Recommended Posts

.

4614b1e85cc4d96d.jpg

Πάντα μου άρεσε να μοιράζομαι tweaks και να βοηθώ την community. :T: Δυο λογάκια και πολλές φωτογραφίες πιστεύω θα βοηθήσουν καλύτερα από το να γράφω.

Aν είστε παρατηρητικοί θα δείτε ότι το GT1 την πρώτη φορά χάνει λίγο σε FPS. Οπότε Esc και το ξαναξεκινάμε μέχρι να δούμε καλά FPS. Μπορεί να θέλει 2, μπορεί να θέλει 3 φορές. Μου έχει τύχει να θέλει και παραπάνω για να "ξεμπουκώσει".

Επίσης πριν ξεκινήσετε οτιδήποτε, με το που ανοίξετε το 3DMark05 και βάλετε το Priority του στο High (σε 3DMark03, 05, 06 προτιμώ το high και όχι το realtime priority), τρέξτε ένα GT3... :) Κάτι ακόμα. Όταν ζορίζετε πολύ τον επεξεργαστή, χάνετε στο GT3. Τέλος, πάντα να κρατάτε ένα σωστό balance μεταξύ ram και cpu. Γνωρίζω ότι το benchmark αυτό επωφελείται όταν ανεβαίνει ο επεξεργαστής, πολλοί όμως τείνουν να "χαλαρώνουν" πολύ τις μνήμες στην προσπάθειά τους να παίξουν ψηλά το CPU, οπότε χάνουν πολύτιμους πόντους.

Στις παρακάτω φωτογραφίες δείχνω μερικά από τα tweaks που χρησιμοποίησα για να παίξω σωστά με την 6600LE. Η κάρτα είναι παλιά, τα tweaks όμως δεν αλλάζουν τόσο. Το μόνο που σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξετε είναι το LoD. Άλλοι λένε ότι δίνει το 1.5, ή το 5, ή το 10, εμένα με βοήθησε το 15 ;) Δεν είχα τους 169.38 με τους οποίους κανονικά bench-αρα την κάρτα, έβαλα όμως τους 169.21 απλά και μόνο για να δείξω κάποια πράγματα. Ξεκινάμε; :drinks:

4614b1e7fd424f13.png

4614b1e7fd43d237.png

4614b1e7fd4549c0.png

4614b1e7fd46fb43.png4614b1e7fd481f42.png

4614b1e7fd499e93.png

4614b1e7fd4b5459.png

Ξέχασα να βάλω το Texture Filtering - Anisotropic Sample mpla mpla @ off :P

4614b1e7fd4ce5ad.png

Στην φωτογραφία διακρίνεται το συγκεκριμένο registry tweak

HKLM/Software/Microsoft/windowsNT/currentversion/winlogon και θέτουμε το SFCDisable REG_DWORD σε "ffffff9d" ;)

Στη Διαχείριση Συσκευών απενεργοποιούμε οτιδήποτε άχρηστο. Η θύρα εκτυπωτή δεν μας ενδιαφέρει ας πούμε. :) Στο task manager διώχνουμε ότι δεν θέλουμε. Π.χ explorer.exe, svchost.exe και άλλα. Στις ιδιότητες του συστήματος, πάμε στην καρτέλα για προχωρημένους και ρυθμίζουμε όλα τα εφέ σε βέλτιστη απόδοση. Τέλος στην εκτέλεση γράφουμε system.ini και κάτω από τις καταχωρήσεις του [386Enh] συμπληρώνουμε: ConservativeSwapfileUsage όπως φαίνεται και στην photo :T:

4614b1e7fd4e532c.png

Πιστεύω να βοήθησα λιγάκι. Αν έχετε να προσθέσετε οτιδήποτε, μόνο ευπρόσδεκτους σας θεωρώ :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

To 3 frames ahead είναι το Prerender Limit στα Direct3D tweaks ;)

Για να σου ξεκλειδώσει LoD values > 3, πας στην καρτέλα Power User στο NVIDIA Global ---> LODBiasRange και βάζεις 15.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όχι που δεν θα καθόμουν να δοκιμάσω τα παραπάνω...:P:p

Στο λαπτοπ μου με μόνο lod και priorrity/affinity έχω βγάλει 4833

Με όλα τα παραπάνω έβγαλα 4756

....

Link to comment
Share on other sites

Good job!!! Μια παράτηρηση να κάνω μόνο. Disablepagingexecuting και Largesystemcahe δεν ξέρω αν βοηθούν και πολύ. Είναι tweaks που αφορούν σελιδοποίηση. Είναι στάνταρ pi tweaks, όμως σε 3d αν βοηθούν δεν ξέρω.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όχι που δεν θα καθόμουν να δοκιμάσω τα παραπάνω...:P:p

Στο λαπτοπ μου με μόνο lod και priorrity/affinity έχω βγάλει 4833

Με όλα τα παραπάνω έβγαλα 4756

....

Στην εικόνα που μου έστειλες με τις ρυθμίσεις 3D μέσα από το NCP, πολλά δεν έχουν αλλάξει όπως είπα. Οπότε το βρίσκω φυσιολογικό :P

Κυρίως triple buffering και Single Display Performance Mode ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από διόρθωση κάποιων πατατών που είχα έτρεξα ένα σωστότερο run από θέμα tweaking και

όπως ήταν λογικό βγήκε πολύ καλύτερο από το αρχικό.

Sorry Γιώργη...:P:p

Link to comment
Share on other sites

LoD 15 + High Priority = 1809

Όλα τα παραπάνω = 1905

Θα ποστάρω και photos.

Γιώργη είδες που είχα δίκιο; :):T:

Μην τους βλέπετε 100 πόντους. Είναι +5% βελτίωση από το score που βγάζει ένας με απλή χρήση LoD. Φανταστείτε 5% βελτίωση σε πολύ υψηλά score :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τα παραπάνω: Boton's 3Dmark 2005 score - hwbot.org

Με όλα τα παραπάνω, ακόμα και με τα registry το αποτέλεσμα φαίνεται στο συννημένο...

Για κάρτα γραφικών ενός λάπτοπ είναι σημαντικά αυτή η αύξηση...Φανταστείτε όπως

είπε και ο Γιώργος σε πιο high end κάρτες ότι μπορούν να δώσουν ακόμη παραπάνω...:D:D

2k5.jpg

2k5.jpg

2k5.jpg

2k5.jpg.e0bdca3c890312dcc4d017e451592f11

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη αν είναι να κάτσεις να γράψεις guides και τέτοια πάρε μια κάρτα high end έστω μια GTX 280 γιατί τα περισσότερα από τα tweaks που αναφέρεις δεν έχουνε επίδραση στο score παρά μόνο στις low & mid-end επιδόσεων 8800GT και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Βασίλη είδες ότι στον τίτλο του thread δεν έγραψα 3DMark05 Tweaking Guide... Έγραψα tweaking σκέτο, που είναι για γενικότερη συζήτηση. Επίσης είπα ότι παραθέτω πράγματα που βοήθησαν εμένα στο benching μου με την 6600LE και τίποτα άλλο. Πάντως αν μιλήσεις με overclockers που ασχολούνται με high-end VGAs, δεν ξέρω πολλούς που να μην πειράζουν το NCP ή το Riva Tuner ;)

Τώρα αν το ConservativeSwapfileUsage ή το ffffff9d δεν βοηθάνε πλέον, ε εντάξει δεν πειράζει, ας μην βοηθάνε.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now