dom

Εχει νοημα το Lapping σε cpu για ln2???

Recommended Posts

Εχει νοημα το Lapping σε cpu για ln2 με δεδομενο το cold bag?

Π.χ. Ενας ε6600 με cοld bag -140 βαραει 1m μεχρι και 5,3ghz.Αν τον λαπαρω θα παιξει ποιο ψηλα?ναι η οχι και γιατι?

(Μην ξεχνατε οτι το ln2 μπορει να δωσει χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο το cold bag του cpu!!!)

Περιμενω αποψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε νομίζω ότι αξίζει για το Ln2 να Lappareis cpu... Κρίμα δεν είναι?Αν ωστόσο κερδίζει κάποιος σημαντικό όφελος να το πείτε να το κάνουμε και εμείς! :P

Link to comment
Share on other sites

αγαπουλα και εγω δεν πιστευω οτι κατι θα παρεις στο αζωτο

αντε και στον di κατι να παρεις αλλα στο ln2 τον τερματιζεις

απο πλευρα θερμοκρασιων αρα εχεις δυνατοτητα να πας και αλλο κατω

αρα...........

:T: :T: :T:

χαθηκες αγαπουλα..........σου εχουνε παρει τα μυαλα τα........και τα........

αλλα ετσι πρεπει...... και κανα τηλ δεν χαθηκε και ο κοσμος να κανεις στον γερο-ελευσιναρα

:tonguea: :tonguea:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι ότι "ίσως" το Lapping εξασφαλίζει καλύτερη σταθερότητα. Γιατί κάνει πιο άμεση&ελεγχόμενη την απαγωγή της θερμότητας με αποτέλεσμα ο επεξεργαστής να μπορεί να δουλέψει πιο σταθερά. Δεν είναι δλδ θέμα θερμοκρασιών αλλά θέμα ταχύτητας απαγωγής της θερμότητας. Ίσως λέω βλακείες , αλλά κάτι τέτοιο μου περνάει από το μυαλό. Για αυτό θα μας εξηγήσουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα νόημα, όπως λέει και ο φίλος astri το POT παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

Αφου φτάνεις σε όποια θερμοκρασία θές.

Παρεπιπτόντως λαπάραμε έναν CPU με τον tsan και πήγαινε χειρότερα στο Αζωτο... ΛΟΛ...πάγωνε πιο γρήγορα...:crack:

PS

βρε καραμπουμπούνα έτσι παρατάς την παλιοπαρέα...έχει δίκιο ο ελευσινάρας.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα νόημα, όπως λέει και ο φίλος astri το POT παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

Αφου φτάνεις σε όποια θερμοκρασία θές.

Παρεπιπτόντως λαπάραμε έναν CPU με τον tsan και πήγαινε χειρότερα στο Αζωτο... ΛΟΛ...πάγωνε πιο γρήγορα...:crack:

PS

βρε καραμπουμπούνα έτσι παρατάς την παλιοπαρέα...έχει δίκιο ο ελευσινάρας.......

Χμμμμ...υπάρχει τρόπος να παίξει το cpu και να θές λιγότερο LN2 control....

Δοκίμασε να βάλεις μια ασούλα χάλκινη 1cm κάτω απο τον πάτο του και πές μου τι θα κάνει...επίσης αντί για νερό που δουλέυει σαν bufer βάλε coca cola που έχει και ανθρακικό και δες πάλι τι θα κάνει...κάποιοι ιάπωνες βάζανε βάσεις απο αλουμινόχαρτο και ακόμα καλύτερο έναι το χρυσόχαρτο αλλά δεν ξέρω που πουλάνε....σε αυτήν την περίπτωση δεν θές 1cm...δοκιμάζεις φύλλο φύλλο και ελέγχεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now