tifozif1

low budget gaming Η/Υ, προτάσεις

Recommended Posts

Ένας φίλος θέλει για τον γιο του έναν υπολογιστή για gaming αλλά και για να μπορεί ο ίδιος να δουλεύει office (OO word/excel) για να μπορεί να φτιάχνει προσφορές για πελάτες του. Από Πλαίσιο θέλει μιας και έχει ακούσει καλά λόγια από διάφορους. Λέω να του προτείνω κάτι τέτοιο:

attachment.php?attachmentid=3347&stc=1&d=1259937943

μαζί με αυτό το πολυμηχάνημα fax : Lexmark X5070 (Lexmark X5070 - Skroutz.gr) που έχει φτηνά μελάνια.

Το budget είναι πολύ περιορισμένο στα 800 ευρώ για όλα (μαζί με το πολυμηχάνημα fax). Μεταχειρισμένο δεν παίζει μιας και θα κοπεί τιμολόγιο.

Τι λέτε ? Προτάσεις ?

Εdit: η scythe ψήκτρα δεν θα αγοραστεί για να πέσει λίγο το σύνολο.

_katsystem.jpg

_katsystem.jpg

_katsystem.jpg

_katsystem.jpg.1c0301ee90c40941779b89766

Link to comment
Share on other sites

εχει υπολογιστεί ήδη δηλαδή το ποσο που διαθέτει είναι 800 -19% = 672Ευρώ (χωρίς τον ΦΠΑ)

Απλά έγραψα ότι δίνει μέχρι 800 (με τον ΦΠΑ μέσα) για να μην καθόμαστε να υπολογίζουμε τα με/χωρις etc, όπως είναι οι τιμές στο ράφι/site.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίσεις δεν θα γίνουν. Σε 5 χρόνια (8 χρονων είναι) το πετα και περνει αλλο. Το θέμα είναι να τα παίζει όλα νερό στα 1600χ900 και σε ενα δυο χρόνια ανεβαζουμε λίγο clocks στην cpu, ρίχνουμε και τις αναλύσεις και πέζει και τα "τότε" παιχνίδια. Συνεπώς δεν βρίσκω λόγω να πάει σε ΑΜ3+DDR3

Link to comment
Share on other sites

Για να κατέβω και άλλο (έξω η Scythe), την μητρική σκέφτομαι να αλλάξω σε MSI P43T-C51 (52Ευρώ, έναντι 68 της DFI, -16Ευρώ) και για τροφοδοτικό λέω για κάτι τέτοιο : Enermax Pro +82 425W (63Ευρώ, έναντι 78,5Ευρώ του 525W, -15Eυρώ) και το σύνολο (πλην του πολυμηχανήματος) φτάνει : 710Ε :big_boss:

Δηλαδή:

attachment.php?attachmentid=3353&stc=1&d=1259996911

_keterina.jpg

_keterina.jpg

_keterina.jpg

_keterina.jpg.3326fc8610bcc97d89754db739

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες να βρείς από αλλού πιο οικονομικά?

Είναι κρίμα για 4 GB 800αρες να πληρώνεις παραπάνω από ότι για τον επεξεργαστή! Θα μου πείς εκεί που είναι τώρα οι τιμές...απλά σαν ιδέα μόνο γι'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι ακριβές, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για DDR2 :( αλλα δεν είναι δικό μου μηχάνημα, ούτε θέλω να με "τρέχουν" αυτοί που θα το έχουν όταν κάτι δεν δουλεύει, γι' αυτήν την δουλεία θα υπάρχει το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν είναι δικό μου μηχάνημα, ούτε θέλω να με "τρέχουν" αυτοί που θα το έχουν όταν κάτι δεν δουλεύει, γι' αυτήν την δουλεία θα υπάρχει το Πλαίσιο.

σωστά σκέφτεσαι...εκτός αν έχουν εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

...η γνώμη μου είναι οτι σωστά έπραξες που έβαλες το msi + 425w psu, αλλά μνήμες για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο βάλε καινούριες!! Μια χαρά ειναι η συνθεσούλα προχωρα το :T:

Link to comment
Share on other sites

Μάνθο, Enermax = υπερτιμημένα γι'αυτό που είναι.

Γιατί δεν βάζεις ένα πιο απλό τροφοδοτικό όπως CoolerMaster ή Chieftec και ας κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο ?

Για τις μνήμες περίμενε λιγάκι(5ημέρες). Σιγά σιγά πέφτουν και πάλι, όχι στα ίδια με πριν βέβαια, αλλά νομίζω κανα 10?-15? στην κατηγορία των 4GB DDR2 θα κερδίσεις σίγουρα.

Γιατί να βάλεις Mushkin και όχι καμιά χωρίς ψύκτρες και πιο απλή?

Δίσκο 640GB νομίζεις πώς θα τον γεμίσουν? Εάν όχι, βάλε 500άρι και κέρδισε απο κει άλλο ένα 10?.

Στην mobo , άποψη μου, μην κανεις περικοπές. Βάλε κάποιο φθηνό P45 :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έχεις απόλυτο δίκιο για τον δίσκο, ένας τέτοιος (36Ε) Western Digital 320GB (16MB Cache, 7200rpm, Sata 2, WD3200AAKS) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr αρκεί. Δεν θα έχουν Internet αρχικά μιας και οι μπαμπάς/μαμά δεν γνωρίζουν τίποτε από PC ώστε να μην χρειάζεται να ελέγχουν. Σιγά σιγά θα πάνε και εκεί.

Σε ευχαριστώ για τα tips :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα κάτι σε ΑΜ3 SOCKET...

Η 5770 πιστεύω οτι σε 2-3 Χρόνια θα θέλει άλλαγμα λόγω Memory Interface και Memory BandWidth ενώ μια 4870 1GB είναι ιδανική, βέβαια η 5770 είναι νέα τεχνολογία και υποστηρίζει DX11 αλλά 8 χρονών είναι δεν θα καταλάβει τη διαφορά του DX11.

ΟΧΙ ΣΕ 775 έχει παλιόσει πλέον και σε λίγο καιρό θα καταργηθεί...

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτομαι και εγώ το ΑΜ3, αλλά βγαίνει λίγο πιο ακριβά (λόγω DDR3):

AMD Athlon II X2 250 (sAM3, 3GHz, Cache 2MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

MSI 770-C45 (sAM3, DDR3, AMD770) - Motherboards - plaisio.gr

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9A) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Απλά έλεγα τον Ε6300 να τον βάλω 8x333 (~2.8GHz = stock 10.5x266) και αργότερα, σε 2-3 χρόνια αν μου πει ότι δεν παίζει παιχνίδια σωστά (χαμηλα FPS) να βάλουμε μια ψύκτρα και να πάμε πιο ψηλά, ίσως και μια νέα κάρτα γραφικών του 150Ε. Δεν ξέρω αν η ΑΜ3 και ο Athlon x2 250 μπορεί να παίξει το ίδιο εύκολα με 250άρη bus (ή μεγαλύτερο bus) και 12χ multi (ή μυκρότερο), από πλευράς σταθερότητας/θερμοκρασιών/ρευμάτων. Τα παιχνίδια απογειώνονται με το μεγάλο bus/FSB και όχι τόσο με τα GHz και εκεί η Intel >> ΑΜD.

Απλά έχω μαύρα μεσάνυχτα από ΑΜ3 + ΑΜD.

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτομαι και εγώ το ΑΜ3, αλλά βγαίνει λίγο πιο ακριβά (λόγω DDR3):

AMD Athlon II X2 250 (sAM3, 3GHz, Cache 2MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

MSI 770-C45 (sAM3, DDR3, AMD770) - Motherboards - plaisio.gr

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9A) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Απλά έλεγα τον Ε6300 να τον βάλω 8x333 (~2.8GHz = stock 10.5x266) και αργότερα, σε 2-3 χρόνια αν μου πει ότι δεν παίζει παιχνίδια σωστά (χαμηλα FPS) να βάλουμε μια ψύκτρα και να πάμε πιο ψηλά, ίσως και μια νέα κάρτα γραφικών του 150Ε. Δεν ξέρω αν η ΑΜ3 και ο Athlon x2 250 μπορεί να παίξει το ίδιο εύκολα με 250άρη bus (ή μεγαλύτερο bus) και 12χ multi (ή μυκρότερο), από πλευράς σταθερότητας/θερμοκρασιών/ρευμάτων. Τα παιχνίδια απογειώνονται με το μεγάλο bus/FSB και όχι τόσο με τα GHz και εκεί η Intel >> ΑΜD.

Απλά έχω μαύρα μεσάνυχτα από ΑΜ3 + ΑΜD.

Μην Αγχόνεσαι η AMD είναι το ίδιο καλή όπως η IΝΤΕL βέβαια μπορεί να μήν πάει σε πολλή μεγάλη συχνότητα ο επεξεργαστής αλλά η FSB ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΩΤΑΤΑ..... Έχω στήσει μηχάνημα με τον Χ240 και είναι σφέρα και 3,6GHZ πήγε με την άθλια μαμά ψύκτρα....

ΚΑΛΥΤΕΡΑ DDR3 για μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

...δεν πρόκειτε να πεθάνει εύκολα η 775 πλατφόρμα και τα πάνε εξαιρετικά στα games σε σχέση με αντίστοιχα AMD συστήματα, αν μου έλεγες οτι θες να στήσεις HTPC θα σου πρώτεινα χαλαρά AM3.

Οπότε σου έφτιαξα μια νέα συνθεσούλα πιο ζυγισμένη πιστεύω.

Επειδη όπως λές ειναι για πιτσιρικά μπορεί να ξεκινήσει με αυτό:

attachment.php?attachmentid=3365&stc=1&d=1260140609

Τώρα για αναβάθμιση που λές μετα απο 3 χρόνια, κάτσε να ζεί ως τότε και βλέπεις :P

rig.jpg

rig.jpg

rig.jpg

rig.jpg.76eb14471c4059769bcc1dbe59ed102d

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είχε προβλημα, δεν ξύπναγε από sleep και 4 στις 5 φορές έβγαζε BSOD στο boot (Atikmdag.sys bla bla , πριν δείξει το log on screen, crashare to aero !!) σε Win7 x64 Ultimate. (Δοκίμασα και μια 9600GT επάνω του και είχε παρόμοια προβλήματα με BSoD).

Έτσι πήγε πίσω Plaisio εχτες αργά και ο Γιάννης (ο πιτσιρικάς) είναι σαν Μεγάλη Παρασκευή

Το σύστημα τελικά είναι:

Εnermax 525

2x2GB Mushkin black (cl4 800)

E6300 stock cooler

MSI P34T-C51

XFX 5770 1GB

WD 500 AALS

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έλαμπε ολόκληρο όταν το εφερε μαζί με τον πατέρα του σπίτι για να κανω τις εγκαταστασεις και απο εχτες το μεσημέρι που έμαθε ότι θα παει στο service δεν τρώει :(

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]3449[/ATTACH]

Καλημέρα στο φόρουμ,

Παρομοίως με τον φίλο tifozif1, θέλω να φτιάξω ένα pc μέχρι 600 ευρώ, να παίζει και κανένα παιχνιδάκι το παιδί (παιδί τρόπος του λέγειν). αυτό που έχω επισυνάψει πως σας φαίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now