Dolly

Κάτι με εμποδίζει να κατεβάσω ταινίες...

Recommended Posts

Καλημερίζω τον υπέροχο πληθυσμό!

Long story short, μετακόμισα, πήρα ΟΤΕ, πήρα αυτό το πράμα του διαβόλου το ιντερνετ, και αυτή την συσκευή της κολάσεως το ροουτερ!

Λοιπών σαν παιδί και εγώ, ανοίγω το γιου-τορεντ μου, παω σε 1-2 σαιτ (και αυτά του σατανά) επιλέγω κάτι HD ταινίες και κάνει απόσβεση η 24αρα κατεβάζοντας με 10 κιλομπάιτ ανα σεκοντ σε τόρεντ με 1 τρισεκατομύριο λιτσερς / σιιντερς!!

Επίσης είναι κόκκινο το σήμα αριστερά στο πρόγραμμα που σημαίνει πως κάποιο κοκο-μπλόκο παίζει.

Παίζει να πρέπει να ανοίξω τίποτα ports στον ροουτερ? Δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ άλλοτε να κάνω κάτι τέτοια, Ελλάδα ή Αγγλία, αλλά από την άλλη δεν είχα και ποτέ ροουτερ από την conex.

Είναι αυτό το θέμα που με κόβει ή κάτι άλλο? Υπάρχει πουθενά ένα guide για ηλιθίους να διαβάσω στο τι ανοίγω, πώς, και πως δεν κάνω invite τον κάθε roaming βαρεμένο κολόπαιδι να μπει στο πι-σι μου και να κλέψει τις τσόντες μου?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο σήμα σημαίνει ότι ο tracker δεν σου έχει δώσει άδεια. Δηλαδή δεν έχεις κάνει log-in σαν χρήστης ώστε να καταγράψει την IP σου και να δώσει full speed. Κατεβάζεις απο private ή public tracker? Άμα είναι το πρώτο απλά κάνε login όσο το κατεβάζεις :)

Τώρα αυτο για 1 Τρισεκατομμύριο seeders/leechers είναι δώρο αντίδωρον( αν και κατάλαβα οτι είναι απλό παράδειγμα :hehe:) γιατί σε αυτη την περίπτωση ίσως να υπάρχει τόση πολλή ζήτηση που να μένεις εσύ με το πουλί στο χέρι :P

Υποθέτω κατεβάζεις με μTorrent.

Αν ναί τότε πήγαινε Επιλογές(Options)->Οδηγός Ταχύτητας(Speed Guide)

Και κάτω κάτω κάνε check το port που έχεις να δείς αμα είναι ανοικτό. Άμα στο κάτω μέρος του προγράμματος βλέπεις ένα πράσινο tick σημαίνει οτι δέχεσαι κανονικά συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πατα εκκινηση(start) και θα ξεκινηση παλι το torrent.... μπορει να σταματησε επειδη το χρεισημοποιησες ενω κατεβαζε... οσο για την ταχυτητα αν δεν φταινε οι seeders βαλε τις ρυθμισεις για 24Mb/s η οσο πιανει η συνδεση σου...

Link to comment
Share on other sites

Είχα μερικά από pirate bay τα οποία προφανώς πεθάνανε.

Αλλά δοκίμασα και μερικά από public (έχω φαει σκάλωμα τώρα και δεν θυμάμαι το όνομα) (χωρίς registration κλπ) και ενώ σε κάποια έπιασε κάτι 400+ στα άλλα είναι κόκκινο και πιάνει κάτι 10αρια...

Το έκλεισα και το άνοιξα και από όλα, έκανα disable και το firewall του router (έχω το Kaspersky πάνω) και πάλι τίποτα.

Όταν λες private, εννοείς με registration προκειμένου να κατεβάσεις και που διατηρούν ul / dl ratio?

Link to comment
Share on other sites

1. πες μου κάτι που θες να σου στείλω torrent από private που κανονικά θα έπρεπε να το κατεβάζεις στο όριο της γραμμής σου γιατί τα public δεν είναι κριτήριο...

2. στην οτενετ όταν γράφτηκες, αν το έκανες online έχει ένα tick για extra security το οποίο έχω υποψία το κάνουν για τέτοια blocks... μπορείς πάλι online να το ελένξεις...

3. διάλεξε μια port κ κάντην forward στην ip σου, βάλτην στο mtorrent, DHT disabled και παίξε κ με τις κρυπτογραφήσεις γτ ενδέχεται σε ώρες αιχμής να βάζει η οτενετ cap στα torrents έτσι κ αλλιώς, οπότε να το προσπεράσεις αυτό

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now