George_o/c

H Prolimatech και τα Monster CPU coolers της !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46149c9395ecae84.png[/wrapleft]H Prolimatech, μία εταιρεία που δειλά-δειλά κάνει τα πρώτα της βήματα στο χώρο του cooling, σε συνεργασία με την DFi (DFi rebranded) εισάγει στο προσκήνιο την "monster cooler" ιδεολογία της με νέα cpu coolers ! Ξεκινώντας με το Megahalem cooler, το οποίο και πήρε καλές κριτικές, συνεχίζει τώρα με μία νέα σειρά από coolers τα οποία επικεντρώνονται στην όμορφη σχεδίαση και τις υψηλές επιδόσεις. Το Γερμανικό κατάστημα Caseking.de (σύμφωνα με το PC Games Hardware) θα φέρει πρώτο τις νέες ψύκτρες χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε ακριβή ημερομηνία ή ακόμα και αν είναι 100% σίγουρο. Μέχρι στιγμής το μόνο που μπορούμε σίγουρα να αναφέρουμε, είναι οι ονομασίες τους: Genesis, Jericho και The Mammoth.

Οι ψύκτρες έχουν ήδη πάρει την τελική τους μορφή και πιστέψτε με δεν έχετε ξαναδεί τόσο εκκεντρικούς και παράτολμους σχεδιασμούς ! Από τα σχέδια και μόνο, καταλαβαίνουμε ότι το Jericho πρόκειται για μία ψύκτρα με αλουμινένια fins, μεσαίου προς μεγάλου μεγέθους και ένα fan που "διώχνει" τον αέρα στο εσωτερικό του κουτιού. Τα The Mammoth και Genesis, έχουν μία ιδιαίτερα παράξενη σχεδίαση, με heat-columns. Αναφορικά με το πρώτο, από το block που πατάει στον επξεργαστή ξεκινάνε πολλά heatpipes που καταλήγουν σε αλουμινένια fins arrays, τα οποία και "εξαπλώνονται" πάνω από τα dimm slots (σχεδόν σε όλο το πλάτος της LANParty, όπως θα δείτε και στην φωτογραφία).

Εδώ μπορείτε να δείτε όλες τις ψύκτρες και τον τρόπο με τον οποίο "κάθονται" πάνω στην motherboard

namesv.jpg

Prolimatech Jericho

jericho1r.jpg

jerichoh.jpg

Prolimatech Genesis

genesisv.jpg

Prolimatech Megahalems

megahalems.jpg

megahalems1.jpg

Prolimatech The Mammoth

mammoth1.jpg

themammothm.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Size does... NOT matter.

Το έχει αποδείξει πολλάκις η αγαπητή μας ThermalRight.

Μήπως καλύτερα οι εταιρίες να επικεντρώνονταν στην μελέτη και τις δοκιμές και να αφήνανε τα λόγια και το marketing στους reviewers ?

Link to comment
Share on other sites

Size does... NOT matter.

Το έχει αποδείξει πολλάκις η αγαπητή μας ThermalRight.

Μήπως καλύτερα οι εταιρίες να επικεντρώνονταν στην μελέτη και τις δοκιμές και να αφήνανε τα λόγια και το marketing στους reviewers ?

Σωστός ο Bill :T:

Πάντως πιστεύω (επειδή σε ξέρω λιγάκι) ότι αν σου έλεγε η Apolymatex (:P) πάρε την The Mammoth και κάνε την review, θα το έκανες με βαριά καρδιά σωστά Bill ? Γιατί και οι δύο ξέρουμε από τώρα τα αποτελέσματά της (crappy :D) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως απο περιέργεια να δεχόμουνα... μέχρι να αηδιάσω στο πρώτο boot με τις temps :D

Πάντως καμμία εταιρία δεν έχει την θέση στην καρδιά μου που έχει η ThermalTake... μακριά και τσακωμένοι :D

Χαλαρά η μόνη εταιρία που θα απέριπτα άνευ σκέψης :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια η Megahalem ξεπερασε σε επιδοσεις την Thermalright Ultra Extreme............ :P

Πού καλέ ? Σε κανένα review των γνωστών αγνώστων ( παντελώς...αντικειμενικών... ΔΕΝ :P ) BenchmarkReviews, 3Dgameman, tom's hardware ? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο 2 συγκριτικά πινακάκια σε ένα forum βρήκα που δε μου είπαν απολύτως τίποτα (δεν υπήρχαν οι απαραίτητες πληροφορίες για το πώς έγινε η μέτρηση).

Αλλά και καλύτερη να είναι της TRUE (που πόσο να είναι, το πολύ 1oC μέσο όρο, @@ δηλαδή), έχει πάνω κάτω το ίδιο βάρος/διαστάσεις (η Megahalem έχει μεγαλύτερο όγκο) και αν βγει και στην ίδια τιμή, μια τρύπα στο νερό είναι.

Μηδενική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και καλύτερη να είναι της TRUE (που πόσο να είναι, το πολύ 1oC μέσο όρο, @@ δηλαδή), έχει πάνω κάτω το ίδιο βάρος/διαστάσεις (η Megahalem έχει μεγαλύτερο όγκο) και αν βγει και στην ίδια τιμή, μια τρύπα στο νερό είναι.

Mην ξανακούσω τίποτα τέτοιο, ντροπή σου ιερόσυλε, άκου εκεί καλύτερη της TRUE ... :hehe: Είπαμε Megahalems είναι - ακόμα και το όνομα σε απογοητεύει λες και μιλάμε για TransFormers είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Νομίζω πήρε ο μάτις μου ένα Mega CPU-cooler roundup στο XBIT-LABS....

EDIT:

Got it

Διαφορά ελάχιστη (στα πλαίσια του στατ. λάθους), αλλά nonetheless τα πάει πολύ καλά!

Αυτό που παρατήρησα είναι η μηδενική διαφορά της TRUE120 με την copper edition....εμείς άλλα νούμερα βγάλαμε....

Edited by Duder
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγω :D

(PS: Αντε Γιωργο, πιανε δουλεια :P ! Ποτε τελειωνεις τη σχολη να μας ερθεις κατα δω? :P Χμμ μολις μπηκες? Ε δε πειραζει :P)

Θα έρθω Αθήνα κάποια στιγμή, να δούμε όμως πότε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now