GoriLLakoS

2GHz DDR3 απο την Walton Chaintech !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/attachment.php?attachmentid=981&d=1198259102[/wrapleft]Σήμερα, η Walton Chaintech , έφτασε και ξεπέρασε το ρεκόρ των MHZ στις DDR3 μνήμες !

Το ρεκόρ μεγαλύτερης συχνότητας DDR3 μέχρι σήμερα το κατείχε η A-Data με μνήμες χρονισμένες στα 2000MHZ αλλά με timmings 9-9-9-24 , ενώ η Chaintech δημιούργησε την ναυαρχίδα και ταυτόχρονα τον βασιλιά όλων των DDR3 , με τις μνήμες της να φτάνουν τα 2000MHZ σε Dual Channel Kit, της σειράς Apogee GT Blazer ! Tα timmings άκρως δελεαστικά 9-8-8-24 , ενω η τιμή τους και η ημερομηνία κυκλοφορίας τους δεν είναι διαθέσιμα στο ευρύ κοινό.

Το μόνο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε τώρα είναι να βρούμε μητρικές να μπορούν να φτάσουν τα 2000MHz , ενώ πολλές φορές, σε πολλά review έχει αναφερθεί ότι μνήμες χρονισμένες πάνω απο 1800MHz , πολλές φορές δεν μπορούν να παίξουν στην ονομαστική τους συχνότητα(βλέπε SuperTalent & Patriot 1866Mhz) !

5476bfaea7fd1e.jpg

[ Διαβάστε περισσότερα εδώ...]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η Chaintech...

Είχε χαθεί για αρκετούστσικο καιρό ή είναι η ιδέα μου?

Εγω τελευταια φορα την θυμαμαι πριν χρονια που εβγαζε GeForce FX GPU's!!!:gizmo::gizmo:

Πωπω τι θηρια μνημες ειναι αυτες??!!!:suck:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα με τις μνήμες συνονόματε ( SuperTalent DDR3-1866 & τις Patriot ) είναι πολύπλοκο.

Σε ίδιο model mobo, παίξανε κανονικά. ( στις 2 από τις τρείς P5K3 Deluxe που έχω εδώ παίζουνε κανονικά, ενώ στην άλλη όχι )

Εν τω μεταξύ η mobo που δεν "τις παίζει" στα default, τις παίζει κανονικά πιο ψήλα...

Περίεργα πράγματα...αν δεν τις έπαιζε και πιο πάνω θα λέγαμε ότι είναι ο memory controller που βρίσκεται στο northbridge...αλλά τώρα ? WTF!

Link to comment
Share on other sites

bil00ko και εγώ δεν ξέρω τι παίζει..έχω εδώ κάτι ES στα 2100MHz.

Αλλά μου λένε πώς μπορούν να βγάλουν και ταχύτερες...το πρόβλημα είναι οι μητρικές που δεν μπορούν να ανέβουν τόσο σε Dual Channel και σταθερά..τι να πώ?

Απο 2 εταιρίες μου έχουν πεί πώς η πιο επιτυχημένη μητρική για DDR3 High Speed είναι η Χ38 της ASUS, αλλά πάλι όπως λές, κάποιες παίζουν και κάποιες όχι.

Μπορεί και να είναι θέμα Speed Binning στο chipset...

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιωσω τροπο τινα αυτο που λεει ο Bill πιο πανω..στην δικια μου οι SuperTalent (W1600UX2GP) δεν επαιζαν στα specks (1.8v) αλλα παιζουν μια χαρα στο 1.94ν και στα 1750 ..

Επισης να ρωτησω τους Βασιληδες αν το 1,94ν απο το 1,8ν ειναι λιγο ρισκυ και ποιο το safe limit...?

Χρονια Πολλα σε ολους !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now