crio

Γιατί να καταξοδευτώ για μια αντλία νερού?

Recommended Posts

-----------------------

100_4559.jpg

pic taken from

Jason's blog

Έχοντας στήσει full custom υδρόψυξη και έχοντας δοκιμάσει και μερικές έτοιμες λύσεις παρατηρούσα πάντα ότι ένα από το πιο σημαντικά κομμάτια ήτανε η αντλία νερού.

Ακόμα και η πιο απλή υδρόψυξη (για ψύξη του NorthBridge π.χ.) θέλεις χαλαρά ένα κατοστάρικο για να τη φτιάξεις.

Οι σκέψεις λοιπόν γύριζαν μέσα στο μυαλό μου.Είναι τόσο απαραίτητο να σκάσει κάποιος 50?+ για μια αντλία νερού?Μήπως υπάρχει και πιο οικονομική λύση?Γιατί εγώ που θέλω μια αντλία μόνο π.χ. για bench (βυθιζόμενη σε κουβά με παγάκια) να καταξοδευτώ?

Τότε μου ήρθε η εξής ιδέα.Η Eheim που είναι τόσο γνωστή για τις αντλίες της είναι ακόμα πιο γνωστή για τις αντλίες σε ενυδρία.Ωπ,εκεί είναι λύση.Με μια πρόχειρη αναζήτηση λοιπόν στο ebay ανακάλυψα ότι με ~15? παίρνει μια αντλία που σίγουρα θα καλύψει αρκετούς από εμάς.Είτε αυτή είναι βυθιζόμενη 230V και με ροοστάτη για να ελέγχεται τη δύναμή της (ΜΑΧ 1300L/h) είτε είναι 12V βυθιζόμενη με ισχύ που φτάνει ακόμα και τα 1800L/h.Σίγουρα δεν είναι κεραμικές κτλ όπως οι Swiftech MCP655 αλλά έχουνε αντοχή τεράστια , αντέχουν εύκολα και το νερό της βρύσης ενώ και να χαλάσουν το κόστος είναι τέτοιο που δεν θα "χαλάσει" εμάς.

Εγώ προσωπικά πήρα ήδη αυτή των 230V και όντως φαίνεται καλή.Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα την τραβήξω και φωτό ενώ σύντομα θα τη δοκιμάσει ο Παστελ με τον Σόφο να μου πούνε εντυπώσεις......Αυτά προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν full 24/7 λειτουργία και φυσικά δεν σε νοιάζει το μέγεθος, αλλά και το πόσα καίει σίγουρα είναι μια τρελή επένδυση. Για τη δουλειά που την θέλεις είναι ότι πρέπει, απλά τα 15? είναι με μεταφορικά?

Μεγειές και καλά κλόκια....

Link to comment
Share on other sites

1)Το μέγεθός της είναι κανονικό.Όσο και της MCP655 π.χ.Άντε λίγο πιο μεγάλι.

2)Απο κατανάλωση λογικά έχει λίγη

3)Πιστεύω ότι και για 24/7 είναι μια χαρά.Μην ξεχνάς ότι προορίζεται για ενυδρία.Λες να μην κάνει για 24/7?

4)Τα 15-18? είναι τελική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

H Swiftech MCP655 ειναι καθαρα για 24/7 συστημα. Λογο τις κατασκευης της αντεχει παραπανω απο τις αλλες κοινες.

Αυτο που χαλαει μια αντλια..ειναι το σταματα-ξεκινα. Γιατι εκει τρωνε το ζορι δινοντας στο νερο κίνηση και μονο.

Ενας αλλος παραγοντας ειναι ο θορυβος...

Θα μπορουσες να ειχες βολευει και με αντλια απο πλυντηριο..

Link to comment
Share on other sites

Απλά από ότι έχω καταλάβει με τις Eheim παίζει περισσότερος θόρυβος λόγω αξονικού συστήματος, μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί παίζει 230 V και μεγαλύτερος όγκος (που δεν χωράει άνετα σε ορισμένα κουτιά). Όχι πως δεν είναι ικανή να γυρίσει ακόμα και την πιο πολύπλοκη λούπα...Έχω ένα θέμα με το μανομετρικό, οπότε όταν μπορέσεις πες μου τα specs της, γιατί δεν φτάνει να έχει τρελή ροή (που χρειάζεται στα ενυδρεία) πρέπει να έχεις και δύναμη ανύψωσης (πίεση με λίγα λόγια).

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που δείχνω δεν είναι Eheim.Είπα ότι η ιδέα μου ήρθε από εκεί.Αυτή που πήρα αντέχει μέχρι 1.2m ύψος.

Γι'αυτό ρώτησα...κλάφτα συνάδελφε! Δεν αξίζει για 24/7 σε pc, παρά τα υπερβολικά λίτρα της! Με 2 blocks απλά δεν θα κουνιέται το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εκεί τι κάνει,πάντως αποτελεί μια αξιοπρεπέστατη λύση ενώ πιστεύω για κάποιον που θέλει να μπει στο bench με υδρόψυξη σε μικρές κάρτες είναι απλά αστέρι.;)

Link to comment
Share on other sites

αν κρατάς το σύστημα σου όχι πολύ ψηλότερα από τον κουβα τότε μια χαρά θα τα καταφέρνει. είναι καλή ιδέα, έχω κι εγώ μια τέτοια με max 800l έτσι για δοκιμες.

το μονο που με απασχολεί είναι το ψυγειάκι, φαντάζομαι σκέτος ο κουβας χωρίς ψυγειάκι δεν κρατάει πολύ, άντε μερικά λεπτά.

από ψυγειάκια τι προτείνετe?

αυτοκινητου, μηχανής? κάτι άλλο?

εννοείτε όχι του εμποριου κάτι από τις μάντρες που θα είναι φθηνό ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

10-15 λίτρα κουβά με μπόλικα παγάκια...τίποτα άλλο για δοκιμές!

ok, θα το δοκιμάσω. όντως τόσο πολύ νερό ίσως κρατάει αρκετά, ειδικά μονο για VGA.

σκέψου να μένεις διπλα σε παγωμένη λίμνη, ο,τι καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρηση που τη θες (aka για κανενα bench και απλη λουπα) καλα το σκεφτηκες. Το μανομετρικο δεν θα ειναι προβλημα μιας που τον κουβα τον βαζεις ευκολα πιο ψηλα αν χρειαστει και ουτως η αλλως η αντλια παει στον πατο του οποτε κερδιζεις και απο εκει... Κατα τα αλλα συμφωνω με οσα ειπαν ο Webhunter και ο GeorgeVasil.

Απ την αλλη πιστευω θα αξιζε περισσοτερο τα λεφτα της μια μεταχειρισμενη laing και προς τα εκει θα κοιτουσα στη θεση σου.

Τελος η 2η που δειχνεις ειναι για ακαθαρτο νερο (bilge pump). Αυτες οι αντλιες εχουν πιο μεγαλα διακενα αναμεσα στην φτερωτη και στο σωμα της αντλιας με αποτελεσμα οταν εσυ θα τη δουλεψεις με καθαρο νερο να εχεις απωλεια πιεσης... Οποτε μην παρεις καμια τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρώτησα...κλάφτα συνάδελφε! Δεν αξίζει για 24/7 σε pc, παρά τα υπερβολικά λίτρα της! Με 2 blocks απλά δεν θα κουνιέται το νερό...

όχι ρε συνάδελφε.

Πλάκα με κάνεις.

Τόσα χρόνια πριν, με τις Hydor L20, L30, Eheim 1046, 1250 πώς τα καταφέρναμε με μανομετρικό από 1μ ως 1,8?

Μην τα παραλέμε ;)

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συνάδελφε.

Πλάκα με κάνεις.

Τόσα χρόνια πριν, με τις Hydor L20, L30, Eheim 1046, 1250 πώς τα καταφέρναμε με μανομετρικό από 1μ ως 1,8?

Μην τα παραλέμε ;)

Άλλες συνθήκες μελετάς! Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Η καλύτερη λύση θα είναι όταν η αντλία θα στέλνει στο ίδιο επίπεδο με το block, δλδ δεν θα έχει να σπρώξει καθ'ύψος.

Link to comment
Share on other sites

το μισό metro όμως το θες εφόσον μιλάμε για κουβα αφού πρέπει να περάσει από πάνω το λάστιχο. εκτος και κανεις καμια τρυπα στο πλαϊνό χαμηλά του κουβα...

όπα! ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Χρήστος....Μην τις υποτιμάτε τις αντλίες που είναι για ενυδρεία...;)

Πριν ένα χρόνο που είχα φτιάξει υδρόψυξη η αντλία μου ήταν αυτή της φώτο

Ehein compact 1000 και σήκωνε χαλαρά 2 ψυγεία και 2 μπλοκ με πολύ καλές θερμοκρασίες.

Σήμερα πρέπει να κάνει γύρω 15? χωρίς το τανκ και άντε κανά 30άρι με το τανκ επείδη είναι της

alphacool....:P

Χρήστος περιμένουμε πληροφορίες και φώτο....:D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now