gdp77

Αγορά Q9550. Τι να περιμένω?

Recommended Posts

Σκέφτομαι να τον "χτυπήσω". Ως πιο έμπειροι, μπορείτε να μου πείτε τι να περιμένω σε p35 ¨, με καλό αέρα ?

Χωρίς πολύ ψάξιμο, νομίζω ότι ισχύει :

Χαλαρά : 3,5

Ενδεχόμενα 3,7-3,8

Εξαιρετική κωλοφαρδία : 4

Είμαι μέσα ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 GB @ 800. να πάρω άλλα 2 ή έχει νόημα να τα σουτάρω όλα και να πάρω 4GB @ 1066 ? θα με βοηθήσουν οι 1066 μνήμες ?

Επίσης θα ανεβάσει το FSB που χρειάζομαι το p35 ? (450 x 8,5 περίπου για τα 3,7-3,8)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι P35 μητρικές έφταναν σχετικά εύκολα με τετραπύρηνο στα 420 - 450MHz FSB, το πολύ πολύ να χρειαστεί λίγο παραπάνω VTT. Παραδείγματα ουκ ολίγα, Asus P5K Deluxe, Asus P5K3 Deluxe, DFI LP UT P35-T2R, Abit IP35 Pro, ακόμα και η MSI P35 Platinum ! ;)

Όσο για τα 4 x 1GB @ 1066MHz, ναι αξίζει να μεταβείς αφού είναι εξευτελιστικά ακριβές :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα 4 x 1GB @ 1066MHz, ναι αξίζει να μεταβείς αφού είναι εξευτελιστικά ακριβές

2x2 λέω να πάρω, ίσως και 4x2 και να μείνω για μια διετία έτσι, αφού και οι επερχόμενοι i5 δε θα έχουν καλύτερες επιδόσεις από q9550 και δεν πρόκειται να τα σκάσω για i7.

Εξευτελιστικά φθηνές θες να πεις, ε ?

Link to comment
Share on other sites

Α καλά ... Άλλα των άλλων λέω ...

1) Εννοούσα 2x2GB όχι 4x1GB

2) Εννοούσα εξευτελιστικά φθηνές

3) Με 4x2GB μειώνεται αρκετά το ο/c potential. Αλλά εντάξει αν είναι καλές οι μνήμες, κάτι γίνεται. :T:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ?

Τα 3,5 θα τα πιάσω με 8 ?

Με αυτές ή με αυτές θα κάνω δουλειά ?

Μήπως μπορείς να μου υποδείξεις εσύ κάποιες "εγγυημένες" ?

Δε με ενδιαφέρουν extreme αποτελέσματα. Οτιδήποτε πιάσω πάνω από 3,5 θα είμαι ευχαριστημένος. Είμαι τώρα στα 3GHz με τον 6600 (δεν ασχολήθηκα να δώσω παρά πάνω - ένα plug and play oc έκανα) και για να "δικαιολογήσω" και την αγορά του q9550, θα ήθελα να δώσει 3,5. Τα 8 τα θέλω για future proof "επένδυση" επειδή στην πλατφόρμα ix θα αργήσω πολύυυυυυυ να μεταβώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε είναι τελείως διαφορετικό να overclock-άρεις 2x2GB και τελείως διαφορετικό να overclock-άρεις 4x2GB ... Για μένα τα εγγυημένα, ντούρα και μακράν καλύτερα 2x2GB kits που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά είναι αυτά εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554097 & http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554045

Τα 2x2GB παίζουν από 1050 - 1150MHz (ανάλογα το κομμάτι που θα σου τύχει και το chipset που χρησιμοποιείς) με 5-5-5-15. Στα 450MHz FSB το CPU θα παίξει δεν τίθεται θέμα, 900MHz με 8GB και CL5 όμως δεν ξέρω αν τις αντέχει το P35.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Οι Dominator ειναι σίγουρα δοκιμασμένα πολύ καλη επιλογη αλλα δες και αυτές. Η ocz τις κυκλοφορησε προσφατα και παιζουν στα 1,8V. Εχουν βγαλει και στα 1150 και 1200 πάλι με 1,8V αλλα θα τις βρεις μονο στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

1) Λόγω 12ΜΒ cache (όσο να 'ναι, κάτι παραπάνω θα δίνει)

2) λόγω υψηλότερου multi που θα μου δώσει τη δυνατότητα να παίξω με χαμηλότερα FSB (δεδομένου του p35)

Κάνω λάθος στο συλλογισμό μου ?

Link to comment
Share on other sites

1) Ανεξαρτήτως των εφαρμογών που χρησιμοποιώ, στόχος είναι να κρατήσω το σύστημα 1,5-2 χρόνια ακόμα μέχρι να ωριμάσει και να φτυνήνει αρκετά η πλατφόρμα i7 (από AMD δεν περιμένω, έχω χάσει τις ελπίδες μου)

2) Εκτός από τα κλασικά surfing, office, χρησιμοποιώ πολύ τακτικά για τη δουλειά μου photo editing εφαρμογές, dtp και video editing / dvd authoring. Φυσικά σε μόνιμη βάση ασχολούμαι με gaming - για τον επόμενο χρόνο είναι σίγουρο ότι θα ασχοληθώ μόνο με CoD και SC2- .

3) Θέλω λοιπόν πριν εξαφανιστούν οι C2Q να τσιμπήσω έναν μαζί με την απαραίτητη RAM και να μείνω με αυτό το σύστημα μέχρι τα τέλη του 2010 ή αρχές του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Eνας Q6600 ας πουμε δεν σου κανει....τα παραπανω λεφτα μπορεις να τα διαθεσεις καπου αλλου...πχ σε καλυτερες μνημες η σε μια νε πλατφορμα...με p45 chipset...

Aν δεν ασχολεισαι τακτικα με photo editting, video αλλα δεν αξιζει κατα την γνωμη μου...

Εγω θα επαιρνα εναν Q6600 μεταχειρισμενο η εναν απο τους Q8200 η Q8300

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να αλλάξω μητρική, τότε θα σκεφτόμουν σοβαρά i5.

Το θέμα είναι ότι δεν αλλάζω μητρική.

Ο Q6600 νομίζω ότι (με καλό αέρα παίζω) δεν έχει το ocerclockability των 45nm

Από την άλλη ο Q8200 και Q8300 έχουν multi 7άρια άρα θα χρειαστώ τρελά FSB που δε νομίζω ότι τα δίνει η p35

Link to comment
Share on other sites

Eνας Q6600 ας πουμε δεν σου κανει....τα παραπανω λεφτα μπορεις να τα διαθεσεις καπου αλλου...πχ σε καλυτερες μνημες η σε μια νε πλατφορμα...με p45 chipset...

Τα "σφιχτά" memory latencies και Northbridge straps του P35, το P45 δυστυχώς δεν τα φτάνει ούτε κατά διάνοια. Ακόμα, αν ο άνθρωπος τελικά πρόκειται σίγουρα να προβεί σε 8GB μνήμης, η λειτουργία τεσσάρων DIMMs σε dual channel όπως επίσης και το CL5 overclocking θα γίνουν λιγάκι πιο ζόρικα.

Link to comment
Share on other sites

Τυγχαινει να εχω ακριβως το ιδιο σεναριο στο μυαλο μου εμ τον gdp77 .

Το σίγουρο είναι θα προβώ στην αγορά ενός Q9550.

Ο στόχος μου είναι να τον overclockαρω και να μεινει σταθερος για 3.5Ghz.

Για ψυκτρα εχω την Thermalright Ultra Extreme 120. Μπαινει στο socket σωστα ; Δεν θα χρεαστει να αλλαξω ψυκτρα, ε ;

Τωρα για μητρικη και μνημης ψαχομαι. Θελω να κατι που να πιασω εύκολα και απροβληματιστα τα 3.5Ghz και να παιζω παιχνιδακια. Καποιες λύσεις ;

Θεωρείτε ότι τα 2x2GB στα 1066 είναι αρκετα πως μπορουν να ανταπεξελθουν απροβληματιστα.

Γενικως, δεν θελω να μπλεξω πολυ. Ευκολα πραγματα και δοκιμασμενες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαίνει στο 775 η TRUE 120 :D

Γενικά είναι πολύ καλό CPU - σε γενικές γραμμές όλοι χτυπάνε τα 3.5-3.8 GHz χωρίς πολλά προβλήματα. Τώρα αν σου κάτσει μπανανοCPU άντε να πηγαίνει στα 3.2-3.4 (αλλά αρκετά δύσκολο το κόβω να είναι τόσο κακός o/cer).

Για μητρική και μνήμες πόσα $$$ δίνεις? ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που δεν θα χρειαστει να αλλαξω ψυκτρα.

Ενα 250άρι φανταζομαι ειναι το τερμα μεγιστο που μπορω να δωσω. Αν γινεται με λιγοτερα η δουλεια θα το προτιμησω. Θα πουλησω τα 8 GB Ram 800DDR2 που εχω και CPU + Mobo που εχω τωρα, οποτε ελπιζω ισως και σε περισσοτερα χρηματα.

Κοιταζω και σε μεταχειρισμενα αν βρω κατι που να κανει. Αν βρω μεταχειρισμενο Quad να τον προτιμησω εναντι του Q9550 ας πουμε ;

Sorry για τις ερωτησεις, AMDας θα περασει σε Intel .

Link to comment
Share on other sites

panea, τα 3,5 θα τα έχεις "out of the box" (8,5 x 415 πρέπει να τα σηκώνει το p35) .

Και εγώ θέλω 3,5 + ότι δεήσει ο Κύριος, σταθερά και απροβλημάτιστα. Χωρίς ενασχολήσεις με ρεύματα κτλ. Εγώ σκεφτόμουν για 4χ2GB για future proof επένδυση, αλλά μάλλον θα καταλήξω στα 2x2 για να μη χάσω σε overclockability.

Μένω έτσι 1,5-2 χρόνια μέχρι την αλλαγή πλατφόρμας (σε ό,τι υπάρχει τότε). Το μόνο που θα χρειαστώ σε αυτό το διάστημα θα είναι κάρτα γραφικών (αν το SC2 δεν τρέχει όλα full με την 8800 GT μου ) .

Panea, έχεις αποφασίσει πότε θα κάνεις την αγορά? Δεν μπορώ να υπολογίσω πότε θα αρχίσουν οι q9550 να εξαφανίζονται από τα ράφια

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζω και σε μεταχειρισμενα αν βρω κατι που να κανει. Αν βρω μεταχειρισμενο Quad να τον προτιμησω εναντι του Q9550 ας πουμε ;

Νομίζω ότι ο q9550 είναι ο μόνος quad που θα σου δώσει 8,5 multi (σε αυτά τα λεφτά) για να μην αναγκαστείς να σηκώσεις τρελά FSB.

denton, Επειδή έχω p35, υπάρχει άλλο chipset που θα δώσει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ fsb πάνω από 420, ώστε να αξίζει η αγορά του ?

Link to comment
Share on other sites

Χ48 - πάνω σε μια Rampage Extreme τον έχω δει να πηγαίνει μέχρι και 4 GHz σχετικά εύκολα - στα 3.8-4.0 GHz τον είχε για κάθε μέρα ο Levelone από όσο θυμάμαι, με 2x2GB RAM στα 1800.

Και το Ρ45 ακούω ότι δίνει πολύ καλά FSB, γενικά είναι ψιλοδύσκολο να βρεις ποιοτική μητρική που να μη σου δώσει 400-450 σε έναν Q9550.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now