psaros

Linux Programs....

Recommended Posts

Γεια σας παιδια....

Εχω εγκαταστησει το ubuntu 9.10 netbook extreme στο Asus eee pc 900 και εχω καποιες ερωτησεις....

1: Προγραμματα Windows δουλευουν;

2: Antivirus (Nod 32 μπαινει...;) Η εχει ενσωματωμενο κατα την εγκατασταση...;

3: Winzip, winrar τι γινεται με αυτα, γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω το Adobe flash player για να δω video στο You Tube....

4: Πως μπορω να δω ποσο χωρο εχω υπολοιπο στον δισκο..;

Οπως γνωριζεται το μηχανακι ειναι αδυναμο και το θελω για internet αντε να δω καμια ταινια σε κανενα ταξιδι...

Θελω ενα ελαφρυ Antivirus αλλα και καλο..

Nod 32 στα 32bit απο Windows θα δουλεψει, ειναι ελαφρυ...;

Γενικα χρησιμα προγραμματα που πρεπει να υπαρχουν στο laptop θελω....

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

1: Προγραμματα Windows δουλευουν;

Ρε συ, υπάρχει ΑΠΕΙΡΟ documentation στο internet. Διάβασε λίγο...

Το linux ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ windows. Αν έτσι νόμιζες, ξαναγύρνα στα windows. Είναι ένας νέος μαγικός και πανέμορφος κόσμος. Θέλει όμως λίγο ψάξιμο αν θέλεις να ασχοληθείς μαζί του.

Εν ολίγοις: Όχι, native δεν τρέχουν οι εφαρμογές windows. Ή τις τρέχεις μέσω wine ή βρίσκεις αντίστοιχες για linux.

2: Antivirus (Nod 32 μπαινει... Η εχει ενσωματωμενο κατα την εγκατασταση...;

Δεν χρειάζεσαι antivirus στο linux.... Δεν είναι immune το linux, αλλά αν καταφέρεις να το μολύνεις, παίξε joker την άλλη μέρα...

Εν ολίγοις : Σερφάρεις όπου θες και γενικά κάνεις κλικ όπου θες στο net, ΑΦΟΒΑ χωρίς antivirus

3: Winzip, winrar τι γινεται με αυτα, γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω το Adobe flash player για να δω video στο You Tube....

winzip υποστηρίζεται out of the box. flash εγκαθιστάς από το ubuntu software center. Γενικά στο linux δεν κατεβάζεις μόνος σου προγράμματα. Όλα υπάρχουν στα repos.

4: Πως μπορω να δω ποσο χωρο εχω υπολοιπο στον δισκο..;

Αdministration --> disk utility

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής:

(Αpplications) Εφαρμογές> (Software Center) Προσθαφαίρεση προγραμμάτων>

Εκεί κάνε αναζήτηση για το πακέτο "Ubuntu Restricted Extras". Kάνε το εγκατάσταση αυτό και τελείωσες με όλα τα Internetικα και Multimedia (για ταινίες). Όπου σου ζητήσει κωδικό βάλε αυτον που έχεις ορίσει κατα την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή : Μην παραπέμπετε αρχάριους σε κονσόλα (όταν υπάρχει GUI λύση) και όταν το κάνετε να εξηγείτε τις εντολές.

Το έχω δει με τα μάτια μου: Είναι ό,τι χειρότερο και αποθαρρύνει 9/10 άτομα, γιατί τα κάνει να νιώθουν άχρηστα. 1/10 μόνο θα πεισμώσει και θα κάτσει να διαβάσει για να μάθει...

Link to comment
Share on other sites

4: Πως μπορω να δω ποσο χωρο εχω υπολοιπο στον δισκο..;

Μπορείς να πατήσεις στην κονσόλα ( Μενου/Βοηθήματα/Tερματικό/Terminal

 sudo fdisk -l

ή

sudo gparted 

για να δεις και διαγράμματα αναλυτικά

Edited by jerrak0s
code tags
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δίνεις εντολές terminal σε κάποιον που ψάχνει για antivirus στο Linux και το έχει 1 μέρα το πολύ το σύστημα??? Έλεος. Εδώ χρειάζεται βοήθεια το παιδί όχι επίδειξη γνώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι επίδειξη γνώσεων και το terminal δεν κάνει κακό. Πολλοί δουλεύουν πιο γρήγορα με αυτό και εξυπηρετεί. Απλά πιστεύω ότι (καλώς ή κακώς) αποθαρρύνει τους αρχάριους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....

Το ξερω οτι το Linux δεν ειναι Windows απλα ειχα καποιες αποριες... ( μην φωναζεται ρε παιδια μηχανικος ειμαι οχι Η@ck?r...)

Οκ τωρα δουλευουν ολα οσα ηθελα.... Δηληδη δεν ειναι σαν το Windows που υπαρχουν απειρα προγραμματα για οτι θες....;

Σκεφτομαι να το βαλω και στο PC μου σαν δευτερο λειτουργικο και εκει θα το μαθαινω σιγα σιγα γιατι στο μικρο Laptop δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

Ερωτηση: Εχω Windows 7 στο pc μου αν βαλω το Ubuntu και το κανω install στο D που εχω τα αρχεια μου θα μπορω κατα τιν εκκινηση να διαλεξω λειτουργικο αν θα πρεπει να μπαινω στο Bios ( Λεω επειδη εχω χωρισει το δισκο αν θα τον διαβαζει σαν δευτερο)

Και βεβαια τα αρχεια που εχει ο δισκος να μεινουν μεσα ε...;

Σε θεμα εκδοσης ειναι Free ετσι...; Απλα κατεβαζω το Ubuntu οπως εκανα και στο laptop το φραφω και κανω install...;

Συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα δεν θελω να κανω πειραματα και να κανω καμια βλακεια...

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Δηληδη δεν ειναι σαν το Windows που υπαρχουν απειρα προγραμματα για οτι θες....;

Όχι δεν είναι σαν τα windows: Στο linux υπάρχουν περισσότερα προγράμματα για ό,τι θες και το καλύτερο είναι ότι δε χρειάζεται να τα ψάξεις! Τα κατεβάζεις πανεύκολα από τα repositories της διανομής σου (π.χ. ubuntu software center για το Ubuntu)

Ερωτηση: Εχω Windows 7 στο pc μου αν βαλω το Ubuntu και το κανω install στο D που εχω τα αρχεια μου θα μπορω κατα τιν εκκινηση να διαλεξω λειτουργικο αν θα πρεπει να μπαινω στο Bios ( Λεω επειδη εχω χωρισει το δισκο αν θα τον διαβαζει σαν δευτερο)

Και βεβαια τα αρχεια που εχει ο δισκος να μεινουν μεσα ε...;

Κατά τη διάρκεια του install ο installer

α) θα σου επιτρέψει είτε manual είτε αυτόματα να δημιουργήσεις 2 επιπλέον partition για να εγκατασταθεί το λειτουργικό (ένα swap partition και ένα για τα αρχεία του λειτουργικού). Αυτά τα partition θα δημιουργηθούν από τον ελεύθερο χώρο του δίσκου σου και δε θα χάσεις κανένα αρχείο. (καλού κακού ΠΑΝΤΑ παίρνεις backup πριν από τέτοιες δουλειές)

β) θα εγκαταστήσει τον GRUB ( = boot loader), οποίος όταν boot-άρει σύστημα θα σου επιτρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε ubuntu ή windows.

Δηλαδή μετά την εγκατάσταση ο δίσκος θα έχει 4 partition. Το 1ο είναι το "c:" των win. Το 2ο είναι το "D:" των win. Το τρίτο θα είναι το "/" του ubuntu και το τέταρτο θα είναι το "swap" του Ubuntu.

Στο "/" δώσε 30-40 GB και στο "swap" 2GB

Σε θεμα εκδοσης ειναι Free ετσι...; Απλα κατεβαζω το Ubuntu οπως εκανα και στο laptop το φραφω και κανω install...;

Ναι. Να κατεβάσεις την 64bit έκδοση (AMDx64) αν έχεις πάνω από 3 GB μνήμη.

Περισσότερα για το ubuntu (οδηγούς, οδηγίες, βοήθεια κτλ) : Ubuntu-gr | Η ελληνική κοινότητα του Ubuntu (στα ελληνικά)

Αν θες αγγλικά, πας στο documentation που θα βρεις στο Ubuntu Home Page | Ubuntu και στα εκεί forum

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα.... Απλα ειχα ενα προβλημα με την συνδεση μου και τωρα μπορεσα να απαντησω....

Thanks παρα πολυ.....

Επειδη τωρα εχω 2gb Ram και σε λιγο καιρο θα βαλω 2 διπλες τοτε θα τα ξαναπουμε και ποια εκδοση να βαλω....

Μια ερωτηση.... Δεν ειναι καλυτερο να αγορασω εναν ακομα δισκο για να εχω ενα καθαρα για windows και ενα για Linux και τα data μου..;

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό κάνω. Έχω 2 δίσκους. 1 για win και 1 με linux. (το win μόνο για games και 1-2 win only εφαρμογές). Από κει και πέρα κρατάω αντίγραφο των δεδομένων μου και στους 2 δίσκους. Κατά συνέπεια σε ενδεχόμενη αστοχία κάποιου δίσκου (ή σε περίπτωση που τα win αρπάξουν malware) έχω πάντα έναν δίσκο με OS που θα λειτουργεί + τα δεδομένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φίλε psaros δοκίμασε το Linux Mint,

το οποίο βασίζεται σε Ubuntu/Debian

(Τα οποία έχουν τρομερή υποστήριξη και άφθονα προγράμματα για ότι χρειαστείς)

που έχει προκαθορισμένες λειτουργίες και προεγκατεστημένα προγραμματα όπως

Adobe Flash, Mozilla Firefox και άλλα γνωστά προγράμματα.

Επίσης αν θες να προσθαφαιρέσεις προγράμματα,

υπάρχουν πολλές επιλογές στο Software Portal - Linux Mint

επίσης ενσωματωμένο θα βρείς το mintInstall

που σου παρέχει όλα τα προγράμματα που θα χρειαστείς.

Mint-Software-Manager.png

###########################

Όσο για το dual-boot Windows + Linux

μπορείς να βρείς διάφορα βίντεο ακόμα και στο youtube, όπως αυτό:

[media]

[/media]

και καλό θα ταν να συνεχίζεις να δεις:

Main Page - Linux Mint

Main Page - Linux Mint

###########################

Αν όλα αυτά σου φαίνονται περίεργα και δυσνόητα,

υπάρχουν και άλλοι τρόποι τώρα πλεόν να εγκαταστήσεις,

linux μέσα απο τα windows και να τα αφιαρέσεις σαν ένα απλό πρόγραμμα όποτε νομίζεις οτι τα βαρέθηκες.

Ειδάλλως συνεχίζεις και δουλεύεις με αυτά.

Περισσότερα για τον τρόπο αυτό θα βρείς παρακάτω:

Wubi - Βικιπαίδεια

Wubi - Ubuntu Installer for Windows

WubiGuide?action=AttachFile&do=get&target=wubi-uninstall.png

Καλή διασκέδαση!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now