panos7

Απορία για αγορά ψυκτρας

Recommended Posts

Παιδιά καλήσπέρα!!!

Εχω μια απορία σχετικά με την αγορά ψυκτρας για ι7 920!!!

Αυτή τη στιγμή έχω την ΑΚΑΣΑ ΝERO, αλλά δεν ειμαι κ πολύ ευχαριστημένος καθότι πιάνει σε prime μέχρι 80 βαθμούς μετά απο μισή ώρα!!

Λέω να αγοράσω κάτι σε megahalems ή TR ultra 120 extreme rev c.!

Θα δω διαφορά? ή δεν αξιζει η αλλαγή!!κ δε μιλάω για εναν με δυο βαθμούς!!το θέμα είναι να εχει καμια 10αρια βαθμους κάτω!!!

Κ κατί άλλο!που ακριβως μπορώ να τις βρω αυτές τις ψυκτρες να τις αγορασω επιτόπου τα χριστούγεννα που θα είμαι Αθήνα, γιατί στο νετ βρήκα μονο 2 μαγαζιά που τις διαθέτουν κ δεν τα γνωρίζω!!ασε που ζητάνε 65 για ΤR και 72 για Megahalems!! αΛήθεια οι τιμές αυτές είναι καλές?

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο pm me για να μη μας κράξουν οι admin για διαφήμιση!!! :time:...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:P..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα δεις διαφορά και μεγάλη μάλιστα αν προχωρήσεις στην αγορά μιας εκ των 2 που προτείνεις...:D

Επίσης με την megahalems θα δεις 1-3 βαθμούς κάτω σε σχέση με την true black...;)

Και τις 2 λογικά τις φέρνει το Πλαίσιο, παρόλο που δεν της βλέπεις στο site...:)

Link to comment
Share on other sites

Megahalems ή megashadow. Άσε την true. Ξεπεράστηκε πλέον.

1 με 2 βαθμους διαφορα καλυτερες που δινουν καποια review σε σχεση με την true δε μπορεις να πεις για κανεναν λογο οτι οι επιδοσεις της true ξεπεραστηκαν.Εχω δει αρκετα μεγαλυτερες αποκλεισεις στην ιδια ψυκτρα με αλλαγη παστας.Αποψη μου ειναι οτι megahalems και true black ειναι ισοπαλες.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα όμως η διαφορά είναι πιο κοντά στους 5-6 βαθμούς και όχι 1-2. Η megahalems είναι μακράν η καλύτερη ψύκτρα που έχω δει ποτέ. Δείτε και το review που θα ποστάρει ο φίλος junior-21- και θα καταλάβετε. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ισόπαλες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και τι airflow εχει στο κουτι του ο καθενας, τι ανεμιστηρες θα βαλει πανω, τι παστα και πως.. Με λιγα λογια μιλαμε για τις 2 κορυφαιες ψυκτρες! οποια και να παρει δεν θα το μετανοιωσει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λέω να καταλήξω στην megahalems κ τα χριστούγεννα που θα έρθω στην αθήνα να την χτυπήσω, αν καταφέρω να τη βρώ κάπου!!

Υ.Γ Αν δεν έχει μαζί τα συρματάκια για τη στηριξη ανεμιστήρων τα βρισκώ κάπου για αγορά ή θα κάθομαι να κάνω πατέντες....?

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα όμως η διαφορά είναι πιο κοντά στους 5-6 βαθμούς και όχι 1-2. Η megahalems είναι μακράν η καλύτερη ψύκτρα που έχω δει ποτέ. Δείτε και το review που θα ποστάρει ο φίλος junior-21- και θα καταλάβετε. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ισόπαλες.

Δεν ειχα ποτε την megahalems για να κανω αμεση συγκριση με true black.Τα νουμερα που σου ανεφερα ειναι μετρησεις απο αξιοπιστα site του εξωτερικου.Περιμενω με ενδιαφερων το review του Junior.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λέω να καταλήξω στην megahalems κ τα χριστούγεννα που θα έρθω στην αθήνα να την χτυπήσω, αν καταφέρω να τη βρώ κάπου!!

Υ.Γ Αν δεν έχει μαζί τα συρματάκια για τη στηριξη ανεμιστήρων τα βρισκώ κάπου για αγορά ή θα κάθομαι να κάνω πατέντες....?

Λογικα οπως και η true θα τα εχει στο κουτακι της.Αλλιως δεματικα λεπτα και λιγο μερακι θα κανει τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Η megahalems δεν έχει μέσα συρματάκια για δύο ανεμιστήρες. Μόνο για έναν. Η mega shadow όμως έχει συρματάκια για δύο. Είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με true και true black. Στην αγορά δε θα βρεις τέτοια. Μόνο με πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!Τελικά αγορασα την megahalems rev. B στις διακοπές κ μόλις την έβαλα αφου ξήλωσα όλο τον υπολογιστή!!!

Οι θερμοκράσιές που βλέπω σε idle σύμφωνα με το core temp είναι πλέον 43 39 44 38 (με oc στα 3.8 και ολα τα economy features off)

σε load με το prime 95 σε large fft s μετά απο 5 λεπτά σταθεροποιούνται στα 67 72 69 71!

Πως σας φαίνονται οι θερμοκρασίες αυτές? είναι καλές ή μήπως δεν εβαλά καλά την θερμοαπαγωγική? (βασικά την άπλωσα και στις δυο επιφανειες με σπάτουλα κ έβαλα αυτή που είχε μεσα η ψυκτρα-μήπως να έβαζα καλύτερα arctic silver 5??)

H απόκλιση ανάμεσα στους πυρήνες είναι φυσιολογική?

Ευχαριστώ για τις απάντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει για 2 ανεμιστήρες η δικιά μου!!

Για ανεμιστήρες εχετε να προτείνετε κάτι?

Αυτή τη στιγμή τον δουλέυω με εναν silenx ixtrema pro με 72 cfm στις 1400rpm!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now