Cuore_Sportivo

Overclocking σε VGA

Recommended Posts

Μιας και δεν έχουμε τί να κάνουμε (και αφού ανεβάσαμε τον επεξεργαστή), ήρθε η ώρα να "χαλάσουμε" και την κάρτα γραφικών μας...:P

Η κάρτα γραφικών είναι μία 7600GT και για πρόγραμμα απ'ότι διάβασα είναι καλό να χρησιμοποιήσω το ATITool. Έτσι κατέβασα την έκδοση 0.26.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει να κάνω...:confused: Μου δίνει την επιλογή να ανεβάσω την συχνότητα για 2D, 3D low power και 3D performance... Ποιά απ'όλα αυτά να πειράξω και κατά πόσο να το ανεβάσω;

Τέλος να σημειώσω ότι επειδή δεν ενδιαφέρομαι για καμιά τεράααστια άνοδο των επιδόσεων, δεν θα αλλάξω το άθλιο σύστημα ψύξης της...

atitool.JPG

atitool.JPG

atitool.JPG

atitool.JPG.8761881da3ea7c094bf896b070a3

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν...

Έφτασα τον πυρήνα του 3D perf στα 625MHz και τις μνήμες στα 770MHz. Το 2D και 3D low power τα έχω αφήσει όπως έχουν, απλώς με το που πατάω Set Clock οι μνήμες συγχρονίζονται στα 770MHz.

Το Profile αυτό το έκανα κανονικά save και στα Settings στην καρτέλα "Startup" επέλεξα τα δύο πρώτα για να έχω τον πυρήνα μόνιμα σε αυτές τις συχνότητες...

Για μέτρηση θερμοκρασιών χρησιμοποιώ το NxSensor που είχαμε αναφέρει στο forum παλιότερα. Με μία άυξηση των 65MHz (από 560MHz στα 625MHz) έχει δείξει μόλις 2 βαθμούς αύξηση στην θερμοκρασία σε idle... Σε load φτάνει τους 75 βαθμούς.

Επειδή σκέφτομαι να την αφήσω σε αυτές τις συχνότητες, πρέπει να τρέξω κανα test για να δω αν είναι σταθερή. Ένα 3DMark03 αρκεί; Επίσης το Scan for Artifacs του ATITool πόση ώρα το αφήνω να τρέχει; (θα πρέπει να είμαι όλη την ώρα πάνω από την οθόνη για να δω αν θα δείξει τπτ περίεργο, ή θα μου πετάξει μνμ για artifact; )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τρέξεις ένα απαιτητικό παιχνίδι και κάποια στιγμή όταν έχει ζοριστεί αρκετά η κάρτα κοιταξε πως πάνε οι θερμοκρασίες...Αν δεν σου βγάλει άρτιφακτς την ώρα που παίζεις νομίζω ότι πας καλά :drinks::T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τρεξεις τπτ...

Απλα ανοιγεις το ATI TOOL και πατας το κουμπακι "scan for artifacts"

Eκει θα τα δεις ολα.

Αν βγαλει artifacts θα τα βγαλει το πολυ σε 30 δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Με τον πυρήνα στα 640MHz και τις μνήμες στα 800MHz έκανα ένα scan for artifacts για 1 λεπτάκι χωρίς να βγάλει τπτ. Στο 3DMark03 όμως σε κάποιες φάσεις κόλλαγε (συγκεκριμένα το είδα να κολλάει σε ένα CPU test).

Τώρα να το αφήσω έτσι ή επειδή κόλλησε (έστω και για λίγο) παέι να πεί ότι θα έχω προβλήματα;

Να αναφέρω πως αν πάω τον πυρήνα στα 650 και κάνω ένα scan for artifacts θα κολλήσει το PC και πως δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα άλλο εκτος από τις συχνότητες (τάσεις και λοιπά έχουν μείνει ως έχουν).

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω τον πυρήνα στα 650 και τις μνήμες στα 810 στο 3DMark εκτός του ότι τρώω πολλά κολλήματα, έβγαλε σχεδόν 1000 λιγότερους πόντους απ'ότι στα 640 και 800... Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι βρίσκω στο net άλλες 7600GT με stock ψύξη να πάνε μέχρι 700 τον πυρήνα (πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν έχω, ούτε πετάει artifacts στο ATIToοl). :(

Μήπως χρειάζεται παραπάνω τάση; Αν ναί πως την δίνω;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε Vista 64 με ποιό πρόγραμμα clock-άρουμε τη VGA; Κατέβασα το Atitool (μου φαίνεται την 0.27 beta2) αλλά μου ζητάει ψηφιακή υπογραφή και πατάω να μην συνεχίσει, οπότε δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πατώνταςτο F8 να επιτρέπει την εγκατάσταση των προγραμμάτων χωρίς ψηφιακή υπόγραφη, αλλά και πάλι τπτ... Κάποιος άλλος τρόπος για να μπει το ATItool δεν υπάρχει ρε παίδες;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now