Jim@kiS

2 x 5870 ή 2 x 295????

Recommended Posts

Αυτη ειναι η νεα μου απορεια...Να παρω 2 5870 η να κατσω με 2 295???

τι λετε? ειναι για games σε 27αρα ο8ονι...με το pc της υπογραφης μου...οι 295 εχουν παραπανω μνημη για τις μεγαλες αναλυσεις που εχω...το 8εμα ειναι οτι μπορει να εχω προβληματα με το quad sli (lag)...Τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ man...πραγματικα καθομαι και στα λεω αλλα δε τα νιωθεις...:(:(

ΔΕΝ εχεις παραπανω μνημη με τις 295, την ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ τα δυο GPU τη ρημαδα και χρησιμοποιουν μονο τη μιση στην ουσια. Με τις 5870 θα εχεις περισσοτερη μνημη, οχι με τις 295.

Τωρα για το gaming στα επιπεδα που εσυ θες και με τα σταθερα FPS που αποζητας, ΚΑΜΙΑ quad λυση δεν ειναι καλη, θα καταλαβεις το stuttering και θα τρελαθεις μολις βαλεις τη 2η 295 πανω.

Εντωμεταξυ στο CoD ο καπνος ειναι κυριως CPU και θελει ΠΟΛΥ raw power απο τη GPU για να βοηθησει, κατι που κανονικα θα επρεπε να εχει η ATi (το δειχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ το Vantage και κατι παιχνιδια σαν το STALKER αυτο), αλλα δυστυχως το CoD μαλλον ειναι nVIDIA game, οποτε τρως fail.

Γενικα θα στο ξαναπω - ΒΙΑΖΕΣΑΙ. Βιαστηκες με την 295 πριν δεις τις 5870 τι κανουν και τωρα αναρρωτιεσαι αν εκανες καλα, βιαζεσαι και παλι με την 5870 ΠΡΙΝ καλα-καλά ερθει η Χ2 και το GT300 στην αγορα (δεν ειναι πανω απο 2 μηνες μακρια!).

Μην το βλεπεις σαν κατσαδιασμα, πραγματικα για το καλο σου τα λεω :)

Link to comment
Share on other sites

Να μείνεις όπως είσαι από την στιγμή που έχεις ήδη πάρει τις κάρτες. Έτσι και αλλιώς με τις μαιμουδιές που κάνει η Nvidia, πριν αρχίσουν να έρχονται οι DX11 τίτλοι δεν αξίζει να πας σε 5870.

Link to comment
Share on other sites

Το 8εμα μου ειναι ρε γιωργο οτι μετα απο 2 μηνες δεν 8α μπορω να γυρισω πισω την 295 που ειναι καινουρια και 8α μου μεινει στο χερι...Εννοω τωρα μπορω να την δωσω ακομα και να παρω την 5870 αν οντως με βοη8ισει γι αυτο τον λογο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Jimakis σε τι αναλυση παιζεις ?

Φανταζομαι 1920χ1200!

Το QUAD SLI το εχεις ? ή θα το φτιαξεις?

Παντως εαν το εχεις! Mε 2χ5870 να ξερεις καλυτερα δεν θα παιζεις μαλλον, απο οσο ειδα αρκετα χειροτερα σε καποια game αρκετα πισω (CRYSIS). Σε 1920χ1200 το crysis το εχει ψωμοτυρι με μπολικο ΑΑ 60αρι fps

H καταναλωση ειναι μεγαλη σε quad sli εαν σε πειραζει!

Οσο για το stuttering πρεπει να εχεις το βιονικο ματι του denton :hehe: για να το δεις!

Εγω προτιμαω και τα physics οπου ειναι κατι παραπανω, καιι επισης και τους drivers nvidia. Γι αυτο θα παω απευθειας σε αγορα 395 gtx με το καλο οταν ερθει!

Τωτα βολευομαι με την ταπινη 295 gtx :hehe:

Link to comment
Share on other sites

1)Να μείνεις με τις 295.

2)Ελεος παιδιά αλλοι δεν έχουν τπτ και μεις αλλάζουμε πρωην κάρτες του 500άρικου και συζητάμε για 400άρια, οχι και ταπεινές οι 295.

3)Να περιμένεις να δεις τι ψάρια πιάνουν οι 5870. Τα REVIEWS παντα καλά είναι αλλά αν δεν το χρησιμοποιήσεις / δεις μονος σου το πράμα μην πάρεις ακόμα τπτ.

4)Το GT300 θα κάνει σκόνη αλλη μια φορά την ΑΤΙ. Παρόλο που δεν μ'αρέσει αυτο.

5)ΣΤΟ Crysis εχω stuttering ακόμα κι εγώ σε μερικά σημεια με 285 SLI / 2048MB,

είναι γραμμένο μονο για να αγοράζεις κάρτες. Και απ'όσο είδα την CRYENGINE 3 θα χρειάζεσαι 3-way η Quad για να τα παίζεις όλα τσίτες.

Link to comment
Share on other sites

Το crysis και κάθε παιχνίδι που είναι λαλακισμένα γραμμένο για να προωθεί κάρτες για μένα είναι γτπ τελείως. Πέραν αυτού , γιατί και από πού, ξέρουμε και κάνουμε δηλώσεις πως το GT300 θα μαμήσει την ΑΤΙ? Δεν έχω πρόβλημα αν το κάνει, καλό για εμάς θα είναι, αλλά ΠΟΥ το ξέρεις και το λες στο παλικάρι?

Όπως και να γίνει τώρα για μένα είναι ΛΑΘΟΣ να τα σκάσει για 2η 295 γιατί έρχονται κάρτες εντός του μήνα... έλεος δηλαδή.

Το cryengine 3 μετά συγχωρήσεως, αλλά το χέζω πατόκορφα. Να μάθουν να γράφουν κώδικα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα τπτ ουτε εγώ ουτε κανένας. Λέμε τωρα...Οτι εγινε παλιά μπορεί

να γίνει ακόμη μια φορά.

Εννοείται αν πρόκειται να δώσει για 2η 295 προτείνω να μην δώσει τπτ αλλα εχω

την εντύπωση οτι ήδη έχει 295 SLI.

Ξέρουν να γράφουν κώδικα, απλά την τσέπη θέλουν να σου αδειάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εαν το εχεις! Mε 2χ5870 να ξερεις καλυτερα δεν θα παιζεις μαλλον, απο οσο ειδα αρκετα χειροτερα σε καποια game αρκετα πισω (CRYSIS). Σε 1920χ1200 το crysis το εχει ψωμοτυρι με μπολικο ΑΑ 60αρι fps

Οσο για το stuttering πρεπει να εχεις το βιονικο ματι του denton :hehe: για να το δεις!

Ρε Seb πραγματικα τωρα με τσαντιζεις.

ΔΕΝ το εχεις παιξει ΚΑΝ το Crysis. Δεν εξηγειται αλλιως, λες ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ. Στα χιονια και ΟΓΔΟΝΤΑ GTX 295 να εχεις, το παιχνιδι ΚΟΛΛΑΕΙ. Που να βαλεις και 8x AA που λες, επιστημονικη φαντασια το πας μετα. Θες να μου πεις οτι επαιξες ΟΛΟ το παιχνιδι, και Warhead και το Vanilla στα 1920χ1200 με 8χ ΑΑ και ΔΕΝ κολλησε πουθενα?

Και αν δεν ειδες Stuttering, προφανως δεν ειδες γιατι επαιξες ΜΙΣΗ ΩΡΑ να πουμε και δεν εκατσες να λιωσεις πανω απο τα παιχνιδια - μεχρι και στα Video φαινεται το κολλημα ρε man...

Μπορω να καθομαι να αραδιαζω εκθεσεις ολοκληρες για το τι τραβουσα με 4 GPU στο Οblivion, το Fallout, το STALKER, το Crysis, το Far Cry 2, ολα κακογραμμενα ειναι? Δε γινεται. Και δε γινεται ΟΛΟ το διαδικτυο να ειναι ΦΙΣΚΑ στα προβληματα με quad λυσεις και εσυ με τον μαγικο τροπο του Harry Potter να μην ειδες πουθενα τιποτα - ενθουσιασμενος ησουν και επαιξες καθε παιχνιδι για μιση-μια ωρα, γι αυτο δεν ενιωσες τιποτα.

Εισαι ο μονος χρηστης ρε γμτ που κι ας βλεπουν οτι ολοι σου μιλανε με το χειροτερο τροπο μεσα στα forum, αντι να συμπασχουν με σενα και να σε υποστηριξουν πανε και μας δικαιολογουν :hehe::hehe::hehe:

Ο Jim@kis θελει να παιζει Modern Warfare 1 και 2 με ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ 250 FPS στα 1920. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ δε γινεται αυτο με τις διπλες 295, όταν αρχισουν τα smoke grenades. Γι αυτο του λεω/ελεγα να περιμενει, γιατι θα χρειαστει την δυναμη των καρτων νεας γενιας για να τα δει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την μια 295 γιατι τωρα πληρω8ηκαι και ημουν ετοιμος να βαλω την δευτερη απλα επειδη την πηρα και την πρωτη 295 πριν μια εβδομαδα ειπα αντι να παρω την δευτερη αφου 8α εχω προβληματα που τα εχω συζητησει με τον γιωργο ελεγα να δωσω πισω και την αλλη και να παρω 2 5870..Αν τις ειχα καιρο δεν 8α τις αλλαζα απλα επειδη τωρα μπορω αν ειναι οντως καλυτερα να το κανω...απλα αν την κρατησω τωρα και περιμενω να βγουν οι new αυτη η 295 8α μου μεινει στο ραφι...και 8α πρεπει να δωσω 500 παλι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την αλλαζα ρε φιλε αν ημουν στην ιδια κατασταση με εσενα....προτιμω το νεο αλλα θα ηθελα να δω πρωτα reviews και την απαντηση της nvidia οπου σημερα θα εχουμε νεα...δυσκολη ειναι η θεση σου παντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την μια 295 γιατι τωρα πληρω8ηκαι και ημουν ετοιμος να βαλω την δευτερη απλα επειδη την πηρα και την πρωτη 295 πριν μια εβδομαδα ειπα αντι να παρω την δευτερη αφου 8α εχω προβληματα που τα εχω συζητησει με τον γιωργο ελεγα να δωσω πισω και την αλλη και να παρω 2 5870..Αν τις ειχα καιρο δεν 8α τις αλλαζα απλα επειδη τωρα μπορω αν ειναι οντως καλυτερα να το κανω...απλα αν την κρατησω τωρα και περιμενω να βγουν οι new αυτη η 295 8α μου μεινει στο ραφι...και 8α πρεπει να δωσω 500 παλι...

Eγω παντως jimaki επειδη εχω 295 τωρα, θα αλλαξω αγορα με την εισοδο της 395 gtx! Λογικα παντα.....να δουμε και τι φραγκα θα εχουμε και αν χρειαζεται! Mην παρεις αλλη 295 παντως μεινε οπως εισαι....και περιμενε 395

Εγω δεν παιζω falker kai harma 2 σαν τον denton (τριτο stuttering δεξια)...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σε παω ρε βλαμενε, γιατι καθομαι και σε βριζω και εσυ καθεσαι και με δουλευεις και με κανεις και γελαω :hehe: :hehe: :hehe:

Καλα του λες παντως, ΦΩΝΑΞΕ του κι εσυ μην παρει αλλη, να περιμενει να δουμε τι θα γινει και με τα καινουρια :D

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σε παω ρε βλαμενε, γιατι καθομαι και σε βριζω και εσυ καθεσαι και με δουλευεις και με κανεις και γελαω :hehe: :hehe: :hehe:

Καλα του λες παντως, ΦΩΝΑΞΕ του κι εσυ μην παρει αλλη, να περιμενει να δουμε τι θα γινει και με τα καινουρια :D

Ειμαι cool τυπακι, η ανταλαγη αποψεων με πειραγματα ειναι οτι καλυτερο....εδω ειμαστε χαλαρα! Στο thelab ειμαστε κυριουλες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now