GoriLLakoS

8800GT 512MB με νέα Stock Coolers !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/attachment.php?attachmentid=913&stc=1&d=1195221090[/wrapleft] Βρήκαμε ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τις νέες ψύκτρες σε όλες τις καινούριες 8800GT 512MB καρτες γραφικών της nVidia. Η νέες ψύκτρες απο εδώ και πέρα θα έιναι σε κάθε νέα 8800GT και διαθετουν μεγαλύτερο ανεμιστήρα σε σχέση με την παλιά. Αν και η διαφορά θερμοκρασίας είναι μόλις 2-3C καλύτερη , με την πλάστιγκα να γέρνει πρός την μεριά του νέου cooler, o μεγαλύτερος ανεμιστήρας γυρίζει με πολύ λιγότερες στροφές με αποτέλεσμα ακόμα και σε Full στροφές να είναι αθόρυβη σχεδόν εντελώς.

Διάγραμμα θερμοκρασίας Old Cooler Vs New Cooler :

88gtcoolerrs.png

Η Leadtek διαθέτει την καινούρια ψύκτρα και η Inno3D την παλιά :

leadtek_px8800gt_06.jpg

Η αλλαγή στις στροφές ανα λεπτό στην παλιά ψύκτρα :

88gt_fan.png

Η αλλαγή στις στροφές ανα λεπτό στην νέα ψύκτρα :

newfan.png

Όπως δείχνουν τα παραπάνω διαγράμματα έχουμε μια πολύ δυνατή κάρτα αλλά παράλληλα και αθόρυβη :)

[ Διαβάστε περισσότερα εδώ...]

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Δηλαδη αυτοι που ηδη την αγορασαν, στο πηγαδι...? Και οχι τοσο απο θεμα θερμοκρασιων (2-3οC δεν ειναι τιποτα σπουδαιο) αλλα απο θεμα ηχου και θορυβου, 1000 rpm μειον ειναι σοβαρο ζητημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω μία ερώτηση σχετικά με την ASUS 8800 GT 512 MB.

Όπως μπορείτε να δείτε και στο site της ASUS: http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=442&l4=0&model=1918&modelmenu=1

(σκρολάρετε κάτω-κάτω)

υπάρχουν δύο εκδόσεις της κάρτας, μία με τον default cooler της nvidia και μία με μεγάλο custom cooler από την ASUS.

Προφανώς εγώ θέλω να αγοράσω την έκδοση με το καλό cooler και το μπλε pcb.

Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν σε όλα τα eshops που έχω πάει. Π.χ. Πλαίσιο, έχουν στη φωτογραφία την κάρτα με το παλιό cooler. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω ποιό κατάστημα έχει την κάρτα με το καινούργιο cooler? Μήπως κάποιος έχει αγοράσει από κάποιο eshop την asus με το μεγάλο cooler?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω μία ερώτηση σχετικά με την ASUS 8800 GT 512 MB.

Όπως μπορείτε να δείτε και στο site της ASUS: http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=442&l4=0&model=1918&modelmenu=1

(σκρολάρετε κάτω-κάτω)

υπάρχουν δύο εκδόσεις της κάρτας, μία με τον default cooler της nvidia και μία με μεγάλο custom cooler από την ASUS.

Προφανώς εγώ θέλω να αγοράσω την έκδοση με το καλό cooler και το μπλε pcb.

Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν σε όλα τα eshops που έχω πάει. Π.χ. Πλαίσιο, έχουν στη φωτογραφία την κάρτα με το παλιό cooler. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω ποιό κατάστημα έχει την κάρτα με το καινούργιο cooler? Μήπως κάποιος έχει αγοράσει από κάποιο eshop την asus με το μεγάλο cooler?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω την εντυπωση πως δεν εχουνε λανσαριστει ακομη οι καινουργιες παρτιδες με την εν λογω custom ψυκτρα, καθως θα ειναι και στην 8800GT με το 1GB αλλα και στην Radeon HD 3850 256MB εκδοση..Δες αναλυτικοτερα τι παιζει ΕΔΩ http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=718!!!:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες Fractalbit..:D

Δυστηχώς δεν θεωρείται custom cooler το μεγάλο..θεωρείται oem όπως και τα απλά.

Δηλαδή δεν είναι 2 version, είναι μία και οι καινούριες παρτίδες έχουν το καινούριο....

ίδια κατάσταση με τους επεξεργαστές Intel C2Quad G0 Stepping.

Σε μια στιγμή όταν όλες οι παλιές τελειώσουν, θα υπάρχουν μόνο τα μεγάλα cooler :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά πήρα τηλ στο eshop και μου είπαν ότι έχουν με το μεγάλο cooler. Τσέκαρε λέει ο υπάλληλος τους κωδικούς προμηθευτή με το προϊόν και κάτι τέτοια, δεν πολυκατάλαβα.

Ωστόσο επειδή θέλω να είμαι 100% σίγουρος, μου είπαν ότι μπορώ να την παραλάβω στο τοπικό eshop πριν τιμολογηθεί, να την ανοίξω να δω αν είναι αυτή που θέλω και αν δεν είναι να την επιστρέψω.

Δευτέρα-Τρίτη θα παραλάβω μάλλον γιατί έχω παραγγείλει και άλλα πράγματα που δεν είναι άμεσα διαθέσιμα. Όταν μάθω θα σας ενημερώσω αν είναι όντως η καινούργια.

Ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι καλή Πρωτοχρονιά με υγεία και ευτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now