Jim@kiS

Tri sli με gtx 295 γινεται???

Recommended Posts

Παιδια ενα φιλος φτιαχνει νεο pc και νομιζουμε οτι δεν γινεται τριπλο sli με 295...Αυτο τουλαχιστον ισχυριζεται η nvidia...Γινεται τελικα η οχι???

Link to comment
Share on other sites

6 gpu δηλαδη ?? Δεν νομιζω να γινεται...;P..

Εδω καλα καλα δεν μπορουν να δουλεψουν full τους 4 gpu γιατι δεν εχουν αναλογο software! ( για games παντα )

Αληθεια για τι ειδους χρηση μιλαμε ? :Q..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τουλαχιστον ισχυριζεται η nvidia..

Που στο καλό το ισχυρίζεται αυτό η nvidia?

Μόνο 2 GTX295 μπορείς να βάλεις σε ένα PC σε SLI Mode.

και φυσικά οικονομικά τουλάχιστον αξίζει 1% άντε 1.5% τ λεφτά που θέλει για να γίνει..εκτός αν θέλει νούμερα στο 3dmark τότε πάω πάσο..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν γίνεται να αναγνωριστούν πάνω απο 4 πυρήνες με βάση τα τωρινά συστήματα.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα scaling στη απόδοση μεταξύ 3-4 πυρήνων πόσο μάλλον με 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα φιλος φτιαχνει νεο pc και νομιζουμε οτι δεν γινεται τριπλο sli με 295...Αυτο τουλαχιστον ισχυριζεται η nvidia...Γινεται τελικα η οχι???

Αν αντιστρέψουμε την ερώτηση...

Και σε θεωρητικό επίπεδο γινόταν...

Άσχετα για το τι προοριζόταν το pc...

Ο φίλος μας θα έπαιρνε 3 Χ295;

Γιατι μιλάμε για σύστημα 2500 - 3000 ευρώ χαλαραααα...

:que:...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται, αν παίζεις με το CUDA. Εκεί αναγνωρίζει τους πυρήνες, οπότε σε ότι εφαρμογή τρέχεις που το υποστηρίζει, θα σου δίνει γερό boost.

Στα παιχνίδια όμως, τα οποία μόνο μέχρι 4 GPU βλέπουν, η 3η κάρτα θα είναι απλά διακοσμητική.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ο φιλος μου μπηκε στην σελιδα και εκανε εκει μεσα forum και του ειπαν να οτι μονο 2 μπορει να βαλει και οτι μπορει να βαλει μια αλλη σαν τριτη η οποια 8α φτιαχνει τα physics...Ο λογος ο οποιος 8ελουμε να βαλουμε 3ης ειναι οτι το παιδι δινει ΠΟΛΛΑ λεφτα οποτε λεγαμε να παμε εκει απο 3-4χιλιαρικα 8α δωσει στο pc...

Link to comment
Share on other sites

Jim@kis, μην γίνεστε πλεονέκτες χωρίς να χρειάζεται ;) Ίδια αποτελέσματα θα έχεις πάνω-κάτω στα physics είτε χρησιμοποιώντας 9600GT, είτε GTX295. Αν δεν κάνω λάθος κάπου είχα διαβάσει ότι και οι διαφορές που υπάρχουν δεν γίνονται καν αντιληπτές.

Link to comment
Share on other sites

Jim, να στο πω ως εξής. Αν θέλετε να κλαίτε τα λεφτά σας, πάρτε 3x 295. Δεν υπάρχει κανείς λόγος να τις πάρεις, ούτε καν αν παίζεις Crysis στα 2560 σε 30άρα οθόνη. Και μη μου πεις για το μέλλον, οι κάρτες που έρχονται σε λίγο καιρό θα είναι πολύ πιο ισχυρές από αυτές και DirectX 11 compatible.

Μη χαλάσει τα λεφτά του άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Jim, να στο πω ως εξής. Αν θέλετε να κλαίτε τα λεφτά σας, πάρτε 3x 295. Δεν υπάρχει κανείς λόγος να τις πάρεις, ούτε καν αν παίζεις Crysis στα 2560 σε 30άρα οθόνη. Και μη μου πεις για το μέλλον, οι κάρτες που έρχονται σε λίγο καιρό θα είναι πολύ πιο ισχυρές από αυτές και DirectX 11 compatible.

Μη χαλάσει τα λεφτά του άδικα.

Απο την ημέρα που έβαλα τα TEXTURE PACKS στο CRYSIS και το τονίζω οτι υπήρχαν τραγικές διαφορές (σε λεπτομέρεια και ποιότητα) με 2 260-216 σε SLI και σε DX9 (κλοκιασμένες κ με PHENOM II στα 3.6) σερνόταν στα 1920 με ολα τέρμα και 8χ ΑΑ. Στην καλυτερότερη 36 με 38 fps. Σε COD 4 & 5 60-70 FPS.

Επίσης σε ASUS STRIKER II (790I ULTRA) με Q9650 στα 3.6 και με 3 GTX280 στα Vista με 16Q στα 1920 πήγαινε αρκετα καλά αλλά χωρίς τα TEXTURE PACKS.

Βάλτε 2χ295 και TEXTURE PACKS να δούμε πόσο "καλή" είναι η 295. Γιατι για τα λεφτά της μόνο μάπα θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω. Τα 373 και τα 380 που πουλιέται πλέον είναι κάπως πιο λογική τιμή. Τα 460-70 και 500 είναι καθαρά απάτη.

Πιστευω πως με 3 χ 285 (2GB) θα πηγαίνει οποιοδήποτε παιχνίδι καλύτερα απο 2χ295. Και στα λεφτα βγαίνει κάπως ακριβότερη η πρώτη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να είναι μυστικό πως 3χ285>2χ295 έτσι κ αλλιώς.

Δεν μίλησα ουτε για μυστικό ούτε για συνταγές. Αλλα 295 = 2 χ 260 με 480 shaders αν θυμαμαι καλά και 896 μνήμη έκαστη.

Λεω πως με 3χ285 (2Gb) μάλλον πιο γρήγορα απο 2χ295 κι ας είναι 4gpus.

Ειδικά στο βρωμοπαίχνιδο CRYSIS που φορτώνει τα πάντα στην κάρτα σε κάρτες με μπόλικη μνήμη θα υπάρχει διαφορά.

Δεν είναι το ίδιο τα 3/5 των textures στην κάρτα και τα υπόλοιπα στο δίσκο η όπου αλλού με ολα τα textures στην κάρτα.

Και εκτός αυτου δουλέυει miror τις μνήμες το SLI κι όχι συνολικά.

Αν δουλευε συνολικά τότε ΟΚ αλλα δυστυχώς δεν είναι ετσι.

Οταν τα φόρτωσα δεν το πίστευα πόσο βάρυνε το σύστημα. Και 3 GTX260 να είχα πάλι σκατά θα πήγαινε λόγω μνήμης (video).

Οταν ανεβάζεις αναλύσεις όμως έτσι είναι.

Τεσπά εγώ δεν μπορώ να διαθέσω (η να πετάξω) ενα χιλιάρικο για να δω πως πάει ένα παιχνίδι. Οποιος έχει ήδη ας δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ με 260-216, και παίζω 1280 οπότε δεν ξέρω.

Πάντως γενικά από ότι έχω δει στο νετ, 3χ285 κερδίζουν πιο συχνά από ότι χάνουν τις 2χ295, αλλά είναι και πιο ακριβές σαν υλοποίηση.

Οι 295 βέβαια χάνουν λόγω software όπως το καταλαβαίνω σε μεγάλο βαθμό και θεωρητικά πρέπει να υπάρχει το potential να τις περάσουν τις 285 αλλά δεν ξέρω.

Το θέμα είναι πάντα πως τα μεταξωτά παντελόνια θέλουν και μεταξωτούς κώλους, και αν θες να τρέχεις Warhead σε 1900 με τα πάντα όλα, θες (καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία) ΠΟΛΥ δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now