Recommended Posts

Χαιρεται :D

Προσπαθω να καταλαβω τι παιzει με τα blue ray drivers.

Aπ οτι βλέπω στο e-shop, κανουν απο 86? τα αναγνωσης και απο 177? τα εγγραφης.

Νομιζω οτι για να δεις σωστα μια blue ray ταινια θα πρεπει εκτος απο την αναλογη συσκευη driver να εχεις και την αναλογη οθονη(hd λεγεται?). Συνεπως οι οθονες των H/Y αποκλειονται. Αν ομως συνδεσω το pc με μια hd lcd τηλεοραση ειμαι ok?

Link to comment
Share on other sites

το blue ray δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια καινουργια τεχνολογια η οποια απλα σε ενα διασκακι σαν dvd χωραει περισοτερα GB. αρα ειναι και το μελλον μιας και η χωρητικοτητα των dvd δεν ειναι πλεον αρκετη για τα γραφτουν τα Games και οι ταινιες...

οι τιμες τους καλες ειναι για τωρα....πιστευω πως με το "hacking" του PS3 θα δουμε τελειως διαφορετικα τα Blue ray και θα τα βαλουμε στην ζωη μας..

αυτο με την οθονη που λες ειναι λαθος...διοτι μια οθονη ενος υπολογιστη απο πολυ παλια ξεπερνανε τις αναλυσεις που βγαζει το High Definition.

To HD εχει 3 στανταρ αναλυσεις,την 720p , την 1080i και την 1080p η οποια ειναι κ η μεγαλυτερη και βγαινει στα 1920χ1080.

Αρα εαν η οθονη σου υποστηριζει μια απο τις 3 αναλυσεις (που ειναι δυσκολο να μην το κανει και δεν παιζει ρολο και ποια αναλυση εχεις επιλεξει) τοτε κανεις κανονικοτατα αναπαραγωγη....

Link to comment
Share on other sites

Kατσε για να καταλαβω... οι συνηθισμενες lcd pc οθονες που κυκλοφορουν εδω και χρονια, εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με τις πολυδιαφημιζομενες τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας που πωλουνται? αυτες που λενε "hd" ready ή "full hd"?

Το monitor μου ειναι 22'' wide οποτε η μεγιστη αναλυση του ειναι 1680x1050... αρα σε ποια απ τις 3 κατηγοριες που ειπες ειμαι?

το blue ray δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια καινουργια τεχνολογια η οποια απλα σε ενα διασκακι σαν dvd χωραει περισοτερα GB. αρα ειναι και το μελλον μιας και η χωρητικοτητα των dvd δεν ειναι πλεον αρκετη για τα γραφτουν τα Games και οι ταινιες...

Tα περισσοτερα GBs σε μια ταινια, υποθετω οτι σημαινουν μεγαλυτερη ποιοτητα σε εικονα και ηχο. Aυτη τη στιγμη τα κοινα dvd που νοικιαζονται στα video clubs εχουν ταινιες εως 9GBs, αν δε κανω λαθος.

Κυκλοφορουν blue-ray με ταινιες 50GBs?...

Link to comment
Share on other sites

Kατσε για να καταλαβω... οι συνηθισμενες lcd pc οθονες που κυκλοφορουν εδω και χρονια, εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με τις πολυδιαφημιζομενες τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας που πωλουνται? αυτες που λενε "hd" ready ή "full hd"?

Το monitor μου ειναι 22'' wide οποτε η μεγιστη αναλυση του ειναι 1680x1050... αρα σε ποια απ τις 3 κατηγοριες που ειπες ειμαι?

Tα περισσοτερα GBs σε μια ταινια, υποθετω οτι σημαινουν μεγαλυτερη ποιοτητα σε εικονα και ηχο. Aυτη τη στιγμη τα κοινα dvd που νοικιαζονται στα video clubs εχουν ταινιες εως 9GBs, αν δε κανω λαθος.

Κυκλοφορουν blue-ray με ταινιες 50GBs?...

HD ready ειναι η 720p 1280x720 http://en.wikipedia.org/wiki/720p

η 1080i και 1080p ειναι η full HD με αναλυση 1920χ1080.

το τελευταιο γραμμα αλλαζει σε i η p αναλογα το wide 16:9 κ.τ.λ.

με το monitor σου πολυ ευκολα παιζει στο HD ready. :)

Τα περισοτερα GB σε μια ταινια ναι αυτο εννοουν...καλυτερη αναλυση και καλυτερο ηχο....και πανω απο 10 gb προσωπικα δεν εχω δει...αλλα στα παιχνιδια....ειναι ακομα μεγαλυτερα...επισης μην ξεχνας πως νομιζω το οριο του blue ray ειναι 50GB...αυτο δεν σημαινει πως υπαρχουν ακομα παιχνιδια τοσο μεγαλα...απλα σου λεει εως που φτανει η τεχνολογια του...

δες εδω τα παντα... http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ας αφησουμε τα παιχνιδια. Δεν εχουν βγει ακομα παιχνιδια τοσο μεγαλής χωρητικοτητας και εξαλλου αυτα αφορουν μια μικρη μονο μεριδα κοινου. Το κοινο που αγοραζει τις νεες hd τηλεορασεις θελει να δει τη νεα τεχνολογια που αφορα τις ταινιες blue ray.

Aφου μου λες οτι δεν εχεις δει ποτέ ως τωρα ταινια πανω απο 10GB, σημαινει οτι δεν εχεις δει ταινια blue-ray. Ως 10GBs ειναι οι συνηθισμενες ταινιες που υπαρχουν εδω και χρονια στα video clubs για ενοικιαση.

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, πωλουνται/ενοικιαζονται ταινιες blue-ray που να εκμεταλλευονται ολον το χωρο του blue-ray δισκου?

Πως μου λες οτι το monitor μου ειναι full hd, αφου δεν ειναι 1920x1080?

O hd τυπος καθοριζεται μόνο απ την αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

το i είναι interlaced και το p progressive...

ναι μπορείς να συνδέσεις το pc σου και να δεις hd είτε σε tv είτε σε οθόνη...

αν το 1080 δε χωράει στην ανάλυσή σου, θα το δεις ουσιαστικά σε resize... δεν είναι ότι δε θα παιζει καθόλου...

βέβαια η οθόνη σου είναι 22" και όχι 42" πχ που είναι μια μέση hdtv...

για αρχή αν έχεις μια dsl μπορείς να κατεβάσεις mkv ταινίες, χοντρικά είναι τα αντίστοιχα divx των bluray... και τα παίζεις στο pc για να δεις την διαφορά του HD χωρίς να δώσεις φράγκο... οι bluray ταινίες είναι ελάχιστες και οι περισσότεροι αυτό κάνουν... τις κατεβάζουν και τις βλέπουν με pc στις hdtv τους....

Link to comment
Share on other sites

1. ναι μπορείς να συνδέσεις το pc σου και να δεις hd είτε σε tv είτε σε οθόνη...

2. αν το 1080 δε χωράει στην ανάλυσή σου, θα το δεις ουσιαστικά σε resize... δεν είναι ότι δε θα παιζει καθόλου...

βέβαια η οθόνη σου είναι 22" και όχι 42" πχ που είναι μια μέση hdtv...

για αρχή αν έχεις μια dsl μπορείς να κατεβάσεις mkv ταινίες, χοντρικά είναι τα αντίστοιχα divx των bluray... και τα παίζεις στο pc για να δεις την διαφορά του HD χωρίς να δώσεις φράγκο... οι bluray ταινίες είναι ελάχιστες και οι περισσότεροι αυτό κάνουν... τις κατεβάζουν και τις βλέπουν με pc στις hdtv τους....

1. Το pc εννοειται οτι ειναι συνδεδεμενο με το monitor του:D

το οποιο οπως ειπα ειναι lcd wide 22'' 1680X1050 ενω η συνδεση γινεται ψηφιακα(dvi).

Tι γινεται ομως αν το pc προκειται να συνδεθει με μια hd lcd τηλεοραση? Χρειαζεται ενα απ τα ειδικα hdmi βυσματα που υπαρχουν στο εμποριο ή αρκει και το απλo d-sub?

2. A, ωστε για να δεις κανoνικο full hd(1920X1080) θες 42''?

Aλλα και με το resize στις 22'' δε χανω και πολλα ε?

Ηδη κατεβασα δυο αρχεια ταινιων με την ενδειξη "hd"... αλλα δεν ειναι με καταληξη "mkv".

To ενα αρχειο εχει καταληξη "ts", ειναι διαρκειας 85' στα 8.5GBs και εχει ενδειξεις οπως: 1080i, HDTV, DD5.

To αλλο αρχειο εχει καταληξη "wmv", ειναι διαρκειας 31' στα 1.82GBs και εχει ενδειξη: HD 1080p.

H εικονα τους ειναι αρκετα καλη. Εσυ μου λες οτι περιπου ετσι ειναι το full hd? και οτι δεν θα δω διαφορα αν το βαλω στη τηλεοραση μου, παρα μονο τη μεγαλυτερη εικονα? (32'' ειναι η tv μου)

Link to comment
Share on other sites

??

Λαθος τα ειπα?

Διορθωσε με τοτε, τι περιμενεις?

Τοσα μυνηματα κι ακομα ακρη δεν εχει βγει.

Σημ. Eγω δεν ειπα κατι ιδιαιτερο, περιεγραψα μονο την κατασταση και συνεχισα να κανω ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν υπαρχει απαντηση? Κανείς δεν ειναι ενημερωμενος περι

Blu-Ray?

Σε διαφημιση στο δωρεαν περιοδικο Public Life σελ.5 λεει:

Νεες κυκλοφοριες blu-ray,

Mη χασετε τις αγαπημενες σας ταινιες με τη καλυτερη ποιοτητα ηχου & εικονας της αγορας,

Η απολυτη εμπειρια high definition,

κλπ.

και στα εικονιζομενα dvd περιλαμβανει ταινιες οπως: Mamma Mia, Kramer vs. Kramer, Gandi.

Διερωταμαι... τι χωρητικοτητα εχουν αυτα τα dvd?

Eχει δει κανεις καποιο τετοιο? Πως ειναι η ποιοτητα τους? ζωντανη?..,

Link to comment
Share on other sites

τα δισκάκια έχουν 25/50GB χωρητικότητα ανάλογα αν είναι single/double layer

τα dvd αντίστοιχα είναι 4.7/8.5GB

η διαφορά στην ποιότητα της εικόνας προέρχεται στο ότι το κάθε καρέ της εικόνας είναι υψηλότερης ανάλυσης και άρα έχει περισσότερη πληροφορία/λεπτομέρεια

max ανάλυση video στο BLU RAY είναι 1920×1080 (1080p) (40.0Mbps)

max ανάλυση video στο DVDείναι 720×480/720×576 (9.8Mbps)

επιπλέον από πλευράς ήχου υποστηρίζονται και επιπλέον φορμάτ (Dolby Digital Plus - Dolby TrueHD - DTS-HD) πέρα από τα Linear PCM - Dolby Digital - DTS Digital Surround του DVD

AYTA ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρες επιλογές για το που και πως θα το παίξεις...

το θέμα είναι στην ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει ποικιλία και δεν αξίζει ακόμα να πάρεις player ή drive... (προσωπική άποψη) περί ορέξεως όμως κολοκυθόπιτα...

ΔΕΝ είπα θες 42" υποχρεωτικά για να δεις HD αλλά αν σκεφτείς πως η προτεινόμενη απόσταση για μια 42" για HD ώστε να μπορεί το μάτι να δει την επιπλέον πληροφορία είναι ΚΑΤΩ από 2m, τότε καταλαβαίνεις πως με την 22" πρέπει να είσαι πολύ κοντά για να έχει νόημα... επίσης είναι προφανές, όσο πιο μικρή οθόνη χάνεται το "home cinema" feeling...

αυτά που κατέβασες αν είναι 1080 ΕΙΝΑΙ HD απλά είναι διάφορες κωδικοποιήσεις των αρχείων... και ανάλογα τη συμπίεση και τον αλγόριθμο που έχει επιλεχθεί, η ποιότητα πλησιάζει η αποκλίνει από το αρχικό ασυμπίεστο... θα το δεις και από το bitrate...

υπάρχει αντάπτορας από dvi->hdmi και υπάρχουν και κάρτες με κατευθείαν hdmi έξοδο... και γίνεται και μέσω analog.

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που ανταποκριθηκες, εστω και μετα απο 2 μερες.

Καταρχην να σου πω οτι δεν ειμαι χθεσινος στο χωρο των υπολογιστων(πραγμα που θα επρεπε να ειχες καταλαβει απ τα posts μου), οποτε δεν χρειαζονται πληροφοριες οπως "τα dvd εχουν χωρητικοτητα 4.7/8.5" (που ειναι λαθος γιατι στη πραγματικοτητα ειναι μικροτερες).

Παμε τωρα επι της ουσιας. Player ή driver δε σκοπευω να παρω οχι μόνο γιατι ειναι ακριβα αλλα γιατι, αν δε κανω λαθος, μπορω να δω blu-ray με τη βοηθεια του υπολογιστη μου μόνο. Γιαυτο το λόγο το ψαχνω.

Δεν ειπα οτι ειπες πως θες υποχρεωτικα 42''.

Ειπα επι λεξει:

"A, ωστε για να δεις κανoνικο full hd(1920X1080) θες 42?

Aλλα και με το resize στις 22'' δε χανω και πολλα ε?"

Κι εσυ στην απαντηση μου εμου ειπες...

"αυτά κατάλαβες εσύ...? lol"

Τωρα ομως μου λες οτι ηταν σωστο, αρα μηπως βιαστηκες να κοροιδεψεις?...

Επισης εκανα κι αλλες ερωτησεις που εμειναν αναπαντητες, πχ. μολις προηγουμενως, αν εχεις δει καμμια απ τις blu-ray ταινιες που κυκλοφορουν και ποση χωρ/τα ειχαν.

Λοιπον, απαντησε πρωτα στα ηδη διατυπωμενα ερωτηματα και μετα προχωραμε και στα υπολοιπα, δεν θελω να χρονοτριψω με κινδυνο να εισπραξω παλι ειρωνια...

Link to comment
Share on other sites

1. δν είχα υποχρέωση να "ανταποκριθώ" γτ κατάλαβα ότι είσαι προβληματικός (και όχι προχθεσινός στο χώρο)...

2. το ανούσιο κομμάτι των αποριών σου λύνεται εύκολα εδώ: www.google.com αλλά εφώσον μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις, εγώ προσωπικά πιστεύω πήρες ΜΑΚΡΑΝ ΠΟΛΥπερισσότερες πληροφορίες από όσες αντιστοιχούσαν στις αρχικές απορίες. κ ας απαντήσουν κ όσοι λοιποί διαβάζουν το thread

3. ρωτάς: ""A, ωστε για να δεις κανoνικο full hd(1920X1080) θες 42?

Aλλα και με το resize στις 22'' δε χανω και πολλα ε?""

θες να απαντήσω ένα ΟΧΙ σκέτο? υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα πει την πρώτη σου φράση? omg δλδ... ρωτάς πράματα που δείχνουν κατανόηση 6χρονου (κ όχι από τα bright ones)...

4. σου απάντησα όλα όσα απάντησα κ κολλάς στο αν έχω δει εγώ προσωπικά Blu ray? μήπως θες να μάθεις κ αν έψησα popcorn? ή αν η κοπέλα μου το είδε όλο ή την πήρε ο ύπνος?

τα bitrate που σου έδωσα απαντάνε επακριβώς χωρίς να μπούμε σε σενάρια διάρκειας ταινίας, αν μετράμε και τα προσεχώς ή τα υπόλοιπα extras... ε βάλε κ τον ήχο...

5. οι προχθεσινοί όπως εσύ νόμιζα δεν χρειάζονται επεξήγηση σε βασικά πράματα

1 GigaByte = 1,073,741,824 Bytes, οπότε το μαρκετινίστικο 4.7 GB γίνεται χοντρικά 4.7GB/1.073=περίπου 4.38 GB

6. μετά την αποπάνω διευκρίνηση και εφώσον θες να το πάμε τυπικά, είσαι λάθος που λες σου απάντησα μετά από 2 μέρες, απάντησα μετά από περίπου 1.66 μέρες...

7. λες: "Player ή driver δε σκοπευω να παρω οχι μόνο γιατι ειναι ακριβα αλλα γιατι, αν δε κανω λαθος, μπορω να δω blu-ray με τη βοηθεια του υπολογιστη μου μόνο."

LOL! μισό να ξαναδιαβάσω το 1ο σου ποστ.... καλά θυμάμαι... LOL!

περί mkv κ λοιπόν φορμάτ εδώ δε τα διάβασες??? αυτό δε σου πρότεινα? να τα κατεβάζεις συμπιεσμένα και να μη δώσεις μία?

8. άλλη ερώτηση?

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

1. Σαφως και δεν ειχες υποχρεωση να ανταποκριθεις. Ειπα εγω οτι εισαι υποχρεωμενος?

Ωστε καταλαβες οτι ειμαι προβληματικος? Τι ακριβως εννοεις? Το ειχες καταλαβει απ την αρχη ή τωρα το προσεξες? Απο που το καταλαβες? Επειδη δεν μπορεις να απαντησεις στα ουσιωδη ερωτηματα του blu-ray?

Για να πουμε την αληθεια, ο προβληματικος εισαι εσυ, τοσο απ την αγνοια σου οσο και απ την απαραδεκτη συμπεριφορα σου.

2. Aν ειναι ετσι να σταματησουμε να ποσταρουμε στα forums και να απευθυνομαστε στο google.

Oσο για τους αλλους, καλο ειναι να αποσυρθεις ωστε να τους αφησεις να μιλήσουν... (αν και ηδη το εκαψες το thread)

3. Εσυ μιλας και φερεσαι σαν 6χρονος. Εχεις πολλα κομπλεξ. Διαστρεβλώνεις τον αλλον, μετα πας να βγεις κι απο πανω...

4. Πες οτι δεν εχεις να ξεμπερδευουμε, δεν ειναι ντροπη! Ουτως ή αλλως ειναι φανερο οτι στο συγκεκριμενο θεμα ξερεις λιγοτερα απο μενα.

5. Τωρα μη μας λες τις κομπινες των εταιριων(εκτος κι αν το παιζεις προχθεσινος). Ωρα ειναι να μας πεις κιολας το οτι 300GB σκληρος που ειναι στη πραγματικοτητα 279GBs ειναι σωστο... θα σε παρουν με τις πετρες.

7. ?? Μα τι λες ?? εχεις χασει το μπουσουλα.

8. Οχι αλλη ερωτηση, μια παρατηρηση: ντροπιαζεις το forum στο οποιο εισαι admin με το ρεσιταλ της συμπεριφορας σου. Τι θα σκεφτουν οι λιγοστοι συμφορουμιτες μας οταν σε διαβαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω οτι δεν ειμαι χθεσινος στο χωρο των υπολογιστων(πραγμα που θα επρεπε να ειχες καταλαβει απ τα posts μου)

picard-no-facepalm.jpg

Μην αναρρωτιέσαι γιατί κάνω έτσι - άνθρωπο που λέει πως ξέρει από υπολογιστές και με την τεχνολογία (και πως αυτό φαίνεται με βάση τα post του), δεν βλέπω μέσα από τα όσα έχεις πει...

Νομιζω οτι για να δεις σωστα μια blue ray ταινια θα πρεπει εκτος απο την αναλογη συσκευη driver να εχεις και την αναλογη οθονη(hd λεγεται?). Συνεπως οι οθονες των H/Y αποκλειονται.

FAIL

Αν ήσουν ΕΣΤΩ και λίγο σχετικός με υπολογιστές (δεν είσαι, πιστεύω πως φαίνεται, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια), θα καταλάβαινες ότι τον μέγιστο ρόλο τον παίζει η υποστηριζόμενη ανάλυση των οθονών/τηλεοράσεων. Έτσι, το "Full HD - 1080p" εννοείται πως μπορούν να το αναπαράγουν πλήρως οι οθόνες των υπολογιστών (υπάρχουν 22" με 1920x1080, 24-27" με 1920x1200, καθώς και φυσικά οι 30" με 2560x1600).

Το να λες "Συνεπως οι οθονες των H/Y αποκλειονται.", εμένα μου δείχνει ότι μιλάμε με κάποιον αδαή, που προσπαθεί να μάθει.

Καλα, ας αφησουμε τα παιχνιδια. Δεν εχουν βγει ακομα παιχνιδια τοσο μεγαλής χωρητικοτητας

Χμμμ...?

Sacred 2, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20GB? Το ότι δε βγήκε σε blu-ray, προφανώς έχει σχέση με το κόστος της πλατφόρμας ;)

Aφου μου λες οτι δεν εχεις δει ποτέ ως τωρα ταινια πανω απο 10GB, σημαινει οτι δεν εχεις δει ταινια blue-ray. Ως 10GBs ειναι οι συνηθισμενες ταινιες που υπαρχουν εδω και χρονια στα video clubs για ενοικιαση.

Οι ταινίες HD σε 1080p μπορούν κάλλιστα να είναι συμπιεσμένες σε .mkv αρχεία και κάτω των 10GB. Παρόλα αυτά, αν δε θες καθόλου συμπίεση, μπορείς να βρεις ταινίες blu-ray ασυμπίεστες, με μέγεθος από 10 έως και 50GB.

2. A, ωστε για να δεις κανoνικο full hd(1920X1080) θες 42''?

Aλλα και με το resize στις 22'' δε χανω και πολλα ε?

Καταρχάς εδώ, αυτό που διαβάζω, μου δείχνει ότι κατάλαβες το εξής:

"Για να παίξουμε Full HD (1920x1080), χρειαζόμαστε 42" τηλεόραση". Αυτό φαίνεται από το post σου. Και προφανώς είναι FAIL, γιατί υπάρχουν και οθόνες 22" με 1920x1080.

H εικονα τους ειναι αρκετα καλη. Εσυ μου λες οτι περιπου ετσι ειναι το full hd? και οτι δεν θα δω διαφορα αν το βαλω στη τηλεοραση μου, παρα μονο τη μεγαλυτερη εικονα? (32'' ειναι η tv μου)

Αν βάλεις Full HD, σε ΚΑΛΗ οθόνη/τηλεόραση, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη από την 22άρα που έχεις. Μόνο η σωστή διαχείριση των Hz που κάνουν τα καινούρια μοντέλα κάνει την κίνηση πολύ ομαλότερη, σε σημεία που αλλάζει ριζικά η εμπειρία.

Σε διαφημιση στο δωρεαν περιοδικο Public Life σελ.5 λεει:

Νεες κυκλοφοριες blu-ray,

Mη χασετε τις αγαπημενες σας ταινιες με τη καλυτερη ποιοτητα ηχου & εικονας της αγορας,

Η απολυτη εμπειρια high definition,

κλπ.

και στα εικονιζομενα dvd περιλαμβανει ταινιες οπως: Mamma Mia, Kramer vs. Kramer, Gandi.

Διερωταμαι... τι χωρητικοτητα εχουν αυτα τα dvd?

Eχει δει κανεις καποιο τετοιο? Πως ειναι η ποιοτητα τους? ζωντανη?..,

Το παραπάνω post επιβεβαιώνει τα όσα σου είπα στην αρχή.

Κατάλαβέ το, οι απορίες πάντα είναι ευπρόσδεκτες και όσο μπορούμε, προσπαθούμε να τις λύνουμε.

Όμως, εγώ προσωπικά βλέπω κάποιον ο οποίος:

1) Δεν ξέρει, αλλά το παίζει γνώστης και δεν-είμαι-χθεσινός-και-πιστεύω-φαίνεται

2) Δεν ξέρει, αλλά δεν έχει υπομονή - συνεχώς ρωτάει "γιατί δεν απαντάτε, δεν ξέρετε, δεν έχετε ασχοληθεί?"

3) Δεν ξέρει, αλλά δεν μπαίνει καν στον κόπο να ψάξει έστω και λίγο για να βρει απαντήσεις στα όσα ρωτάει

Το να μη γνωρίζει κάποιος κάτι είναι απόλυτο δικαίωμά του. Το να το παίζει έξυπνος όμως, εμένα με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εικονα ταιριαζει περισσοτερο σε σενα γιαυτο και δεν θα συνεχισω το διαλογο μαζι σου. Αρκετα αυτορεζιλευτηκες, εξαλλου.

Για τον JS_Denton που με απογοητευσε γιατι διαλεξε να τρολαρει με τον ιδιο τροπο προκειμενου να σε υπερασπιστει, θα απαντησω αργοτερα στα κουφα του.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρνείσαι ότι είσαι αδαής, απόδειξέ το μου και άσε τα "κουφά του". Πίσω από τα πληκτρολόγια όλοι έξυπνοι γίνονται καθώς φαίνεται, στην πραγματικότητα όμως?

Δείξε μου ότι όντως είσαι ένας άνθρωπος σχετικός με την τεχνολογία, γιατί τα posts σου δείχνουν ότι ή δεν είσαι, ή δεν ξέρεις να εκφράζεσαι σωστά, για να δείξεις ότι είσαι.

Αν πραγματικά θεωρείς το post μου ως "trollάρισμα", τότε εγώ τι να πω για το ανεκδιήγητό σου: "Καταρχην να σου πω οτι δεν ειμαι χθεσινος στο χωρο των υπολογιστων(πραγμα που θα επρεπε να ειχες καταλαβει απ τα posts μου)"?

Εγώ είδα έναν άνθρωπο αδαή, με απορίες πάνω σε ένα θέμα, στο οποίο του απάντησαν οι συνομιλητές του, αλλά αυτός δεν προσπάθησε έστω και λίγο να το ερευνήσει και μόνος του + απαιτούσε την άμεση "εξυπηρέτηση".

Λυπάμαι, γιατί στο forum ήρθες να ζητήσεις μια βοήθεια, αλλά και εδώ κάνεις ακριβώς όπως στο θέμα και με τους Α64 - σου εξηγήθηκαν 5 πράγματα, αλλά φαίνεται πως τα θες όλα στο πιάτο, παριστάνωντας και τον έξυπνο (εγώ αυτό εξέλαβα τουλάχιστον από το "δεν είμαι και χθεσινός").

Εγώ μετά χαράς να σε βοηθήσω σε ότι χρειάζεσαι, όχι όμως όταν εξ αρχής είσαι εν αρνήσει βοηθειας. Αρνούμενος π.χ. ένα "σύμπαν" γνώσης όπως το Google και τις απαντήσεις που μπορεί να σου προσφέρει εύκολα στα ερωτήματά σου, μου δημιουργείς την εντύπωση ότι - όπως είπα - τα θες στο πιάτο.

Και btw, δε νομίζω ο Voudas να με χρειάζεται σαν δικηγόρο. Αναρωτήθηκες αν το όλο post το έκανα επειδή...τυγχάνει όσα γράφω να τα πιστεύω και να είναι η προσωπική μου γνώμη? Αν κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι απλά υπερασπίζομαι τον "admin" μου, κάνεις τραγικό λάθος...

Link to comment
Share on other sites

kk, όποιος έχει μυαλό κατάλαβε...

ps. και αν θες να το συζητήσεις παραπέρα, δεν υπάρχει λογοκρισία εδώ, είμαι ανοιχτός να το "τραβήξουμε" αν έχεις ακόμα απορία σε κάτι... θέλω να έχεις κάθε δυνατή ευκαιρία να με κάνεις να ρεζιλευτώ κι άλλο...

:D...

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Οι απαντησεις για το post#15 ειναι οι ακολουθες, για το post#18 θα ακολουθησουν αργοτερα εφοσον κριθει απαραιτητο.

Μην αναρρωτιέσαι γιατί κάνω έτσι - άνθρωπο που λέει πως ξέρει από υπολογιστές και με την τεχνολογία (και πως αυτό φαίνεται με βάση τα post του), δεν βλέπω μέσα από τα όσα έχεις πει...

Eιναι γελοιο να λες τετοια πραγματα. Απ τα μεχρι τωρα posts μου εβγαλες την εντυπωση οτι ειμαι ασχετος απο computers? Και ολους αυτους τους ορους που ανεφερα (που οι περισσοτεροι χρηστες δεν τους γνωριζουν) απο που τους ξερω?

Πες καλυτερα οτι ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ να ειμαι ασχετος. Αλλα το θεμα δεν ειναι τι ειμαι εγω. Και ασχετος να ειμαι δεν δικαιολογειται ο καθε ξεκαρφωτος κομπλεξικος να σε ειρωνευεται και να σε προσβαλλει. Νομιζω?...

Αν ήσουν ΕΣΤΩ και λίγο σχετικός με υπολογιστές (δεν είσαι, πιστεύω πως φαίνεται, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια), θα καταλάβαινες ότι τον μέγιστο ρόλο τον παίζει η υποστηριζόμενη ανάλυση των οθονών/τηλεοράσεων. Έτσι, το "Full HD - 1080p" εννοείται πως μπορούν να το αναπαράγουν πλήρως οι οθόνες των υπολογιστών (υπάρχουν 22" με 1920x1080, 24-27" με 1920x1200, καθώς και φυσικά οι 30" με 2560x1600).

Το να λες "Συνεπως οι οθονες των H/Y αποκλειονται.", εμένα μου δείχνει ότι μιλάμε με κάποιον αδαή, που προσπαθεί να μάθει.

Αυτο θα πει trolling... Aφου εγω εκανα thread και ζηταω πληροφοριες περι blu-ray, ερχεσαι τωρα να μου πεις οτι ειμαι ανιδεος απο blu-ray? Χαιρω πολυ... και απο κει βγαζεις γενικο συμπερασμα οτι ειμαι γενικα ασχετος απο υπολογιστες?! Ok, κι εσυ που ξερεις τοτε γιατι δεν απαντας? Μηπως γιατι ξερεις λιγοτερα?...:-)) Οκ, πες οτι ειμαι ασχετος σε ολα, πρεπει εσεις να συμπεριφερεστε ετσι?

Sacred 2, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20GB? Το ότι δε βγήκε σε blu-ray, προφανώς έχει σχέση με το κόστος της πλατφόρμας

Δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια χριστιανε μου! μη κολλας εκει. Και εννοουσα παιχνιδια 50GBs.

Καταρχάς εδώ, αυτό που διαβάζω, μου δείχνει ότι κατάλαβες το εξής:

"Για να παίξουμε Full HD (1920x1080), χρειαζόμαστε 42" τηλεόραση". Αυτό φαίνεται από το post σου. Και προφανώς είναι FAIL, γιατί υπάρχουν και οθόνες 22" με 1920x1080.

Eγω δε "καταλαβα" κατι... ρωταω! Αλλα αντι απαντησεων εισπραττω ειρωνια τυπου "αυτο καταλαβες? lol"

Κατάλαβέ το, οι απορίες πάντα είναι ευπρόσδεκτες και όσο μπορούμε, προσπαθούμε να τις λύνουμε.

Όμως, εγώ προσωπικά βλέπω κάποιον ο οποίος:

1) Δεν ξέρει, αλλά το παίζει γνώστης και δεν-είμαι-χθεσινός-και-πιστεύω-φαίνεται

2) Δεν ξέρει, αλλά δεν έχει υπομονή - συνεχώς ρωτάει "γιατί δεν απαντάτε, δεν ξέρετε, δεν έχετε ασχοληθεί?"

3) Δεν ξέρει, αλλά δεν μπαίνει καν στον κόπο να ψάξει έστω και λίγο για να βρει απαντήσεις στα όσα ρωτάει

Το να μη γνωρίζει κάποιος κάτι είναι απόλυτο δικαίωμά του. Το να το παίζει έξυπνος όμως, εμένα με χαλάει

Απο κει που μας χρωσταγανε μας πηραν και το βοδι... Γιατι δεν κανεις παρατηρηση σε αυτον που πρωτος το επαιξε εξυπνος, αλλα επιτιθεσαι σε καποιον που εμπιστευτηκε αυτο το forum ελπιζοντας να βοηθηθει?

1)Γιατι σε ενοχλει τοσο πολυ αν καποιος δεν ειναι χθεσινος?

2)Οπως βλέπεις ως τωρα εχω δειξει ιωβεια υπομονη.

3)Μα για να ρωταω εδω σημαινει οτι ψαχνω. Μηπως τελικα διαλέξα λαθος μερος?

Αυτο που εχω να πω σαν τελευταιο σχολιο ειναι οτι μαλλον καταλαβα γιατι υπαρχουν τοσο λιγοι χρηστες σε αυτο το forum.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα πει trolling... Aφου εγω εκανα thread και ζηταω πληροφοριες περι blu-ray, ερχεσαι τωρα να μου πεις οτι ειμαι ανιδεος απο blu-ray? Χαιρω πολυ... και απο κει βγαζεις γενικο συμπερασμα οτι ειμαι γενικα ασχετος απο υπολογιστες?! Ok, κι εσυ που ξερεις τοτε γιατι δεν απαντας? Μηπως γιατι ξερεις λιγοτερα?...:-))

Καταλαβαίνεις τι γράφεις να υποθέσω έτσι? Καταρχάς δε σου είπα ότι είσαι ανίδεος από blu-ray, αλλά από υπολογιστές. Η απόδειξη είναι εύκολη, καλά καλά δε γνωρίζεις τις αναλύσεις που υποστηρίζουν οι οθόνες των PC.

Όσο για το αν γνωρίζω λιγότερα...δυστυχώς μιλάς σε λάθος άτομο μάλλον αν όντως νομίζεις ότι δεν έχω ασχοληθεί με τις High Definition ταινίες...:(

1)Γιατι σε ενοχλει τοσο πολυ αν καποιος δεν ειναι χθεσινος?
Μα το πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζεις πολλά πράγματα, αλλά έρχεσαι και το παίζεις "εγώ δεν είμαι χθεσινός". Αυτό με ενοχλεί.

3)Μα για να ρωταω εδω σημαινει οτι ψαχνω. Μηπως τελικα διαλέξα λαθος μερος?

Αυτο που εχω να πω σαν τελευταιο σχολιο ειναι οτι μαλλον καταλαβα γιατι υπαρχουν τοσο λιγοι χρηστες σε αυτο το forum.

Ωραία η κακία, ευχαριστώ.

---

Κάνε λίγο υπομονή ακόμα, αφήνω το Review στη μέση λίγο, θα κάτσω να ασχοληθώ λίγο με τις απορίες σου, αφού αμφισβητείς το ότι ασχολούμαστε.

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται :D

Προσπαθω να καταλαβω τι παιzει με τα blue ray drivers.

Aπ οτι βλέπω στο e-shop, κανουν απο 86? τα αναγνωσης και απο 177? τα εγγραφης.

Νομιζω οτι για να δεις σωστα μια blue ray ταινια θα πρεπει εκτος απο την αναλογη συσκευη driver να εχεις και την αναλογη οθονη(hd λεγεται?). Συνεπως οι οθονες των H/Y αποκλειονται. Αν ομως συνδεσω το pc με μια hd lcd τηλεοραση ειμαι ok?

Υπάρχουν 2 βασικοί τύποι ταινιών High Definition: Οι ταινίες από δίσκο Blu-ray/HD-DVD και οι συμπιεσμένες HD ταινίες, σε format όπως το .mkv, .wmv, κτλ.

Για τις πρώτες ταινίες, αναγκαστικά χρειάζεσαι το Drive στο PC σου. Ο λόγος που υπάρχουν 2 διαφορετικά πρωτόκολλα (Blu-ray και HD-DVD) είναι επειδή ασχολήθηκε η Sony και η Toshiba με το καθένα ξεχωριστά, αλλά εν τέλει επικράτησε το Blu-ray από τον "πόλεμο".

Για τη 2η κατηγορία, αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα σχετικα καλό μηχάνημα και τα σωστά προγράμματα αναπαραγωγής και Codecs. Υπάρχουν πάρα πολλά, με τα πιο δημοφιλή να είναι το iMON, το PowerDVD, το WMPlayer Classic, κτλ.

Μεγάλη σημασία παίζει και το GPU Acceleration, μιας και μπορείς να εκμεταλλευτείς την ισχύ της κάρτας γραφικών σου για να παίξεις την ταινία πιο ομαλά.

Πάμε στην οθόνη. Οι οθόνες των PC σαφώς και δεν αποκλείονται. Ο λόγος απλός: Όσες δεν έχουν Full HD ανάλυση μπορούν να κάνουν downscale το Video στην Native ανάλυσή του, αλλά όσες υποστηρίζουν Full HD+ αναλύσεις, μπορούν φυσικά να το παίξουν κανονικά, όπως και μια τηλεόραση.

Kατσε για να καταλαβω... οι συνηθισμενες lcd pc οθονες που κυκλοφορουν εδω και χρονια, εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με τις πολυδιαφημιζομενες τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας που πωλουνται? αυτες που λενε "hd" ready ή "full hd"?

Το monitor μου ειναι 22'' wide οποτε η μεγιστη αναλυση του ειναι 1680x1050... αρα σε ποια απ τις 3 κατηγοριες που ειπες ειμαι?

Tα περισσοτερα GBs σε μια ταινια, υποθετω οτι σημαινουν μεγαλυτερη ποιοτητα σε εικονα και ηχο. Aυτη τη στιγμη τα κοινα dvd που νοικιαζονται στα video clubs εχουν ταινιες εως 9GBs, αν δε κανω λαθος.

Κυκλοφορουν blue-ray με ταινιες 50GBs?...

Οι οθόνες με τις τηλεοράσεις έχουν μια βασική διαφορά που είναι τα Hz στα οποία αναπαράγουν το σήμα στη δεδομένη ανάλυση. Εκεί κερδίζουν το παιχνίδι κόντρα στις μέτριες οθόνες για PC, έχοντας πολύ πιο ομαλή κίνηση, λόγω του καλύτερου συγχρονισμού της εικόνας που αναπαράγουν.

Η οθόνη σου υποστηρίζει την ανάλυση 1680x1050, άρα αν της βάλεις μια Full HD ταινία (1920x1080), θα παίξει με Downscale στην ανάλυση που υποστηρίζει η οθόνη σου. Σαφώς, καλύτερα θα ήταν να την έβλεπες σε μια τηλεόραση ή οθόνη, που υποστηρίζει Full HD (και λόγω ποιότητας εικόνας και λόγω καλύτερης εμπειρίας με τις περισσότερες ίντσες).

Τα περισσότερα GB στις Blu-ray ταινίες είναι εξαιτίας του μεγάλου όγκου που καταλαμβάνει η ασυμπίεστη ταινία, ενώ όταν η ταινία είναι σε True HD ήχο, τότε κι αυτό αυξάνει κατά πολύ τον όγκο που πιάνει.

Δεν είναι όμως πανάκεια αυτό - μπορώ να σου φέρω συμπιεσμένο HD 720p σε 2.5 GB, το οποίο να είναι σαφέστατα ανώτερο σε ποιότητα εικόνας από την DVD ταινία των 9 GB ;)

Aφου μου λες οτι δεν εχεις δει ποτέ ως τωρα ταινια πανω απο 10GB, σημαινει οτι δεν εχεις δει ταινια blue-ray. Ως 10GBs ειναι οι συνηθισμενες ταινιες που υπαρχουν εδω και χρονια στα video clubs για ενοικιαση.

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, πωλουνται/ενοικιαζονται ταινιες blue-ray που να εκμεταλλευονται ολον το χωρο του blue-ray δισκου?

Μάλλον θα σου μιλούσε για τις συμπιεσμένες ταινίες (τη 2η κατηγορία που σου είπα από πάνω). Αυτές μη νομίζεις ότι χάνουν σημαντικά σε ποιότητα - το αντίθετο!

Με μια σωστή συμπίεση, η HD ταινία είναι σχεδόν 99% ίδια με την original Blu-ray, η οποία όμως καταλαμβάνει πολλαπλάσια GB.

1. Το pc εννοειται οτι ειναι συνδεδεμενο με το monitor του

το οποιο οπως ειπα ειναι lcd wide 22'' 1680X1050 ενω η συνδεση γινεται ψηφιακα(dvi).

Tι γινεται ομως αν το pc προκειται να συνδεθει με μια hd lcd τηλεοραση? Χρειαζεται ενα απ τα ειδικα hdmi βυσματα που υπαρχουν στο εμποριο ή αρκει και το απλo d-sub?

Καταρχάς το HDMI μεταφέρει και ήχο, οπότε σε ενδιαφέρει άμεσα ;)

Αν από την άλλη τον ήχο θες να τον παίζει το PC, ή να τον μεταφέρεις αλλιώς στην τηλεόραση, και το d-sub κάνει δουλειά. Αρκετές TV έχουν και VGA συνδέσεις, αλλά επειδή είναι αναλογικές, καλύτερα να μην το προτιμήσεις.

2. A, ωστε για να δεις κανoνικο full hd(1920X1080) θες 42''?

Aλλα και με το resize στις 22'' δε χανω και πολλα ε?

Όπως σου είπα, ακόμα και με μια 22" 16:9 οθόνη, το Full HD το έχεις. Το θέμα είναι ότι πολύ καλύτερη εμπειρία θα έχεις με μια μεγαλύτερη ποιοτική οθόνη, ή με μια καλή Full HD τηλεόραση, με σωστά χρώματα και μαύρο, καθώς και υψηλά Hz.

Ηδη κατεβασα δυο αρχεια ταινιων με την ενδειξη "hd"... αλλα δεν ειναι με καταληξη "mkv".

To ενα αρχειο εχει καταληξη "ts", ειναι διαρκειας 85' στα 8.5GBs και εχει ενδειξεις οπως: 1080i, HDTV, DD5.

To αλλο αρχειο εχει καταληξη "wmv", ειναι διαρκειας 31' στα 1.82GBs και εχει ενδειξη: HD 1080p.

H εικονα τους ειναι αρκετα καλη. Εσυ μου λες οτι περιπου ετσι ειναι το full hd? και οτι δεν θα δω διαφορα αν το βαλω στη τηλεοραση μου, παρα μονο τη μεγαλυτερη εικονα? (32'' ειναι η tv μου)

Η χρήση των mkv δεν είναι απαραίτητη, πολλοί κάνουν τα encodes τους και σε διαφορετικούς τύπους αρχείων. Σαφώς, εάν η 32" τηλεόρασή σου υποστηρίζει 1920x1080 και 100 Hz π.χ., θα δεις μεγάλη διαφορά, ειδικά στα χρώματα και την ομαλότητα της κίνησης. Μπορεί να στο εξηγώ αλλά αν δεν το δεις δε θα το καταλάβεις - πήγαινε σε ένα κατάστημα του στυλ Media Markt και ζήτησέ τους να σου δείξουν κάποια καλή τηλεόραση να παίζει Blu-ray, να δεις ιδίοις όμμασι τη διαφορά.

Σε διαφημιση στο δωρεαν περιοδικο Public Life σελ.5 λεει:

Νεες κυκλοφοριες blu-ray,

Mη χασετε τις αγαπημενες σας ταινιες με τη καλυτερη ποιοτητα ηχου & εικονας της αγορας,

Η απολυτη εμπειρια high definition,

κλπ.

και στα εικονιζομενα dvd περιλαμβανει ταινιες οπως: Mamma Mia, Kramer vs. Kramer, Gandi.

Διερωταμαι... τι χωρητικοτητα εχουν αυτα τα dvd?

Eχει δει κανεις καποιο τετοιο? Πως ειναι η ποιοτητα τους? ζωντανη?..,

Τα Blu-ray εμφανισιακά διαφέρουν ελάχιστα από τα απλά CD και DVD. Ο τρόπος που παίζουν είναι ακριβώς ο ίδιος, εφόσον έχεις το κατάλληλο Drive. Η ποιότητά τους είναι η καλύτερη ως τώρα, από τις διαθέσιμες στο καταναλωτικό κοινό. Μάλιστα, η βιομηχανία της πορνογραφίας έχει επενδύσει εκατομμύρια δολάρια πάνω στην τεχνολογία αυτή, γιατί ακριβώς κάνει τις ταινίες αληθοφανέστερες και την εμπειρία πιο ζωντανή.

Με ένα σωστό σύστημα Home Cinema, πλέον μπορείς να ξεπεράσεις σε εμπειρία εικόνας και ήχου τον κινηματογράφο.

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην χωθώ πρίν απαντήσει ο Voudas αν και ήξερα που θα καταλήξει το thread με την συμπεριφορά, την βιασύνη και την απαίτηση λες και μας πληρώνεις και δεν σου απαντήσαμε ενώ υποχρεούμαστε.

Σου εξηγούνε τα παιδιά πως έχουν τα πράγματα, πράγματα τα οποία εσύ ρωτάς ( προφανώς δεν τα ξέρεις, αλλιώς δεν θα ρώταγες :P ) και μετά κρίνεις εσύ τις απαντήσεις σου, δεν τις αποδέχεσαι ( όχι δεν υποχρεούσαι να τις αποδεχτείς, αλλά ούτε και να τις απορρίψεις και να βγάλεις τους άλλους άσχετους μη ξέροντας αν είναι σωστά αυτά που λένε και κυρίως εσύ λες ) και πετάς και τις "ψωνίστικες" ατάκες του στύλ "δεν είμαι χθεσινός" και ξέρω από PC και εσύ JC Denton είσαι άσχετος, ξέρεις λιγότερα κλπ.

Το πόσο σχετικός είσαι βρε άνθρωπε μου με τα PC φάνηκε και εδώ ( ξεκάθαρα, ακόμα και για άτομα με πραγματικά λίγες γνώσεις γύρω από τα PC ) καθώς και ακόμα πιο ξεκάθαρα στα προηγούμενα θέματα που άνοιξες.

Γρήγορα παραδείγματα δίχως να το ψάξω...

Δεν είσαι και χθεσινός λες, αλλά δεν ξέρεις ούτε καν τα βασικότατα.

Και ας πούμε δεν τα ήξερες τα μοντέλα της AMD για κάποιο λόγο, δεν μπορούσες να μπείς στο site της AMD και σαν... "μη χθεσινός" να δείς πόσους πυρήνες έχουνε οι Athlon 64 x2 πόσους οι Opteron, πότε βγήκανε σε τι συχνότητες έρχονται κλπ ?

Δεν μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση στο google για συγκριτικό ( review ) μεταξύ Athlon 64, Athlon 64 x2 & Opteron ?

Ρωτάς έπειτα αν αξίζει η αναβάθμιση σε Socket939... ένα socket νεκρό εδώ και 3 περίπου χρόνια αν δεν χάνω στο μέτρημα... μα καλά δεν το ήξερες ?

Μετά μας βάζεις να συγκρίνουμε ΓΕΝΙΚΑ και ΑΟΡΙΣΤΑ δύο κιτ μνήμης RAM, ένα DDR1 με ένα DDR2....

Ανεξαρτήτως πλατφόρμας... τι σύγκριση είναι αυτή δηλαδή...

Ας βάλουμε τις DDR1 σε έναν Athlon XP1800+ και τις DDR2 σε έναν Core 2 Duo και να συγκρίνουμε...

Τι να συγκρίνουμε ?

Έπειτα ανοίγεις thread όπου μας ρωτάς τι εγγράψιμα DVD δισκάκια να πάρεις για να γράφεις ταινίες DivX στον φίλο σου.

DVD+R ή DVD-R μας λες...

Μα καλά ούτε αυτό το ήξερες βρε χθεσινέ ?

Κανείς δεν έχει σκοπό σε αυτό το site να ειρωνευτεί τον άλλον ή να τον κοροϊδέψει λέγοντας του πράγματα που δεν ισχύουνε.

Και φυσικά ούτε ο Voudas ούτε ο nick_p ούτε ο JC_Denton το κάνανε.

Κάθε τι άλλο, έγραψαν κάμποσες αράδες κείμενο για να σου εξηγήσουνε όσο καλύτερα και ακριβέστερα μπορεί ο καθένας αυτά που ρωτούσες.

Εσύ βγήκες μετά να τους βγάλεις σώνει και καλά λάθος και να "απειλείς" ή καλύτερα "απαιτείς" να σου απαντήσει κανείς με το έτσι και θέλω, εδώ και τώρα, και όχι 1 ώρα μετά.

Μάλιστα τους έβγαλες και άσχετους τους ανθρώπους, αφού όπως λες "εσείς ξέρετε λιγότερα και από εμένα".

Πόσο λιγότερα να ξέρουνε από εσένα βρε computer jedi ?

Κανονικά δεν θα σε ειρωνευόμουνα, το έχω κόψει χρόνια το hobby αυτό, αλλά πραγματικά πας γυρεύοντας.

Μήπως να αλλάξεις συμπεριφορά ( πρός το καλύτερο έτσι ? ;) ) και να δείς μετά πως θα σου συμπεριφέρεται ο κόσμος ?

Είχα σκοπό αρχικά ( πρίν αρχίσεις τις εξυπνάδες ) να κάτσω παρά τις όλες εκκρεμότητες που έχω να κάτσω να γράψω καμμιά σελίδα κείμενο να σου τα εξηγήσω λεπτομερέστατα, απλοϊκά αλλά και "ακαδημαϊκά" αλλά αφού είδα τα υπόλοιπα post σου στο παρόν thread ( θέμα ) είπα πως δεν αξίζει τον κόπο.

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε billpeppa, αυτα που γραφεις ειναι απλα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ...:-))

Η λογικη απορια ειναι, αφου γνωριζες τις απαντησεις στα threads μου, γιατι δεν τις εγραφες, αλλα ερχεσαι τωρα να κανεις το ξυπνιο?

Απ τα υπολοιπα θα σχολιασω μόνο αυτο:

Φιλε JS πρεπει να καταλαβεις οτι δε σημαινει πως ολοι οσοι ρωτανε εδω ειναι αδαεις.

Το οτι δεν ειμαι χθεσινος το ειπα στο φιλο σου διοτι προσπαθησε να με "διδαξει" τις χωρητικοτητες των dvd. To oτι δεν ειμαι χθεσινος φαινεται ευκολα απ τα posts μου. Δεν ειναι εξυπναδα να διευκρινιζεις κατι για να διευκολυνεις το διαλογο.

Απο κει και περα βλεπω μια λυσσασμενη θα ελέγα μανια και των τριων σας, σωνει και καλα να με βγαλετε αδαη. Γιατι σας ενοχλει τοσο πολυ που δεν ειμαι αδαης? Τι κομπλεξαρισμοι ειναι αυτοι?? Αντε σοβαρευτειτε λιγο ε...

Και η ουσια ειναι οτι ΠΡΩΤΟΣ εγω δεχτηκα επιθεση και ειρωνια χωρις λογο (βλ. post#8)και ηταν λογικο να απαντησω αναλογα.

Λοιπον, προτεινω να σβηστουν τα post 8-21 και τα 23-24. Και απο κει και περα να ασχοληθουμε σοβαρα με το θεμα. Και τοτε να δουμε τι ακρη θα βγει(δεν πιστευω οτι θα βγει αλλα ειμαι περιεργος να το δω!)

Link to comment
Share on other sites

post δε σβήνονται... δε βρίσκω λόγο... μια χαρά τα λέμε...

κάτσε κ ξεσκαρτάρισε τις ειρωνίες από τις info μόνος σου γιατί έχουν απαντηθεί όσα ρώτησες κ ΠΟΛΛΑ παραπάνω...

το πόσο αδαής ή όχι είσαι, δε με ενδιαφέρει κ δε με κομπλεξάρει, εγώ ότι βλέπω λέω κ τα γραφόμενά σου κριτικάρουν όλοι... be my guest και βάλε μας τα γυαλιά;)

επίσης έχουμε όλοι ασχοληθεί κ έχουμε επιχειρηματολογήσει σε αυτά που λέμε... το ότι δε σε λογοκρίνω δε σημαίνει ότι δεν έχεις υποχρέωση να αποδεικνύεις πχ ποια είναι τα καραγκιοζιλίκια του πέππα... να βοηθήσεις γτ πχ εγώ δε τα βλέπω...

ως προς εμένα για το ΜΟΝΟ που έχεις δίκιο κ το αναγνωρίζω είναι η πρώτη μου αντίδραση στο #8, η οποία ήταν αυθόρμητη σε αυτά που έγραφες κ αφιλτράριστη...

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now