panos7

Απορία για ι7 920 turbo mode κ θερμοκρασιες!

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα!!

Εχω μια απορία σχετικά με τον τροπο λειτουργίας του ι7 κ την πραγματική του συχνότητα μετα απο o/c!!

Μετά από απειρα reboot κ πειραματα-δοκιμές για να καταφέρω να κανω τις trident να δουλεψουν στα 2000mhz που ειναι κ η default συχνότητα, κατέληξα σε bclk 195 και πολλ/στη cpu 18 με΄πολλ/στη μνήμης 10!!

Επιτέλους δούλεψε κ σε prime και σε οcct το σύστημα, αλλα με προβληματίζει η συχνότητα της cpu!

Στο cpu-z μου λέει ότι δουλευει στα 4000 κ με τουρμπο στα 4200, ενώ στο coretemp βγάζει τον κανονικο πολλαπλασιασμό που είναι 195χ18 κ σε τουρμπο 195χ19!! (αλλο 3600 κ 3800, κ αλλο το 4000-4200)

Τελικά τι ισχύει κ σε ποια συχνότητα δουλευει ο υπολογιστής?

Οταν μπαίνει σε turbo mode o πολλ/στης απο 18 πάει στο 19 ή στο 21?

Εχω μπερδευτεί......:que:...

Κ κατι ακόμη!!Χθες που εβαλα το occt για κανα 10λεπτο ο επεξεργαστης εδειξε στο coretemp 88 C στον ενα πυρηνακ 84 με 80 στους άλλους....!να ανησυχώ? Σε παιχνίδια που έχω τσεκάρει πάει μεχρι 70 μέγιστη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Κ κατι ακόμη!!Χθες που εβαλα το occt για κανα 10λεπτο ο επεξεργαστης εδειξε στο coretemp 88 C στον ενα πυρηνακ 84 με 80 στους άλλους....!να ανησυχώ? Σε παιχνίδια που έχω τσεκάρει πάει μεχρι 70 μέγιστη...

ανάλογα ποιο παιχνίδι έβαλες κ πόσο απαιτητικό προς τον επεξεργαστή σου είναι αυτό..οπότε είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε καλές μητρικές όπως η gigabyte extreme που έχεις, όταν ο επεξεργαστής δεχτεί φορτίο όπως είναι το occt ή prime, linx ή κάποιο παιχνίδι, ανεβάζει τον πολλαπλασιαστή κατά 1 από αυτό που έχεις εσύ ρυθμίσει στο bios. Κανονικά για παράδειγμα ο πολλαπλασιαστής του 920 είναι 20 και με turbo ανεβαίνει 21. Τώρα που εσύ έχεις βάλει 18, ανεβαίνει στο 19. Αν θες να μένει σταθερός εκεί που τον βάζεις, απενεργοποίησε το turbo. Αλήθεια γιατί να βάλεις 18 τον πολλαπλασιαστή? Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος νομίζω.

Για τη θερμοκρασία θα έπρεπε να μας πεις την τάση που έχεις δώσει στον επεξεργαστή για να σου πω αν πρέπει να ανησυχείς. Αλλά νομίζω πως ναι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Να συμπληρώσω και κατι!!

Για την ταση του επεξεργαστή που λες, τον είχα στο αυτόματο και δουλευε ολα καλα κ stable.

Είδα όμως στο cpu z ότι έλεγε 1.36ν και είπα ας το βάλω χειροκίνητα μήπως και μπορέσω να ρίξω την τάση κ δουλέυει παραυτα κανονικα....

Τελικά τον έχω βάλει στο 1,35ν στο bios και δουλέυει μια χαρά, αλλα πλέον στο cpu z δείχνει 1,33ν!!

Γιατί υπάρχει αυτή η απόκλιση στην τάση?τελικά ποια ειναi η αληθινή?στο bios ή στο cpu z?Γιατί αν είναι στο cpu z τότε όντως εχω καταφέρει κ έχω ρίξει την τάση κατα 0.3ν!

Οι θερμοκρασιες που βλέπω μ αυτή την τάση είναι νορμάλ ή θα έχω πρόβλημα?

Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...:P..

Link to comment
Share on other sites

Η τάση είναι αυτή που δείχνει το cpuz. Αυτόματα μη βάζεις ποτέ την τάση γιατί πάντα δίνει περισσότερο απ'όσο χρειάζεται ο επεξεργαστής. Αν ο 920 σου είναι C0 η τάση είναι ελαφρώς ψηλή (το 1,35 εννοώ). Αν πάλι είναι D0 είναι απλά τρομακτική...(γύρω στο 1,15-1,2 θα έπρεπε να είναι στη συχνότητα αυτή). Επίσης οι θερμοκρασίες σου είναι αρκετά ψηλές αλλά είναι λόγω της ψύκτρας σου. Είναι ψιλομούφα η akasa nero. Δεν είναι ανησυχητικές ακόμα αλλά είναι στα όρια. Θα είναι λίγο χαμηλότερες τώρα που έριξες την τάση υποθέτω. Προσπάθησε να ρίξεις κι άλλο τάση. Δε χάνεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Η τάση είναι αυτή που δείχνει το cpuz. Αυτόματα μη βάζεις ποτέ την τάση γιατί πάντα δίνει περισσότερο απ'όσο χρειάζεται ο επεξεργαστής. Αν ο 920 σου είναι C0 η τάση είναι ελαφρώς ψηλή (το 1,35 εννοώ). Αν πάλι είναι D0 είναι απλά τρομακτική...(γύρω στο 1,15-1,2 θα έπρεπε να είναι στη συχνότητα αυτή). Επίσης οι θερμοκρασίες σου είναι αρκετά ψηλές αλλά είναι λόγω της ψύκτρας σου. Είναι ψιλομούφα η akasa nero. Δεν είναι ανησυχητικές ακόμα αλλά είναι στα όρια. Θα είναι λίγο χαμηλότερες τώρα που έριξες την τάση υποθέτω. Προσπάθησε να ρίξεις κι άλλο τάση. Δε χάνεις τίποτα...

Για να πιασει ενας D0 τα 3,8-4ghz θελει ταση μονο 1,15-1,2???Γιατι αν καταλαωβα καλα σε αυτες τις συχνοτητες πειραματιζεται ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο bios έχω βάλει 1.35ν, αλλα το cpu-z δείχνει 1.33ν (εχω ενεργοποιήσει κ το load-line calibration,γιατί είχε πολλά σκαμπανεβάσματα η τάση)!!Ο επεξεργαστής είναι d0!

Απ την άλλη δε μπορω να καταλάβω αυτό με την τάση που λες, γιατί η εργοστασιακή τάση είναι 1.25ν!!ΔΛΔ για να κάνω overclock να την χαμηλώσω κι άλλο?

Εχω μπερδευτεί!!!

K γιατί αλλη τάση δείχνει το bios κ άλλη το cpu-z?

Μήπως να δοκιμάσω τα καινουρια bios που όμως είναι ακόμη beta?

Σχετικά με την ψύκτρα, αν βάλω καμια thermalright true ex θα δω διαφορά ή να προτιμήσω κάτι άλλο?

HELP PLZ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πως η τάση έχει σχέση άμεση με το τι Stepping είναι ο επεξεργαστής σου :D

Δηλαδή, αν είναι D0 ή C0, θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά στις τάσεις που θα θέλει (D0 πολύ λίγο, C0 σίγουρα παραπάνω).

Όσο για ψύκτρες, από αυτές που υπάρχουν διαθέσιμες στην αγορά, θα πρότεινα μια Prolimatech Megahalems, είναι πολύ ποιοτική. Αλλιώς, Noctua D12/D14, Scythe Mugen II ή TRUE Rev C αν βρεις, όλες είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο Γιώργος. Εγώ βέβαια μίλησα μόνο για 3,8 όχι για 4GHz. Επίσης αν βάζεις 1,35 στο bios στην πραγματικότητα σε φορτίο (linx, prime) δυστυχώς δεν παίρνεις 1,33 αλλά 1,3. 1,33 παίρνεις σε idle. Έχω κάνει master στη συγκεκριμένη μητρική. Οι gigabyte ex58-ud5 και ex58-extreme, έχουν μεγάλο vdroop, δηλαδή μεγάλη διαφορά (πτώση) της τάσης σε φορτίο από αυτή που βάζεις στο bios συγκριτικά με αυτή που παίρνεις πραγματικά. Επομένως η διαφορά που βλέπεις μεταξύ bios και cpuz είναι απολύτως φυσιολογική. Το μοναδικό πρόβλημα σου είναι η ψύκτρα σου. Οποιαδήποτε από αυτές που αναφέρθηκαν αν βάλεις θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Τελικά μετά από πολλες δοκιμές χθες, καταφερα κ εριξα την τάση στο 1,26 μέσα στο μπιος κ τώρα δουλέυω στα 185x20 blck με το turbo enabled κ prime stable!

Mε το turbo κλειστο μάλιστα δουλευα stable κ με ταση 1,23!!!

οι θερμοκρασίες έπεσαν κ πλεον απο τα 90αρια που χτυπαγε (μέσα σε 2 λεπτα με prime) τωρα ανώτερη 83 στο hwmonitor και 85 στο coretemp μετά από καμια ώρα prime!! (αλήθεια γιατί τα 2 προγραμματα έχουν απόκλιση?)

Στα win7 το cpu-z δείχνει τάση 1,23 σε idle και 1.21 σε load!(τελικά έχει πολύ μεγάλο vdroop η μητρική όντως, αν σκεφτεί κανείς ότι στο bios έχω βάλει 1,26)

Οι θερμοκρασίες αυτές παλέυονται ή πρέπει επειγόντως να ψαξω ψυκτρα?? (κ την πήρα για καλή την akasa....)

Α κ κατι τελευταίο!Τα c1e kai c3,6,7 states kai EIST τα έχω disabled!!Μήπως πρέπει να τα ενεργοποιήσω τώρα που είναι stable?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά κ συγγνώμη αν σας ζαλισα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now