gdp77

Ubuntu 9.04 thread

Recommended Posts

Ναι, με ext4 είναι η μέρα με τη νύχτα. (default θα είναι το ext3)

Επίσης με nvidia drivers 180 και νεότερους λύνονται σχεδόν όλα τα προβλήματα που είχε ο firefox στο rendering σελίδων με πολλά flash και bagkround gif που επαναλαμβάνονταν (όπως του hwbox).

Με ΑΤΙ o firefox εξακολουθεί να σέρνεται στις παραπάνω σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις χρόνο και διάθεση για αναζήτηση και ανακάλυψη νέων γνώσεων, φυσικά και στο προτείνω.

Μην περιμένεις όμως θαύματα στην ταχύτητα από μια bloated διανομή όπως το ubuntu. Το hardware που θες να το στήσεις είναι πολύ παλιό και γι' αυτό θα πρότεινα το xUbuntu που φοράει το ελαφρύ XFCE και όχι gnome. (Δεν ξέρω αν το 9.04 xubuntu κυκλοφόρησε ακόμα)

Υ.Γ. Μην ξεχάσεις να επιλέξεις ext4 και όχι το default ext3 για να δεις τα γρήγορα boot.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μην ξεχάσεις να επιλέξεις ext4 και όχι το default ext3 για να δεις τα γρήγορα boot.

Εννοειται αυτο.

Μα εξαλλου εχω προηγουμενη εμπειρια απο Mint και Mandriva. Αλλα πολυ buggy το KDE γμτ! Γιαυτο ειπα να το γυρισω κατι σε gnome :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και ubuntu , καλύπτεις τα min requirements, αλλά δεν ξέρω πόσο θα σε καλύψει το τελικό αποτέλεσμα.

Το KDE 4 ήταν απίστευτα buggy. Το 4.2 που έχει η 9.04 νομίζω ότι έχει στρώσει πλέον. Αλλά το KDE είναι ακόμα πιο βαρύ...

Υπάρχει και το kUbuntu. Μια δοκιμή θα σε πείσει. Χρόνος να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

To iso κατεβηκε, θα το δοκιμασω πιθανοτατα μεσα στο σαββατοκυριακο.

Παντως το linux (το τελευταιο που δοκιμασα, το Mint) πανω που το ειχα βολευει εκανε σπασιματα στο scrolling των ιστοσελιδων, γιαυτο και μας αφησε χρονους... Ελπιζω αυτο να μην κανει χαζα :)

Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για μένα, από το grub μέχρι το log in screen είναι ακριβώς 20" με full compiz fusion, και nvidia 180 drivers σε 80άρη δίσκο 7200.9 (seagate τετραετίας).

Νομίζω είναι εντυπωσιακό...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό θα ήταν αν το έτρεχες στο super pi :P (πλακιτσα)

Θελει βελτίωση παντως ρε συ, εγω με Sidux ειμαι κατω απο 10 δευτερολεπτα σε login screen (περιπου στα 7 με 8 αν υπολογιζω καλα).

Link to comment
Share on other sites

Θελει βελτίωση παντως ρε συ, εγω με Sidux ειμαι κατω απο 10 δευτερολεπτα σε login screen (περιπου στα 7 με 8 αν υπολογιζω καλα).

E ναι... Αλλά μιλάμε για fully bloated-eye candy-Ubuntu έτσι;

Το sidux σου πρέπει να είναι πολύ σπαρτιάτικο για να ανοίγει σε τόσο χρόνο.

Ρε παιδιά, αυτό παίζει στο Ubuntu 9.04 ?

Όχι, όπως και το 99% των παιχνιδιών. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί; Είσαι ευχαριστημένος για παράδειγμα που σε εκβίασε μέσα στη μάπα σου η Μ$ με το DX10 για να αγοράσεις vista? To χάρηκες; Είμαι σίγουρος! Όσο χαιρέκακα χάρηκες και το post σου... Είναι σαν να ρωτάς αν ένα παιχνίδι για xbox παίζει σε ps3.

Μην ανησυχείς όμως... ΣΟΥ ΕΓΓΥΩΜΑΙ ότι αργά ή γρήγορα η κατάσταση θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ μαν, basta λίγο.

Είσαι ακόμα υπέρμαχος του ονείρου σου για τον καλύτερο ψηφιακό κόσμο, που πιστεύω καταλαβαίνεις ότι ΠΟΤΕ δε θα συμβεί (εκτός κι αν έχεις ξεχάσει ότι ζεις σε έναν καπιταλιστικό πλανήτη) - αν ποτέ μάλιστα γίνει το 50-50, το Linux θα ονομάζεται κατά πάσα πιθανότητα...Microsoft Linux (εκεί μπορεί να παίζει παιχνίδια).

Κάθεσαι λοιπόν και ΕΓΓΥΑΣΑΙ ότι η κατάσταση θα αλλάξει, με βάση φυσικά τα όνειρά σου, που θέλουν το Linux να πιάνει τη μισή αγορά και ΤΖΑΜΠΑ. Στο επαναλαμβάνω, απλά αδύνατον στον κόσμο που ζούμε - με το που δουν κάποιοι τα ποσοστά να αυξάνονται ραγδαία, θα κάνουν την κίνησή τους. Κι αν πιστεύεις ότι το Linux θα παραμείνει ελεύθερο και τζάμπα, τότε δεν έχεις καταλάβει τις δυνατότητες που έχουν οι μεγάλες εταιρείες στο να κάνουν πράξη αυτό που θέλουν.

Anyway όμως, γιατί για άλλα ξεκίνησα να γράφω και αλλού καταλήγω.

Χαρακτηρίζεις το post για το Fallout χαιρέκακο??

Αυτό εδώ τότε, ΤΙ είναι? Ωραίο επίπεδο βρε man, τι να πω δλδ...

Link to comment
Share on other sites

FAIR. Έχεις δίκιο. Εγώ όμως ειρωνεύτηκα γιατί κάποιοι τρελαίνονται με το build 7xxx και πετάνε τη σκούφια τους για το build 7xxx+1, για να πλουτίζει ο κύριος του video που έδωσα και οι μέτοχοι της M$. Τουλάχιστον από αυτό που υποστηρίζω εγώ δεν πλουτίζει κανείς (εκτός και αν έχεις κάτι για να αντικρούσεις την ιδεολογία πίσω από το open source). Εγώ μπορεί να είμαι κολλημένο και χαζός. Τα κίνητρά μου όμως δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις ως προς την αγνότητά τους.

Όσο για το γεγονός ότι θεωρείς την M$ αδύνατο να χάσει το μερίδιο αγοράς της, μην είσαι τόσο σίγουρος, Αν πριν από κάποια χρόνια έλεγες σε κάποιον ότι η IBM θα αποσυρθεί από την αγορά PC τι θα σου απαντούσε;

Μην ξεχνάς -και θυμίσου με- ότι το linux γίνεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ καλύτερο. Η M$ κάθε μέρα βρίσκεται και σε χειρότερη θέση...

Εγώ και -ο κάθε έξυπνος linux-άς - ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΠΛΟΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ στο Linux. BY ALL MEANS!!! Μπορεί η Canonical να τα χώσει στη Blizzard (τα δολάρια) και η τελαυταία να βγάζει όλους τους τίτλους native για Ubuntu και το ίδιο να γίνει με τους hardware vendors και να πουλάνε 100 ευρώ το dvd με τη διανομή? ΜΑΚΑΡΙ!!! Εγώ θέλω ανταγωνισμό και 50-50 την αγορά . ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΗ όχι να μου ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ το OS που θα έχω.

Οι linux purists θα κάνουν το fork τους και θα έχουν πάντα τσάμπα linux

Αν νομίζεις ότι γουστάρουμε το Linux επειδή είναι τσάμπα κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με τα κίνητρά σου man, κι εγώ σιχαίνομαι το μονοπώλιό τους και θέλω να καταρριφθεί. Απλά όταν η MS δει τον "κίνδυνο" να πλησιάζει έντονα, πιθανότατα θα τον ασπαστεί, βγάζοντας και αυτή ένα Linux-based OS. Δεν μπορώ να ελπίζω σε κάτι ουτοπικό, πως κάποια μέρα θα δούμε το Ubuntu και το Mandriva να πιάνουν το 50% της αγοράς, όντας ακόμα δωρεάν λειτουργικά.

1000 φορές ΜΑΚΑΡΙ να συμβεί, αλλά απλά, δε θα γίνει αν δεν αλλάξει κάτι ραγδαία στο σημερινό πολιτισμό...

Όσο για το παράδειγμα για την ΙΒΜ, κατάλαβα το νόημά του, αλλά είναι λάθος σαν επιλογή, γιατί η ΙΒΜ παραμένει πολύ ενεργή στο χώρο των υπολογιστών, άσχετα αν φαίνεται ότι έφυγε από τα PC. Μόνο και μόνο οι εταιρικές συμφωνίες που έχει, μαζί με τις πατέντες της, της εξασφαλίζουν μια μακρά περίοδο οικονομικής ευμάρειας, που άλλες εταιρείες τη ζηλεύουν.

Τέλος, εκτός κι αν τα διάφορα pie-charts που βλέπω είναι ψευδή (δεν το χω και απίθανο), η Microsoft δε χάνει κάθε μέρα από το Linux, αλλά από την Apple. Μπορεί το Linux να βελτιώνεται, σύμφωνα με αυτές τις έρευνες όμως, το ποσοστό του αυξάνεται με βραδείς ρυθμούς - εν αντιθέσει με αυτό της Apple. Και πάλι φυσικά, περίπου το 90% το έχει ακόμα η MS με βάση όσα λένε.

Link to comment
Share on other sites

To linux την τελευταία διετία διπλασίασε το ποσοστό του. Η M$ μόνο προς τα κάτω μπορεί να πάει. Μια εταιρεία μπορεί να πτωχεύσει ακόμα και αν έχει 90% της αγοράς (αν για παράδειγμα το 90% του 90% είναι πειρατικές κόπιες - λέμε τώρα ). Όχι βέβαια ότι ισχυρίζομαι ότι η Μ$ θα πτωχεύσει, απλά ένα παράδειγμα ανέφερα.

Μην ξεχνάς -παρά τα ποσοστά που αναφέρεις- και τη δήλωση του ίδιου του τρελού :

“[if I ask you who is Microsoft's biggest competitor now, who would it be?] Open…Linux. I donʼt want to say open source. Linux, certainly have to go with that.”

–Steve Ballmer (Microsoftʼs CEO), February 28th, 2008

Link to comment
Share on other sites

FAIR. Έχεις δίκιο. Εγώ όμως ειρωνεύτηκα γιατί κάποιοι τρελαίνονται με το build 7xxx και πετάνε τη σκούφια τους για το build 7xxx+1, για να πλουτίζει ο κύριος του video που έδωσα και οι μέτοχοι της M$. Τουλάχιστον από αυτό που υποστηρίζω εγώ δεν πλουτίζει κανείς (εκτός και αν έχεις κάτι για να αντικρούσεις την ιδεολογία πίσω από το open source). Εγώ μπορεί να είμαι κολλημένο και χαζός. Τα κίνητρά μου όμως δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις ως προς την αγνότητά τους.
gdp77 είσαι βλάκας, ρατσιστής και φασίστας και άσχετα με τις "αγνές" προθέσεις σου δυστυχώς/ευτυχώς όλοι από το αποτέλεσμα κρινόμαστε. Μαλλον δεν θα μπορέσω να διαβάσω τις απαντήσεις σου (θα είμαι banned για τους παραπάνω χαρακτιρησμούς) αλλά δεν περιμένω τιποτα διαφορετικό και καινοτόμο από κάποιον που φορά τέτοιες παρωπίδες (ουτε φυσικά και συγνώμη). Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου αν δεν την ζητήσεις.

Το τι λειτουργικά έχω σπίτι μου ή στην δουλεία μου δεν σε απασχολούν ούτε και κανέναν άλλο αλλά κάποιοι σ' αυτή την ζωή είναι "Developers..Developers..Developers" και έτσι βγάζουν το ψωμί τους, όπως κάποιοι άλλοι είναι σκουπιδιάρηδες, καθαρίστριες, κομμώτριες και ορισμένοι από τους developers αυτούς βγάζουν το ψωμί τους από το .ΝΕΤ, WPM, ASP, ASPX, Office κτλ. Το να τους κοροϊδεύεις ή την δουλεία τους ή τα εργαλεία τους λοιπόν το θεωρώ μεγάλη προσβολή, εκτός και αν αυτό που κάνουν είναι παράνομο και κακό για το σύνολο. Και δεν μιλάω για πλούτο αλλά για ψωμί, που βγαίνει δύσκολα στύβοντας τα μυαλά τους 10 και 12 και 14 ώρες την ημέρα. Πώς μπορείς να μιλάς για ανοικτό λογισμικό όντας τόσο στενόμυαλος και φορώντας τέτοιες παρωπίδες ?

Σε αφήνω να παιξεις με τα κουβαδάκια σου και όταν ωριμάσεις έλα πάλι να μου τραγουδήσεις "Developers..Developers..Developers".-

ΥΓ1: search τα posts μου στο thelab.gr περι ΟΟ, ubuntu, linux για να καταλάβεις

ΥΓ2: πρέπει να πάω να φτιάξω τα νύχια μου μάλλον αντί να ασχολούμε με την ... του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή εσύ και κάποιοι άλλοι βγάζετε το ψωμί σας από το μονοπώλιο της M$ πρέπει εγώ να το δεχτώ? Ή μήπως πρέπει να δεχτώ τα πυρηνικά όπλα επειδή κάποιοι επιστήμονες βγάζουν το ψωμί τους από αυτά?

Διάβασε από ποια εταιρεία βγάζεις το ψωμί σου λοιπόν :

http://www.groklaw.net/article.php?story=20090421111327711

Αν ποτέ καταρρεύσει εσύ δεν μπορείς να κάνεις develop αλλού?

+ φασισμός είναι η M$, άρα μάλλον εσύ είσαι φασίστας που την υπερασπίζεσαι.

Και αν δεν καταλαβαίνεις γιατί η εταιρεία είναι φασιστική, μάλλον δεν διάβασες το παραπάνω link. Όποτε κάνε μια προσπάθεια.

Σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

btw ΤΡΑΓΙΚΗ Η ΛΟΓΙΚΗ επειδή αυτός βγάζει το ψωμί του να κάτσω εγώ και όλος ο πλανήτης να στήνουμε κώλο στην MS

+

τώρα άλλαξε το ρητό και το έκανε : advertisers... Δε σε πιάνει LOL

Δες:

[media]

[/media]

ΝΟΤ ΑΝΥ ΜΟRΕ ΒΑΒΥ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα τη ΒΛΑΚΕΙΑ και αναβάθμισα στο 9.04... Βαριέμαι να το ξαναστήσω με το 8.x τώρα... Και μετά μερικοί αναρωτιούνται γιατί δεν πιάνει το Linux στον κόσμο. ΈλεοC δηλαδή!!!

Εκτός του ότι δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά, μαμήθηκε και το Deluge! Εκεί που δούλευαν όλα (scheduler, webUI, κλπ) μετά την αναβάθμιση, δεν παίζει τίποτα. Έφαγα 2 ώρες με την κονσόλα να το κάνω να δουλέψει, αλλά δε θέλει. Ελάχιστοι θα κάτσουν να το κάνουν αυτό. Θα το σιχτιρίσουν και θα βάλουν Windows.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα τη ΒΛΑΚΕΙΑ και αναβάθμισα στο 9.04... Βαριέμαι να το ξαναστήσω με το 8.x τώρα... Και μετά μερικοί αναρωτιούνται γιατί δεν πιάνει το Linux στον κόσμο. ΈλεοC δηλαδή!!!

Εκτός του ότι δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά, μαμήθηκε και το Deluge! Εκεί που δούλευαν όλα (scheduler, webUI, κλπ) μετά την αναβάθμιση, δεν παίζει τίποτα. Έφαγα 2 ώρες με την κονσόλα να το κάνω να δουλέψει, αλλά δε θέλει. Ελάχιστοι θα κάτσουν να το κάνουν αυτό. Θα το σιχτιρίσουν και θα βάλουν Windows.

Δεν παίζει το Deluge? Πες μου τέτοια να τρέχω να βάζω πάλι 8.04 :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now