JC_Denton

ATi Radeon HD 5870 - Total Ownage ?

Recommended Posts

Πάντως δεν είναι δυνατό η 5870 να είναι πιο ακριβή από τη 295 (για Ελλάδα μιλάω πάντα) μιας και δε φαίνεται να είναι καλύτερη, τουλάχιστον σε αναλύσεις μέχρι 1920x1200. Άρα αν μια GTX295 κάνει 385 ευρώ ( link ) , θεωρώ ότι οι πρώτες 5870 πρέπει να είναι αναγκαστικά φθηνότερες.

Αν, δε, απαντήσει και με πτώση τιμών η nvidia, μέχρι τα Χριστούγεννα θα μπορούμε να τσιμπήσουμε 5870 με 300 - 325 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Predator77 το θέμα είναι πως αν έχεις μια 260-280 πχ, και δεν έχεις 295 (που δεν έχουν όλοι 295 έτσι) η κάρτα τα σπαει, και απο 295 αξίζει γιατί κερδίζεις min FPS, και overall, και επίσεις λογικά θα είναι πιο αθόρυβη και πιο κρύα.

Και ειναι και το μέλλον γιατί σε 1900 και 2500 κλπ που παίζουν ολοι σιγά σιγά θα χρειαστεί.

δεν θα άλλαζα και εγώ αν είχα 295 με την μια, αλλά η 280 θα βάει ένα βολ πλανέ που θα μπει γκολ απο τα αποδυτήρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω να την παρω στα χερια μου να δω τι παιζει - πως παει απο επιδοσεις, πως παει απο θορυβο, πως παει απο θερμοκρασιες, ειναι πολλα στη μεση.

Ας ελπισουμε να μην τηρηθει και αυστηρα η αναλογια 1:1 στο $/? και να εχουμε κανα 50αρι "εκπτωση" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουμε ρε JC ή το καλό και πάντα προνοητικό τελωνείο θα φροντίσει να μας μαμήσει για να μάθουμε που έχουμε 300? για κάρτες του σατανά που καταστρέφουν την νεολαία?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μεινω με 295 απο τι με βλεπω, δεν εχω πειστει ειδικα στο 1920χ1200 που παιζω η 295 ειναι στα ισα με την 5870. Επισης θελω να εχω και τους απολυτους Nvidia drivers και τα physics....

Επισης για να δω διαφορα πρεπει να παρω 2 τετοιες και η εποχη εινα δυσκολη μιας και πρεπει να παρω και καποια games original για το ΧΒΟΧ που θα μου πανε 150 ευρω....

Μια ειναι η καρτα 395 gtx ΟΝ ΤΗΕ ROAD!!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί πιστεύω ότι θα πας σε ΑΤΙ? :hug:..

Eσυ junior με ξερεις καλυτερα απο οτι με ξερω εγω!!! ;P..

Παντως junior με βλεπω με 5870χ2 or 395 gtx , απευθειας και οχι με καποια μονοπυρηνη για να δω διαφορα, αλλιως το το 5%+- δεν μου λεει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω να την παρω στα χερια μου να δω τι παιζει - πως παει απο επιδοσεις, πως παει απο θορυβο, πως παει απο θερμοκρασιες, ειναι πολλα στη μεση.

Ας ελπισουμε να μην τηρηθει και αυστηρα η αναλογια 1:1 στο $/? και να εχουμε κανα 50αρι "εκπτωση" :hehe:

Θερμοκρασία και θόρυβος σε υψηλά επίπεδα...δεν φαίνεται να την απασχολούν την ΑΤΙ τέτοια θέματα ...παραδοσιακά...

Link to comment
Share on other sites

Eσυ junior με ξερεις καλυτερα απο οτι με ξερω εγω!!! ;P..

Παντως junior με βλεπω με 5870χ2 or 395 gtx , απευθειας και οχι με καποια μονοπυρηνη για να δω διαφορα, αλλιως το το 5%+- δεν μου λεει κατι....

θα πας σε 2 Χ 5870 γιατί δεν θα αντέξεις την αναμονή για τις διπύρηνες :(....

Link to comment
Share on other sites

Mε 2χ295 στο christara που επαιξα με μπολικο ΑΑ το CRYSIS σε 1920χ1200 παει νερακι ....60αρι σταθερα! Τωρα που θα πεσουν και οι τιμες τους. με κανενα 300αρι η μια, 600 η δυο ! Μια χαρα :hehe: και μη ακουσω και shutering και αλλα τετοια τζερτζελα....

Aριστερα 295 single και δεξια 2χ295

93418535.jpg

οσο για τα Min δεξια ειναι οταν φορτωνει το benchmark!

οι κολασμενες κουκλαρες μου! :hehe:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now