esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

ηδη ζουμε μαυρες μερες 5 χρονια + αυτα απο τοτε που μπηκαμε στην ευρωπαικη νομισματικη ενωση. μπορω να προτεινω μερικες χωρες για να πατε τις εταιριες. βουλγαρια, λιθουανια, γεοργια κλπ. εκει δε θα πληρωνετε φπα στην εφορια αλλα σε καποιους αλλους "τυπους".

ευτυχως πουλησαμε τα αυτοκινητα πριν ερθει ο σαμαραχοντρος και μας τα φορολογησει σαν φεραρι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τότε ήταν κανονικός πόλεμος τώρα είναι οικονομικός πόλεμος.. Διαφωνώ με τις τακτικές τρόμου θα ζούμε σ κοτετσια κ άλλα τέτοια οι τεμπέληδες είναι ήδη εκεί δεν αλλάζει κάτι..ενώ είναι μαγκιά να πάρουμε και άλλα λεφτά και να χρωστάμε ακόμα παραπάνω με τους όρους π αλλάζουν κάθε λίγο όπως τους βολεύει... Όχι ρε φίλε όχι.

Sent from my SM-N910C

Και τώρα κανονικός είναι ο πόλεμος...και φαίνεται πως είσαι full επηρεασμένος από τις τακτικές τρόμου γιατί από τα συμφραζόμενα

στο τέλος της πρότασης σου...σου φταέι η Ευρώπη και όχι εμείς και οι παλιές μας κυβερνήσεις που δανείζοταν ανεξέλεγκτα με ότι όρους μας έβαζαν επειδή έπαιζαν συμφωνίες under the table...τώρα ξαφνικά όλοι τα θυμήθηκαν αυτά.

Σε κοτέτσι ζούμε και τώρα...αρχοντόβλαχοι που λέμε...ψήφισε ναι για να πίνεις για λίγο ακόμα Freddo Cappuccino μιας και θα ξαναγυρίσει ότι είναι να γυρίσει...ψήφισε ΟΧΙ για να νομίζεις πως είσαι ήρωας (γιατί έτσι σε έκανε να πιστέψεις η κυβέρνηση και

τα media) και κοίτα τον καφέ στο youtube μετά...

Με το ένδοξο όχι πιστεύει κανείς οτι δεν θα χρωστάμε ή οτι θα μας σώσει η κόκκινη αρκούδα ή ο κόκκινος δράκος; :hmmm:

Ναι ναι...λέγε τα εσύ για πλάκα...υπάρχει κόσμος που τα πιστευει αυτά που λές να ξέρεις...

ηδη ζουμε μαυρες μερες 5 χρονια + αυτα απο τοτε που μπηκαμε στην ευρωπαικη νομισματικη ενωση. μπορω να προτεινω μερικες χωρες για να πατε τις εταιριες. βουλγαρια, λιθουανια, γεοργια κλπ. εκει δε θα πληρωνετε φπα στην εφορια αλλα σε καποιους αλλους "τυπους".

ευτυχως πουλησαμε τα αυτοκινητα πριν ερθει ο σαμαραχοντρος και μας τα φορολογησει σαν φεραρι.

:T:

Νομίζω πως είναι όλα προσυμφωνημένα...εδώ έχουμε απόθεμα χαρτιού να τυπώσουμε νέο νόμισμα εδώ και έναν μήνα.

Θέλουν να ανεβάσουμε ΦΠΑ σε εστίαση και τουρισμό όταν η απέναντη Τουρκία έχει ΦΠΑ στο τουριστικό πακέτο (διαμονή και εστίαση) 8%, η Πορτογαλία 7%, η Ιταλία και η Γαλλία στο 10% :hehe: . Φυσικά είναι Γερμανικών συμφερόντων ένα μεγάλο μέρος από τα παράλια της Τουρκιας....

Link to comment
Share on other sites

:T:Νομίζω πως είναι όλα προσυμφωνημένα...εδώ έχουμε απόθεμα χαρτιού να τυπώσουμε νέο νόμισμα εδώ και έναν μήνα.

Θέλουν να ανεβάσουμε ΦΠΑ σε εστίαση και τουρισμό όταν η απέναντη Τουρκία έχει ΦΠΑ στο τουριστικό πακέτο (διαμονή και εστίαση) 8%, η Πορτογαλία 7%, η Ιταλία και η Γαλλία στο 10% :hehe: . Φυσικά είναι Γερμανικών συμφερόντων ένα μεγάλο μέρος από τα παράλια της Τουρκιας....

τι εννοεις προσημφωνημενα? εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που περιγραφεις. με το που εσκασε το κανονι το '08 και μετα ηρθε στην ευρωπη, η πρωτη κινηση που εκαναν οι γαλλοι ηταν να μειωσουν τον φπα σε εστιατορια, καφε, ξενοδοχεια κλπ. νομιζω 6% το ειχαν κανει.

εγω πιστευω οτι οι ευρωπαιοι δεν θελουν συμφωνια και αυτο φαινεται οτι δεν εχουν κρατησει το ιδιο παλατζο απεναντι στις δυο κυβερνησεις. το δντ εχει να δωσει δοση κανα χρονο και ζητα τα λεφτα του. στον σαμαρα εδωσαν παραταση του ela για τις εκλογες κανα 2μηνο. εχουν κανει προταση οι δικοι μας για ισοδυναμα, να πληρωνουν αυτοι που τα εχουν 10%(κερδοι ανω του 0,5 m) εκτακτη εισφορα και δεν το δεχονται.

το σωστο στη φορολογια ειναι να παμε σε κλιμακωτη, αναλογα με τα κερδη, δε γινεται να πληρωνουν ολοι το ιδιο και επισης ολες οι χρονιες δεν ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις προσημφωνημενα? εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που περιγραφεις. με το που εσκασε το κανονι το '08 και μετα ηρθε στην ευρωπη, η πρωτη κινηση που εκαναν οι γαλλοι ηταν να μειωσουν τον φπα σε εστιατορια, καφε, ξενοδοχεια κλπ. νομιζω 6% το ειχαν κανει.

εγω πιστευω οτι οι ευρωπαιοι δεν θελουν συμφωνια και αυτο φαινεται οτι δεν εχουν κρατησει το ιδιο παλατζο απεναντι στις δυο κυβερνησεις. το δντ εχει να δωσει δοση κανα χρονο και ζητα τα λεφτα του. στον σαμαρα εδωσαν παραταση του ela για τις εκλογες κανα 2μηνο. εχουν κανει προταση οι δικοι μας για ισοδυναμα, να πληρωνουν αυτοι που τα εχουν 10%(κερδοι ανω του 0,5 m) εκτακτη εισφορα και δεν το δεχονται.

το σωστο στη φορολογια ειναι να παμε σε κλιμακωτη, αναλογα με τα κερδη, δε γινεται να πληρωνουν ολοι το ιδιο και επισης ολες οι χρονιες δεν ειναι το ιδιο.

Εννοώ πως ότι είναι να γίνει, το έχουν κανονίσει εδώ και καιρό και τώρα μας πλασάρουν ένα ωραιότατο drama story...τόσο η κυβέρνηση μας όσο και η ΕΕ. Δεν είμαι ούτε αριστερός, ούτε δεξιός, ούτε κεντρόος..ούτε ασχολούμαι με την πολιτική (και εγώ

έχω τελειώσει το London School OF Economics & Politics σαν αυτούς που κοροϊδεύω πιο πάνω).

Ήμουν αντίθετος με την εκλογή Του Τσίπρα στην αρχή αλλά το έπαιξε καλά το χαρτί του και έδωσε ελπίδες σε όποιους

δεν είχαν - που παρεμπιπτόντως ήταν περισσότεροι - και έτσι βγήκε.

Εν συνεχεία για λίγο χάρηκα γιατί ένιωσα πως ήταν διαφορετικός από τους άλλους αλλά κατέληξα πως όλοι οι πολιτικοί είναι

ίδιοι κωλοτούμπες...μάρτυρας μου όσα συμβαίνουν αυτές τις ημέρες.

Υπάρχουν άπειρα ελληνόγλωσσα αλλά και ξένα άρθρα στο internet περί φορολογίας...αλλά τα περισσότερα καταλήγουν πως η χαμηλή φορολογία βοήθησε όσα κράτη είχαν πρόβλημα και όχι η υψηλή.

Γιατί να δουλέυω για ψίχουλα και τα μισά να πηγαίνουν στην φορολογία.

Τουλάχιστον σε άλλες χώρες με 40 και 50% φορολογία...οι αμοιβές είναι τεράστιες και είναι όλα πιο λογικά.

Εδώ δεν ξέρουμε τι θα ξημερώσει. Οι λογιστές πρέπει να διαβάζουν όλη μέρα για να ξέρουν τις αλλαγές και στο τέλος

δεν ξέρεις τι πραγματικά πρέπει να πληρώσεις και τι όχι και καταλήγουμε όλοι σε λαμογιές...ΕΛΛΑΔΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι χαζοί άνθρωποι είναι κομματοποιημένοι τέτοιες ώρες! Χέστηκα για το καλό του βρομοκόμματος του κάθε αριστερού δεξιού κ ότι άλλο υπάρχει, με νοιάζει μόνο το καλύτερο αύριο για όλους μας! Γιατί αν δεν έχεις λεφτά φίλε μου [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] να πάρεις groupadiko αμάξι εγώ δεν θά χω αύριο να πάρω 980ti και intelάρα!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως ότι είναι να γίνει, το έχουν κανονίσει εδώ και καιρό και τώρα μας πλασάρουν ένα ωραιότατο drama story...τόσο η κυβέρνηση μας όσο και η ΕΕ. Δεν είμαι ούτε αριστερός, ούτε δεξιός, ούτε κεντρόος..ούτε ασχολούμαι με την πολιτική (και εγώ

έχω τελειώσει το London School OF Economics & Politics σαν αυτούς που κοροϊδεύω πιο πάνω).

Ήμουν αντίθετος με την εκλογή Του Τσίπρα στην αρχή αλλά το έπαιξε καλά το χαρτί του και έδωσε ελπίδες σε όποιους

δεν είχαν - που παρεμπιπτόντως ήταν περισσότεροι - και έτσι βγήκε.

Εν συνεχεία για λίγο χάρηκα γιατί ένιωσα πως ήταν διαφορετικός από τους άλλους αλλά κατέληξα πως όλοι οι πολιτικοί είναι

ίδιοι κωλοτούμπες...μάρτυρας μου όσα συμβαίνουν αυτές τις ημέρες.

Υπάρχουν άπειρα ελληνόγλωσσα αλλά και ξένα άρθρα στο internet περί φορολογίας...αλλά τα περισσότερα καταλήγουν πως η χαμηλή φορολογία βοήθησε όσα κράτη είχαν πρόβλημα και όχι η υψηλή.

Γιατί να δουλέυω για ψίχουλα και τα μισά να πηγαίνουν στην φορολογία.

Τουλάχιστον σε άλλες χώρες με 40 και 50% φορολογία...οι αμοιβές είναι τεράστιες και είναι όλα πιο λογικά.

Εδώ δεν ξέρουμε τι θα ξημερώσει. Οι λογιστές πρέπει να διαβάζουν όλη μέρα για να ξέρουν τις αλλαγές και στο τέλος

δεν ξέρεις τι πραγματικά πρέπει να πληρώσεις και τι όχι και καταλήγουμε όλοι σε λαμογιές...ΕΛΛΑΔΑΡΑ.

δε χρειαζεται να εισαι πολιτικος - αριστερος, δεξιος, κλπ - για καποια πραγματα που ειναι λογικα, οπως αυτο της φορολογιας. αμφιβαλω κιολας αν αυτοι με τα master of economics, τους κανονικους λεω, οχι του f/b, γνωριζουν τι ακριβως θα γινει αυριο. οπως δε γνωριζαν και για το '08, οταν το πηραν χαμπαρι το κακο ειχε γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε θέλω να εμπλακώ σε πολιτική συζήτηση, συμφωνώ με τη γενική άποψη, όχι κομματικά και χαμηλή φορολογία. Αυτή άλλωστε είναι και η πρόταση του Forbes (του ανθρώπου, όχι του περιοδικού) η οποία βασίζεται σε χώρες παρόμοιες με την Ελλάδα (διαφθορά, βιομηχανία, κλπ) και πέτυχαν.

Aνοικτή επιστολή Steve FORBES προς Τσίπρα και Βαρουφάκη | Το Χρήμα

Link to comment
Share on other sites

london Πες μας λιγο για τις εξαγωγες της γερμανιας με την πτωση του ευρω προς τα που πανε? ^^^^^^^^

ελπίζω να εχετε αρκετους γεμιστηρες και καθαρα οπλα γιατι αμα πεχτει μλκια....

θα ψοφαει κοσμος

Link to comment
Share on other sites

ενταξει υπαρχουν διαφορες θεωριες, οπως και αυτη του γκρουγμαν. δε βγαζεις ακρη. δε μας λεει ο φορμπς ποιος πληρωνει 10% στην αμερικη. σε ολες τις χωρες υπαρχει μεγαλη διαφθορα. απλα αν ξεκινησουν για καποιο λογο ελεγχους, μηχανισμοι οπως το irs, τους πη....νε.

για το δντ ειναι γνωστος ο ρολος του και δεν ειναι φιλικο με καμια χωρα. τα ιδια εκαναν στην ισλανδια, ιρλανδια, χωρες λατ. αμερικης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

london Πες μας λιγο για τις εξαγωγες της γερμανιας με την πτωση του ευρω προς τα που πανε? ^^^^^^^^

ελπίζω να εχετε αρκετους γεμιστηρες και καθαρα οπλα γιατι αμα πεχτει μλκια....

θα ψοφαει κοσμος

Εγώ πιστεύω πως το χρέος μας είναι μια σταγόνα στον Ωκεανό για την ΕΕ.

Πιστεύω πως άμα πάμε σε άλλο νόμισμα...αρκετά γρήγορα το ? και η ΕΕ

πάλι θα είναι καλά. Με λίγα λόγια τους κάναμε την μούρη κρέας (ειρωνικά το λέω).

Το πολεμάνε (ή δείχνουν να το πολεμάνε) να μείνουμε γιατί δεν θέλει να

αποτύχει αυτός ο "θεσμός" που τόσο πολύ αγαπάνε και κάνουν πως πιστευουν

(φυσικά για δικά τους συμφέροντα).

Ούτε domino θα γίνει που λένε οι London, ούτε θα γίνει ο WWIII.

Και η Ρωσία και η Κίνα μας θέλουν μέσα στην ΕΕ αλλιώς ίσως δεν θα

μπορούν να εκμεταλλευτούν σωστά τις επενδύσεις τους και τα λιμάνια

τους και τους αγωγούς τους σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

το νεο αστειο της υποθεσης ειναι οτι ο βγηκε ο νταβουτογλου και εκανε δηλωσεις οτι αναλαμβανει να καλυψει τη δοση της ελλαδας στο δντ. :hehe:

το θεμα ειναι οτι ιστορικα, σε οποιαδηποτε παλιοτερη προσπαθεια νομισματικης ενωσης, ο πρωτος που την εκανε... διαλυθηκε η ενωση μετα. στην σημερινη οικονομια που καλως ή κακως συνδεονται σχεδον τα παντα, πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ελεγξεις. δεν ειναι μονο τα λεφτα που χρωστα η ελλαδα αλλα και το διεθνες εμποριο κλπ.

ελεγαν παλιοτερα('74) οι αμερικανοι διπλωματες, οτι δεν εχουμε αναγκη τους, αραβες και τα πετρελαια τους. εκλεισαν την στροφιγγα και ειδαμε που εκτιναχθηκαν οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

το νεο αστειο της υποθεσης ειναι οτι ο βγηκε ο νταβουτογλου και εκανε δηλωσεις οτι αναλαμβανει να καλυψει τη δοση της ελλαδας στο δντ. :hehe:

το θεμα ειναι οτι ιστορικα, σε οποιαδηποτε παλιοτερη προσπαθεια νομισματικης ενωσης, ο πρωτος που την εκανε... διαλυθηκε η ενωση μετα. στην σημερινη οικονομια που καλως ή κακως συνδεονται σχεδον τα παντα, πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ελεγξεις. δεν ειναι μονο τα λεφτα που χρωστα η ελλαδα αλλα και το διεθνες εμποριο κλπ.

ελεγαν παλιοτερα('74) οι αμερικανοι διπλωματες, οτι δεν εχουμε αναγκη τους, αραβες και τα πετρελαια τους. εκλεισαν την στροφιγγα και ειδαμε που εκτιναχθηκαν οι τιμες.

αυτη η δηλωση βρωμαει περισσοτερο και απο καλτσα φανταρου στον εβρο

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις ο Τσίπρας οδεύει πρός Βρυξέλλες.

Να σας πώ τι θα γίνει?

Θα συμφωνήσει σε όλα, θα κάνει την κωλοτούμπα του αιώνα.

Θα γυρίσει πίσω, θα κάνουμε κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Οι τράπεζες θα λειτουργήσουν αύριο κανονικά και το ΔΝΤ θα φύγει.

Τα Poll όλα δείχνουν ΝΑΙ και στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει διχασμός με τον Βαρουφάκη

ο οποίος και θα παραιτηθεί/απωληθεί δεν ξέρω και εγώ τι.

Προφανώς δεν θα τον αφήσουν να χρεωκοπήσει την χώρα!

#filakia

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις ο Τσίπρας οδεύει πρός Βρυξέλλες.

Να σας πώ τι θα γίνει?

Θα συμφωνήσει σε όλα, θα κάνει την κωλοτούμπα του αιώνα.

Θα γυρίσει πίσω, θα κάνουμε κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Οι τράπεζες θα λειτουργήσουν αύριο κανονικά και το ΔΝΤ θα φύγει.

Τα Poll όλα δείχνουν ΝΑΙ και στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει διχασμός με τον Βαρουφάκη

ο οποίος και θα παραιτηθεί/απωληθεί δεν ξέρω και εγώ τι.

Προφανώς δεν θα τον αφήσουν να χρεωκοπήσει την χώρα!

#filakia

cherries_header.jpg&w=580&h=200

+

GUB8015.jpg

#monoagapi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now