gdp77

Αγορά Q9550. Τι να περιμένω?

Recommended Posts

Επειδή έχω p35, υπάρχει άλλο chipset που θα δώσει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ fsb πάνω από 420, ώστε να αξίζει η αγορά του ?

Παρε την Gigabyte GA-EP45-UD3P με 135 Ε και θα δεις πανευκολα τα 500 fsb και 550 max. Την RAMPAGE ξεχνατη δεν θελει τους quad.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=452835

Link to comment
Share on other sites

Bρε και η REX μια χαρά θα τον παίξει τον Quad, απλώς αν θυμάμαι καλά κάπου από 1,7V και πάνω δεν σκαλώνει καλά με τους Quad....ή κάτι τέτοιο......Βέβαια συμφωνώ με τον kintaro εκτός του ότι δεν είναι μητρική για κάθε μέρα, είναι και ακριβή....με μια πιο απλή θα κάνεις την δουλειά σου άψογα....:D

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τον Q9550 και ψαχνουμε μητρικη.

Απο οτι βλεπω στο xtremesystems λενε για ASUS P5Q Deluxe (172 ? ) .

Στην τιμή αυτή υπάρχει και η ASUS Maximus II Gene (175 ?).

Επίσης σκεφτόμουν και την κλασσική DFI Lanparty DK P45-T2RS+ (107 ?)

Τι λετε ;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ολοι λενε πως overclocking για να κανεις σοβαρο με την DFI πρεπει να παρεις πτυχειο. Δηλαδη θα σου βγαλει το λαδι. Ε, εγω θελω κατι ποιο ευκολο και απο οτι βλεπω και διαβαζω στο forum η ASUS P5Q θεωρειται αρκετα εύκολη μητρικη για clocking.

Μαλλον αυτην θα προτιμησω.

Οποτε μενουν μονο οι RAM.

Στοχος τα 3.5Ghz 24/7 . Any ideas ; Δεν παιζει να μεινω με την 800αρες μου ε ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια χαρά είναι το P35 για Quad Cores και 8GB μνήμης - αναφορικά με την 24/7 χρήση. Αν τα DIMMs είναι καλά δεν θα έχουν πρόβλημα ούτε τα 8GB στο overclocking (όπως αυτά τα Dominator που πρότεινα δύο σελίδες πριν).

Αντιθέτως αν πάτε για P45 ξεχνάτε τα 8GB (future proof επένδυση όπως είπε και ο gdp ;)) [8GB + P45 = no good ;)], περιορίζεστε στα 4GB, και έχετε πιο χαλαρά memory latencies και northbridge straps (μειονέκτημα στις επιδόσεις της μνήμης).

Pastel, τα 520MHz FSB η P5K στα έβγαλε με διπύρηνο. Εντάξει και του Πέππα η P5K Deluxe έβγαζε 589MHz FSB και εμένα έβγαζε 540MHz+ FSB, αλλά πάντα με διπύρηνο. Με τετραπύρηνο δεν ανεβάζουν εύκολα τόσο, μιας και σαν chipsets τα P35/P45 ουδέ μία σχέση με X38/X48 (P5E3 Deluxe/WS/Pro, Rampage Extreme/P5E64 WS Evo, Giga X48 DQ6 etc etc) έχουν (στο hardcore quad core overclocking). Εγώ προτείνω να μην μεταβείτε στο P45, απλά να έχετε καλές 2x2GB/4x2GB μνήμες ώστε να υποστηρίξουν και τον Q9550 κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε pc φίλου μου που ασχολείται με flight simulator ενώ στην P5Κ και 4GB πήραμε 4,1 απροβλημάτιστα από έναν διπύρηνο Ε8500, στην πρόσφατα αποκτηθείσα rampage + 8GB στον ίδιο επεξεργαστή δε μπορέσαμε να πάμε πάνω από 3,8 (όλα με καλό αέρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μην μεταβείτε στο P45, απλά να έχετε καλές 2x2GB/4x2GB μνήμες ώστε να υποστηρίξουν και τον Q9550 κατάλληλα.

Αυτές οι dominator, δεν υπάρχουν. Μήπως μπορείτε να προτείνετε από πλαίσιο ή e-shop ποιες μνήμες είναι καλές ?

Link to comment
Share on other sites

To περίεργο είναι ότι τις μνήμες στα default τις παίζαμε.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να ανεβάσω μνήμες.

Απ' ό,τι λέτε όμως, οι καλές μνήμες επηρεάζουν το πόσο μπορείς να δώσεις FSB ?

Link to comment
Share on other sites

Οι καλές μνήμες αυξάνουν τις πιθανότητες για ακόμα μεγαλύτερο FSB, μιας και δεν θα σε "κόψουν" τόσο γρήγορα όσα άλλες. Βάζεις 5-5-5-15 2T και ξεκινάς να δίνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθησα και διαβασα καμια 50αρια σελιδες απο το thread για την P5Q Deluxe στο xtremesystems και βλεπω οτι υπαρχουν μερικοι που την κραζουν οτι μερικα μοντελα της κανουν τελειως παλαβα πραγματα. Επειδη την εχω πατησει ετσι μια φορα στο παρελθον (3 RMA) με μια παλιοτερα nForce 3 ASUS, αρχιζω και μετανιωνω για την γρηγορη επιλογη μου στην p5q dlx.

Σκεφτομαι την Maximus II Gene ή την UD3 P45 .

George_o/c εσυ ποια θα διαλεγες αν ησουν στην θεση μου ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα παιδια,διαβασα αρκετες σελιδες απο διαφορετικα θεματα εδω μεσα κ μου αρεσαν πολυ που ενδιαφερθηκαν και γνωριζουνε ενα σωρο :).κ εγω με την σειρα μου θελω να κανω ενα overclock το pcaski μου αλλα πρωτα θελω να αλλαξω απο το διπυρηνο μου με τον 9550 για τον ιδιο λογο σχεδων με το παιδι που εφτιαξε αυτο το topic.

πιο πανω λεγατε για τις μνημες κ αυτο που δε καταλαβα καλα ειναι οτι καλυτερος υπερχρονισμος θα γινει με 2χ2 ντιμακια ή με 2χ1 ......για αρχη αυτο θελω να μου εξηγησετεε.Ευχαριστω περιμενω απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα chip που φοράνε - αν πάρεις τις CSX Diablo 2x2 με τα D9GTR, θα πας πολύ ψηλά, όπως πάνε και τα 2x1. Το θέμα είναι ότι μόνο αυτές οι 2x2 τα φοράνε - όλες οι άλλες φοράνε Samsung, τα οποία πάνε λίγο χειρότερα. Επειδή στις 2x1 μάλιστα έχουν μπει οι καλύτερες παρτίδες από τα chip αυτά, γι αυτό πάνε ελαφρώς ψηλότερα.

Αν βέβαια εσένα δε σε νοιάζουν τα 2000 αλλά τα 1600 π.χ., τότε μικρό το κακό, όλες πάνε εκεί ;)

(ΑΝ μιλάμε για DDR3 ε :hehe: - και για τις DDR2 πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,για ddr2 μιλαω σορρρυ που δεν ειμαι πιο συγκεκριμενος κουρασμενος απο την δουλεια.:( εχω την ga-x38-dq6 xtc gold pc2 6400 4γιγα πιτα απολα να καιγονται στa 1.89 να δειχνει το everest και θελω να βαλω πιστευοντασ οτι ειναι πολυ καλυτερα κ για overclock αλλα κ χωρις αυτο αυτεσ που υποστηριζει η μητρικη μου της KHX9600D2/1G or KHX9200D2/1G η πρωτη ειναι στα 1200hz και η δευτερη 1150 με overclock 1200...(πραμα που δεν ξερω πως γινετε ακριβως... στην 2 απλα ανεβαζω την ταση και τσακ 50 hz???)

αν δεν γινομαι κουραστηκος πολυ θα ηθελα ρωτοντα εσας να με βοηθησετε να καταλαβω καπια παραπανω πραματα στο οβερκλοκ εννοωντας οτι θα ψαχνομαι κιολας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now