racer

Seagate ST31500341AS 7200.11 1.5TB mini review

Recommended Posts

Αποφάσισα να πάρω έναν μεγάλο σκληρό δίσκο ώστε να αποθηκεύσω τα -συνεχώς αυξανόμενα- αρχεία μου και κατέληξα στον Seagate ST31500341AS 7200.11 1.5TB.

Αρχικά ήμουν επιφυλακτικός απέναντι σε προϊόν της Seagate, λόγω των πρόσφατων προβλημάτων με τα bugged firmwares, αλλά και επειδή γενικότερα είχα την εντύπωση ότι οι Seagate είναι πιο αναξιόπιστοι από τους WD, ωστόσο μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το δίσκο μου, αν και τον χρησιμοποιώ λίγες ώρες.

Δεν είχα σκοπό να κάνω μια αναλυτική παρουσίαση -δε μπορώ άλλωστε-, δύο πρόχειρες φωτογραφίες θα ανεβάσω και 2-3 μετρήσεις.

Φωτογραφίες:

Το firmware του σκληρού, απ' ό,τι βλέπω είναι από τα καλά :lol

th_DSC_4977.jpg

Το πάνω μέρος:

th_DSC_4979.jpg

Και το κάτω:

th_DSC_4981.jpg

Μετρήσεις:

HD Tach

hdtach.jpg

Ωραία κατηφόρα.. :hehe:

HD Tune

hdtune.jpg

Μια απ' τα ίδια.. κάτω, κάτω, κάτω και πάτος :hehe:

CrystalDiskMark

crystaldiskmark.jpg

Μεταφορά αρχείων από τον WD 5000AAKS

copy5000aaks.jpg

Η ταχύτητα κυμάνθηκε στα 65-69MB/s

Μεταφορά αρχείων από τον WD 2500JS

copy2500js.jpg

Η ταχύτητα κυμάνθηκε στα 42-53MB/s

Όπως βλέπετε, οι WD μου είναι bottleneck στον Seagate, γι' αυτό υποθέτω ότι ένας σοβαρός SSD ή μια συστοιχία από Raptors σε RAID0 θα έδινε καλύτερα αποτελέσματα.

Δεν αναφέρθηκα στο θόρυβο. Ο Seagate γενικά είναι πολύ αθόρυβος, σίγουρα πιο αθόρυβος από τους WD μου.

Ο Seagate με έχει κερδίσει, δεν ξέρω όμως πόσο θα αντέξει :D. Μέχρι στιγμής έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Τον πήρα 127? από το e-shop.

Αυτά.. αν θέλετε κάποια άλλη μέτρηση πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος racer, με γειες! :T:

Όσο για το ποιοι ψοφάνε και ποιοι όχι...έχω δει τα πάντα. Samsung να τεζάρουν, Seagate, WD, όλοι. Δεν υπάρχει μηχανικό πράγμα που να μη χαλάει, απλά είναι να μη σου κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος racer, με γειες! :T:

Όσο για το ποιοι ψοφάνε και ποιοι όχι...έχω δει τα πάντα. Samsung να τεζάρουν, Seagate, WD, όλοι. Δεν υπάρχει μηχανικό πράγμα που να μη χαλάει, απλά είναι να μη σου κάτσει.

+1

μην τρελαθούμε δλδ... σιγά μη βγάλουμε ολόκληρη εταιρία σκάρτη... όλοι ψοφάνε, είναι μή σου τύχει... εγώ πχ είχα 8x320gb seagate @raid50 24x7 να τρέχουν με 1.5tb data και πάνω από 4tb το μήνα transfers επί 2 χρόνια, κ δε μου έκαναν κιχ... κ στο ίδιο διάστημα ψόφησαν 3 wd 250gb με απείρως μικρότερη χρήση...

η μόνη σειρά σκληρών που θυμάμαι να έχει τόσο πρόβλημα πια ήταν οι ibm deskstar (γνωστοί κ σαν deathstar):hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι που ανακάλυψα σήμερα..

Τα 65-70MB/s από τον 5000ΑΑΚS είναι άκυρα.. Από εξωτερικό Seagate FreeAgent Xtreme 1TB, συνδεδεμένο με E-SATA στην P5Q3 Deluxe μου, η ταχύτητα κυμάνθηκε στα ~110ΜΒ/s!

apofreeagent.jpg

5000AAKS sucks.. μου φαίνεται θα αλλάξω όλους μου τους σκληρούς σε Seagate :Q..

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω εναν την Πεμπτη 30/4.. Προχτες τον πηγα για αλλαγη γιατι κατι κοπαναγε μεσα!! Ο πρωτος Seagate που μου το εκανε αυτο μετα απο 3 crashed WD (ποτε ξανα) :( Ελπιζω οτι ηταν εργοστασιακο σφαλμα μιας κ ηταν πολυ αρχη κ ο καινουριος δν θα τα φτυσει μετα απο καιρο κ παρει μαζι του 1.5 TB δεδομενα ΄( Παντως απο λιγο που τον ειχα δουλεψει μου φανηκε γρηγορος και αθορυβος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δόξα το Θεό σκληρός δεν μου έχει ψοφήσει ακόμα. Τώρα πραγματικά αν είσαι τόσο άτυχος ώστε να έχεις μέσα 1TB ας πούμε δεδομένα και να τα χάσεις όλα, τί να πω ? :( Ούτε ο Πέππας που λέμε :D

Υπάρχει περίπτωση δίσκος να τα παίξει από πολύ υψηλό PCIe ? Γιατί μια δυο φορές έτυχε να bench-άρω σε 24/7 σύστημα με 115MHz+ PCIe ... :whistling: Για να μην το ξανακάνω το λέω.

Link to comment
Share on other sites

αφου τον αλλαξα 2 φορες (ειναι ο τριτος που εχω) μετα απο το κλασικο πρωτο φορματ παλι ακοyστηκε το ανατριχιαστικο γκλανγκ! απο το εσωτερικο του.. Και το κανει αραια κ που οσο το pc δουλευει//Δεν παω να τον ξαναλλαξω. Αν τα φτυσει ξαφνικα τα εφτυσε. Λετε να ειναι θεμα PSU???

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ένας μήνας και ο δίσκος είναι up and running :D:D. Τον έχω γεμίσει με 768GB και το καλοκαίρι με βλέπω να παίρνω κι' άλλον.. :'(....

Ακόμα όμως έχω ένα φόβο και γι΄αυτό κρατάω back up σε έναν εξωτερικό Freeagent Xtreme 1TB.. :hug:..

Link to comment
Share on other sites

Racer ποσο health σου δείχνει το hdd healt?

Δες και πες μου λίγο.Γιατί και εγώ έχω έναν seagate 750άρι και είναι κάτι λιγότερο από 100% και ξενέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now