George_o/c

NVIDIA Fermi: Την Δευτέρα ακολουθεί μια σημαντική αποκάλυψη από την εταιρεία!

Recommended Posts

Φαίνεται οτι τελικά θα μείνει για ακόμα μια φορά πίσω ν nv....

Ηδει σε μερικές μέρες θα κυκλοφορίσουν οι 5870χ2 που σπέρνουν πραγματικά αν δούμε και τα σκόρ απο τα παιδια στο hwbot...

Τι μένει για την πράσινη?να έρθει ο μάρτιος να ανακοινώσουν το fermi και απο απρίλιο να βγουν στα ράφια...

Ενω απο την άλλη η ati μιλάει ήδει για την 6870χ3... που αν δεν είναι τρίκ θα έχουμε γλέντια...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι τελικά θα μείνει για ακόμα μια φορά πίσω ν nv....

Ηδει σε μερικές μέρες θα κυκλοφορίσουν οι 5870χ2 που σπέρνουν πραγματικά αν δούμε και τα σκόρ απο τα παιδια στο hwbot...

Τι μένει για την πράσινη?να έρθει ο μάρτιος να ανακοινώσουν το fermi και απο απρίλιο να βγουν στα ράφια...

Ενω απο την άλλη η ati μιλάει ήδει για την 6870χ3... που αν δεν είναι τρίκ θα έχουμε γλέντια...

Βρε παλικάρι, πριν κανά 1-2 χρόνια το είχες φάει το μπινελίκωμα από την μισή Ελλάδα... ακόμα δεν άλλαξες μυαλά δυστυχώς βλέπω.

Ποιά 5870x2 ? Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Η ATi μιλάει για την ποιά ? 6870x3 ? Κάποιο λάθος κάνεις, μάλλον για την 6970x8 θα άκουσες :o..

Σύνελθε παλίκαρε

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η 5970 δεν είναι η 5870χ2? ΚΑι η 5850Χ2 θα λέγεται 5950. Αρα ο φίλος πιο πάνω δεν είχε άδικο και άδικα πέσατε να τον φάτε.. Απλά είναι underclocked. Τώρα για την 3Χ, μου ακούγεται κι εμένα παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η 5970 δεν είναι η 5870χ2? ΚΑι η 5850Χ2 θα λέγεται 5950. Αρα ο φίλος πιο πάνω δεν είχε άδικο και άδικα πέσατε να τον φάτε.. Απλά είναι underclocked. Τώρα για την 3Χ, μου ακούγεται κι εμένα παράλογο.

Μην μπερδευεις την 5970 με την 5870X2 ;)

Η 5970 ειναι μια single-PCB καρτα με δυο GPU απο 5870, υποχρονισμενες.

Η 5870X2 που θεωρητικα, κατασκευαζει η ASUS, θα ειναι μια dual-PCB κάρτα με δυο GPU απο 5870, στα στοκ τους ρολογια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και οι 4870 - 90 κλπ κλπ, σε single PCB είναι και λέγονται X2. Αρα δεν είναι λάθος αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος και υπήρξε η διαφωνία. Αρα γιατί αυτές τις έλεγαν Χ2 και τώρα εμείς λέμε οτι δεν έχουν σχέση? Μιλάμε λοιπόν για κάτι διαφορετικό σε υλοποίηση απο οτι μας είχαν μάθει μέχρι τώρα απο την ΑΤΙ και τον κωδικό Χ2. Δεν παύει όμως η 5970 να είναι μια διπύρηνη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Διότι αν σήμερα έβγαινε 5870Χ2 και δεδομένης της ύπαρξης της 5970, όλοι θα περίμεναν δύο chips στις κανονικές τους ταχύτητες, όχι δύο underclocked.

Από εκεί και πέρα όσοι πέσαν να φάνε το παιδί ας ρίξουν μια ματιά πόσες φορές έχουν χιλιο ακυρωθεί με τις Fermi-προβλέψεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο τι θα περιμέναμε και έχεις απόλυτο δίκιο και άλλο όμως ότι είναι μια διπύρηνη κάρτα με δύο 5870 πυρήνες ξεκάθαρα. Αν δηλαδή τους χρονίσω απο τα 725 στα 850 τι θα είναι? Οπότε δεν έχει άδικο το παιδί. Προσωπικά ήμουν Nvidiακιας αλλά πλέον έχω κολλήσει με τις ΑΤΙ, χωρίς να σημαίνει οτι αν βγάλει κάτι καλό η Nvidia δεν θα το πάρω. Δεν υποστηρίζω στρατόπεδα και δεν μπορώ να κρίνω ποιός ακυρώθηκε με τις Fermi προβλέψεις του γιατί δεν ξέρω ποιός είχε πει τι. Επειδή φαντάζομαι οτι ξέρεις και μιλάς συμφωνώ και στο δεύτερο μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι το power draw requirement που πρεπει να ειναι κατω απο 300W.Μια 5870Χ2 (5970) στα κανονικα ρολογια καταναλωνει αρκετα περισοτερη ενεργεια απο 300W οποτε αναγκαστηκε να να ριξει τις συχνοτητες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ξαναλέω οτι δεν είναι κάτι φοβερονα σηκώσεις τα ρολόγια αφου οι πυρήνες δεν έχουν καμία διαφορά. Σίγουρα κι εμένα μου χτυπάει λίγο άσχημα και όπως είπα δεν υποστηρίζω κάποια εταιρία, απλά την ανέφερα σαν απόδειξη οτι υπάρχει 5870 x2 ουσιαστικά, άρα ο φίλος πιπ άνω για το 2x είχε δίκιο (για το 3x δεν ξέρω που μπορεί να το είδε αλλά μου μοιάζει για μεγάλη αρβύλα). Δεν στάθηκα σε επιδόσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την 3Χ, μου ακούγεται κι εμένα παράλογο.

Μόνο και μόνο η αναφορά σε 6870X3 αρκεί για να καταλάβει κανείς πόσα ξέρει ( ή καλύτερα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ) το παλικάρι.

Να τη κι εδώ • View topic - HD 5870X2 (HD 5970) Benchmarks and Images

Ενώ πωλείται και επίσημα απο το πλαίσιο.

Μόνο που εδώ και κάμποσους μήνες ξέρουμε πως λέγεται 5970 και όχι 5870X2...

Ναι αλλά και οι 4870 - 90 κλπ κλπ, σε single PCB είναι και λέγονται X2. Αρα δεν είναι λάθος αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος και υπήρξε η διαφωνία.

Wa wa wa wa wait a sec!

Ποιά 4890 single PCB λέγεται X2 βρε ? Μήπως τα έχεις μπλέξει χειρότερα και από τον galanakop ? :D

4870X2 υπάρχει.

Και λέγεται έτσι γιατί είναι δύο πυρήνες από 4870 απλά σε χαμηλότερες συχνότητες λειτουργίας.

Το ίδιο είναι και τώρα η 5970... δύο πυρήνες 5870 σε χαμηλότερες συχνότητες.

Απλά η AMD αντί να δώσει την κλασική ονομασία που έδινε στις dual-gpu κάρτες της ( δηλαδή το xxxxX2 ) της έδωσε άλλη ονομασία μοντέλου.

Ονομασία X2 σαν μοντέλο δεν υφίσταται πλέον για την AMD, οπότε ΝΑΙ είναι ΛΑΘΟΣ ο galanakop...

Και αν ήτανε τόσο γνώστης όπως θέλει να δείχνει, θα ήξερε πως ονομάζονται κανονικά και θα ήξερε πως έχουν κυκλοφορήσει ήδη... :D

Από εκεί και πέρα όσοι πέσαν να φάνε το παιδί ας ρίξουν μια ματιά πόσες φορές έχουν χιλιο ακυρωθεί με τις Fermi-προβλέψεις τους.

Γιατί δεν μιλάς ευθέως ? Παιχνίδι υπονοούμενων θα κάνουμε ?

Αν έχω "ακυρωθεί" όπως λες αυτό είναι με το θέμα του λανσαρίσματως, αλλά επειδή είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ότι δεν έχεις "εμπλεχθεί" στον κλάδο είτε ως εργαζόμενος σε κάποιον κατασκευαστή είτε ως "journalist" δεν ξέρεις πως δουλεύει, τι γίνεται, πως γίνεται κλπ.

Πηγές δικές σου δεν έχεις, οπότε δεν γνωρίζεις αν και τι έλεγαν όποιοι έδιναν info από την nVIDIA.

Το Fermi είναι γεγονός πως παρακαθυστέρησε ( wow ). Λες να ήθελε η nVIDIA να το καθυστερήσει ? Αμφιβάλλεις ότι η αρχική τους διάθεση ήταν να την κυκλοφορήσουνε στις 12 Νοεμβρίου του 2009 ? Ξέρεις εν τέλει αν μπορούσανε να προβλέψουνε το τι θα γινότανε, πόσο και αν θα καθυστερούσε ?

Στο θέμα του Fermi μεγάλες ευθύνες έχουνε και η nVIDIA αλλά πολύ εξίσου και η TSMC που τα έχει κάνει μαντάρα και έταζε λαγούς με πετραχήλια...

Μακάρι να μπορούσα να πω σε 5-10 άτομα από κάποιους κατασκευαστές να σου στέλνανε info ώστε να το βιώνες ο ίδιος και να καταλάβαινες τι γεύση έχει η καραμέλα... αλλά δεν μπορώ.

Τουλάχιστον αφού εσύ τα βλέπεις όπως τα βλέπεις τα πράγματα, δώσε 100% βάση στον charlie και αγνόησε απλά τους υπόλοιπους.

Δεν νομίζω να σου είναι τόσο δύσκολο ( ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να ζούνε με την αργή και καυτή GTX 280 ).

Το προβλημα ειναι το power draw requirement που πρεπει να ειναι κατω απο 300W.Μια 5870Χ2 (5970) στα κανονικα ρολογια καταναλωνει αρκετα περισοτερη ενεργεια απο 300W οποτε αναγκαστηκε να να ριξει τις συχνοτητες.

stealth

Δεν υπάρχει θέμα με το να μείνει αναγκαστικά η κατανάλωση ενέργειας κάτω από τα 300W.

Αν τα υπερβαίνουν απλά δεν βάζουνε αυτοκολλητάκι "PCI-Express 2.0 certified" στο κουτί και τέλος.

Να το υπενθυμίσω για άλλη μια φορά πως... AMD Radeon 4870X2, 5970 και nVIDIA GTX 295 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ PCI-Express από τον PCI-sig.

PCI-SIG - PCI Express 2.0

Δεν έχω πληροφόρηση για τον λόγο που δεν έχουνε, αλλά βάζω στοίχημα πως δεν τις κάνανε καν submit στον PCI-sig για compliance testing.

Link to comment
Share on other sites

φήμες λένε για την 470...

1) In DX10 the game FarCry 2 in the leading edge continued to expand, 1920x1200 4x AA 16x AF tests, performance close to 80FPS

2)in 3Dmark Vantage in Performance setting (1280x1024 1x AA) and Extreme settings (1920x1200 4x AA) score of around 167xx and 73xx points, compared to the previous GTX285 to upgrade the range of 13% and 20%.

3)DX11 applications Unigine Benchmark at 1920x1200 4x AA 16x AF test, the results are close to 30FPS, much better than 5870.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για 5870 downclock σε 5860 ένα πράμα, όπως η 295 είναι σαν να έχει 2χ270 και όχι 2Χ280 :hehe:

Για την ακριβεια μιλαμε για μια 5870X2 underclock it σε ????Οι δυο πυρηνες δινουν αρκετα μεγαλες επιδοσεις για να ξεπερασει μια 4870 σε κανονικα ρολογια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Billpeppa έχεις δίκιο για την 4890. Γράψε λάθος. Οπως όμως είναι η 4870x2 και το έγραψες κι εσύ, έτσι είναι και η 5970 μόνο που πια δεν λέγεται έτσι (x2). Για το οτι δεν ξέρει δεν μπορώ να τον κατηγορήσω γιατί άλλοι ξέρουν πιο πολύ, άλλοι πιο λίγο. Το παν είναι να προσπαθούν να μάθουν και να μην το παίζουν έξυπνοι. Οπως είδες αναφέρθηκα στην x2. Για την x3 δεν το σχολίασα καν αλλά και πάλι πιστεύω οτι το παιδί απλά κάπου το είδε και το ανέφερε. Ασχετα που κι εγω το βλέπω ανύπαρκτο. Ξαναλέω οτι μπορεί να έχει χαμηλότερα ρολόγια κλπ κλπ, αλλά και σε όλα τα ξένα site την αναφέρουν σαν 5870x2 που λέγεται πλέον 5970. Ασχετα με το αν ξενερώνω με τα χαμηλά ρολόγια, άσχετα τι θα ήθελα, άσχετα όλα. Είναι μια διπύρηνη κάρτα με δύο πυρήνες 5870. Που διαφωνούμε σε αυτό?

Φίλε Τραμπάκουλα δεν νομίζω οτι θα αντέγραφε τόσο εμφανώς η Ati την Nvidia. ΠΡοφανώς υπάρχουν άλλοι λόγοι που εγω προσωπικά δεν γνωρίζω. Πάντως σε βλέπω λίγο κολλημένο με την Nvidia και καλό είναι σε συζητήσεις να είμαστε λίγο πιο αντικειμενικοί. Προσωπικά όποια εταιρία βγάλει κάτι αποδεδειγμένα καλύτερο απο την άλλη αυτό θα πάρω. Οταν πήρα την 4870 ήταν οτι καλύτερο έπαιζε (και ο λόγος τιμής απόδοσης μέσα έτσι?). Αν είχε κάτι καλύτερο η Nvidia θα είχα πάρει εκείνο. Μην φανατίζεστε με εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

DIM1000 έχει δώσει ρεσιτάλ αλλού ο mr galanakop :D

Το θέμα είναι ότι δεν ψάχνει να μάθει, ή λέει τι βλέπει στο net, αλλά το λέει σαν να είναι από δική του πηγή και ότι είναι σίγουρο, και έτσι είναι κλπ κλπ.

Τα ονόματα τώρα, επειδή τα 9850GX2 & 4870X2 δεν ήτανε τόσο πιασάρικα, αποφασίσανε και οι 2 εταιρίες να παίξουνε την κλασική μαρκετιστική πουστιά, ονομάζουνε τις κάρτες με νούμερα, και δίνουνε μεγαλύτερο νούμερο στις διπύρηνες για να πουλάνε σε αυτούς που δεν ξέρουνε το ακριβότερο... άλλο να δεί ο άσχετος πιτσιρικάς 5870 & 5870X2 και άλλο να δει 5870 & 5970 ( woooooow :D ).

Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως λες... Τι να πω... Θα έχεις προφανώς τους λόγους σου και πάω πάσο.

Για το δεύτερο συμφωνώ απόλυτα και μου ακούγεται πολύ λογικό. Αλλά και κάποιος που ξέρει γιατί να μην την πάρει με μικρή σχετικά διαφορά απο τη μονή 5870, να ανεβάσει τα ρολόγια και καθάρισε? Ασχετα που αν πάρει δύο μονές 5870 θα είναι σαφώς καλύτερα. Απλά θέλεις καμια 200αρια ? παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now