George_o/c

NVIDIA Fermi: Την Δευτέρα ακολουθεί μια σημαντική αποκάλυψη από την εταιρεία!

Recommended Posts

DIM1000 δεν φανατίζομαι με καμία εταιρεία και ούτε τρέχω να πάρω κάθε 6μηνο κάρτα, το να έχω όμως τις προτιμήσεις μου τόσα χρόνια είναι δικαίωμα μου. Όπως εσύ δεν θα έπαιρνες πχ Γαλλικό αυτοκίνητο έτσι και εγώ δεν γουστάρω να πάρω ATi και πιο πολύ λόγο άθλιων driver.

Μια 9600 είχα πάρει κάποτε και απο τα πολλά κουλά μου κάηκε στη βδομάδα. Απο μακρυά και αγαπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

το να έχω όμως τις προτιμήσεις μου τόσα χρόνια είναι δικαίωμα μου.

Ως εδώ καλά το πήγες.

Λογικό ή παράλογο, δεν μας νοιάζει, αλλά προτίμηση σου είναι και δεν έχουμε να πούμε ή να κάνουμε τίποτα.

Ελευθερία έχουμε, ο καθένας κάνει ότι θέλει για τον εαυτό του.

ATi και πιο πολύ λόγο άθλιων driver.

Μια 9600 είχα πάρει κάποτε και απο τα πολλά κουλά μου κάηκε στη βδομάδα. Απο μακρυά και αγαπημένοι.

Εδώ όμως το γ*μησες και ψόφησε.

Αυτό είναι άκυρο από όλες τις απόψεις και δεν σε τιμά αλλά ούτε είναι και σωστό ( ορθό ).

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιάζει πως το παίρνεις peppas, δεν είναι μόνο αυτά που με κάνουν να απωθώ τις Ati, είναι και όλα αυτά που διαβάζω καθημερινά στα forums με τα προβλήματα των catalist. Ο καθένας έχοντας κάνει την έρευνα του, έχει τις εμπειρίες του και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι δικαίωμα σου. Αλοίμονο. Απλά πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να είσαι τόσο απόλυτος. Το να μην τις θέλεις ούτε ζωγραφιστές είναι δικαίωμα σου, αλλά αν π.χ. αύριο βγάλει μια μακράν καλύτερη κάρτα η ΑΤΙ και δεν την πάρεις γιατί θέλεις Nvidia για μένα είναι λάθος. Δική μου άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

το ότι η ati δεν τα πάει καλά με τους drivers φαίνεται παντού και συνεχεια αλλα δεν είναι τραγικά τα πράματα. το πολύ πολύ να μείνεις κάνα μηνα στην χειρότερη με προβληματάκια μέχρι τους νέους catalyst. από την άλλη η Nvidia με τους drivers είναι αυτό που λέμε "first time right" ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο bill εχει ενα δικιο, αν δειτε μερικες φορες τις "inside infos" και πατε να τις διασταυρωσετε οταν τελικα ερχεται η ωρα να...αποκαλυφθουν, βγαινουν καποια πραγματικα κουλα συμπερασματα και μενεις λιγο....

Ο_ο

Δεν ξερω αν το κανουν επιτηδες για να βλεπουν ποιοι κανουν τα leaks, αλλα νομιζω οτι απλα θελουν να γινεται ντορος και λενε αρλουμπες. Ο Fudzilla εχει solid πηγες, αλλα ανακυκλωνει ειδησεις - αυτο το μειονεκτημα του + το οτι γραφει τοσες πολλες σαλτσες για να δημιουργησει μια ειδηση που τρωει η μιση Ιταλια για μια βδομαδα, τον κανουν περιγελο οταν οι εταιρειες του στελνουν τετοια λανθασμενη πληροφορηση.

Εγω να σας πω οτι εχω ακουσει:

1) Η GTX 480/470 ειναι εως και χειροτερη απο 5870, μια τεραστια φουσκα.

2) Η GTX 480 κοντραρει την 5970

3) Θα βγει μεσα στον Απριλιο - ισως και μετα το Πασχα

+ ολα τα αμετρητα που λενε πως θα επρεπε ηδη να εχει βγει, κτλ κτλ.

Τα 3 παραπανω, ειναι απο τεραστιες εταιρειες, οπου η καθεμια λεει το μακρυ και το κοντο της. Για να καταλαβετε οτι απλα ειναι ανθρωποι, που διαρρεουν κατι που ισως να ειναι και ραδιο-αρβυλα, ακομα και για αυτους!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σίγουρος πως άδικα θα πατήσω όσα κουμπιά του keyboard πατήσω τώρα, αφού γνώμη και τροπάριο δεν αλλάζεις ( γνώμη βασικά δεν με νοιάζει ούτε θέλω να σου την αλλάξω, θα ήταν παράλογο, αλλά να γράφεις οπουδήποτε για προβλήματα τάδε της ATi προβλήματα τάδε των καρτών, μπλα μπλα είναι θέμα μας, γιατί πολλά από αυτά δεν στέκουν, και είναι τουλάχιστον παραπλανητικά ) θα γράψω κάποια πράγματα έτσι για να υπάρχουν, εσύ αν δεν θες μην τα διαβάσεις καν, όποιος θέλει τα διαβάζει, τα σκέφτεται και αποφασίζει φυσικά για τον εαυτό του.

δεν είναι μόνο αυτά που με κάνουν να απωθώ τις Ati, είναι και όλα αυτά που διαβάζω καθημερινά στα forums με τα προβλήματα των catalist. Ο καθένας έχοντας κάνει την έρευνα του, έχει τις εμπειρίες του και αποφασίζει.

1) Διαβάζεις στα forums... Για να γίνω λίγο σπασίκλας θα λογοπαιχνίσω αρχικά ότι δεν είναι τα forums αλλά τα forum :D

Δεύτερον, ένα γνωστό "ρητό" λέει "η άποψη είναι σαν την κ*λοτρυπίδα, ο καθένας έχει από μια" το ίδιο ισχύει και για τις εμπειρίες ( η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας ).

Το ότι γράφει ο "jonnyboy" είτε ο "jack the parrot" είτε ο δεν ξέρω και γω ποιός σε ένα forum "μπλα μπλα, πήρα την 5870 και ο κωλοcatalyst δεν δουλεύει σωστά και έχω πρόβλημα με το Aliens vs Predator σε DirectX 11 που crashάρει" δεν είναι απαραιτήτως

α) έμπειρος ( μπορεί να είναι παντελώς άσχετος, και φυσικά θα είναι, γιατί αν είχε αυθεντικό το AVP θα έβλεπε πως παίζει μια χαρά σε DirectX11, απλά επειδή είναι "ειδικός" δεν καταλαβαίνει ότι το παράνομο αντίγραφο του του εμφανίζει το πρόβλημα αυτό επειδή το πειραγμένο executable του είναι κακώς γραμμένο )

β) μπορεί επίσης να είναι απλά βαλτός ( είτε από εταιρία είτε επειδή είναι τρόμπας ) και γράφει επίτηδες ανακρίβειες και δήθεν προβλήματα που αντιμετωπίζει

γ) μπορεί να είναι ένας πιτσιρικάς που επειδή δεν του έκατσε η Δημητρούλα είπε να ξεδώσει στο forum πετώντας τις εξυπνάδες του

κ.ο.κ.

2) Η έρευνα σου είναι τόσο καλή όσο νομίζεις ? Τους έχεις ψάξει τόσο πολύ τους "Catalyst ? :o..

3) Η εμπειρία σου με την ATi πάντως πρέπει να είναι τεράστια εφόσον λέει είχες πάρει μια Radeon 9600 που... ψόφησε ( ευτυχώς για εμάς τα fanboy οι nVIDIA δεν ψοφάνε, και όποιος ισχυρίζεται ότι του κάηκε η nVIDIA του είναι AMD fanboy και ψεύτης του κερατά :D ).

Η δε μεγάλη σου εμπειρία δυστυχώς δεν επαρκεί ώστε να καταλάβεις ότι:

α) Το hardware είτε της nVIDIA είτε της AMD/ATi είτε της S3 μπορεί να ψοφήσει για ένα εκατομμύριο διαφορετικούς λόγους

β) Ότι μπορεί απλά να ψόφησε ένα mosfet ή να έσκασε ένας πυκνωτής της 9600 που πήρες και για το οποίο φυσικά δεν ευθύνεται η ATi αφού δεν είναι προϊόν της ο πυκνωτής ή το mosfet, και ο πυρήνας ( που είναι δικό της προϊόν ) είναι μια χαρά ζωντανός και λειτουργικός...

γ) μπορεί απλά να έτυχε ελαττωματικό κομμάτι ( από απλή ατέλεια στο PCB, αστοχία υλικού, ένας κακά ηλεκτροκολλημένος πυκνωτής ή πηνίο, ένα ελαττωματικό fan... ένα χτύπημα της κάρτας κατά την μεταφορά... κλπ κλπ

Το γεγονός φυσικά ότι σου ψόφησε η 9600 σου καθιστά όλες τις Radeon σκάρτες, αργές και χάλια.

Και φυσικά για την καταστροφή της κάρτας σου παίζει να φταίει και ο χάλια γραμμένος και γεμάτο προβλήματα Catalyst... :)...

Αρκετά ασχολήθηκα με τον θάνατο μιας αδύναμης Radeon 9600... ο οποιοσδήποτε με ένα υποτυπώδες εγκέφαλο μπορεί να κατανοήσει την σημασία και τον ρόλο που βαράει το ότι χάλασε μια κάρτα γραφικών όσον αφορά τα προϊόντα, τις επιδόσεις, και την αξιοπιστία όλων των προϊόντων μιας εταιρίας.

Στο θέμα των... χάλια drivers...

Αν ήμασταν ακόμα στην εποχή των Radeon 8500 ίσως και να είχες δίκιο.

Οι drivers της ATi τότε ήταν όντως ένα μαύρο χάλι.

Αλλά... από εποχής Radeon 9700 και έπειτα οι drivers της ATi έχουνε φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο, θα μου επιτρέψεις να πω στο ίδιο επίπεδο σταθερότητας και συμβατότητας με αυτών της nVIDIA.

Προβλήματα με διάφορα games είχανε και ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝΕ να έχουνε και οι 2 εταιρίες.

Όποιος είχε παίξει το FarCry σε nVIDIA GeForce 4xxx, FX 5xxx & 6xxx κάρτα θα θυμάται το κίτρινο γρασίδι, το κιτρινοτετραγωνισμένο ( grid ) νερό κλπ [ image ], όπως επίσης θα θυμούνται αυτοί με ATi Radeon 9xxx κάρτες τα προβλήματα με τους shaders στο Halo [ image ].

Πλέον και η AMD & η nVIDIA έχουνε μικρό αριθμό προβλημάτων με τα παιχνίδια, και κυρίως με τα νέα, και αν υπάρξει κάποιο στις περισσότερες περιπτώσεις λύνεται σύντομα με νέο driver release και από τις 2.

Άλυτα bugs έχουνε και οι 2, αλλά δεν πρόκειται να κάτσω τώρα να γράψω έστω μια μικρή ενδεικτική λίστα, βαριέμαι.

Στο μοναδικό πράγμα που έχω παράπονο από την AMD όσον αφορά τους drivers πλέον είναι ότι:

1) Ότι δεν έχουνε βγάλει μια επιλογή για να απενεργοποιούμε μόνο τα optimizations για το texture filtering ( τα έχουνε μαζί με διάφορα άλλα καλά ή και κακά optimizations μαζεμένα στην επιλογή Catalyst AI )

2) Ότι δεν βγάζουνε συχνά beta releases και ότι αρκετές φορές αργούνε να βγάλουνε τον μηνιαίο WHQL driver.

3) Ότι δεν δίνουνε επισήμως δικό τους tool για την δημιουργία/επεξεργασία game profiles.

Αυτά τα ολίγα for now...

Edited by billpeppas
corrected a typo!
Link to comment
Share on other sites

Πάντα όμως η διαφήμιση είτε αρνητική είτε θετική, είναι διαφήμιση. Αν τόσους μήνες είχε ανακοινωθεί απλά η νεα γενιά Nvidia και είχε μείνει εκεί, θα ειχε ξεχαστεί κιόλας. Γι αυτό λένε διάφορα για να μας έχουν στην μπρίζα. Είναι και αυτός ένας τρόπος marketing που πιάνει πολύ μάλιστα όπως βλέπουμε και στο παρών thread.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Billpeppas οτι επειδή έτυχε να χαλάσει μια κάρτα (που όντως μπορεί να ηταν απο κάποιο πυκνωτή η οτιδήποτε) δεν είναι λόγος να πάρει η μπάλα ολη την εταιρία. Κι εγω εχω κάψει και Voodoo (την εποχή του Κολοκοτρώνη) και Nvidia. Η Ati που έχω και άλλη μια 4650 που πήρα πρόσφατα, πάνε ρολοι. Αυτό δεν παει να πει οτι φταίει η Nvidia ή οτι δεν θα ξαναπάρω ποτέ NVidia. Παρ` ολα αυτά όπως είπες είναι δικαίωμα σου να έχεις τις απόψεις σου αφου όντως όλοι έχουν απο μια και μέσα σε αυτούς κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

1) Ότι δεν έχουνε βγάλει μια επιλογή για να απενεργοποιούμε μόνο τα optimizations για το texture filtering ( τα έχουνε μαζί με διάφορα άλλα καλά ή και κακά optimizations μαζεμένα στην επιλογή Catalyst AI )

2) Ότι δεν βγάζουνε συχνά beta releases και ότι αρκετές φορές αργούνε να βγάλουνε τον μηνιαίο WHQL driver.

3) Ότι δεν δίνουνε επισήμως δικό τους tool για την δημιουργία/επεξεργασία game profiles.

Αυτά τα ολίγα for now...

Συμφωνώ μαζί σου Bill σε όλα και υπενθυμίζω ότι η ATi υποσχέθηκε να τα βελτιώσει αυτά τα προβληματάκια που θέτεις... :)

http://www.hwbox.gr/news/7959-ati-catalyst-10-2-10-3-mia-nea-epoxi-ksekina-gia-kokkino-statopedo.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πιάστικες απο ένα γεγονός peppa, εγώ σε όλα αυτά που γράφεις θα σου απαντήσω με μια παροιμία που λέει και ο λαος...

"θέλει η π@υτάνα να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει".

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Mε το συμπάθιο αλλά αν το μεγάλο/τεράστιο post του billpeppas είναι όντως γραμμένο από τον ίδιο κ όχι από καποιον που έτυχε να είναι στο PC εκεί δίπλα, τοτε τον παραδέχομαι κ μάλλον τον έκρινα λάθος...:$..

Link to comment
Share on other sites

Στο μοναδικό πράγμα που έχω παράπονο από την AMD όσον αφορά τους drivers πλέον είναι ότι:

1) Ότι δεν έχουνε βγάλει μια επιλογή για να απενεργοποιούμε μόνο τα optimizations για το texture filtering ( τα έχουνε μαζί με διάφορα άλλα καλά ή και κακά optimizations μαζεμένα στην επιλογή Catalyst AI )

2) Ότι δεν βγάζουνε συχνά beta releases και ότι αρκετές φορές αργούνε να βγάλουνε τον μηνιαίο WHQL driver.

3) Ότι δεν δίνουνε επισήμως δικό τους tool για την δημιουργία/επεξεργασία game profiles.

Αυτά τα ολίγα for now...

Να συμπληρώσω/διορθώσω δύο πραγματάκια μόνο...

Αρχικά δε βρίσκω λόγο για beta release του driver τη στιγμή που βγαίνει καινούριος ΚΑΘΕ μήνα, έστω και στις 31. Επίσης δε μπορούμε να πούμε ότι αργούνε να τον βγάλουνε αφού βγαίνει κάθε μήνα. Αν ο ένας αργήσει και βγει πχ. στις 25, τότε ι επόμενος που θα βγει στις 17 θα έχει βγει νωρίτερα. Δεν είναι σωστό σκεπτικό αυτό :)

Νομίζω ότι πλέον έχει εργαλείο για game profiles, και χωρίς να είμαι σίγουρος, είχε και παλιότερα.

Επίσης ο driver δεν είναι μόνο θέμα ταχυτήτων και bugs. Είναι και θέμα ποιότητας. Ξέρουμε και πότε και ποιοί ανέβαζαν τις επιδόσεις των drivers, μειώνοντάς όμως την ποιότητα απεικόνισης των παιχνιδιών. Για να συγκρίνεις δύο drivers όσον αφορά στην ποιότητά τους, πρέπει να συγκρίνεις και το αποτέλεσμα που παράγουν.

Τέλος, ΑΝ η vNidia έχει καλύτερους drivers, αυτό συμβαίνει γιατί απλά έχει θεσπίσει καλύτερες συνεργασίες με τις εταιρίες παιχνιδιών και σχεδιάζουν τα παιχνίδια για τις δικές της κάρτες. Τώρα που η ΑΤΙ πήρε κεφάλι, ελπίζω να πράγματα να αλλάξουν και να υπάρξει καλύτερη ισορροπία. Το ιδανικό δε θα ήταν, να εφαρμοστεί πλήρως το WDDM2.x ώστε να πάψει πιά να παίζει ρόλο ο driver σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δε βρίσκω λόγο για beta release του driver τη στιγμή που βγαίνει καινούριος ΚΑΘΕ μήνα, έστω και στις 31.

Απαραίτητο δεν είναι, αλλά όταν βγαίνει π.χ. ένα νέο game και ο μηνιαίος driver έχει πρόβλημα μεγάλο ή έστω μικρό με αυτό ?

Καλό δεν είναι να έχεις σε 2-3 μερούλες έναν beta driver ?

Αν μπορούσες να τρώς δωρεάν 3 φορές πίτσα την εβδομάδα δεν θα την δεχόσουνα δηλαδή ? :D

Νομίζω ότι πλέον έχει εργαλείο για game profiles, και χωρίς να είμαι σίγουρος, είχε και παλιότερα.

Από τους 10.3 official και έπειτα θα έχει, τώρα αν θα το βάλουνε σαν μια ωραία επιλογή στο control panel ή ανεξάρτητο utility δεν ξέρω.

Μπορεί και να το ενσωματώσουνε σε xml configuration file, οπότε θα πρέπει κάποιος να βγάλει ένα ωραίο tool ή θα πρέπει να κάνουμε xml editing σε dreamweaver/notepad :P

Μερικά πραγματάκια μέχρι τώρα μπορούσες να κάνεις με το ATi Tray Tools, αλλά ουδεμία επαφή με πλήρη game profiling ( check nHancer για παράδειγμα ;) )

Επίσης ο driver δεν είναι μόνο θέμα ταχυτήτων και bugs. Είναι και θέμα ποιότητας. Ξέρουμε και πότε και ποιοί ανέβαζαν τις επιδόσεις των drivers, μειώνοντάς όμως την ποιότητα απεικόνισης των παιχνιδιών.

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Κάποτε όντως μας ψιλογ* όσων αφορά την ποιότητα απεικόνισης με διάφορα tricks ( forced brilinear filtering, LoD forcing, etc ) αλλά αν είναι να το παίζουμε αντικειμενικοί ωφείλουμε ( αφού πρόκειται και για αλήθεια άλλωστε ) ότι και οι δύο εταιρίες εφάρμοζαν διαφόρων ειδών optimizations που αύξαναν την ταχύτητα μειώνοντας λίγο είτε πολύ την ποιότητα απεικόνισης.

Πλέον έχουνε κόψει τις χοντρές πουστιές, και περιορίζονται σε λίγα πράγματα, τα οποία επί το πλείστον δεν επηρεάζουνε την ποιότητα απεικόνισης σε σημείο να είναι διακριτά από το ανθρώπινο μάτι.

Τέλος, ΑΝ η vNidia έχει καλύτερους drivers, αυτό συμβαίνει γιατί απλά έχει θεσπίσει καλύτερες συνεργασίες με τις εταιρίες παιχνιδιών και σχεδιάζουν τα παιχνίδια για τις δικές της κάρτες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Πέραν των συνεργασιών ( θεμιτά ή αθέμιτα ) [ well, κανείς δεν απαγορεύει στην AMD να το κάνει και αυτή ] η nVIDIA έχει πολλαπλάσιο αριθμό εργαζομένων στο driver development σε σχέση με την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο δεν είναι, αλλά όταν βγαίνει π.χ. ένα νέο game και ο μηνιαίος driver έχει πρόβλημα μεγάλο ή έστω μικρό με αυτό ?

Καλό δεν είναι να έχεις σε 2-3 μερούλες έναν beta driver ?

Αν μπορούσες να τρώς δωρεάν 3 φορές πίτσα την εβδομάδα δεν θα την δεχόσουνα δηλαδή ? :D

Ναι αλλα οχι οταν η πιτσα εχει κινδυνο να σε στειλει τρεχοντας στην τουαλετα! :hehe:

Χωρις πλακα, αυτο ειναι οι beta drivers - δεν ξερεις τι μπορει να βγει.

ΑΛΛΟ το hotfix

ΑΛΛΟ οι beta drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ βαριέμαι να πειραματίζομαι 2-3 φορές το μήνα με beta driver μήπως και λύσει το πρόβλημα (που δεν έχω κιόλας, γιατί ότι παίζω τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now