kyrakos5

Asus Rampage Extreme x48

Recommended Posts

Γειά χαρά θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά

για το αν έκανα καλά και αγόρασα αυτο το board

Απλά μου αρέσει υπερβολικά σαν εμφάνιση

και άκουσα καλά λογια.τώρα θέλω να πειτε

για τα υπολοιπα

ram ?watercooling? έχω μια αέρα ψύξη thermalright black να πάω water?

cpυ e8600 η q9550?

vga cf?Gtx 260?275 4890 4870

λοιπόν

εχω 19 oθόνη και μια 40 tv Led Samsung full hd

games θα παίζω

ευχαριστώ προκαταβολικα.:$..

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά

για το αν έκανα καλά και αγόρασα αυτο το board

Απλά μου αρέσει υπερβολικά σαν εμφάνιση

και άκουσα καλά λογια.τώρα θέλω να πειτε

για τα υπολοιπα

ram ?watercooling? έχω μια αέρα ψύξη thermalright black να πάω water?

cpυ e8600 η q9550?

vga cf?Gtx 260?275 4890 4870

λοιπόν

εχω 19 oθόνη και μια 40 tv Led Samsung full hd

games θα παίζω

ευχαριστώ προκαταβολικα.:$..

Μεγαλε κατ' εμε και πολλων ακομα (πιστευω ) ειναι μακραν το καλυτερο DDR2 mobo στο socket 775 !

Χρησιμοποιω την ενλογο μητρικη 1+ χρονο χωρις κανενα απολυτως προβλημα!

Τωρα εαν την πηρες μεταχειρισμενη σε καλη τιμη ειναι πολυ καλη αγορα!

Τωρα..Αναλογα με την χρηση σου..Αμα ειναι μονο games και οι 2 τα πανε μια χαρα..

Ο Q9550 ειναι πολυ καλος cpu..και στον προτεινω..δεν εχω δουλεψει σε dual core 8600 γιατι απο μονοπυρηνο πηγα σε quad και δεν γυριζω πισω..!(λογο multitasking και τετοια , πολυ απλα δεν λυγιζει ! )

Οποτε για εμενα τσιμπας εναν Q9550 ! αμα τον βρεις και μεταχειρα σε καλη τιμουλα ειναι GG !

Απο καρτουλα τωρα..φοραω 4870 1γβ 1 χρονο και παιζω τα παντα σε HD ! με CPU στα 3.3 !

Εγω λοιπον θα ελεγα να πας σε Ati..Και αμα δεν σε βιαζει τοσο το θεμα αγορας για την νεα σειρα της Ati..! οπου εαν στην 40αρα σου θες το κατι παραπανω Βαζεις αλλη μια και εισαι αρχοντας!

Αυτα απο εμενα..! :D

Link to comment
Share on other sites

Η Extreme ειναι DDR3. Αλλα και παλι ειναι η καλυτερη s775 μητρικη.

Για cpu κι εγω προτεινω 9550, μιας και τον ανεβαζεις πανευκολα στα 3,4-3,6 και δινεις στα παιχνιδια τα GHz που χρειαζονται και εχεις και τους τεσσερις πηρυνες για multitasking.

Για gpu, με το Χ48 παιζεις crossfire x16 οποτε θα ηταν καλη λυση 2x4870 ή 2x4890 αν εχεις τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Η Extreme ειναι DDR3. Αλλα και παλι ειναι η καλυτερη s775 μητρικη.

Για cpu κι εγω προτεινω 9550, μιας και τον ανεβαζεις πανευκολα στα 3,4-3,6 και δινεις στα παιχνιδια τα GHz που χρειαζονται και εχεις και τους τεσσερις πηρυνες για multitasking.

Για gpu, με το Χ48 παιζεις crossfire x16 οποτε θα ηταν καλη λυση 2x4870 ή 2x4890 αν εχεις τα χρηματα.

παιδες η RE δεν δουλευει καλα με τετραπηρηνους λογο 16 phase , καλητερα C2D!

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα απόκτησης μια τέτοιας mobo, είναι κατά κύριο λόγο το υψηλό fsb......Τι να τον κάνεις τον 4-πύρηνο, τιν ώρα που δεν θέλει ψηλό fsb!

Kαλύτερα πάρε κάποιον 2-πύρηνο έιτε δώσε το mobo και πάρε ένα πιο φθηνό, μαζί με τον τετραπύρηνο!

Αν πάλι το mobo το πήρες σε καλή τιμή, τότε κράτα το:D

Για κάρτα σε τέτοια οθόνη, μια 4890 θα έλεγα είναι υπεραρκετή:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ μάλλον θα πάω για ατι αν και δεν τις γουστάρω μία!

cpu μάλλον 8600 θα δούμε..θέλω βοήθεια για watercooling γράψτε λίγο τι ακριβώς χρειάζομαι γιατι είμαι πολύ noob σε αυτο το θέμα μονο waterblock apoge gtz σκέφτομαι ή enzotech luna.ευχαριστώ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το υψηλο FSΒ μετραει μονο αν παιξεις με extreme ψυξη. Με αερα-νερο το ιδιο οριο θα εχει, ετσι δεν ειναι?

Ας πουμε, πες οτι με την Χ48 θα φτασει ενα 420x10 γιατι μετα θα τον περιοριζει η ψυξη. Με μια τοπ Ρ45 το ιδιο δεν θα το καταφερνε?

Link to comment
Share on other sites

Για φουλ fsb σε 2πύρινο καλύτερα θα ήταν ένα Ρ45. Το Χ48 ζεσταίνεται αρκετά και αν το κρατήσεις καλό θα ήταν να βάλεις ένα chipset block.

Ο 8600 είναι μάλλον υπερβολή. Καλύτερα βρες έναν καλό Ε0 8400.

Εγώ με ένα Maximus Formula και ένα 8400 παίζω 4.5ghz (8.5 Χ 530mhz) 24/7 τους τελευταίους 10 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now