NIKOSE

Συνδεση internet με TELLAS 24Mbps/1Mbps

Recommended Posts

Εχω την παραπανω συνδεση που ειναι απο τις υψηλοτερες της αγορας.

Το θεμα ειναι οτι παρα τις επιπονες και πολυωρες προσπαθειες και ρυθμισεις, η ταχυτητα του router ποτε δεν ξεπερναει το 8Mbps/240Kbps.

Πληρωνω λοιπον στην TELLAS 24 και εχω μονο 8.

Σε καποιο απο τα τηλεφωνηματα που τους εκανα μου ειπαν οτι δεν φταιν αυτοι, αλλα το κεντρο DSLAM του OTE που ειναι μακρια απο την περιοχη μου.

Καλογρεζα ειμαι εγω.

Οτι και να γινει μου ειπαν δεν θα δω υψηλοτερες ταχυτητες.

Και ρωταω.

ΑΝ αλλαξω παροχεα internet, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι η παλι θα εχω το ιδιο προβλημα??

Υπαρχει περιπτωση η Χ εταιρια να εξηπηρετει την Καλογρεζα με αλλο DSLAM??

Και τελικα πουλωντας μας (ακριβα) τις (υψηλες) ταχυτητες, μηπως μας δουλευουν ψιλο γαζι??

Ενας αγανακτισμενος πελατης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ΝΙΚΟΣΕ και εγω εχω Tellas με 12αρα συνδεση και κλειδωνω στα 3,2. Oπως ειπες παιζει ρολο η περιοχη που βρισκεσαι και αν εσυ βρισκεσαι μακρια απο το κεντρο. Ψαξε και ρωτα τους γειτονες σου να δεις αυτοι στα ποσα κλειδωνουν και ποιος ειναι ο πιο γρηγορος παροχεας εχει....

Αν εχεις αναγκη την ταχυτητα ναι αλλαε παροχεα...!

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα έχουν να κανουν με την απόσταση... και στην Αγγλία που ήμουν έτσι ήταν και εδώ φυσικά. Δεν είναι κακός ο ISP απλά είσαι μακριά, πιθανός είναι και φορτωμένο το δύκτιο και gg.

Πάρε τον ΟΤΕ και δώσε το νούμερο σου και ρώτα τι ταχύτητες θα βγάλεις για να δείς αν συμφέρει να αλλάξεις.

Εγώ στη Κηφισιά με ΟΤΕ, κλειδώνω στα 15 κοντά.

Γενικά δεδομένης της υποδομής στην Ελλάδα απο 12 και πάνω αν έπιανα καλά θα ήμουν.

Για 18 που λένε πιο πάνω, η παραπάνω, πρέπει ο Web να κοιμάτε μέσα στο DSLAM :D

Link to comment
Share on other sites

Πας εδώ και βλέπεις την απόσταση που έχεις από το dslam. Αυτό σου δίνει μια ιδέα της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σε ιδανικές συνθήκες. Πήγαινε αριστερά εκεί που λέει "Στοιχεία διευθύνσεως" και βάλε Οδό, Αριθμό και Νομό.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η αποσταση!! το καλυτερο ειναι να ρωτησεις τη γειτονια! Εγω πχ ειμαι στη forthnet που ολοι βριζουν, με το DSLAM <800m και κλειδωνω στα 20-22! τωρα τελευταια εχω πεσει στα 18 :( ελπιζω να ξαναστρωσει!! :D:D

Κοιτα κ τα καλωδια σου, μην εχεις 10μ καλωδιο απο το μοντεμ στην πριζα πχ

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η αποσταση!! το καλυτερο ειναι να ρωτησεις τη γειτονια! Εγω πχ ειμαι στη forthnet που ολοι βριζουν, με το DSLAM <800m και κλειδωνω στα 20-22! τωρα τελευταια εχω πεσει στα 18 :( ελπιζω να ξαναστρωσει!! :D:D

Κοιτα κ τα καλωδια σου, μην εχεις 10μ καλωδιο απο το μοντεμ στην πριζα πχ

Σπυρο, περιπου 10 μετρα καλωδιο εχω...lol!!

Παιζει ρολο λες??

Link to comment
Share on other sites

Πας εδώ και βλέπεις την απόσταση που έχεις από το dslam. Αυτό σου δίνει μια ιδέα της μέγιστης ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις σε ιδανικές συνθήκες. Πήγαινε αριστερά εκεί που λέει "Στοιχεία διευθύνσεως" και βάλε Οδό, Αριθμό και Νομό.

Στα 2 χιλιομετρα ειμαι λεει, συμφωνα με τον πινακα ειμαι ιδανικα στα 16Mbps αλλα ειμαι μονιμα κλειδωμενος στα 7,9

Link to comment
Share on other sites

....Νίκο μπές στο router και πες μας τι στατιστικά έχεις attenuation και snr margin!

Αν όντως έχεις 10m απλό τηλεφωνικο καλωδιο βγάλτο αμέσως αυτο τα καλωδια στο adsl ειναι max για 2m!

Δες τι στατιστικά έχεις με το μεγάλο καλωδιο, και μετα βάλε ενα μικρό και ξαναδες και πες μας αν αλλάξε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

....Νίκο μπές στο router και πες μας τι στατιστικά έχεις attenuation και snr margin!

Αν όντως έχεις 10m απλό τηλεφωνικο καλωδιο βγάλτο αμέσως αυτο τα καλωδια στο adsl ειναι max για 2m!

Δες τι στατιστικά έχεις με το μεγάλο καλωδιο, και μετα βάλε ενα μικρό και ξαναδες και πες μας αν αλλάξε κάτι!

Δεν μπορω να μπω ρε Μορτις..

Το us-robotics 9114 zητα username - password και δεν τα θυμαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε Admin για username και pass!

Αν όντως έχεις 10m απλό τηλεφωνικο καλωδιο βγάλτο αμέσως αυτο τα καλωδια στο adsl ειναι max για 2m!

Ναι...Αυτα θυμομουν κι εγω, αυτα λεει το βιβλιο του, αλλα.....δεν με βαζει μεσαι!!

Anyway, αφου δεν κανει το απλο τηλεφ.καλωδιο, υπαρχει κατι πιο ''ειδικο'' για μεγαλες αποστασεις??

Mortis??

Και δεν μπορω να καταλαβω.....200 μετρα τηλεφωνικα καλωδια εχει μεσα το σπιτι, μεχρι να φτασουν στις τηλεφ. μπριζες.

Τα υπολοιπα 10 το πειραξανε το μοντεμ???

Παραξενα πραγματα.

Δηλαδη αν η μπριζα δεν ηταν εκει που ηταν στο δωματιο , αλλα μετα απο 10 μετρα, στον αλλο τοιχο. Kαι το μοντεμ ειχε ενα καλωδιακι μονο 30 cm...

Τι θα αλλαζε τοτε δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now