ghost

Aγορά ταχύτατου δισκου

Recommended Posts

Ok παιδια, μενω σε αυτο:

Το θεωρητικό όριο διαμεταγωγής του SATA-2 πρωτοκόλλου είναι τα 300 MB/sec, είτε σε ανάγνωση είτε σε εγγραφή.

Ειναι προφανες οτι και το HD Tach με την βασικη του κοκκινη μπαρα, αυτο ακριβως το θεωρητικο οριο μετραει. Γιαυτο και βλεπουμε οτι υπαρχουν καθετες γραμμες στα θεωρητικα ορια των ide(130), sata(150) κλπ.

Εγω που δοκιμασα με 3 ειδων δισκους (ide-sata-sata2) μου εβγαλε κοκκινες μπαρες λιγο πιο κατω απ το θεωρητικο τους οριο(αντιστοιχα: 92-130-260).

Πιστευω οτι δεν διαφωνειτε σε αυτα.

Απο κει και περα εχω καποιες αποριες:

Τι ακριβως σημαινουν πρακτικα οι οροι εγγραφη-αναγνωση-buffer oσο αφορα τους σκληρους (αλλα και τα dvd δισκακια)? :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραφανες οτι και το HD Tach με την βασικη του κοκκινη μπαρα, αυτο ακριβως το θεωρητικο οριο μετραει. Γιαυτο και βλεπουμε οτι υπαρχουν καθετες γραμμες στα θεωρητικα ορια των ide(130), sata(150) κλπ.

Εγω που δοκιμασα με 3 ειδων δισκους (ide-sata-sata2) μου εβγαλε κοκκινες μπαρες λιγο πιο κατω απ το θεωρητικο τους οριο(αντιστοιχα: 92-130-260).

Πιστεω οτι δεν διαφωνειται σε αυτα.

facepalm4.jpg

Δεύτερο facepalm.

Γιατί δεν καταλαβαίνεις τα όσα τόσοι άνθρωποι σου λένε, αλλά επιμένεις, άνευ λόγου και αιτίας, να υιοθετήσουμε μια λανθασμένη άποψη, επειδή απλά και μόνο την έχεις εσύ? Δε νομίζω να είσαι χαζός, αλλά από την άλλη απορώ με τη στάση σου!

Εμμένεις ότι το burst rate πρέπει οπωσδήποτε να έχει κάποια σχέση με το πρωτόκολλο που χρησιμοποιεί ο κάθε δίσκος, πράγμα που δε συμβαίνει και ναι, διαφωνούμε σε αυτό.

Είναι ακόμα μεγαλύτερη η απορία μου για την εμμονή σου, μιας και ήδη ο φίλος drunkard σου έδειξε Screenshot με πολύ μεγαλύτερο Burst Rate από το SATA-2 πρωτόκολλο, χάριν στη χρήση του Write Back Caching:

veloci_raid0_128k902.jpg.xs.jpg

Αν μάλιστα αυτό δε σε ικανοποιεί, ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον Samsung 64GB SLC SSD - πρόσεξε τις διαφορές μεταξύ του Burst Rate και του Αverage Transfer Rate, οι οποίες ευθύνονται σε αυτά που είπε ο billpeppas για το Burst Rate (τα διάβασες?):

attachmentv.th.jpg

Είναι άπειρα τα παραδείγματα που μπορώ να σου φέρω με το Burst Rate να μην έχει σχέση με αυτά που εσύ εκλαμβάνεις ανεξηγήτως ως "προφανή", παρόλο που τόσοι και τόσοι σου απάντησαν αρνητικά σε αυτό που υποστηρίζεις. Το SATA-2 σου είπα ότι έχει θεωρητικό όριο τα 300 MB/sec, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν drives που τα πιάνουν σε Average Transfer Rates! Αν θες Screenshot, ψάξε για τους ταχύτερους SSD που υπάρχουν, ώστε να το βρεις.

Ένας άνθρωπος που θέλει βοήθεια, ας δέχεται τη βοήθεια. Αμφισβητώντας και εμμένοντας χωρίς λόγο σε απόψεις λανθασμένες, σε κάνει γραφικό και ρίχνει τη διάθεση των υπόλοιπων για να σε βοηθήσουν.

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε που διαφωνεις, αφου τα λεγομενα σου επανελαβα(βλ quote).

Σημειωνω οτι αυτα τα εχω ηδη κουβεντιασει σε αλλο forum, εκει περα δεν υπηρχε διαφωνια.

JC, σε παρακαλω να μην ξανακανεις αλλο τετοιο αθλιο post με "νουθεσιες", αρκετα...Aπ οτι καταλαβα εσενα σε ενδιαφερει να κανεις τον εξυπνο και να φλαμαρεις, οχι να βοηθησεις... Κατι που επαναλαμβανεται παυει να ειναι εξαιρεση!

Απορω γιατι διαφωνεις σε κατι που ειναι κοινα παραδεκτο απο ολους. Και οχι μόνο αυτο αλλα και ειρωνευεσε με ηλιθιοτητες τυπου Σταρ Τρεκ:-))

Ενω γιαυτα που ρωτησα, τσιμουδια...

ΥΓ. Ο φιλος drunkard εδειξε δισκους RAID. Hδη το σχολιασαμε, γιατι δεν διαβαζεις ολοκληρο το thread?

Mπορεις να μου δειξεις ενα σχεδιαγραμμα με sata2 μονό που η κοκκινη μπαρα να ειναι πανω απο 300?...

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε που διαφωνεις, αφου τα λεγομενα σου επανελαβα(βλ quote).

Σημειωνω οτι αυτα τα εχω ηδη κουβεντιασει σε αλλο forum, εκει περα δεν υπηρχε διαφωνια.

JC, σε παρακαλω να μην ξανακανεις αλλο τετοιο αθλιο post με "νουθεσιες", αρκετα...Aπ οτι καταλαβα εσενα σε ενδιαφερει να κανεις τον εξυπνο και να φλαμαρεις, οχι να βοηθησεις... Κατι που επαναλαμβανεται παυει να ειναι εξαιρεση!

Απορω γιατι διαφωνεις σε κατι που ειναι κοινα παραδεκτο απο ολους. Και οχι μόνο αυτο αλλα και ειρωνευεσε με ηλιθιοτητες τυπου Σταρ Τρεκ:-))

Ενω γιαυτα που ρωτησα, τσιμουδια...

ΥΓ. Ο φιλος drunkard εδειξε δισκους RAID. Hδη το σχολιασαμε, γιατι δεν διαβαζεις ολοκληρο το thread?

Mπορεις να μου δειξεις ενα σχεδιαγραμμα με sata2 μονό που η κοκκινη μπαρα να ειναι πανω απο 300?...

O Γιώργος ρίχνει τα flames ? Ο Γιώργος κάτι τον έξυπνο ? Ο Γιώργος δεν προσπαθεί να βοηθήσει ? Έλα τώρα ghost μην τρελαθούμε ρε μαν, σε παρακαλώ. Από την αρχή του thread όλα τα παιδιά σε πήραν με τον καλύτερο τρόπο και προσπάθησαν να σε κάνουν να καταλάβεις όσο το δυνατόν καλύτερα. Ο Πέππας έκανε μια εξαιρετική ανάλυση (και είμαι σίγουρος ότι μπορούσε να γράψει πολύ περισσότερα απλά θεώρησε ότι αυτά αρκούν να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται) με την οποία θα έπρεπε και μόνο να καταλάβεις ότι το ρημαδιασμένο το burst rate - κόκκινη μπάρα δεν παίζει ρόλο, μην το κοιτάς κάνε πως δεν υπάρχει. Το average read θα κοιτάς είναι απλό. Πριν όμως από το ποστ του Πέππα σου απάντησε και πάλι ευγενικά ο Γιώργος λέγοντάς σου όσο πιο απλά μπορούσε τι συμβαίνει με το HD Tach.

Μετά από όλα αυτά βγαίνεις πάλι και γράφεις τα δικά σου. Δηλαδή συγνώμη ένα από τα εξής δύο παίζει θα μιλήσω ξεκάθαρα :

  • Ή είσαι χαζός - οπότε δεν καταλαβαίνεις ότι σπας τα νεύρα τόσων ατόμων
  • Ή παριστάνεις το χαζό - παίζοντας με τα νεύρα πολλών ατόμων

Λοιπόν. Επειδή ακριβώς δεν θέλω να πιστέψω ότι ισχύει το πρώτο (είναι άδικο να κρίνεις ανθρώπους και καταστάσεις μέσα από forums), δέχομαι το δεύτερο.

Βρες μου ΕΝΑ άνθρωπο στο forum που να θεωρεί ότι έχεις δίκιο / συμφωνεί μαζί σου. Όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις. Γιατί πολύ απλά είσαι Ο ΜΟΝΟΣ που από όλα τα παραπάνω κατάλαβε ότι θέλουμε να το παίζουμε έξυπνοι. Γράψε λοιπόν στο άλλο forum που όλοι συμφώνησαν μαζί σου και άσε εμάς τους έξυπνους να συνεχίσουμε να παριστάνουμε τους έξυπνους.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

JC, σε παρακαλω να μην ξανακανεις αλλο τετοιο αθλιο post με "νουθεσιες", αρκετα...Aπ οτι καταλαβα εσενα σε ενδιαφερει να κανεις τον εξυπνο και να φλαμαρεις, οχι να βοηθησεις... Κατι που επαναλαμβανεται παυει να ειναι εξαιρεση!

Απορω γιατι διαφωνεις σε κατι που ειναι κοινα παραδεκτο απο ολους. Και οχι μόνο αυτο αλλα και ειρωνευεσε με ηλιθιοτητες τυπου Σταρ Τρεκ:-))

captainkirk.jpg

ΥΓ. Ο φιλος drunkard εδειξε δισκους RAID. Hδη το σχολιασαμε, γιατι δεν διαβαζεις ολοκληρο το thread?

Mπορεις να μου δειξεις ενα σχεδιαγραμμα με sata2 μονό που η κοκκινη μπαρα να ειναι πανω απο 300?...

Ας εξετάσουμε τη θεωρία σου, να γελάσουμε και λίγο:

Αυτός είναι ένας Raptor 74GB σκέτος:

wd740gd20hdtach.th.gif

Είναι σαφές με βάση το Burst Rate του, ότι πρόκειται για ΑΤΑ-133 δίσκο.

Εδώ προχωράμε στο επόμενο Screenshot, όπου έχουμε 2 τέτοιους δίσκους, σε RAID-0!

233hdtach7mx.th.jpg

MAΓΕΙΑ! Το RAID-0 μετέτρεψε τους δίσκους μας σε SATA-2!

Να δοκιμάσουμε να ενεργοποιήσουμε και το Write Back Caching?

hdtach74gbraid0writecac.th.jpg

Oh mon Dieu! SATA-Galacticus!

---

Προφανώς καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό που ισχυρίζεσαι ότι είναι σωστό, είναι αστείο. Για τελευταία (ελπίζω) φορά: Το Burst Rate δεν είναι εκεί για να σου δείχνει το πρωτόκολλο του κάθε δίσκου ή συσκευής, μια απλή και άχρηστη μέτρηση είναι. Πόσες φορές πρέπει να στο πουν? Άλλες φορές τυχαίνει να συμπέφτει με τα θεωρητικά νούμερα, άλλες φορές όχι (ΕΙΔΕΣ τον Samsung 64 GB SSD πόσο είχε, σωστά???)

Όσο για το άλλο που είπες περί του RAID, προφανώς και δεν κάνει το RAID-0 τέτοια νούμερα, αλλά όπως σου προείπαμε 2-3 φορές, το Write Back Caching. Δες εδώ π.χ., σε RAID-1 (που σε ουδεμία των περιπτώσεων δεν αυξάνει τις επιδόσεις), πόσο είναι το Burst Rate, εξαιτίας του Write Back Cache.

2nurml0.th.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αφηστε τα καραγκιοζιλικια.

Ειναι πολυ απλο το πραγμα, βρεστε ενα σχεδιαγραμμα που να δειχνει sata1 πανω απο 150 ή sata2 πανω απο 300 (οχι raid) και θα εχετε δικιο!

Link to comment
Share on other sites

το ότι μια μέτρηση περιορίζεται από το δίαυλο με το οποίο είναι συνδεδεμένη η συσκευή, σημαίνει αυτόματα ότι η μέτρηση μετράει την ταχύτητα του διαύλου???

to burst σου δίνει το max που θα δώσει το drive προς το σύστημα όταν διαβάζει από την cache του σκληρού... γιάυτό εξαρτάται κ από την υλοποίηση του drive πέρα από το πρωτόκολλο σύνδεσης...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αφηστε τα καραγκιοζιλικια.

Ειναι πολυ απλο το πραγμα, βρεστε ενα σχεδιαγραμμα που να δειχνει sata1 πανω απο 150 ή sata2 πανω απο 300 (οχι raid) και θα εχετε δικιο!

WD640gbAntecES.png

Western Digital 640 GB - ΟΚ now?

6189ffca77bdc5c978c28a7.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαστε και καραγκιόζηδες ?

Μήπως θες να κάνουμε και τίποτα άλλο ? Τέσπα κατάλαβα σε ποια κατηγορία ανήκεις ...

Over and Out

Nαι, αν εγω ειμαι χαζος ή οτι αλλο υπονοεις και λοιδωρεις τοτε εσυ εισαι καραγκιοζης.

Js & Mos, τα σχεδιαγραμματα που βαλατε τι δισκους δειχνουν? Τι ρυθμισεις τους κανατε προηγουμενως? ;)

Και για να τελειωνουμε με το θεμα, πιστευω οτι ή δεν με εχετε καταλαβει τι λεω ή θελετε σωνει και καλα να περασετε το δικο σας εστω και αν ειναι διαφορετικο απ αυτο που εγω εθιξα.

Και σημειωνω οτι αποφυγατε να απαντησετε στις ερωτησεις που διατυπωσα.

Φαινεται οτι για σας το flame βαραινει περρισσοτερο απ οτι η ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Χαμογελαστούλη μου εσύ, που βάζεις και emoticon με κλειστό ματάκι - ΠΟ-ΝΗ-ΡΕ! :hehe:

Τίποτα δεν έκανα, απλά καταρρέει η θεωρία σου και δεν το αποδέχεσαι ακόμα - προσπαθούμε να σου δείξουμε ότι το Burst Rate δεν έχει ως σκοπό να δείξει το πρωτόκολλο του κάθε δίσκου ή συσκευής, αλλά εσύ επιμένεις...

Τεσπά, δικαίωμα στο να είναι κάποιος ισχυρογνώμων το έχει, δεν μπορώ να κάνω κάτι περαιτέρω επ' αυτού.

Οι απορίες σου τώρα είναι οι:

"Τι ακριβως σημαινουν πρακτικα οι οροι εγγραφη-αναγνωση-buffer oσο αφορα τους σκληρους (αλλα και τα dvd δισκακια)?"

Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ γενική η ερώτηση και μπορεί να απαντηθεί με πάρα πολλούς τρόπους. Στα γρήγορα, κάποιος μπορεί να σου πει ότι η εγγραφή είναι όταν γράφουμε κάποιο νέο δεδομένο στο σκληρό δίσκο, η ανάγνωση όταν το διαβάζουμε από αυτόν, ενώ το buffer (Cache) είναι μια προσωρινή μνήμη του δίσκου, η οποία βοηθάει στο να μην υπάρχουν προβλήματα λόγω της διαφοράς στην ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων, φροντίζοντας απλά να μεταφέρει ανά "πακέτα" τις πληροφορίες, από το δίσκο, στο υπόλοιπο σύστημα. Όσο μεγαλύτερη είναι η Cache, τόσο πιο γρήγορος είναι θεωρητικά ο δίσκος σε βαριές εργασίες, μιας και τα "πακέτα" φεύγουν με μεγαλύτερη "άνεση".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενταξει, να ηρεμησουμε...

Αλλωστε το θεμα δεν ειναι το HD Tash. To προγραμμα αυτο το εχω ηδη συζητησει σε αλλο forum.

Στα γρήγορα, κάποιος μπορεί να σου πει ότι η εγγραφή είναι όταν γράφουμε κάποιο νέο δεδομένο στο σκληρό δίσκο, η ανάγνωση όταν το διαβάζουμε από αυτόν, ενώ το buffer (Cache) είναι μια προσωρινή μνήμη του δίσκου, η οποία βοηθάει στο να μην υπάρχουν προβλήματα λόγω της διαφοράς στην ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων, φροντίζοντας απλά να μεταφέρει ανά "πακέτα" τις πληροφορίες, από το δίσκο, στο υπόλοιπο σύστημα. Όσο μεγαλύτερη είναι η Cache, τόσο πιο γρήγορος είναι θεωρητικά ο δίσκος σε βαριές εργασίες, μιας και τα "πακέτα" φεύγουν με μεγαλύτερη "άνεση".

Oταν στα specs αναφερεται "ταχυτητα εγγραφης: χψ MB/sec" που ακριβως αναφερεται?

Στη ταχυτητα εγγραφης απο σκληρο σε σκληρο? στη ταχυτητα εγγραφης μεσα στον ιδιο τον σκληρο?

Οταν λέμε "αναγνωση" τι ακριβως εννουμε?

Τωρα, την ταχυτητα την επηρεαζουν και αλλα πραγματα: ο τροπος συνδεσης με τη mobo, το μεγεθος του buffer/cache κλπ.

Αν τα παρεις ολα αυτα μαζι ειναι αρκετα μπερδεμενα. Μπορει καποιος να τα ξεκαθαρισει?

Ωχ μας έπιασες ... Κάναμε edit το screenshot ...

Οχι, δε λεω οτι κανατε edit. Υπαρχουν ομως κολπακια σαν αυτο που ειπε ο φιλος JC(που εχει και μεγαλη μανια με το Σταρ Τρεκ):

Να δοκιμάσουμε να ενεργοποιήσουμε και το Write Back Caching?
Link to comment
Share on other sites

οι κατασκευαστές δίνουν μια ιδανική ταχύτητα που αφορά συνήθως την καλύτερη μέτρηση του εκάστοτε δίσκου. Η ταχύτητα αυτή εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του κάθε δίσκου, κεφαλές, ταχύτητα περιστροφής των platter, πυκνότητα κλπ κλπ...

αν δεις η γραμμή ανάγνωσης στο hdtach έχει πτωτική τάση, αυτό είναι διότι όσο η κεφαλή κατευθύνεται από την περιφέρεια των platter προς το κέντρο, τόσο μειώνεται το read (λόγω μικρότερης διαμέτρου και σταθερών στροφών περιστροφής, η κεφαλή διαβάζει λιγότερα)

αυτό είναι φυσιολογικό. λες κάποιος κατασκευαστής να δώσει μέτρηση από εκεί? φυσικά κ θα δώσει την καλύτερη μέτρηση από την εξωτερική πλευρά των platter...

επίσης όταν λέμε ταχύτητα σκληρού τί μπερδεύεις άλλα μέσα? σημαίνει τόσο μπορεί να γράψει μαξ αν το τροφοδοτήσεις κατάλληλα... είναι αυτονόητο ότι αν πας να μεταφέρεις από δισκέτα σε περιορίζει το read του floppy...

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι διότι όσο η κεφαλή κατευθύνεται από την περιφέρεια των platter προς το κέντρο, τόσο μειώνεται το read (λόγω μικρότερης διαμέτρου και σταθερών στροφών περιστροφής, η κεφαλή διαβάζει λιγότερα)

Mr.Voudas δεν καταλαβαινω 2 πραγματα

1ον

γιατι να μειωνεται το read προς το κεντρο και

2ον τι αλλαζει στις στροφες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι στις στροφές, είναι θέμα φυσικής/μαθηματικών:

Το platter του δίσκου περιστρέφεται όλο με μια σταθερή ταχύτητα (7200 RPM π.χ.). Η γωνιακή ταχύτητα σε όλη την έκταση του platter είναι ίδια.

Η γραμμική (ή εφαπτομενη) ταχύτητα όμως, που έχει άμεση σχέση με την απόσταση που διανύει ένα σημείο στο δίσκο κατά τη διάρκεια μιας πλήρης περιστροφής, έχει μεγάλες διαφορές από σημείο σε σημείο, μιας και στο κέντρο ταξιδεύει λιγότερο, ενώ στα άκρα περισσότερο -> άρα έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στα άκρα.

Έτσι, για να το πάρουμε και στην πραγματικότητα:

Στο κέντρο και στα άκρα, η γωνιακή ταχύτητα (ταχύτητα περιστροφής) είναι ίδια. Στο κέντρο έχουμε πολύ λιγότερα δεδομένα/clusters, από ότι στα άκρα (λογικό, πιστεύω το καταλαβαίνεις).

Δεδομένου λοιπόν του γεγονότος ότι έχουμε ίδια γωνιακή ταχύτητα και στα 2 σημεία, η ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής και ο χρόνος προσπέλασης (seek time) είναι μεγαλύτερες/μικρότερος στα άκρα, μιας και εκεί στον ίδιο χρόνο, η κεφαλή περνάει πάνω από περισσότερα δεδομένα/clusters.

Link to comment
Share on other sites

@drunkard:

Η γραμμική ταχύτητα. ( linear velocity )

Όσο προχωράς πρός το κέντρο αυτή μικραίνει και έτσι έχουμε χειρότερο access time & μικρότερες ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα ΣΚΛΗΡΟΥ Δισκου μέτα παραδείγματος για άνδρες

Ας πουμε ότι ο σκληρός μας δίσκος είναι μια Mercedes CLS280 και ότι τα km/h που πιάνει είναι τα MB/s τους σκληρού:

Burst Speed : H ταχύτητα που θα ποιάσει η Mercedes αν την πετάξουμε από ένα C-130 από τα 10000 πόδια (καμια 500αρια τα έχει).

Protocol speed : Tα 250KM/h όπου υπάρχει κόφτης από την Mercedes

Specs Speed : H ταχύτητα που ανακοινώνει ο κατασκευαστής επίσημα δηλαδή 245Κm/h (μετρημένα σε κατηφόρα με θετικό άνεμο κτλ)

HDDTach max speed : H ταχύτητα μετρά ένα περιοδικό σε μια oval πιστα 230Κm/h

Real Speed : H ταχύτητα που μετράμε σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης που έχουν να κάνουν με τον δρόμο/κίνηση/οδηγό (πχ Σταδιου 3:00π.μ., Εθνική κτλ) ανάλογα έχει να κάνει με λειτουργικο, χρήση κτλ.

my cent

Στο επόμενο επεισόδιο "Χτενίστε την μακαρονάδα, ή αλλιώς defrag με παράδειγμα για γυναίκες"

Μην παρεξηγήσετε το χιούμορ μου, δεν είναι και πολύ καλό, το παλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ησασταν αναλυτικοτατοι και σαφεστατοι !:drinks:

Στην Φυσικη ο τυπος της γωνιακης ταχυτητας ειναι U=ωR που σημαινει οτι οσο μικραινει το R δηλαδη η ακτινα του κυκλου δηλαδη το σημειο στο οποιο βρισκεται η κεφαλη μικραινει και το U (ταχυτητα).

Τεκμηριωμενη απαντηση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now