Cuore_Sportivo

Δίλημμα για αγορά νέας RAM

Recommended Posts

Καλησπερίζω...!

Ανάμεσα σε Crucial Ballistix 8500 (με τις μαύρες ψύκτρες) και Corsair Dominator 8500 ποιές θα προτιμούσατε; Πάνω που είχα καταλήξει στις Ballistix, μου είπαν από το Πλαίσιο ότι σε λίγες μέρες θα φέρουν τις Dominator, και τώρα δεν ξέρω σε ποιές να καταλήξω. :gizmo:

Και κάτι ακόμα... Ξέρετε αν γίνεται με κάποιο τρόπο να απενεργοποιηθούν τα φωτάκια που έχουν οι Ballistix;

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 εβδομάδες θα βγούν κιτάκια 800άρες 4-4-4-12 με 79? και μπορεί και λιγότερο..αν μπορείς να περιμένεις λιγάκι...εσύ θα βγείς κερδισμένος...:)

Oooops!

Ξέρουμε/εις τί ακριβώς (brand/ic's)?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ισχύουν απο τώρα...σε λίγη ώρα θα αλλάξουν και στο site ...

924253 Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-10 129€

924415 Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12 109€

964743 Ram 2GB Kit DDR2 800 5-5-5-15 69€

981435 Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark 5-5-5-15 149€

Link to comment
Share on other sites

Με 800άρες όπως τις Geil ή τις Crucial που πρότεινε ο Winters μπορώ να έιμαι καθημερινά με 900MHz ή 1000MHz; Χωρίς όμως να μου μείνουν στο χερί μετά από ένα μηνα...

GoriLLakoS thnx και για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη DDR2 που να παίζει στα 1000+ με 4άρια με κάτω από 2.15V για καθημερινή χρήση υπάρχει ή πολλά ζητάω;;;

Παρα πολλα// Ισως 5-4-4 κ πιο πιθανο 5-5-4.. αλλα και αυτο δυσκολο... (φυσικα μιλαμε για 100% σταθεροτητα)

Link to comment
Share on other sites

Ας το επαναφέρω μετά από σχεδόν ένα χρόνο...:boing:

Μιας και η Gigabyte πριν πεθάνει αποφάσισε να πάρει και το ένα εκ των δύο DIMMs των Dominator μαζί της, θα πρέπει να παρω νέες μνήμες.

Ψάχνοντας στο Πλαίσιο, παρατήρησα τις πολύ φθηνές Crucial 2x2GB στα 800MHz. Όμως μιας και υπάρχει το πιστωτικό, σκέφτηκα να τις συνδιάσω με ένα ακόμη kit των 2GB αντίστοιχης μνήμης. Συνολικά δηλαδή 6GB. Αν και δεν νομίζω να αξιοποιήσω ποτέ τόση μνήμη, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα να προβώ σε αυτήν την αγορά μιάς και ο υπολογιστής (άνευ απροόπτου πάντα:P) θα μείνει για αρκετά χρόνια.

Και κάπου εδώ να κάνω τις ερωτήσεις μου...:P

1. Θα μπορούν και τα δύο kit μνήμης να ανέβουν μέχρι το 1GHz χωρίς να θέλουν πολύ τάση; Γιατί όπως είπα το PC σκοπεύω να το κρατήσω για αρκετούτσικα χρόνια, οπότε δεν θα ήθελα να μου μείνει καμία μνήμη στο χέρι και μετά να τρέχω για αντικατάσταση.

2. Το chipset (Ρ45/P5Q Deluxe) θα αντέξει τόση μνήμη χωρίς να θέλει καμία υπερβολική τάση;

Merci Beaucoup!! :P

Link to comment
Share on other sites

Up και πάλι..........

Δυστυχώς και πάλι αναγκάζομαι να αλλάξω μνήμες. Οι crucial που αναφέρω στο προηγούμενο post πετάνε μπλε οθόνες όταν είναι στα 1000MHz παρότι όπως αναφέρει και ο Winters εκεί είναι το 2ο EPP.

Αυτό που ζητάω είναι μνήμες πάνω απ'όλα να είναι αξιόπιστες γιατί έχω πραγματικά έχω βαρεθεί κάθε εξάμηνο να αλλάζω μνήμες... Και το ωραίο είναι ότι κάθε φορά τις μνήμες τις έχω στις συχνότητες που επιτρέπει/προτείνει ο κατασκευαστής.

Επίσης να μπορούν να παίζουν από 1000MHz και πάνω για 24/7 χωρίς να θέλουν πολύ τασή για να μην καούν.

Budget προς το παρόν δεν βάζω (περιμένω να δω αν θα δεχτούν πίσω τις τωρίνες), κάντε όσοι μπορείτε τις προτάσεις σας και βλέπουμε. Πάντως γύρω στα 70? υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

αυτες Υπολογιστές & Αναβάθμιση : Hardware : Μνήμες RAM : 1150 MHz : Kingston Hyperx 2GB DDR2-1150 Ram Kit (PC2 9200, 5-5-5-15, KHX9200D2K2/2G) - Plaisio Computers

εχω βαλει και ενα review στο ddr2 list στο φορουμ δες το Kingston 2GB HyperX PC2-9200

απλα δεν ξερω αν εχουν τωρα gkx οπως λεει

Link to comment
Share on other sites

Thnx για την απάντηση!

Ξέχασα να αναφέρω ότι κοιτάω μόνο για 2x2GB kit. Μετά από λίγο ψάξιμο είμαι ανάμεσα στις OCZ Blade 8500 και στις Corsair Dominator 8500.

Κλίνω προς τις Dominator μόνο και μόνο λόγω της αξιοπιστίας της Corsair, παρότι τις συγκεκριμένες μνήμες τις είχα και μου είχαν καεί. Απ'ότι την άλλη, οι OCZ δουλέουν με μόνο 1.8V για τα ίδια MHz, ενώ διάβασα ότι ανεβαίνουν και πολύ.

Καμμία ιδεά; :help:

Link to comment
Share on other sites

Όχι προτιμώ ένα κατάστημα από την Ελλάδα.

Αν πάω για τις OCZ θα τις πάρω από e-shop, ενώ τις Dominator από πλαίσιο. Τώρα αν υπάρχει και καμία άλλη πρόταση προφανώς ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν ξερω αν μπορεις να κοιταξεις rev στις corsair γιατι στο eshop εχει 3 διαφορετικες αν θες (εγω θα το εκανα)παρηγγειλε* και τις 3 και δες τα rev οποιο ειναι 1.1-1.2-1.3 εχει micron αν οχι παρε οποια νανε

*σε ενα eshop οχι στο σπιτι σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now