ghost

ΗDMI σε καρτα γραφικων

Recommended Posts

3) Ξεχασα να πω οτι δεν μιλαμε για games. Aπλη χρηση.

4) Στο device manager ομως ειναι με κιτρινο χρωμα και θαυμαστικο. Εντω μεταξυ εβαλα στο wizard το cd-rom της μητρικης και διαβασε, αλλα τελικα μου ειπε οτι δεν βρηκε τον καταλληλο driver. Tωρα τo device manager εγινε πιο συγκεκριμενο: Μου εχει με κιτρινο θαυμαστικο το <ATI HDMΙ Audio>. Μα αφου δεν χρησιμοποιω αυτη τη συσκευη, γιατι μου την εχει με θαυμαστικο?

H καρτα παρεχει και ηχο μεσω της HDMI θυρας? Ωστοσο εγω χρησιμοποιω μια pci καρτα ηχου Soundblaster.

Nα αγνοησω το θαυμαστικο?

Το θαυμαστικό σημαίνει ότι δεν έχεις περάσει τους drivers για την εν λόγω "συσκευή" ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και για αυτό δεν λειτουργεί ( IRQ conflict, resources conflict, hardware malfunction κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

3) Τοτε ποιος ο λογος που ηδη εχεις εξτρά καρτα γραφικων?

4)Ati καρτα γραφικων εχεις? Ειναι η "καρτα ηχου" της Ati, ακριβως δηλαδη ο driver με τον οποιο (συνδεοντας το καταλληλο header μεταξυ μητρικη και καρτας γραφικων ετσι ωστε να "παρει" τον ηχο η καρτα γραφικων) η καρτα γραφικων δινει τον ηχο απο το DVI/HDMI της.

Δε νομιζω οτι σε απασχολει.

Link to comment
Share on other sites

Το θαυμαστικό σημαίνει ότι δεν έχεις περάσει τους drivers για την εν λόγω "συσκευή" ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και για αυτό δεν λειτουργεί ( IRQ conflict, resources conflict, hardware malfunction κλπ ).

Γνωριζω τι εστι κιτρινο θαυμαστικο, το θεμα ειναι γιατι το βγαζει σε μια συσκευη που δεν λειτουργει.

3) Τοτε ποιος ο λογος που ηδη εχεις εξτρά καρτα γραφικων?

Tην ειχα ηδη.

Τελικα ποια ειναι η απαντηση? Ποιον απ τους δυο τροπους επιλεγω?

4)Ati καρτα γραφικων εχεις? Ειναι η "καρτα ηχου" της Ati, ακριβως δηλαδη ο driver με τον οποιο (συνδεοντας το καταλληλο header μεταξυ μητρικη και καρτας γραφικων ετσι ωστε να "παρει" τον ηχο η καρτα γραφικων) η καρτα γραφικων δινει τον ηχο απο το DVI/HDMI της.

Δε νομιζω οτι σε απασχολει.

Η καρτα γραφικων ειναι ATI, oπως ειναι προφανες απ το <ATI HDMΙ Audio> του Device Manager.

Ωστε η Αti εχει ενσωματομενο κυκλωμα ηχου απο μονη της... Απ τη στιγμη ομως που εγω χρησιμοποιω μια pci-e καρτα ηχου, δεν θα επρεπε να απενεργοποιηθει? Γιατι να βγαζει κιτρινο θαυμαστικο? (Drivers παντως εψαξα χωρις να βρω). Να το αγνοησω, λες το θαυμαστικο?

Οσο για ολα τα αλλα που ειπαμε, αυτο που καταληξαμε οτι αξιζει να γινει ειναι να παρω ενα καλωδιο dvi-hdmi για τη ψηφιακη συνδεση pc με lcd-tv, σε αντικατασταση του υπαρχοντος d-sub. Aφου σε ευχαριστησω για τη μεχρι τωρα υπομονη σου:) να κανω καποιες τελευταιες ερωτησεις

- Που ειναι καλυτερα να παρακολουθω μια hd ταινια, στο dvi 22'' pc monitor ή στην 32'' lcd tv με τον ανταπτορα που μολις ειπαμε?

-Oι ασυμπιεστες blu-ray ταινιες που κυκλοφορουν φανταζομαι οτι ειναι 50GB, οι συμπιεσμενες που κυκλοφορουν στο net που ειναι πολλα GB μικροτερες, εχουν χασει πολυ απ την αρχικη τους ποιοτητα?

-Απ τη στιγμη που το monitor μου ειναι 1680x1050 και η τηλεοραση 1366x768, αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να απολαυσω πληρως μια full hd ταινια που ειναι στα 1920x1080?

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω πως για home cinema, ακόμα και αν έχουμε κάρτα που βγάζει με hdmi και ήχο, ελάχιστοι το κάνουν. Το να γλιτώσεις ένα καλώδιο είναι ελάχιστο κίνητρο. συνήθως χρησιμοποιείται κάποια πιο εξελιγμένη κάρτα ήχου που υποστηρίζει αποκωδικοποίηση των νέων πολυκάναλων φορμάτ. και η συνηθέστερη σύνδεση είναι με optical στον ενισχυτή...

για αυτά που λες...

1. το θαυμαστικό μπορείς και να το αγνοήσεις εφώσον δε σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την συσκευή για να παιρνάς από εκεί τον ήχο αλλά δν είναι κ κόπος να περάσεις τον driver της... το σωστό αυτό είναι... το ότι χρησιμοποιείς άλλη κάρτα δε σημαίνει οτι η άλλη είναι "απενεργοποιημένη", αλλά "ανενεργή"...

2. οι συμπιεσμένες ταινίες δεν υπάρχει κανόνας πόσο έχουν χάσει. εξαρτάται ποιος τις κωδικοποίησε, με τι codec, με τι bitrate, κλπ κλπ... αν είναι κάποιος καλός γνώστης, οι απώλειες είναι μικρές. και πάλι μετράει το μέσο που θα την δεις, η απόσταση κλπ για το αν θα είναι αντιληπτές...

3. αν η εικόνα στο pc της δουλειά σου δεν έχει artifacts, mirror είδωλα, τρεμούλιασμα, τότε δε χρειάζεται να πάρεις άλλη κάρτα...

4. αφήνω μερικά αναπάντητα για να γκρινιάξεις κ να ξαναμαλώσουμε;):hehe:

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

1)Tην ειχα ηδη.

Τελικα ποια ειναι η απαντηση? Ποιον απ τους δυο τροπους επιλεγω?

2)

Ωστε η Αti εχει ενσωματομενο κυκλωμα ηχου απο μονη της... Απ τη στιγμη ομως που εγω χρησιμοποιω μια pci-e καρτα ηχου, δεν θα επρεπε να απενεργοποιηθει? Γιατι να βγαζει κιτρινο θαυμαστικο? (Drivers παντως εψαξα χωρις να βρω). Να το αγνοησω, λες το θαυμαστικο?

3)- Που ειναι καλυτερα να παρακολουθω μια hd ταινια, στο dvi 22'' pc monitor ή στην 32'' lcd tv με τον ανταπτορα που μολις ειπαμε?

4)-Oι ασυμπιεστες blu-ray ταινιες που κυκλοφορουν φανταζομαι οτι ειναι 50GB, οι συμπιεσμενες που κυκλοφορουν στο net που ειναι πολλα GB μικροτερες, εχουν χασει πολυ απ την αρχικη τους ποιοτητα?

5)-Απ τη στιγμη που το monitor μου ειναι 1680x1050 και η τηλεοραση 1366x768, αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να απολαυσω πληρως μια full hd ταινια που ειναι στα 1920x1080?

6)Oi A

Aφου σε ευχαριστησω για τη μεχρι τωρα υπομονη σουJ να κανβ και καποιες τελευταιες ερωτησεις:

φου σε ευχαριστησω για τη μεχρι τωρα υπομονη σουJ να κανβ και καποιες τελευταιες ερωτησεις:

Aφου σε ευχαριστησω για τη μεχρι τωρα υπομονη σουJ να κανβ και καποιες τελευταιες ερωτησεις:

1) Δεν πρεπει να υπαρχει διαφορά ως προς την απεικονιση. Αν θες να καις λιγοτερο ρευμα μεινε με την onboard (παρολο που ακομα δε μας ειπες ποιες εχεις, μητρικη και vga).

2) Οχι δεν απενεργοποιειται, γιατι δεν εχει καρτα ηχου η Ati, απλα ο driver για να δουλεψει το "passthrough" του ηχου στο DVI/HDMI της καρτας. Ως διαμεσολαβηση λειτουργει για να καταλαβεις.

Μπορεις (αν εχει τα καταλληλα headers) η καρτα ηχου σου να παρεις απο κει τον ηχο, να τον στειλεις στην Ati και αυτη να τον στελνει μαζι με το ψηφιακο σημα εικονας σε HDMI (ή εν προκειμενω στο DVI, ετσι ωστε με χρηση DVI->HDMI converter να χρησιμοποιηθει). Αλλα αν δε σε ενδιαφερει αυτο, καταργησε την τελειως.

3) Στο monitor το πιο πιθανο ειναι να εισαι στη καρεκλα σε αποσταση ~1 μετρο. Στην τηλεοραση σιγουρα θα εισαι σε καποιον καναπε. Δε ξερω, εγω θα προτιμουσα το δευτερο χεχε!

4) Οχι δεν χανουν πολυ. Εξαρταται απο τις εκαστοτε κωδικοποιησεις-συμπιεσεις που εχουν γινει, αλλα η μεγαλη πλειονοτητα δεν εχει χασει πολυ σε ποιοτητα.

5) Δεν μπορεις να απολαυσεις πληρως, πραγματι. Βεβαια μη περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα αν ειχες 32" full hd. Οι διαφορες φαινονται ειτε σε οθονη υπολογιστη full hd, οπου κοιτας τις ταινιες απο πολυυυ κοντα, ειτε σε τηλεοραση full hd απο 46" και πανω, λογω του dot pitch (μεγεθους των πιξελ). Βεβαια η διαφορες απο τηλεοραση μπορει να γινονται αισθητες και σε μικροτερα πανελ αν βλεπεις απο (πολυ) κοντα.

6) Ουγκ? :P Κατι εχασα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν υπαρχει 6), σβηστο κι εσυ απ το quote, καποιο λαθος εγινε και επαναληφθηκε μια φραση που ηδη ειχε ειπωθει.

1)Μα δε με ρωτησες ποια εχω. Εχει σημασια η μαρκα? Αλλα μου λες οτι καλυτερα η onboard γιατι εξοικονομω ρευμα.

2) Η ουσια ειναι οτι δεν χρησιμοποιειται ο ηχος της Ati. Προς τι λοιπον το κιτρινο θαυμασστικο?

3) Ναι στη τηλεοραση ειναι πιο μακρυα. Το ερωτημα ειναι που ειναι καλυτερη η εικονα, στις συγκεκριμενες αναλυσεις/ιντσες που διαθετω.

Link to comment
Share on other sites

2) Η ουσια ειναι οτι δεν χρησιμοποιειται ο ηχος της Ati. Προς τι λοιπον το κιτρινο θαυμασστικο?

Σου είπα βρε άνθρωπε, στα windows στον device manager οποιαδήποτε συσκευή αντιμετωπίζει πρόβλημα ή δεν έχεις περάσει τους drivers της εμφανίζεται με ένα κίτρινο θαυμαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου ειπα ανθρωπε οτι αυτο δεν ειναι σωστο γιατι εχω και την onboard καρτα ηχου που ειναι απενεργοποιημενη και χωρις νεοτερους drivers, χωρις θαυμαστικο.

Γιατι πρεπει συνεχεια να επαναλαμβανω?...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου ειπα ανθρωπε οτι αυτο δεν ειναι σωστο γιατι εχω και την onboard καρτα ηχου που ειναι απενεργοποιημενη και χωρις νεοτερους drivers, χωρις θαυμαστικο.

Γιατι πρεπει συνεχεια να επαναλαμβανω?...

Προφανώς προσπαθείς να μας σπάσεις τα νεύρα.

Ρε άνθρωπε του θεού

( αλίμονο του έτσι και τον πετύχω πουθενά )

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ drivers βγαίνει με κίτρινο θαυμαστικό

Νοιώσε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ προσπαιθεις να μου σπασεις τα νευρα. Λαθος ανθρωπο βρηκες.

(Αν τον πετυχεις καπου την εχεις βαψει απ χερι... να εισαι σιγουρος)

Για πολλοστη φορα σου εξηγω οτι εχω συσκευες που δεν χρησιμοποιουνται και δεν εχουν drivers αλλα δεν βγαζουν κιτρινο θαυμαστικο.

Λες και μιλας σε ντουβαρι...

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστη φορα σου εξηγω οτι εχω συσκευες που δεν χρησιμοποιουνται και δεν εχουν drivers αλλα δεν βγαζουν κιτρινο θαυμαστικο.

λογικό, αν τις έχεις στην ντουλάπα σου και όχι στο pc..

εξακολουθείς να ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις πολλά από pc?

Link to comment
Share on other sites

λογικό, αν τις έχεις στην ντουλάπα σου και όχι στο pc..

εξακολουθείς να ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις πολλά από pc?

Οχι παιδι μου, ποια ντουλαπα?

Πολλα ξερω συγκριτικα με αλλους που ξερουν ουτε τα βασικα.

Αλλα με το να κανεις προσωπικη επιθεση δεν θα κερδισεις κατι, ουτε και το προβλημα σου ειναι το επιπεδο γνωσεων μου. Σοβαρεψου...

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι αυτος ο driver ειναι για τον ηχο της Αti καρτας?

Γιατι κατι λεει για Realtec.

Μετα τη νιλα που επαθα με τους drivers(βλ. σχετικο thread) πρεπει να ειμαι προσεκτικος.

Στο Bios υπαρχει:

Advanced --> Chipset configuration:

-OnBoard HDMI HD Audio.......Auto ή Disabled?

-OnBoard HD Audio................Auto, Enabled ή Disabled?

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι αυτος ο driver ειναι για τον ηχο της Αti καρτας?

Γιατι κατι λεει για Realtec.

Μετα τη νιλα που επαθα με τους drivers(βλ. σχετικο thread) πρεπει να ειμαι προσεκτικος.

...

166esnr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok thanx, το εβαλα και η ενδειξη του ερωτηματικου απ το <ΑΤΙ HDMI AUDIO> εφυγε, δε ξερω αν χρειαζεται και στο Bios καποια ρυθμιση.

Ωστοσο, η Διαχειριση Υλικου, το Driver Agent και το Uniblue DriverScanner μου λενε οτι λειπει ο driver του <Audio Device on High Definition Audio Bus>. Εγω τωρα εχω μπερδευτει, που αντιστοιχει αυτος ο driver? Στην OnBoard καρτα? Στην pci-e καρτα? Στην HDMI καρτα της 4670?...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θαπρεπε η ΑΤΙ να τον ειχε στην Catalyst σουιτα της αντι να τον ψαχνουμε?

Για ηχο χρησιμοποποιω την SB X-Fi Xtreme Audio (pci-e).

Tελικα διαπιστωσα οτι το PCMark05 μου κολλαει οταν περασω τους drivers για την 4670... Δε καταλαβαινω γιατι, προηγουμενως ετρεχε κανονικα. Η μόνη αλλαγη που εγινε ειναι οτι αντικατασταθηκε ο σκληρος δισκος.

(Αυτος που παιζει στο Boston Legal που εδειχνε πριν απο λιγο ο ΑΝΤ1 ειμαι ο William Shatner?...:-))

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο BIOS και κάνε disable την on-board κάρτα ήχου τότε.

Έχει και στο site της η AMD τον driver για τον ήχο, απλά θέλει λίγο ψάξιμο, δεν τον έχουνε μαζί με τους Catalyst γιατί θα πήγαινε στα 100MB ο κάθε νέος driver, και δεν έχουνε και όλοι HD4xxx σειρά ώστε να χρειαστούνε και τον HDMI Audio driver.

Link to comment
Share on other sites

E φυσικα και ειναι disabled η OnBoard καρτα(RealTec).

Mπορεις να μου πεις τι βαζω σε αυτες τις επιλογες:

Advanced --> Chipset configuration:

-OnBoard HDMI HD Audio.......Auto ή Disabled?

-OnBoard HD Audio................Auto, Enabled ή Disabled?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now