Pastelidis.n.s.

H Κοοlance ανακοίνωσε το πρώτο της CPU LN2 Evaporator !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Koolance CPU LN2 Evaporator]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649e0c5dc815c8.jpg[/NEWS_IMG]H γνωστή σε όλους μας Koolance για την παραγωγή watercooling προιόντων, μόλις σήμερα έκανε ένα βήμα παραπάνω από τα συνηθισμένα, ανακοινώνοντας το πρώτο LN2 evaporator της. Πρόκειται για ένα από τα γνωστά LN2 pots, που τα χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις που χρειαζόμαστε Extreme Cooling για Extreme Overclocking το οποίο έχει την αρμοδιότητα της ψύξης του επεξεργαστή, χρησιμοποιώντας το γνωστό σε όλους μας υγρό άζωτο (-196C), το οποίο ρίχνουμε μέσα στο pot-κάνιστρο προκειμένου να έχουμε θερμοκρασίες αρκετά κάτω από το μηδέν, γιατί ως γνωστόν γιανα έχουμε καλύτερες επιδόσεις χρειαζόμαστε και χαμηλές θερμοκρασίες.

Πιο αναλυτικά, μετρήσαμε και βρήκαμε ότι το νέο CPU LN2 Evaporator έχει διαστάσεις 6cm x 20 cm x 6 cm (WxHxD) και έχει βάρος 1,58 kg (περίπου 3,5 λίβρες). Επιπλέον να σας αναφέρουμε ότι το υλικό κατασκευής του CPU LN2 Evaprator είναι επινικελωμένος χαλκός και acetal στο πάνω μέρος του. Αξίζει να σημειωθέι ότι υποστηρίζει επεξεργαστές με socket LGA-1366, LGA-775, LGA-771, s603 / 4, s478, και AMD sockets AM3/AM2 + / AM2, s939/940 και s754. Τέλος να γνωστοποιήσουμε ότι το νέο προιόν είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας Koolance στην τιμή των 149.99$.

6a.jpg

6b.jpg

6c.jpg

6d.jpg

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Δεν είναι νέα κυκλοφορούν τουλάχιστον 1+ μήνα.....όπως και να έχει πάντως και τα 2 ωραία είναι.Σίγουρα το αλουμινένιο-επινικελωμένο cpu pot δεν θα αποδίδει σαν τα χάλκινα gorillopots, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις :D
Link to comment
Share on other sites

:hehe: Δεν είναι νέα κυκλοφορούν τουλάχιστον 1+ μήνα.....όπως και να έχει πάντως και τα 2 ωραία είναι.Σίγουρα το αλουμινένιο-επινικελωμένο cpu pot δεν θα αποδίδει σαν τα χάλκινα gorillopots, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις :D

δεν είναι αλουμίνιο, διάβασε καλύτερα το ποστ.......:D

εδιδ: με πρόλαβες παστελάρα......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό χτύπημα ειδικά στο μονοπώλιο ΚΙΝΠΙΝΚ.......μπράβο που κατάφερε και κράτησε τοσο χαμηλά τις τιμές.

Προσωπική μου άποψη δεν θα κρατήσουν αυτές οι τιμές πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν χρειαστεί lapping το κάνιστρο στη βάση τι κάνεις;;; Το πας για αμμοβολή να φύγει το νίκελ, το λαπάρεις και μετά πάλι επινικέλωση;;; :que:...

Άσε που από τις απότομες συστολές/διαστολές που θα τρώει, το νίκελ θα σκάσει σε 2 μήνες το πολύ.

Gorillakos POTs FTW!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν χρειαστεί lapping το κάνιστρο στη βάση τι κάνεις;;; Το πας για αμμοβολή να φύγει το νίκελ, το λαπάρεις και μετά πάλι επινικέλωση;;; :que:...

Άσε που από τις απότομες συστολές/διαστολές που θα τρώει, το νίκελ θα σκάσει σε 2 μήνες το πολύ.

Gorillakos POTs FTW!!!!!!!!!

Συμφωνω για το CPU POT

(/glipsimo gorilla off)

για τα GPU-POT λέω που είναι ατόφιο χαλκινο (χωρίς νικελ).icon10.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει, εντύπωση πάντως μου κάνει η κίνηση αυτή της koolance, πόσοι μπορεί να υπάρχουν που αγοράζουν κάνιστρα παγκοσμίως ώστε να συμφέρει η "μαζική" παραγωγή ενός τέτοιου πράματος?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό χτύπημα ειδικά στο μονοπώλιο ΚΙΝΠΙΝΚ.......μπράβο που κατάφερε και κράτησε τοσο χαμηλά τις τιμές.

Προσωπική μου άποψη δεν θα κρατήσουν αυτές οι τιμές πολύ καιρό.

Γιώργο, γενικά, πολύς κόσμος ασχολείται πλέον με την extreme ψύξη (άζωτο/ξηρός πάγος) αλλά ακόμα όχι σε τέτοιο βαθμό που να δίνει ο Kingpin 50 κάνιστρα το μήνα προκειμένου να ρίξει τις τιμές του.

ΥΓ. Επίσης, θα έχει πολύ πλάκα να προσπαθήσει να ξεπαγώσει κάποιος το κάνιστρο με mapp gas. Θα δει τον λαιμό από acetal να χύνεται πάνω στη μητρική...:D

Ναι, το VGA pot δείχνει καλό για την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, γενικά, πολύς κόσμος ασχολείται πλέον με την extreme ψύξη (άζωτο/ξηρός πάγος) αλλά ακόμα όχι σε τέτοιο βαθμό που να δίνει ο Kingpin 50 κάνιστρα το μήνα προκειμένου να ρίξει τις τιμές του.

Ναι αλλά τώρα θέλει δεν θέλει ...θα το κάνει.......(αν θέλει να παραμείνει στην αγορά...) ξεχνάς το μηχανημα που εχει ο VINCE για την παραγωγή ...

Kingpin's shop opened 1_800x600.jpg

Kingpin's shop opened 1_800x600.jpg

Kingpin's shop opened 1_800x600.jpg

57fd072a108e5_Kingpinsshopopened1_800x60

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το μηχάνημα;;; Γενικά όλος αυτός ο χώρος που έχει δημιουργήσει πρέπει να του κόστισε μια μικρή, αν όχι μεγάλη, περιουσία.

Δεν ξέρω αν ζει ο τύπος από αυτή τη δουλειά, δηλαδή αν φτιάχνει και πουλάει ΡΟΤ για βιοποριστικούς λόγους.

Αλλά αν το κάνει για το έξτρα εισόδημα, δεν νομίζω πως θα ρίξει τις τιμές. Αν δεν κάνω λάθος, πουλάει το F1 το καλό, 350 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. Δηλαδή χοντρικά 400 ευρώ.

Είναι όντως ΠΟΛΛΑ λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά , τα δύο GPU-POT που έχω πάρει απο τον vince μου είχαν κοστίσει κάπου 600 ευρώπουλα τότε.......δεν ξέρω πόσο κοστίζουν τα slim-new .

Link to comment
Share on other sites

''Hello there, I sell the F1 for 340.00 + shipping. Ship to greece is about 65.00 usd for usps express mail shipping. I can take paypal/wire transfer etc. The que for a unit is about one week atm...nice to meet you.''

Πιστεύω το ασεταλ να βγαίνει....τουλάχιστον το gpu pot φαίνεται καλό και χωρίς το ασεταλ με μια προσθήκη από αλουμίνιο θα είναι super....!

Tα slim κάπου τόσο κοστίζουν ακόμα 300-350Ε...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Vince δεν νομιζω να εχει παρει CNC που κοστιζει εκατομμυρια...για να παραγει ουτε 50 κανιστρα τον μηνα...για να κερδισει χρηματα...Αν και μετα απο καποιο αριθμο κανιστρων θα εχει κανει αποσβεση του μηχανηματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι και αλλιώς έχει νομίζω μία εταιρεία κατασκευαστική (κάτι τέτοιο) + του ότι δουλεύει στην EVGA. Οπότε δεν έχει πρόβλημα, βλέποντας και κρίνοντας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now