George_o/c

[Smokers only] Πόσο εξαρτημένος/η είστε από το τσιγάρο;

Recommended Posts

Κάντε το τεστ http://el-el.help-eu.com/pages/%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF-%CE%B5%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%B1%CF%82-helptest-8.html. Εμένα μου έβγαλε ότι έχω ελαφριά εξάρτηση, πράγμα που πιστεύω ότι ισχύει. Παρόλο που καπνίζω 3+ χρόνια τώρα (στο σύνολο θα ήταν κοντά τέσσερα, το είχα κόψει όμως ενδιάμεσα για 10 μήνες), το αποτέλεσμα είναι σωστό μιας και καπνίζω κάτω από 10 τσιγάρα την ημέρα (μόνο όταν bench-άρω καπνίζω περισσότερα :hehe:) και ποτέ όταν είμαι άρρωστος στο κρεβάτι (π.χ πυρετό, ακροαστικά κ.τ.λ). Τώρα, αν πάω κινηματογράφο ας πούμε, ναι θα βγω στο διάλειμμα έξω για ένα τσιγάρο...

4614ac13c00ec774.png

Μεγάλο ρόλο στο ότι ελάττωσα τον αριθμό τσιγάρων που κάπνιζα, παίζει και το γεγονός ότι 2 χρόνια τώρα καπνίζω καπνό. Είναι κάποιες δραστηριότητες στις οποίες πολύ απλά δεν βολεύει να στρίβεις. Για παράδειγμα όταν κουβαλούσαμε τα σταφύλια θα μπορούσα να βγάλω το Camel-άκι και να το καπνίζω στο δρόμο την ώρα που κουβαλάω το τσουβάλι. Για πιάσε όμως να στρίψεις τσιγάρο με τον μούστο στα χέρια να κολλάει σαν κόλλα... :);)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 20 και δεν το έχω ακουμπήσει στο στόμα μου αυτό το πράγμα..

Ούτε καν για να δω τι γεύση έχει..

Μάλλον το thread αυτό δεν είναι για μένα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 μηνα ακριβως κλεινω ενα χρονο που το εχω κοψει

Ειμαι 28 και καπνιζα απο τα 18 μου ,τα τελευταια 5 χρονια ειχα φτασει τα 2 πακετα την ημερα .

Το να αρχισω το τσιγαρο ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχω κανει στην ζωη μου μεχρι στιγμης ,γεμιζα καρκινο τον οργανισμο μου χωρις λογο ,παρα μονο για μαγκια στην αρχη και μετα λογο εξαρτησης.

- Κοφτε το ρε ! η πρωτες 3-4 ημερες ειναι οι δυσκολες μετα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα και στον μηνα επανω θα το εχετε ξεχασει τελειως και οσο βλεπετε οτι τα λεφτα του τσιγαρου μενουν στην τσεπη σας( 90 ευρω τον μηνα γιάυτον που καπνιζει 1 πακετο την ημερα),οτι δεν θα μυριζει το δωματιο σας,τα ρουχα σας,το αυτοκινητο σας και η αναπνοη σας τοσο δεν θα το πλησιαζετε.

- Εγω μετα απο περιπου ενα χρονο που το εχω κοψει λαχανιαζω ελαχιστα, εχω μαζεψει 1000 euro ,τα δοντια μου εχουν διατηρηθει λευκα μετα το καθαρισμο που τους εκανα ,το πρωι δεν βγαζω φλεμματα και ουτε εχω ασχημη αισθηση στο στομα, επιπλεον η οσφρηση μου και η γευση μου βελτιωθηκε παρα πολυ.

Κοψτε το οσο ειναι νωρις γιατι αν ποτιστει ο οργανισμος με καπνο για 20-30 χρονια μετα δεν θα εχει ιδιαιτερο νοημα,αφου θα εχει γινει σχεδον ανεπανορθωτη ζημια και δεν μιλαω μονο για καρκινο των πνευμωνων αλλα και για το ΧΑΠ

ΧΑΠ

Δειτε ποια ειναι τα οφελη απο την διακοπη

Τα άμεσα και τα μακροπρόθεσμα οφέλη στην υγεία μετά το κάπνισμα του τελευταίου τσιγάρου είναι :

Μετά από :

20 λεπτά

Η αρτηριακή πίεση επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα. Ο αριθμός των σφίξεων ομαλοποιείται (ελαττώνεται). Η θερμοκρασία των χεριών και ποδιών επανέρχεται στο φυσιολογικό (αυξάνει).

8 ώρες

Το επίπεδο του μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα φυσιολογικό, το επίπεδο του οξυγόνου αυξάνει και φτάνει στα φυσιολογικά επίπεδα.

12 ώρες

Σχεδόν όλη η νικοτίνη έχει αποβληθεί από τον οργανισμό.

24 ώρες

Η πιθανότητα καρδιακών επεισοδίων αρχίζει ήδη να μειώνεται.

48 ώρες

Βελτιώνονται η αίσθηση της γεύσης και της όσφρησης.

72 ώρες

Η αναπνοή γίνεται ευκολότερη. Η αναπνευστική χωρητικότητα των πνευμόνων αυξάνεται.

5 ημέρες

Έχουν αποβληθεί από το σώμα τα περισσότερα υποπροϊόντα της νικοτίνης.

2 εβδομάδες έως 3 μήνες

Η κυκλοφορία του αίματος συνεχώς βελτιώνεται.

Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο.

Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνει μέχρι 30%.

1 έως 9 μήνες

Λιγότερο λαχάνιασμα.

Αύξηση της ενεργητικότητας του σώματος.

Καλύτερη κατάσταση των πνευμόνων ικανή να αντισταθούν σε μολύνσεις.

1 έτος

Μειώνεται κατά το ήμισυ ο κίνδυνος καρδιακού επεισοδίου.

5 έτη

Έχει ήδη μειωθεί σημαντικά ο κίνδυνος θανάτου από καρκίνο του στόματος και του τραχήλου.

10 έτη

Μειώνεται ο κίνδυνος θανάτου από καρκίνο πνευμόνων και από άλλες μορφές καρκίνου.

15 έτη

Ο κίνδυνος καρδιακών επεισοδίων είναι ο ίδιος με των ανθρώπων που δεν κάπνισαν ποτέ.Όσοι διακόψουν το κάπνισμα αρρωσταίνουν λιγότερο από λοιμώξεις και γενικότερα μειώνουν τις πιθανότητες να εμφανίσουν κάποια από τις ασθένειες που προκαλεί το κάπνισμα. Το σώμα γενικά αποκτά μεγαλύτερη σφριγηλότητα, η αναπνοή είναι καλύτερη και η αντοχή στην κούραση μεγαλύτερη.

Στις εγκύους η διακοπή του καπνίσματος επιτρέπει να φτάσει στο έμβρυο περισσότερο οξυγόνο και να αναπτυχθεί σε πιο υγιείς συνθήκες.

Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα μακαρι να επεισα εστω και εναν να ξεκινησει την διακοπη του καπνισματος :)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι καπνιστές ξέρουν πόσο κακό τους κάνει το τσιγάρο και όλοι τους έχουν σκεφτεί να το κόψουν, τουλάχιστο μια φορά στη ζωή τους.

Τι θέμα είναι να γίνει η σκέψη πράξη.

Εκτός από το θέμα της υγείας που είναι το κύριο είναι και πολλά τα λεφτα που χάνονται.

Δυο πακέτα 6,40χ365=2336? το χρόνο

Βλάβη στην υγεία ανεκτίμητη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 20 και δεν το έχω ακουμπήσει στο στόμα μου αυτό το πράγμα..

Ούτε καν για να δω τι γεύση έχει..

Μάλλον το thread αυτό δεν είναι για μένα :hehe:

+1234

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μαχαίρι πρίν 2 μήνες.

Αηδίασα πολύ ένα βράδυ ενώπιο του Sol και τα πέταξα όλα εκέινη την στιγμή.

Απο τότε δεν έχω ακουμπήσει καν με το χέρι μου , ούτε μου λέιπει... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν καπνίζουν άμα μυρίσουν έναν καπνίζοντα τους βρωμάει απίστευτα ρούχα χνότο k.a πολλά

Φίλοι μου καπνίζουν 2 πακέτα την ημερα..είναι ηλίθιο να κανεις κάτι και να το σταματας να κανεις τσιγάρο γιατί δεν μπορεί λέει.

Να θες να τρέξεις και στα 10 βήματα να έχει γίνει 2 κάτια και να βαριανασαίνει..

Βάζεις τα δάχτυλα σου και βγάζεις τα ματια σου πρώτον από θέμα υγείας και πάν απ όλα δηλαδή,και δευτερων χρημάτων..όπως υπολόγισε και ο p55

Το άλλο που συνέχομε τρομερά είναι να καπνίζει γκόμενα.Και ειδικά κοπέλα σου..

Να σου μιλάει και να μυρίζει :| δεν το αντέχω.

Να θες να την φιλήσεις και να μυρίζει..

Soz μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλα ήθελα να τα πω :P

Link to comment
Share on other sites

παθητική εξάρτηση και μόνο. Όταν το δοκίμαζα μικρός δεν είχα πρόβλημα αλλά μετά σπίτι που βρομούσα, βρομούσε η ανάσα μου, έπεφτα να κοιμηθώ και έχοντας πλήνει και τα δόντια μου βρομούσα ακόμα, το δέρμα τα χέρια μου!! πολύ βρώμα ρε που μου έρχεται εκείνη την στιγμή αναγούλα και ξερατό. Δεν το μπορώ καθόλου λέμε, σε σημείο που το έχω δηλώσει και στην γυναίκα μου που είναι μικρή, οτι αμα το ξεκινήσει χωρίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now