nubair

Αγορα full case

Recommended Posts

omg τι θα βάλεις φίλος εκεί μέσα? νομίζω υπάρχουν άψογες λύσεις με μικρότερο κόστος. πάντως ανάμεσα στα δύο, ψηφίζω δαγκωτό το lian li

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το review και παρόλα τα μικρόπροβλήματα μου αρέσει το lian li.

Θα μπούν 2x8800gtx,4 hdd,2 dvd-roms,true black και διάφορα άλλα κοψοκοψαρα.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα stacker 830 oπου το pw button και 3 usb ports δεν ειναι και στα καλύτερά τους.

Απλά θα ήθελα να έχω πολυ καλό flow στο κουτάκι.Δεν τα θέλω στριμωγμένα μέσα.

Σκεφτόμουν και το haf αλλά δεν μ αρέσει εξωτερικά.Στο cosmos δεν μπένει η black,oπότε κατέληξα σε αυτά τα 2.

Και επειδή δεν είναι λίγα τα ? για αυτό ζητάω και άλλες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα για τις usb που λές,δοκίμασε να ξεβιδώσεις το control panel και να δείς εαν έχουν αποσυνδεθεί τα καλλώδια απο πάνω του.Και εγώ στο 832 πίστευαν οτι είχαν καεί αλλα απλά είχαν αποσυνδεθεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Το lian li είναι αισθητικά απαίσιο,

Απλά θα ήθελα να έχω πολυ καλό flow στο κουτάκι.Δεν τα θέλω στριμωγμένα μέσα.

Cosmos (W) 266mm x (H) 598mm x (D) 628mm

Stacker (W) 250mm x (H) 536mm x (D) 638mm

Και επειδή δεν είναι λίγα τα ? για αυτό ζητάω και άλλες απόψεις.

Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι νέο κουτί (2 hdd,2 dvd-roms) το stacker παίρνει τα διπλάσια.

Γνώμη μου κράτα τα λεφτά σου για νέα κάρτα γραφικών..

Link to comment
Share on other sites

γιατί να δώσεις τόσα λεφτά εξαιτίας μιάς ψύκτρας και να μην πάρεις απλά το cosmos χωρίς το πλαϊνό fan?

Αυτη τι στιγμη στο stacker εχω 3 πλαινα ανεμιστήρια(εβγαλα το 4 επειδη εβρισκε πανω στην black)Χωρις αυτα έχω προβλημα με της θερμοκρασιες τοy nb(striker 2 formula).

Ακόμα για τις usb που λές,δοκίμασε να ξεβιδώσεις το control panel και να δείς εαν έχουν αποσυνδεθεί τα καλλώδια απο πάνω του.Και εγώ στο 832 πίστευαν οτι είχαν καεί αλλα απλά είχαν αποσυνδεθεί ;)

Eχουν καει!Το checkara αλλα ολα ειναι συνδεδεμένα κανονικά.Απλα βαρέσαν μπιέλα.

Το lian li είναι αισθητικά απαίσιο,

Cosmos (W) 266mm x (H) 598mm x (D) 628mm

Stacker (W) 250mm x (H) 536mm x (D) 638mm

Εμένα προσωπικά μ αρέσει το lian li.

Το cosmos δεν είναι οτι δεν το θελω επειδή ειναι μικρο αλλλα λογω του οτι δεν χωράει την true black.

Τα hdd ειναι 4 και οχι 2.Απλα mistake by me.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιοτητα κατασκευης το silverstone ειναι ισως οτι καλυτερο υπάρχει,αλλα αν θα το εχεις κοντα σου,πρεπει να του αλλαξεις τους ανεμιστηρες γιατι ακουγονται.Το κουτι ειναι θεμα του χρηστη,αν του αρεσει οπτικα η οχι.Το lianli μου αρεσει και εμενα(ισως επειδη εχω το mozart tx)και οπως και να το κανουμε το μεγεθος μετράει!!!!!!!!!!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Το silverstone το εχω εδω και 1.5 χρονο, εξαιρετικο κουτι, και πολυ καλυτερη ποιοτητα απο τα 2-3 lian li που εχουν περασει απο τα χερια μου. Το εχω με υδροψυξη, αλλα εχω την εντυπωση οτι αν αναζητας τις απολυτες θερμοκρασιες δεν προτεινετε για αεροψυξη(μονο 2 92αρηδες να βαζουν αερα στην περιοχη της cpu και τπτ στην περιοχη της vga).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν έχεις Stacker 830, μην πας σε Cosmos, θα απογοητευτείς με την ποιότητά του. Μπορεί να είναι πιο βολικό για υδρόψυξη και τα συναφή, αλλά από θέμα υλικών είναι μια μετριότητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Πάμε στα άλλα. Το Χ-2000 είναι πολύ δυνατή επιλογή, αλλά έχει τα ελαττώματά του. Πίστεψέ με, μόνο που θα πληρώσεις τόσα λεφτά και θα ακούσεις το πλαϊνό να τρίζει, θα τσαντιστείς.

Βέβαια, κακά τα ψέματα, το αλουμίνιό του είναι 2 φορές παχύτερο από αυτό του TJ-07. Γενικά το TJ έχει μικροχαζομαρούλες, κάποια σημεία που δεν έχουν λειανθεί τέλεια και τέτοια, αλλά ίσως είναι το πληρέστερο full tower case μαζί με το Armorsuit.

Αλήθεια, πως και δεν κοιτάς το PC-80? Είναι πολύ δυνατή επιλογή και εκείνο, πάρα πολλοί χώροι και κορυφαία ποιότητα.

Εγώ θα σου έλεγα το εξής πάντως - αν σ' αρέσει πραγματικά το X-2000, σαν σχεδιασμός ή οτιδήποτε, μπορείς να "αντέξεις" τα μειονεκτήματά του. Χώρο έχει πάρα πολύ άφθονο - αν κάνεις λίγο υπομονή, σε καμιά βδομάδα θα σου δείξω φωτό :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας.

Το pc80 δεν μου πολυαρεσει.Βασικά αυτό που με κερδίζει στο lian li ειναι το εσωτερικό του.Εχει πολυ καλη ταξινομηση.Υδρόψυξη δεν το πολυσκέφτομαι και θα μείνω με αέρα.Αυτό που θέλω είναι ενα πολύ καλό κουτί που να αντέξει τουλάχιστον 3 χρόνια(δεν του κάνω και την καλύτερη χρήση).

Μάλλον θα πάω στο lian li με τα όποια μειονεκτήματα του.

EDIT

Mόλις τώρα εκλεισα τηλεφωνικά το silverstone λογω του οτι δεν ήξεραν πότε θα έχουν το λιαν λι και το βαζιομαι.

Ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος.Θα postαρο και καμιά photo την Πέμπτη που θα το στήσω μεσα:D

TY again for your help ppl

Link to comment
Share on other sites

To κουτάκι ηρθε και στήθηκε.

Σε γενικές γραμμές μπορω να πω πως είμαι ικανοποιημένος.Χοντρή λαμαρίνα,στιβαρό,καλύτερη ποιοτητα κατασκευης σε σύγκριση με το stacker(όχι τεράστιες διαφορές όμως).

Ενα πράγμα που με εκνεύρισε ειναι οτι αν κανεις το λάθος και αφερέσεις το mb tray δεν μπένει και με βαρία να το βάρας:o..

Αναγκάστηκα και τα εβγαλα όλα απο πανω για να το βάλω και τα τοποθετήσω μεσα στο κουτί.Τριξίματα από τους raptors δεν ακούγονται και ο θόρυβος είναι στα ίδια πλαισια με το stacker(με 4 εξτρα ανεμιστήρια-2 revoltec + 2 silentx)

Ο ένας ανεμηστήρας οροφής δεν δουλεύει και αναγαστηκα να τον αλλάξω με ένα silentx που είχα

dsc0013mpz.th.jpghttp://img23.imageshack.us/img23/5263/dsc0013mpz.jpg

dsc0013mpz.th.jpgΕδώ το κουτάκι άδειο(γτ να μην ειίναι μαύρο και μεσα:victory:...)

dsc0015ukj.th.jpghttp://img22.imageshack.us/img22/2576/dsc0015ukj.jpg

Μισή ώρα πάλευα να βγάλω ακρη:hug:..

dsc0016hux.th.jpghttp://img21.imageshack.us/img21/5164/dsc0016hux.jpg

Εδώ έτοιμο(δεν είμαι expert στο cable management)

dsc0018lyg.th.jpghttp://img17.imageshack.us/img17/1148/dsc0018lyg.jpg

Τελος:P..

my.php?image=dsc0010rhj.jpg

PS.Oι photos ειναι από κινητό

Link to comment
Share on other sites

Με γειες man, όταν θα έχεις λίγο χρόνο και διάθεση βέβαια, καλό θα είναι να του κάνεις ένα μικρό cable management, το κουτί αυτό βολεύει για πειράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

ασε ρε ψώνιο που ηθελες να του δείξεις πόσο χώρο έχει...

...πες την αλήθεια οτί ήθελες να του δείξεις το little monster σου :PPPpppPPPppPPPpppp

*edit* πλάκα πλάκα μεγιές... ελπίζω να σε βολέψει και στα μελοντικά σου upgrades.

και τώρα που είναι καλοκαιράκι και πέζει χρόνος... ακσίζει να του κάνεις ένα βαψιματάκι μέσα και λίγο cable sleeving

και πάλι μεγιές

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα μια γρήγορη φωτό από το X-2000, για να δεις πως είναι τα πράγματα μέσα:

To lian li ειναι top .H διαριθμηση μέσα ειναι ολα τα λεφτα.

*edit* πλάκα πλάκα μεγιές... ελπίζω να σε βολέψει και στα μελοντικά σου upgrades.

και τώρα που είναι καλοκαιράκι και πέζει χρόνος... ακσίζει να του κάνεις ένα βαψιματάκι μέσα και λίγο cable sleeving

και πάλι μεγιές

Τy!Τωρα δεν πεζει καθόλου χρονος bro.Η δουλεία μου ειναι εποχιακη και με πανε πιπ..κολ.. εμπλοκη όλο το καλοκαιρι.Από χειμωνα θα φτιαχτει πλέον εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now