κανει...

Κι όμως δεν είναι αυτή η κύρια μέτρηση του HDtach, ασχέτως αν κάνει πιο πολύ μπαμ από τα άλλα.

Εμένα μπαμ πάντως μου κάνει το γράφημα επάνω που δείχνει την ταχύτητα ανάγνωσης ή/και εγγραφής στα διάφορα "σημεία" του δίσκου.

Τι σημαινει Burst Speed?

Θα το πω όσο πιο απλά γίνεται.

Burst Speed είναι η μέγιστη στιγμιαία ταχύτητα που μπορεί να σου δώσει ο δίσκος σου σε συνεργασία με τον ελεγκτή που είναι συνδεδεμένος.

Το Burst Speed του δίσκου έρχεται από την μνήμη cache που έχει επάνω στην πλακέτα του, η οποία είναι τουλάχιστον 2 φορές πιο γρήγορη από την μέγιστη ταχύτητα διαμεταγωγής του φυσικού δίσκου.

Αν ο ελεγκτής σου ( PATA/SATA, SATA-RAID, SAS-RAID, SCSI-RAID ) [ controller ] έχει ενσωματωμένη μνήμη cache δικιά του, ή οποιαδήποτε software/hardware τεχνολογία που κάνει data caching, τότε θα δείς τρελλά burst speed στο HDtach αφού θα μετράει είτε μνήμη RAM που βρίσκεται πάνω στον controller σου είτε την κεντρική μνήμη RAM αν χρησιμοποιεί αυτή ο controller ( όπως ο Intel ICHxR ).

Το burst speed είναι η πιο ασήμαντη μέτρηση στο HDtach ( και γενικώς και στα άλλα προγράμματα μέτρησης επιδόσεων όταν έχουμε να κάνουμε με σκληρούς δίσκους ).

Το average που εχεις ειναι 107 mb.

εγω με 2 δισκους εχω 240 mb

το burst speed δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι :$..

εδω ειναι 2 link που πιο πολυ με μπερδεψανε παρα με βοηθησαανε να καταλαβω.....

γραφουν διαφορετικα πραγματα......

http://www.helium.com/items/475316-what-is-burst-speed

http://news.softpedia.com/news/Understanding-Hard-Drive-Technical-Specifications-62011.shtml

See above ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now