Jim@kiS

Επιλογη για 3x2gb ddr3

Recommended Posts

Τρία γράμματα:

S S D

Πήγαινε πάρε έναν και βάλε το λειτουργικό σου εκεί - θα δεις μεγάλες διαφορές. Κατά προτίμηση Samsung SLC/MLC ή OCZ Vertex (για να σου βγουν και φτηνοί ;))

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο απο πανω. Καμια σχεση η αποκριση του συστηματος με τα timings της μνημης.

Αν θελεις κατι τετοιο μονο με SSD δισκο(υς).

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για τελευταία φορά και Over & Out. Επειδή κατάλαβα από το ύφος των post σου ότι δεν σου αρέσουν τα benchmarks και δεν ασχολείσαι, δεν τα χρησιμοποίησα σαν επιχείρημα. Για αυτό και μίλησα για video encoding, photo editing κ.τ.λ.

Το πόσο γρήγορα αντιδρά ένα σύστημα (ο λεγόμενος χρόνος απόκρισης) δεν έχει στις μέρες μας και τόσο μεγάλη σχέση με τα ram timings, αφού οι ταχύτητες είναι ήδη πολύ μεγάλες, τόσο μεγάλες που δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Όπως λέει και ο JCής (:D) την μεγάλη διαφορά στην απόκριση του συστήματος πλέον την βλέπεις από SATA σε Raptor/Velociraptor σε SSD.

Σου έχει μείνει αυτό που έλεγαν παλιότερα, επί Athlon XP / Pentium 4 Willamete εποχή, "The lower the latency, the better the performance", το οποίο όσο να 'ναι πλέον δεν ισχύει και πολύ.

Φιλικά,

Γιώργος :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρω πολύ Νίκος..

την μεγάλη διαφορά στην απόκριση του συστήματος πλέον την βλέπεις από SATA σε Raptor/Velociraptor σε SSD.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο JC_Denton κ με σένα Γιώργο.Το μόνο αργό κομμάτι είναι ο σκληρός..

Έχω 2 raptor σε raid 0 stripe και velociraptor..αν τα διέθετα θα είχα κ ssd αλλά πιστεύω πως είναι πολύ ακριβοί ακόμα..κ ξέρω από τ 2004 πως είναι ο raptor σε raid 0 stripe σ σχέση με τον απλό 7200..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, επειδη καποτε ημουν κι εγω στην θεση σου (3χ velociraptors σε raid0) να σου πω, οτι η διαφορα ενος ΚΑΛΟΥ και ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ SSD με εναν velociraptor ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απ'οτι ενας velociraptor με εναν 7200 στροφων.

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν έχεις κ πόσο κάνει? γιατί πρέπει να είναι πανάκριβος..

Μια ερώτηση για τους ssd, αν έχεις το λειτουργικό στον ssd κ όλα τα αρχεία σε κανονικούς 7200 δεν καθυστερεί ο 7200 τον ssd? δηλαδή για να έχεις ssd ταχύτητες δεν πρέπει να έχεις τα πάντα σε ssd?

Link to comment
Share on other sites

Τον Intel έχει, όπως κι εγώ. Όταν λες όλα τα αρχεία, τι εννοείς? Τη μουσική, τις ταινίες κτλ? Αυτά δεν έχουν κανένα πρόβλημα, οι 7200 είναι υπεραρκετοί. Τα προγράμματα τα φορτώνεις στον SSD (στην ουσία, στο λειτουργικό). Τα παιχνίδια από την άλλη, ίσως σε κάποιον μικρό SSD να μη χωράνε. Εγώ προτείνω και πάλι τη χρήση ενός SSD και γι αυτά, βελτιώνει σε ορισμένα τα loading times και τα Min FPS - απλά δε χρειάζεται να πάρεις και ΤΟΝ κορυφαίο SSD γι αυτή τη δουλειά - και ένα Vertexάκι αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry κιολας αλλα αλλο ειναι το 8εμα μου...

Σε τι ram να παω....Corsair η Mushkin??Μηπως υπαρχει και καμια αλλη?

Οπως g-skill,geil,adata,ocz που να ειναι καλητερες απο αυτες που προαναφερ8ηκαν???

Σε ποιες να καταληξω???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry κιολας αλλα αλλο ειναι το 8εμα μου...

Σε τι ram να παω....Corsair η Mushkin??Μηπως υπαρχει και καμια αλλη?

Οπως g-skill,geil,adata,ocz που να ειναι καλητερες απο αυτες που προαναφερ8ηκαν???

Σε ποιες να καταληξω???

Όποιες σου αρέσουν εσένα αρκεί να έχουν τάση λειτουργίας τα 1.65V και να είναι triple-channel kit για να εκμεταλλευτείς το έξτρα πλεονέκτημα του triple-channel. Αν επιλέξεις μνήμες από 1600MHz και πάνω, να μην σε απασχολεί καθόλου το CL9. Από 'κει και πέρα δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις "κακές" μνήμες, με την έννοια ότι όλες οι εταιρείες προσέχουν, διεξάγουν εξαντλητικά test και αναφορικά με τη συμβατότητα και αναφορικά με την τάση λειτουργίας των μνημών ώστε να είναι σίγουρες ότι θα ικανοποιήσουν πλήρως το αγοραστικό κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις δεν λέω (προσωπικά εγώ, ούτε όμως και ο γορίλλας) πουθενά ότι δεν είναι καλές. Μην αγχώνεσαι μια χαρά θα σου βγουν οι μνήμες. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν του λέω να πάρει ή αυτές που είπες Ανέστη (βασικά ο γορίλλας του το είπε και συμφώνησα) ή τις 175? 2000MHz CL9 Mushkin ? ... Αλλά δεν με ακούει. Του έμεινε το χαμηλό CL7 ... Τώρα ... 2 σελίδες λέγαμε ότι δεν έχει πλέον σημασία και το συμπέρασμα είναι ότι πάει σε CL7 :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω στις ocz..1600mhz 8-8-8-24..τώρα 2 σελίδες λέγατε δεν λέγαμε..απόδειξε το γιατί τιμολογιακά δεν τ βλέπω..πάντα τα χαμηλά cl θα είναι πανάκριβα..

Μπορεί να κάνω λάθος..απλά τιμολογιακά δεν τ βλέπω πουθενά..όσο πιο χαμηλά cl τόσο πιο πολλά moneys..

Ωραία ζαντούλα GoriLLakoS..

Link to comment
Share on other sites

τώρα 2 σελίδες λέγατε δεν λέγαμε..απόδειξε το γιατί τιμολογιακά δεν τ βλέπω..πάντα τα χαμηλά cl θα είναι πανάκριβα..

Μπορεί να κάνω λάθος..απλά τιμολογιακά δεν τ βλέπω πουθενά..όσο πιο χαμηλά cl τόσο πιο πολλά moneys..

Τελευταία φορά που θα το γράψω. Και την άλλη φορά όταν ένας gamer θέλει μνήμες για το σύστημά του, πρότεινέ του τις Corsair Dominator GT CL7, που έχουν και CL7. Συγνώμη που σε αποπαίρνω λιγάκι. Καλά κάνεις εσύ και εμμένεις στην άποψή σου, παντελώς αγνοώντας αυτά που 3 ΑΤΟΜΑ ΣΟΥ ΛΕΓΑΜΕ σε προηγούμενες σελίδες. Το κακό της υπόθεσης δεν είναι ότι διαφωνούμε, αλλά το ότι τις λάθος απόψεις σου τις μεταβιβάζεις σε ένα άπειρο χρήστη, ο οποίος έπειτα θα τις υιοθετήσει και πάει λέγοντας ...

Στα πάντα παίζουν ρόλο κατά την γνώμη μου..γι αυτό κ τα πληρώνουμε αρκετά παραπάνω..
Εδώ διαφωνούμε για 2η φορά. Δείξε μου κάτι που να το τεκμηριώνει σωστά. Τρέξε το Crysis Benchmark, το FEAR Benchmark και ότι άλλο θες (που είναι in-game tests ας πούμε), παίξε παιχνίδια, κάνε Video Encoding, Photo Editing και δείξε μου αν βλέπεις διαφορές από CL9 σε CL7 ή ακόμα και σε CL6 από 1600MHz και πάνω. Ο λόγος που τα ακριβοπληρώνεις αυτά, είναι ότι τα ICs που τους βάζουν είναι καλύτερης διαλογής. Από όταν πρωτοξεκίνησε το εμπόριο, υπήρχαν τα προϊόντα πρώτης διαλογής που θεωρούνταν τα καλύτερα/ακριβότερα και από 'κει και πέρα όλα τα άλλα - με χαμηλότερη φυσικά τιμή. Όταν δηλαδή κυκλοφορούσαν οι μπλε Cellshock με τα handpicked D9GTR με CL8 @ 1800ΜHz και κόστιζαν 420?, γιατί υπήραν μνήμες με CL7 που κόστιζε το kit-άκι με ίδια ταχύτητα και χαμηλότερο cas ΤΑ ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ? Γιατί είχε D9GTS που σταματούσε στα 1900MHz με CL7, ενώ το Cellshock με handpicked D9GTR έπαιζε στα 2000MHz+ με CL7 ... :eek::D;)

Είναι πολύ απλό. Εδώ σου λέω ότι in windows από 1080MHz με 4-4-4-4 σε 1280ΜΗz 4-4-4-4 σε 1360MHz με 5-4-4-4 δεν είδα καμία διαφορά. Ακόμα καλύτερο παράδειγμα. Όπως είσαι τώρα βάλε στις Corsair σου CL9 και παίξε ένα παιχνίδι. Μετά βγες, βάλε CL7 και ξαναπαίξε το. Διαφορά δεν θα δεις πίστεψέ με. Eπανέλαβε το ίδιο με ότι άλλο θες. Απειροελάχιστες διαφορές !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το elpida που εχουν αυτες ειναι καλητερο απο αυτο που εχουν οι αλλες στα 1600???μετα 179 ευρο?

Ρε παιδια οπα τα εχω χασει μπορειται να μου πειτε σε ποιες μνημες να παω γιατι τα εχω χασει τωρα εδω....

Ξανα μπηκαν τωρα οι corsair στο παιχνιδι(παντως οχι αυτες που λες bro ειναι ΠΑΝΑκριβες...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό της υπόθεσης δεν είναι ότι διαφωνούμε, αλλά το ότι τις λάθος απόψεις σου τις μεταβιβάζεις σε ένα άπειρο χρήστη, ο οποίος έπειτα θα τις υιοθετήσει και πάει λέγοντας ...

Ίσως δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι τις διαφορές στα pc μας..δεν έχουμε όλοι τα ίδια μάτια..

Είπα τις 2 μου προτάσεις corsair και ocz

Πιστεύω Jim@kiS ότι οι ocz σου κάθονται τέλεια..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now