DIM1000

Ουτε στον χειρότερο εχθρό μου!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

ΠΡιν λίγες μέρες ένας φίλος με ρώτησε για να πάρει ένα καλό PC που μέσα στα PArts που πήρε ηταν και του Thermaltake Armor με την ενσωματωμένη υδρόψυξη. Το παιδί δεν ενδιαφέρεται για clockin, άσχετα που ότι πήρε είναι μακράν για κάτι τέτοιο...

Ερχονται λοιπόν όλα τα πράγματα και ξεκινάω τη συναρμολόγηση που πήρε πολλές ώρες λόγω του οτι έχω μανία να μην φαίνονται καλώδια κλπ. Στο τέλος το μηχάνημα είανι έτοιμο και βάζω νερά στο tank για να ξεκινήσει το γέμισμα. Ανάβει για παρθενική φορά ο υπολογιστής και ξεκιινάω να συμπληρώνω νερά. Μετά απο λίγο... Η τρόμπα καπουτ. Κοιτάω τις γραμμές του τροφοδοτικού μηπως ηταν απο εκεί αλλά τίποτα. Κάθομαι και το κοιτάω νευριασμένος οταν παρατηρώ τη λίμνη νερου γύρω απο την τρόμπα και τα νερά να έρχονται μέσα απο αυτήν. Λόγω προβλήματος κατασκευής τα πέρασε στο μοτέρ και έμεινε στον τόπο.

Ξηλώνω μόνο την υδρόψυξη με την ελπίδα να αλλαχτεί μόνο η τρόμπα και να τελειώνουμε. Μάταιο γιατί στο E-shop ήθελαν όλο το κουτί για να αλλαχτεί. Λογικό μενα ταλαιπωρία δε... Λύσιμο τα πάντα απο την αρχή, πακετάρισμα του κουτιού και δέσιμο όλο πάλι απο την αρχή....

Δεν λέω οτι οι άνθρωποι στο E-shop δεν ηταν απόλυτα σωστοί, αλλά το να δέσεις τόσο προσεκτικά ένα PC, να σου τύχει τέτοια γκαντεμιά και να το ξαναδέσεις παλι είναι κάτι που πραγματικά δεν εύχομαι ούτε στον εχθρο μου.

Ακόμα και τώρα ο φίλος μου έχει αγχωθεί τόσο μην στάξει πάλι κάτι και δεν μείνει τίποτα, που βλέπει εφιάλτες.... :time:...:time:...

Και τέλος δεν ξέρω αν όντως δεν μπορούσαν να δώσουν μια σκέτη αντλία και να τελειώνει το θέμα χωρίς να λυθεί όλο το μηχάνημα. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που είχες ένα καλό τέλος :D

Τα παιδιά απο το Eshop κάνανε το σωστό ζητώντας πίσω όλο το κουτί και όχι την αντλία.

Έτσι το πάιρνουν και αυτοί και έτσι πρέπει να το γυρίσουν πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η do-it-yourself συναρμολόγηση έχει το ρίσκο του να μην πάει κάτι καλά ή να μην παίξει αμέσως απροβλημάτιστα, οπότε κουράζεσαι, αγχώνεσαι (μέχρι να βρεις τη λύση) ή ενδεχομένως ταλαιπωρείσαι (αν καταλήγεις στο RMA).

Για όποιον δεν γουστάρει τέτοιες καταστάσεις ή δεν αντέχει άλλο να επιλύει προβλήματα, απλά αγοράζει τα parts από ένα κατάστημα και τους ζητάει να το συναρμολογήσουν. (έχω φτάσει πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση 1-2 φορές, αλλά ακόμα συναρμολογώ μόνος μου...)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα παιδιά στο E-Shop είχαν δίκιο. Απόλυτα κατανοητο και τουλάχιστον ήταν άμεσαι στην αντικατάσταση προιόντος. Κανένα παράπονο. Απλά είναι ο κόπος. Οσο για να το συναρμολογήσουν αυτοί... Προτιμώ χίλιες φορές να το κάνω εγω για άπειρους λόγους. Σίγουρα δεν έχουν τη δυνατότητα να σπαταλήσουν τον χρόνο που θα σπαταλήσω εγω για να το κάνω όπως θέλω, αλλά συντρέχουν και άλλοι λόγοι. Απλά είναι η γκαντεμιά. Οπότε καλύτερα όλοι να κάνου πρώτα ένα check όσο δεν έχουν αγγίξει ακόμα τίποτα και μετά να συνεχίζουν. Αν κα στυ συγκεκριμένη περίπτωση δεν γινόταν γιατί πρώτα έπρεπε να μπουν όλα τα parts και μετά να δω πως θα φτιάξω σωληνώσεις... Είναι και γαιδούρι η 5870 οπότε ήθελε μελέτη η κατάσταση... Ευτυχώς όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να προτινω την γνωστη λυση του Jumpstart!!Πριν σας φυγει ο πατος να στηνεται και να ξεστηνετε.....καντε ενα δοκιμαστικο ,2 κανουν 3 μετρα σωληνας απο μαγαζι με υδραυλικα....Τρεξε τα υδροψυκτα,...για διαροες κτλ.....και μετα βαλτα στο hardware...την Πρωτη μου φορα,εκατσα απο τις 9 το βραδυ μεχρι της μια το πρωι γιατι δεν το ηξερα τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now