Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω διλλημα...

3 x raptor 74gb raid 0 η ενας ssd corsair 64gb p64?

το διλημμα μου αφορα την ταχυτητα του/των δισκων (και κατα συνεπεια επιδοσεις) και με το αν παει να "φουλαρει" ο ssd θα εχει προβλημα επιδοσεων οπως ειχα διαβασει καπου.

Edited by siakattack
επισυναψη
Link to comment
Share on other sites

Ότι ssd και να βάλεις πάνω οι διαφορές θα είναι ορατές απο το πρώτο boot. Αν τους έχεις τους 74άρηδες ραπτορες τότε βάλτους πάνω απο το να κάθονται. Αν είναι να αγοράσεις έστω και έναν δεν αξίζει. Σε κάθε περίπτωση όμως η αγορά ενός ssd είναι επιβεβλημένη. Δώσε λίγα παραπάνω και πάρε τον ιντελα που υποστηρίζει και τριμ να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω και ο Ζαχος βγηκαμε απο σπαστα RAID-0 με 4x Raptor-X και 3x Velociraptor αντιστοιχα, πηγαινοντας και οι δυο στον καλυτερο της αγορας -> Intel X25-E.

Δεν - γυριζεις - πισω. Οσο απιστευτα γρηγοροι κι αν ηταν οι Raptors και οσο κι αν τους υποστηριζαμε παλια, ο X25-E ειναι κατι ανεπαναληπτο για εμας που το "λιωνουμε" λιγο περισσοτερο και πιανουμε ακομα και τις παραμικρες διαφορες.

Διαφορα μεταξυ ενος X25-E και X25-M υπαρχει, αλλα νομιζω οτι πολυ δυσκολα θα την αντιληφθει ενας χρηστης, εκτος κι αν ασχολειται ολη μερα με audio/video/image editing. Κατ' εμε πλεον, διαφορες δε νιωθεις ουτε μεταξυ Vertex και X25-M αν εισαι "απλος" χρηστης (ενας "καμμενος" θα τις πιασει θεωρω).

Το ζητημα ειναι ενα - τι κανεις στο PC? Αν μου πεις Word/Excel/Media Player/Firefox, τοτε μην κανεις το βημα, μονο στον ηχο θα δεις διαφορα που θα το βουλωσουν οι Raptors (και αντε, θα χαλαρωσει ο controller λιγο). Αλλα αν το multitasking το ακους και χαμογελας, μην καθεσαι - τρεχα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ολες οι μετρησεις συνηγορουν μακραν για τους ssd για να μην αναφερω οτι για τον θορυβο ουτε λογος..Παντως αν δεν βιαζεσαι οι τιμες συνεχως πεφτουν και οποτε μπορεις να κανεις μια αξιολογη αγορα χωρις υπερβολικο κοστος και παντα υπαρχουν και τα Ebay κτλ για ακομα φτηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να διαθεσεις λεφτα για τον ιντελα, οποιον ssd και να βαλεις επανω θα δεις διαφορα. το συστημα το αισθανεσαι πλεον σαν ΣΥΣΤΗΜΑ! Ακομα και τους ocz να βαλεις πανω θα δεις διαφορα, (αν και τουλαχιστον εγω δεν τους συνιστω με οσα εχω διαβασει)

Link to comment
Share on other sites

...όπως τα λέει ο JC είναι τα πράγματα και γω με veloci ήμουν και πηγα σε Postville@raid0 και απλά δεν υπάρχει γυρισμός :D

..αλλά μην κάνεις το λάθος και πάρεις κάτι αλλο εκτός απο Intel αν συγκρίνεις τιμή ανα gb corsair με intel είναι και λίγο πιο ακριβός ο corsair ;) μονόδρομος intel !!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα παιδια έχουν δίκιο πηγαινε στον intel X25M και εγώ που τον εχω, πάει σφαίρα το συστημα, το μόνο προβλημα ειναι οτι η χωρητικότητα ειναι κάπως μικρη και δεν θα σου παει η καρδία να βάλεις μηχανικό για επιπλέον ή άλλον intel και να μην τον βαλεις raid :D

Link to comment
Share on other sites

Όντας "καμμένος" με τους σκληρους και τις ταχύτητες τους θα σου πω ότι τα πάντα εξαρώνται από τη χρήση

Βάζοντας σε έναν SSD το λειτουργικό και τα προγράμματα θα νομίσεις ότι αναβάθμισες τον υπολογιστή σου x3 τουλάχιστον. Οι χρόνοι απόκρισης, το boot, το ανοίγμα ενός προγράμματος θα μειωθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Αν όμως η χρήση προορίζεται για γράψε-σβήσε (πχ modaz στην δικά μου περίπτωση) ούτε να το σκέφτεσαι προς το παρόν. Ναι με τον καιρό θα έχει degrade στο performance, ναι υπάρχουν λύσεις για αυτό αλλά προσωπική άποψη αν είναι να ακολουθείς μια διαδικασία για να τον επαναφέρεις κάθε 3 και λίγο (εγώ γεμίζω-και αδείαζω κατά συνέπεια- 2 300άρηδς velociraptor κάθε 1-2 εβδομάδες) ποιό το νόημα στον κερδισμένο χρόνο. Άσε που ακολουθόντας συχνά τις διάφορες διαδικάσίες επαναφοράς του performance μειώνεις και το χρόνο ζωής του SSD (γιατί παρκάμπτεις τη φιλοσοφία που ακολουθεί για μακροζωία - να γραφτούν όλα τα block τουλάχιστον μια φορά πριν επανεγραφούν). H μείωση τις απόδοσης συμβαίνει μόνο όσο αναφορά το write, το read δεν επηρεάζεται. Write καλό (καλύτερο μάλιστα από αρκετούς φτηνούς SSD έχουν raptor - velociraptor και σκέτοι, και φυσικά σε RAID-0). Τα ελλατώματα αυτά είναι κυρίως εμφανή σε MLC based SSDs. Στους SLC based (???) μειώνονται αρκετά.

Συνεπώς

Λειτουργικό,προγράμματα, παιχνίδια και γενικότερα ελαφριά χρήση οι SSD είναι κάτι παραπάνω από μονόδρομος.

Συχνό και εντατικό γράψε-σβήσε το RAID-0 με raptors-velociraptors-SAS μονόδρομος επίσης προς παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο ρολο θα εχουν τα transfer rates (σαν scratch disks αν ειναι λογικα) - για μενα πας ασυζητητι σε εναν η πολλαπλους Indilinx MLC SSD με TRIM για μονταζ. Διαλεξε οποιον σου καθεται καλα στο ματι και παρτον, αλλιως αν σου περισσευουν τα λεφτα πας σε IO-Drive (ιδια λεφτα με τους πολλαπλους X25-E βγαινει πανω κατω).

Link to comment
Share on other sites

Degrade στo performance δεν υπαρχει στους δισκους που υποστηριζουν TRIM.

Επισης στο montaz, παιζει πολυ μικρο ρολο ο δισκος, ακομα και οταν σωζεις.

Για το πρώτο δεν αντιλέγω για το δεύτερο όμως κάνεις λάθος.

Παίζει τεράστιο ρόλο και το read και ιδιαίτερα το write. Έχω πειραματιστεί με απλούς (7200rpm)-raprtors-velociraptors και SSDs και οι διαφορές είναι εμφανείς. Φυσικά μιλάμε για μηχανήματα που δεν υπάρχει bottleneck λόγο επεξεργαστή ή μνήμης. Σε ένα P4 ναι δεν παίζει ρόλο, σε quads πολύ μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας:

@jax : σε ι7 θα μπει ο ssd.εχω ηδη τους ραπτορες τωρα.Απλα:

ειχα εναν gskill 64gb και μου ετρωγε κολλες για 2-3 δευτ/τα και μετα επανερχοταν.....μεχρι να ξαναφαει στο καπακι κολλημα παλι.

τον πηγα ε-σοπ για αλλαγη και μου τον αλλαξαν μεσα σε μια βδομαδα.επειδη δεν ειχαν ιντελ,αποφασισα να παρω τον corsair p64(CMFSSD-64GBG2D) ο οποιος ομως δεν υποστηριζει τριμ.

οσο για αυτο που ρωτησα οτι αν γεμισει ο ssd πεφτει η αποδοση του ξερει κανεις αν ισχυει?γιατι η εγκατασταση που εχω τωρα ειναι 60gb.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν αντιλέγω για το δεύτερο όμως κάνεις λάθος.

Παίζει τεράστιο ρόλο και το read και ιδιαίτερα το write. Έχω πειραματιστεί με απλούς (7200rpm)-raprtors-velociraptors και SSDs και οι διαφορές είναι εμφανείς. Φυσικά μιλάμε για μηχανήματα που δεν υπάρχει bottleneck λόγο επεξεργαστή ή μνήμης. Σε ένα P4 ναι δεν παίζει ρόλο, σε quads πολύ μεγάλο.

Δεν νομιζω να ειναι θεμα μηχανηματος (core i7@4GHz, 6GB RAM)

Μαλλον θεμα προγραμματος ηταν γιατι απο 7200 στροφες δισκο σε SSD εχει τοσο μικρες διαφορες που δεν ειναι εμφανεις με το απλο ματι.

@ siakattack: Ρωταω για το συστημα γιατι μηχανημα με μηχανημα διαφερει στις διαφορες που θα δεις με εναν SSD.

Τωρα για τον Corsair αν η εγκατασταση σου ειναι 60GB τοτε ο 64αρης Corsair που πραγματικα ειναι 59,6GB δεν σου φτανει. Περιμενε καλυτερα τον Intel ή παρε τον 160αρη Intel ή παρε 2 64αρηδες για Raid0 (δεν το προτεινω).

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντησε ακομα καποιος ομως αν ισχυει το γεγονος οτι αν "φουλαρει" ο σκληρος πεφτουν οι επιδοσεις του συστηματος

επισης ενα οφτοπικ:

ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να μπορει να φτιαξει image απο raid ουτως ωστε να το βαλω στον ssd??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι θεμα μηχανηματος (core i7@4GHz, 6GB RAM)

Μαλλον θεμα προγραμματος ηταν γιατι απο 7200 στροφες δισκο σε SSD εχει τοσο μικρες διαφορες που δεν ειναι εμφανεις με το απλο ματι.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε premiere CS3 ακριβώς το ίδιο project render και export σε mpg2 απο συνολικό χρόνο 8:30 πέφτει στα 7. Μια διαφορά καθόλου αμελητέτα (18%). Αν απομνώσεις το render εκεί όντως ζήτημα να δεις 2-3%. Ποτέ δεν είναι όμως μόνο του, πάντα κάτι γράφεται (σημαντικό) διαβάζεται (λιγότερο σημαντικό) παράλληλα και συνήθως είναι και πολύ μεγάλο....Αυτό που είπε ένας φίλος για τα scratch disks είναι σωστό γιαύτο άλλωστε και η adobe προτείνει τη χρήση 2 διαφορετικών δίσκων τουλάχιστον (input-output).

Για άλλα προγράμματα δεν ξέρω, αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει κάτι γιατί η διαδικασία πίσω απο την επεξεργασία video είναι κοινή-πάντα κάτι κάπου πρέπει να γραφτεί.

Σε όλο το παραπάνω ο SSD δείνει σημαντικές διαφορές όταν χρηιμοποιήται ως output, το ίδιο βέβαια και 10άριδες-15άριδες μηχανικοί δίσκοι οι οποίοι όμως λόγω όγκου δουλειάς και τιμής συμφέρουν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Oi SSD παρουσιάζουν μεγάλη μείωση της απόδοσής τους όταν γεμίζουν, σε ορισμένες περιπτώσεις αγγίζουν και τα επίπεδα του 50% απο οτι δειχνουν καποια screenshots στον νετ. Βέβαια όσοι υποστηρίζουν την λειτουργία trim δεν έχουν τέτοιο θέμα, μιλάμε για μείωση της τάξης του <1%.

Τώρα επειδή σίγουρα κάποιος θα τρομάξει όταν θα διαβάσει αυτό το 50%, ας υπολογίζουμε ότι ακόμα κι έτσι να είναι στο πλείστο των περιπτώσεων (και όχι στις εξαιρέσεις) οι ssd είναι τρομακτικα πιο γρηγοροι απο οποιονδήποτε HDD.

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι υποστήριξη για τριμ δεν εχουν μονο οι intel ssds, αλλά και όσοι χρησιμοποιούν τον Indilix Controller υποστηρίζουν κάτι σαν τριμ, όπου χρησιμοποιούν εργαλεια για να διαγραψουν τα δεδομενα απο τον δισκο. Επομενως ακομα κι ετσι δουλειά γίνεται.

Σε καθε περιπτωση τουλαχιστον για λειτουργικο συστημα και οτιδηποτε χρησιμοποιει πολλα reads οι διαφορες απο τους raptors και καθε HDD ειναι τεραστιες, χαοτικες.... Ακομα και λαμβανοντας υοιψιν το degradation στους προηγουμενης γενιας ssd's.

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο λειτουργικο Στα Bench του ΗWBOT εχει διαφορα ? Αξιζει ? Επειδη δουλευω με παλιοτερα Cpu 478 - 462- 754 -370! Θα δω διαφορες ? Ακομα και για ΙDE SSD θα μ ενδιεφερε αν εχει διαφορες .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now