Toxic

Windows 7 και 3Dmark 03

Recommended Posts

Ρε παιδες εβαλα τα 7 για να δω και εγω κανα καλυτερο σκορ στο 03 και με τους ιδιους drivers παιρνω 10 χιλιαδες κατω στα ιδια ρολογια .Τι δεν παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

120 FPS κατω λογο των οδηγων?Δηλαδη 8α αρχισω να αλλαζω παλι pffff.Και αυτα τα χαμενα πανε και μ βαζουν μονα τους του πιο καινουργιους

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι drivers...Απλά ξέρουμε όλοι ότι για τα benchs ο καλύτερος συνδυασμός είναι

xp+sp3;)

Επίσης θυμάμαι να έχει επισημανθεί ότι τα 7 βγάζουν χαμηλότερα σκορ:)

Link to comment
Share on other sites

...δεν νομίζω πλεον τα 7 στο 03, Vantage και ίσως 05 βγάζουν καλύτερο σκορ απο τα xp!

...κατι δεν έχεις βάλει σωστά φίλε μου, δοκίμασε αλλη version drivers! ααα φαντάζομαι τα patch για το 03 τα έχεις βάλει έτσι? γιατι παίζει να είναι και αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστάρω και εγώ τα 7. Σε αντίθεση με τον Toxic στα 3dmark μου βγάζουν μεγαλύτερο σκορ. Αλλά στο aquamark πολύ λιγότερο

xp: 192.000

7: 140.000

Και επειδή στο bot υπάρχουν άτομα που μπεντσάρουν με 7, να φανταστώ ότι κάτι δεν πάει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην διαβάζει σωστά τους drivers.....και εγώ τέτοια διαφορά έχω...

Πάντως είναι πλέον γνωστό ότι τα 7 δίνουν περισσότερο με τους κατάλληλους drivers....εγώ ακόμα δεν

έχω βγάλει καλύτερο από τα xp...:D

Link to comment
Share on other sites

03, 05 τα Windows 7 τουλάχιστον σε ATi Radeon είναι πιο γρήγορα.

Στο 2001SE είναι και θα παραμείνουν πιο γρήγορα τα WinXP x86.

AquaMark 3 σε high end κάρτες φαίνεται να είναι το ίδιο καλά τα XP με τα 7 x64.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε τρελό mood τις τελευταίες μέρες και να σας πω κι εγώ ένα super-duper tweak?

Για να τρέξετε aquamark σωστά στα windows 7 και vista κάντε μία μετονομασία το aquamark.exe (στο program files/aquamark) σε ότι θέλετε (πχ, quamark.exe) και ξανατρέξτε το να δείτε τι ωραία πράγματα:eek: βγάζει.Για τα υπόλοιπα ισχύει ότι είπε ο Bill πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε τρελό mood τις τελευταίες μέρες και να σας πω κι εγώ ένα super-duper tweak?

Για να τρέξετε aquamark σωστά στα windows 7 και vista κάντε μία μετονομασία το aquamark.exe (στο program files/aquamark) σε ότι θέλετε (πχ, quamark.exe) και ξανατρέξτε το να δείτε τι ωραία πράγματα:eek: βγάζει.Για τα υπόλοιπα ισχύει ότι είπε ο Bill πιο πάνω.

...:righton:Μπράβο Αντώνη, να βρίσκεσαι σε ανάλογο mood πιο συχνά...

Επίσης, βρείτε κάποιο προγραμματάκι, ελαφρύ, που να ρυθμίζει affinity & priority... Εμένα μου έδωσε ο crio ένα πολύ καλό, αν θέλει ας το δημοσιεύσει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βρείτε κάποιο προγραμματάκι, ελαφρύ, που να ρυθμίζει affinity & priority...

Δηλαδή αν κάνω τα παραπάνω μέσα από το task manager δεν είναι το ίδιο με το

αντίστοιχο πρόγραμμα...:D?

Ξέρω ότι σε κάποια λειτουργικά, κυρίως τα tweaked δεν σε αφήνει οπότε εκεί το

χρειάζεσαι το προγραμματάκι...;)

Link to comment
Share on other sites

@ bοton...Πως θα το κάνεις αυτό από τον task manager;;; Δεν είναι SPi. Ακόμα και με alt+tab ενώ είναι ακόμα στα settings το ΑΜ3, δεν πιάνει ούτε το priority, ούτε το affinity.

Με google θα βρεις άνετα προγραμματάκι.

Link to comment
Share on other sites

...:righton:Μπράβο Αντώνη, να βρίσκεσαι σε ανάλογο mood πιο συχνά...

Επίσης, βρείτε κάποιο προγραμματάκι, ελαφρύ, που να ρυθμίζει affinity & priority... Εμένα μου έδωσε ο crio ένα πολύ καλό, αν θέλει ας το δημοσιεύσει...

prioaff για dual core, prifinnity για quad core. Γνωστά αυτά πες του κριουλιάρη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

prifinitty2 PriFinitty 2 - Edgemeal Software

Πολύ εύκολο και κάνει και για i7.Όσο για το μετανομασμένο aquamark στα seven βγάζει καλύτερο σκορ από τα xp σε 4670 που έχω δοκιμάσει.

Στα xp το παρακάτω σκορ δεν ανέβαινε πάνε από 225000...

attachment.php?attachmentid=3294&stc=1&d=1258919629

241478.jpg

241478.jpg

241478.jpg

241478.jpg.a26badc5da4afaa915d926d44c7dd

Link to comment
Share on other sites

Chill out bro, πλάκα έκανα. :T: Για να δεις μάλιστα πόσο καλοπροαίρετα το είπα, δες το thread αυτό του hipro και ένα από τα posts μου σε αυτό ;)

Το prioaff.exe λειτουργεί ως ένα απ'τα καλύτερα βοηθητικά προγράμματα για wPrime και AquaMark3. Ειδικά στο wPrime όπου στόχος σου είναι να βάζεις όσο πιο γρήγορα μπορείς Affinity και Priority σε κάθε thread, είναι απίστευτα χρήσιμο.

Όταν για παράδειγμα χρησιμοποιούμε Ε8600 και θέλουμε συσχέτιση (affinity) και στους δύο πυρήνες (CPU 0, CPU 1) κάνουμε επακριβώς τα εξής:

1) Αντιγράφουμε το prioaff.exe στο φάκελο του benchmark που θέλουμε. Βασική λεπτομέρεια είναι να βρίσκεται στο ίδιο "επίπεδο" με το benchmark executable και όχι σε κάποιο τυχαίο φάκελο.

4614a4c7a4b0b5e0.png

==============================================================

2) Πατάμε δεξί κλικ πάνω στο prioaff.exe, αποστολή προς επιφάνεια εργασίας (δημιουργία συντόμευσης)

4614a4c7a4b1a044.png

==============================================================

3) Δεξί κλικ στη συντόμευση, ιδιότητες, πηγαίνουμε στο field "Προορισμός" (Target) και γράφουμε:

"C:\Program Files\AquaMark3\prioaff.exe" 3 11 aquamark.exe

Το 3 συμβολίζει το Real Time Priority και το 11 το affinity και στα 2 cores.

4614a4c7a4b282cb.png

==============================================================

4) Διπλό αριστερό κλικ στην συντόμευση του prioaff και off we go ! :T:

Για να κάνουμε και τον έλεγχο ενώ τρέχει το AquaMark3 ...

4614a4c7a4b374f2.png

:T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνω τα παραπάνω μέσα από το task manager δεν είναι το ίδιο με το

αντίστοιχο πρόγραμμα...:D?

Μερικά προγράμματα δεν σου επιτρέπουν να αλλάξεις το affinity ή το priority αφού ανοίξουνε, ή άλλα έχουνε forced affinity.

Ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις σε αυτά affinity ή priority είναι πριν τα ανοίξεις ( και πάλι μπορεί απλά να το αγνοήσουνε παρά τις αλλαγές ).

Εγω χρησιμοποιώ απλά batch files.

Για το AquaMark3 π.χ. απλά φτιάχνεις ένα αρχείο με το notepad το οποίο το σώζεις με κατάληξη .bat

CD C:\Program Files (x86)\AquaMark3
start "YourTitle" /realtime /affinity 3 "C:\Program Files (x86)\AquaMark3\3aquamark.exe"

Στο "YourTitle" βάζεις ότι title θες, ότι να 'ναι.

Στο /realtime μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε priority θες ( π.χ. /low /belownormal /normal /abovenormal /high /realtime )

Στο /affinity βάζεις το νούμερο ανάλογα με τον ποιό ή ποιούς πυρήνες θες:

1 = core 0

2 = core 1

3 = core 0 + 1

4 = core 2

5 = core 0 + 2

6 = core 1 + 2

7 = core 0 + 1 + 2

8 = core 3

9 = core 0 + 3

10 = core 4

11 = core 0 + 4

12 = core 1 + 4

13 = core 0 + 1 + 4

14 = core 2 + 4

15 = core 0 + 2 + 4

16 = core 1 + 2 + 4

17 = core 0 + 1 + 2 + 4

18 = core 3 + 4

19 = core 0 + 3 + 4

20 = core 5

21 = core 0 + 5

22 = core 1 + 5

23 = core 0 + 1 + 5

24 = core 2 + 5

25 = core 0 + 2 + 5

26 = core 1 + 2 + 5

27 = core 0 + 1 + 2 + 5

28 = core 3 + 5

29 = core 0 + 3 + 5

30 = core 4 + 5

31 = core 0 + 4 + 5

32 = core 1 + 4 + 5

33 = core 0 + 1 + 4 + 5

40 = core 6

80 = core 7

...

FF = all cores

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε την λογική του "start" command όσον αφορά το affinity έχουμε τα εξής:

Σκεφτείτε τους πυρήνες του επεξεργαστή με έναν διακόπτη on - off τον καθένα.

Αν ο διακόπτης είναι στο 0 να είναι off ( disabled o core ) αν είναι στο 1 να είναι on ( enabled o core ).

Μετράμε τον πρώτο πυρήνα ως core 0, τον 2ο ως core 1, τον 3ο ως core 2, κ.ο.κ.

Φτιάχνουμε ένα πινακάκι με τους πυρήνες μας από τον τελευταίο ( αριστερά ) πρός τον πρώτο ( δεξιά ).

Διαβάζοντας τα 0 / 1 ( off / on ) τώρα βγάζουμε έναν αριθμό, σε δυαδική μορφή ( binary ).

Μετατρέποντας τον binary αριθμό σε δεκαεξαδικό ( hexadecimal ) παίρνουμε το νούμερο που πρέπει να βάλουμε στο affinity switch για να χρησιμοποιήσει τους πυρήνες που θέλουμε.

Ο binary αριθμός μας ξεκινάει στον πρώτο άσσο ( 1 ) [ δεν βάζουμε τα 0 μπροστά ].

Παραδείγματα:

5ambtt.png

Αυτό ισχύει για όσους πυρήνες έχουμε ( στο παράδειγμα μας 8 ).

Η ίδια διαδικασία ( απλώς με μεγαλύτερο πινακάκι ) ισχύει για οποιονδήποτε επεξεργαστή με x αριθμό πυρήνων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now