Cuore_Sportivo

Απορίες για P5B Deluxe

Recommended Posts

Καλησπέρα!

1. Μέχρι πόσο βάρος μπορεί να σηκώσει το socket της μητρικής. Αν η ψύκτρα είναι καμμιά 700αριά γραμμάρια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και να μου ξεκολλήσει τπτ;

2. Στις επιλογές για την τάση της μνήμης, δεν έχει υποστήριξη για 2.2V. Πάει κατευθείαν από τα 2.15V στα 2.25V. Ξέρετε αν υποστηρίζεται απο κανένα BIOS η επιλογή 2.2V ή εάν γίνεται να "ενεργοποιηθεί" με κανένα άλλο τρόπο; (πάντως στο 1101 που έχω δεν υποστηρίζεται).

3. Υπάρχει τρόπος να ανοίγω τον υπολογιστή ενώ αυτός είναι εκτός κουτιού; Π.χ. η Commando αν θυμάμαι καλά είχε ένα κουμπάκι για την συγκεκριμένη λειτουργεία.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζάλισα...:stars:

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ! Μπορεί κανείς να μου πει που ακριβώς στο BIOS βρίσκεται αυτή η επιλογή γιατί δεν έβγαλα άκρη; Για το δεύτερο έμαθα πως δεν γίνεται. Για το πρώτο κανείς, δλδ πόσο βάρος αναφέρει ο κατασκευαστής ότι αντέχει η μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις backplate και έχεις βιδώσει όλες τις βίδες του mb, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Όσο για το να ανοίγεις to pc, μπορείς να ενεργοποιήσεις το wake up on keyboard (θα το δεις στο bios). Απλά πρέπει να ξέρεις οτί δουλεύει μόνο με ps2 keyboards.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω εγώ είναι να αποθηκεύσω όλες τις ρυθμίσεις του bios (μέσω του ανάλογου bios utility), βάζω στη συνέχεια default ρυθμίσεις, flashάρω το νέο bios και στη συνέχεια φορτώνω πάλι τις ρυθμίσεις που είχα αποθηκεύσει στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της ASUS στον τομέα των downloads για την P5B Deluxe WiFi, άντι να ανεβάσουν οδηγούς για το 965 chipset ανέβασαν για το Ρ35. Κατέβασα το τελευταίο που έχουν ανεβάσει, και κλασσικά πάταγα next next next, μέχρι που κάποια στιγμή βλέπω εκεί που γράφει "target chipsets" Ρ35, Q33 αντί για Ρ965 κτλ.

Τέσπα...

Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν την μητρική, κατά τη διάρκεια της εκκίνησής του υπολογιστή, βγάζει μία μάυρη οθόνη στην οποία πάνω αριστερά δείχνει μια κάτω πάυλα να αναβοσβήνει για 4-5 δευτερόλεπτα. Παλιότερα είχα διαβάσει ότι απενεργοποιώντας την ενσωματωμένη κάρτα ήχου, σταμάταγε αυτό. Τώρα όμως που την έχω απενεργοποιημένη, συνεχίζει ακόμα να εμφανίζεται. Ξέρει κανείς το γιατί;

Ευχαριστώωωω!!!:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι λίγους μήνες πιο πριν διάβαζα ότι αν έβαζες πάνω σε P5Β Dlx μία 8800GTS θα ψιλοσερνόταν το ΒΙΟS. Δυστυχώς παρότι είμαι με αρκετά πρόσφατο ΒΙΟS (1216) βλέπω ότι και σε μένα με την 8800GT πάλι ψιλοσέρνεται. Έχει βρει κανείς αν υπάρχει λύση σε αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

1. Αν είναι με 4 βίδες ή ακόμα καλύτερα έχει και backplate όπως είπε και ο Joe, δέν έχεις κανένα πρόβλημα..:)

2. Επειδή είναι asus, και 2.25 να βάλεις, θα είναι πιο κάτω πραγματικα Volt...:D

3. Εκτός απο αυτό που είπε ο webhunter, μπορείς να φτιάξεις ένα καλλώδιο που να το βάλεις στα ίδια pin που μπαίνει το power on στο κουτί και μπροστά μπροστά να βάλεις έναν διακόπτη και να το ανοίγεις απο εκέι.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το restart...:)

Άμα νιώθεις πώς δέν μπορείς,να σου φτιάξω εγώ 2-3 να σου φέρω..:)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κανά-δυο μήνες, η μητρική δεν μπορεί με τίποτα να boot-άρει με FSB πάνω από 310... Ναί μεν το τροφοδοτικό είναι μικρό για το σύτημα (430W), αλλά βρήκα ένα print-screen που είχα κάνει, με τον Q6600 στα 3.6GHz, και την 8800GT στα 700 (GPU)/1025 (Memory)/1750 (Shader) κατά το οποίο είχε τρέξει κανονικά 3DMark. Τί έχει πάθει ξαφνικά και δεν μπορεί (με οποιοδήποτε πολλαπλασιαστή και οποιαδήποτε τάση) να ανεβάσει FSB;

Εγώ είμαι ανάμεσα σε μητρική και τροφοδοτικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω το σύστημα κάπου αλλού για να δω τι πραγματικά φταίει.... Τί πιστεύετε εσείς ρε παλικάρια;;;:help:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω περα εβαλα επανω μια TUNIQ 120 Weight 798g ( without fan )

πάνω στην Asus P5B deluxe μου, και δεν ειδα κανα προβλημα.

αυτη η μαυρη θηκουλα που βλεπω κ ανεβαινει για τα καλωδια ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες η μητρική δεν μπορεί με τίποτα να ανεβάσει τις μνήμες αν δεν είναι στο auto... Ακόμα κι αν πάω να βάλω τις μνήμες στις default συχνότητές τους (80MHz με 4άρια), δεν μπορεί να boot-άρει...

Τί μπορεί να παίζει???:S

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είναι στο auto (667MHz μέ 5-6-6-18) και δουλεύει κομπλέ... Πάντως στα 833ΜΗz (o διαιρέτης εκέι δεν είναι 1:1) που προσπαθώ να το βάλω, δεν μπαίνει ούτε στον κόπο να boot-άρει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now