George_o/c

ASUS EFI GUI BIOS: Η εικόνα του σημερινού BIOS σας φοβίζει; Όχι πια!

Recommended Posts

[news_img=ASUS EFI GUI BIOS: Η εικόνα του σημερινού BIOS σας φοβίζει; Όχι πια!]http://reviews.hwbox.gr/news/asus.jpg[/news_img]Παρατηρεί κανείς ότι τα τελευταία χρόνια, τα λειτουργικά συστήματα εξελίσσονται ραγδαία, με κύριο στόχο την εύκολη εξυπυρέτηση του χρήστη. Τα περιβάλλοντα έχουν γίνει ιδιαίτερα φιλικά, οι επιλογές για παραμετροποίηση του λειτουργικού αμέτρητες και οι δυνατότητες που δίνονται ακόμα και σε άτομα με χαμηλές γνώσεις στο θέμα των υπολογιστών, πιο πολλές από ποτέ. Τι γίνεται όμως με τα BIOSes; Μήπως, ο λόγος που εκατομμύρια χρήστες ηλεκτρονικών υπολογιστών φοβούνται να overclock-άρουν σωστά το σύστημά τους μέσω BIOS είναι η αυστηρή μπλε οθόνη και το "παλιομοδίτικο" interface; Μήπως, η σημερινή εικόνα του BIOS είναι η αιτία που η πλειοψηφία νέων overclockers προτιμούν το friendly software που περιλαμβάνεται στο bundle των μητρικών καρτών;

Με αφορμή τα παραπάνω, η ASUS αποφάσισε να κυκλοφορίσει ένα Graphic User Interface Basic Input/Output System (GUI BIOS) για όλους τους κατόχους P5Q μητρικών καρτών. Ο νέος αυτός τύπος BIOS ονομάζεται Extensible Firmware Interface (EFI) και πρόκειται για το μεταβατικό στάδιο από το πληκτρολόγιο και την αυστηρότητα σε κάτι πολύ πιο εύχρηστο και εμφανίσιμο. Τα λόγια όμως είναι περιττά. Κατεβάστε το BIOS και απολαύστε το.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω παντως οτι δεν φταιει η εμφανιση και χρηστικοτητα του BIOS για αυτους που δεν κανουν overclock αλλα ο φοβος οτι θα προκαλεσουν ζημια στο συστημα. Οσον αφορα τωρα την εμφανιση σιγουρα ειναι καλο αλλα οχι και απαραιτητο για εμενα τουλαχιστον. Αυτο που ειναι απαραιτητο σε ενα BIOS ειναι να λειτουργει καλα και να μην εχει πολλα bugs τωρα αν λυθουν αυτα τοτε ας ασχοληθει η εταιρεια και με την εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πιάσει. Γνωρίζω πολλά άτομα που επιχείρησαν αρχικά να ανεβάσουν την συχνότητα του επεξεργαστή τους μέσω κάποιου υποτυπώδους software που ερχόταν πακέτο με την motherboard και έμειναν ευχαριστημένοι. Μόλις όμως έμπαινα στο BIOS (μπροστά τους), ακόμα κι αν λειτουργούσα τη CPU σε χαμηλότερα clocks, άκουγα σχόλια του τύπου "Ωχ, τώρα μπαίνουμε στα βαθιά!!!".

geoal, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Είναι αρκετά τα BIOS bugs (ιδιαίτερα στις πρώτες εκδόσεις) και θα έπρεπε να δοθεί έμφαση αρχικά σε αυτά, τουλάχιστον όσον αφορά το overclocking. Φοβάμαι όμως ότι αντί να ελαχιστοποιούνται, με τα GUI BIOSes θα πληθαίνουν τα άτιμα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην αρχη κομπλαρα οταν μπηκα στο bios.. ενα ομορφοτερο και πιο κατανοητο inteface δεν βλαπτει.. πολυ ωραια η ιδεα της asus και πιστευω να δουμε τετοια και απο αλλες εταιριες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πιάσει. Γνωρίζω πολλά άτομα που επιχείρησαν αρχικά να ανεβάσουν την συχνότητα του επεξεργαστή τους μέσω κάποιου υποτυπώδους software που ερχόταν πακέτο με την motherboard και έμειναν ευχαριστημένοι. Μόλις όμως έμπαινα στο BIOS (μπροστά τους), ακόμα κι αν λειτουργούσα τη CPU σε χαμηλότερα clocks, άκουγα σχόλια του τύπου "Ωχ, τώρα μπαίνουμε στα βαθιά!!!".

geoal, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Είναι αρκετά τα BIOS bugs (ιδιαίτερα στις πρώτες εκδόσεις) και θα έπρεπε να δοθεί έμφαση αρχικά σε αυτά, τουλάχιστον όσον αφορά το overclocking. Φοβάμαι όμως ότι αντί να ελαχιστοποιούνται, με τα GUI BIOSes θα πληθαίνουν τα άτιμα...

αμ αυτο φοβαμαι και εγω Γιωργη μου... και σε αυτα τα πραγματα δεν ταιριαζει το μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος ;P..

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι όποιος φοβάται το bios στη σημερινή του μορφή θα φοβάται και αυτό με το GUI . Δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά το να αλλάζεις ένα setting πατώντας το βελάκι και μετά το enter ή επιλέγοντας το με το ποντίκι... Η ουσία είναι να ξέρεις τι είναι το κάθε πράγμα. Όσο για τα bugs , ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι έχει να γίνει...!

Link to comment
Share on other sites

... Δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά το να αλλάζεις ένα setting πατώντας το βελάκι και μετά το enter ή επιλέγοντας το με το ποντίκι... Η ουσία είναι να ξέρεις τι είναι το κάθε πράγμα...

Καλο και ομορφο, δεν λεω, αλλα ...

Συμφωνω απολυτα με τον απο πανω !!

Χ3στηκ@ ειτε για το αν θα παταω κατω-πανω-δεξιο-αριστερο βελακι,

ειτε να τα κανω με τον ποντικο. Το ιδιο πραγμα δεν ειναι στην ουσια ?

Λες και ο αλλος που θα κανει o/cing, μετα θα κατσει και θα κοιταει το

BIOS και δεν θα μπει στο OS...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από τοοοόσα asus mb θα ήθελα μια αλλαγή. Περισσότερο για αισθητικούς λόγους.

Το θέμα είναι να μην ανοίξει ο ασκός του Αιόλου με ένα κάρο καινούργια bugs...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now