NIKOSE

Περι crossfire...

Recommended Posts

Hθελα να μοιραστω μαζι σας μερικες παρατηρησεις οσον αφορα το crossfire σε δυο καρτουλες 2900ΧΤ που μου δανεισε ο γοριλλας.

Κατ' αρχην παρατηρησα (ενω με ειχαν διαβεβαιωσει για το αντιθετο) οτι το μονιτορ "ανοιγει" μονο οταν συνδεθει στην πρωτη καρτα δηλαδη στο πρωτο pci slot.(bus1-dev0) Στην αρχη νομιζα οτι εκαψα την καρτα μεχρι που τις αλλαξα πανω-κατω.

Δευτερον παρατηρησα οτι οταν κλοκαρεις με το ΑΤΙ τουλ, (ενω με ειχαν διαβεβαιωσει για το αντιθετο) αυτο κλοκαρει μονο την πρωτη καρτα (bus1-dev0) .

Επιλεγοντας τη δευτερη καρτα (bus2-dev0), τα ρολογια πεφτουν default 510/510 και δεν αλλαζουν με τπτ.

Θα ηθελα τα σχολια σας επ'αυτων please καθοτι ειναι πρωτη φορα που ασχολουμε με CF.

Δεν ξερω ισως κατι δεν κανω σωστα...

Ο ΑΝ7 που τις ειχε πριν απο μενα εβγαλε στο 3DM 01 78000 marks με cpu στα 4,100 και 870/930 κι εγω 71000 με cpu στα 4,400 και 870/950.

Οι θερμοκρασιες δεν ξεπερασαν τους 50 βαθμους με τα δυο fans στο 100%

Ολα αυτα πανω σε ενα maximus formula

Τα σχολια σας please...

CF sucks η ειμαι τοσο ασχετος??

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε βασιλη.....

Απο ολα αυτα που εγραψα αυτο βρηκες να μου πεις????

Και τεσπα αν εχεις την καλωσυνη εξηγησε please γιατι οντως δεν ξερω-χρησιμοποιω κανενα twick για το 3dm 01....

και δεν μου ειπες αυτο ειναι twick των catalyst η του 3dm 01??

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το ποστ μου απο e-pcmag ΕΔΩ

Νικο επειδη και ενας φιλος μου αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα φαγαμε το κοσμο και δεν καταφεραμε τπτ.. :bash: :bash:

Βεβαια τωρα το επογευμα μου ηρθε μια ιδεα.. :confused: Αμα φλασαρεις τη μια καρτα ξεχωριστα με το ATI Radeon BIOS Tuner (RaBiT) και μετα τις βαλεις σε CF τι γινεται??Για δοκιμασε το.. ;-)

P.S. Τελικα η Ati εκτος απο καλο στους Catalyst εχει και στο θεμα του O/C!!! :lol:

P.S2 Γοριλα εσυ που τις εχεις κιολας εχεις σκεφτει τπτ παρεμφερες??:shades:

Link to comment
Share on other sites

Το LoD tweak είναι ένα drivers tweak το οποίο αλλάζει την ποιότητα απεικόνισης των υφών ( textures ) [ LoD = Level Of Detail ].

Αυξάνοντας το LoD στα +x ρίχνεις την ποιότητα απεικόνισης, και ανεβάζεις αρκετά τα fps :)

Χρησιμοποίησε το ATi Tray Tools / RivaTuner και πήγαινε στο Direct3D/DirectX Settings και βάλε το LoD στο +3.9 για το Nature, και στο 3.6 για τα υπόλοιπα...εκτός από το car low...εκεί άστο στο 0.

Για την καλύτερη σειρά στα test με την ATi HD 2900/CF θα σε γελάσω, αφού έχω παίξει ελάχιστα με τις νέες Radeon.

Δοκίμασε π.χ. την σειρά:

Nature - Dragothic High - Lobby High - Car High - Lobby Low - Dragothic Low - Car Low.

Το τελευταίο ( Car Low ) τρέξτο πολλές φορές μέχρι να πιάσεις τα καλύτερα FPS στον εν λόγω test ( έχει πολύ variance...στα ίδια settings μπορεί μια φορά να βγάλεις 720fps και την άλλη 790fps ;) )

Link to comment
Share on other sites

...λοιπον επειδη εχω παιξει και γω με αυτες τις καρτες...θα σου πω να αφησεις το atitool να λεει οτι θέλει...παντα την πρωτη καρτα κλοκαρεις και παιρνει και αλλη μαζι...ασχετα αν στο bus2dev0 λεει 515/515

...παρολα αυτα αν εχεις αμφιβολιες κατεβασε το amd gpu clock και πατα την επιλογη που εχει "same clock settings for all devices"

..εμενα με default ρευματα με το gpu clock περναγαν ολα τα bench στα 850/950 ;)

...πιστευω στα 3d option των catalyst να τα εχεις βαλει ολα perfomance (το vsync=off) και απενεργοποιησε και το vpu recover!!

...tip... μην δοκιμασεις να βαλεις αλλο βιος δεν θα κερδισεις τπτ....και το νουσου μην τις καψεις γιατι μετα τις παίρνω εγω :D

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα απο χτες αυτο το AMDGPUClock Tool...

Με το που τικαρεις το νταμακι (same clock settings) που λες, και ανεβασεις εστω κι 1 Μηζ, κανει restart το pc.......

ΕDIT....Tελικα πως χωριζει σε κομματια το 3δmark01 ωστε να αλλαζουν οι ρυθμισεις ενδιαμεσα????

Link to comment
Share on other sites

...πσσ...εχεις δικιο και εμενα το ιδιο μου εκανε...και τελικα τις επελεγα και τις κλοκαρα μια-μια.

...λοιπον για να επιλεξεις με πια σειρα θες να τρεξεις τα τεστ πας change και μετα custom και τσεκαρεις πιο θες...αφου το τρεξει εννοειται οτι δεν θα σου βγαλει αποτελεσμα, τικαρεις το επομενο κτλ. κτλ. μονο οταν τα τρεξεις ολα θα σου βγαλει σκορ :)

2k01wp6.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. LOD ΜΗΝ περιμένεις να έχεις σε CF........ΜΟΝΟ σε μονή κάρτα δουλεύει....

Για να έχεις LOD σε CF θα ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις manual ΜΕΣΑ στη REGISTRY ..... :(

2. Πάρε αυτό και θα σε καθοδηγήσει στην κάθε οθόνη που θα σου βγάζει για να O/C-άρεις σε CF.......... :D

http://www.hipro-tech.com/images/hipro5/ATI_2900XT/QF%20CrossFire%20HD2900XT%20OC%20Tool.zip

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now