gdp77

Ubuntu 10.04 - ΕΠΟΣ !!!

Recommended Posts

1)racer σε ποιο από τα μηχανήματα της υπογραφής σου, έχεις πρόβλημα?

2) Δώσε λίγο αναλυτικό feedback please. Σου τρέχει το live cd και όταν ξεκινάς εγκατάσταση, σε ποιο ακριβώς στάδιο έχεις πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο.

Κάνω boot, φορτώνει, μου πετάει ένα σφάλμα ότι για κάποιο λόγο δε γίνεται εγκατάσταση και μετά το "γυρνάει" σε live cd για να βρω ( ; ) το πρόβλημα. Install δεν ξεκινάει. Άμα θες να σου πω αναλυτικότερα τι γίνεται, θα τα πω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο.

Κάνω boot, φορτώνει, μου πετάει ένα σφάλμα ότι για κάποιο λόγο δε γίνεται εγκατάσταση και μετά το "γυρνάει" σε live cd για να βρω ( ; ) το πρόβλημα. Install δεν ξεκινάει. Άμα θες να σου πω αναλυτικότερα τι γίνεται, θα τα πω αύριο.

Με μπερδεύεις. Όταν εκκινεί το live cd, δε γίνεται καμία εγκατάσταση... Μπαίνεις ή δε μπαίνεις σε περιβάλλον live cd? Ξεκινάς το install έπειτα και επειδή πετάει σφάλμα σε γυρνάει στο live cd?

1) Έχεις ελέγξει το m5 hash του iso που κατέβασες?

2) Αν μπαίνεις σε live cd δοκίμασε να φτιάξεις μέσω system --> administration -->startup disk creator ένα bootable usb και να δοκιμάσεις με αυτό.

3) Δοκίμασε αφού κατεβάσεις και με το alternate install

To X48 είχε θέματα όταν ήταν brand new σε συνδυασμό με linux, αλλά θεωρώ ότι αυτά έχουν επιλυθεί από τότε. Θεωρώ ότι αν δεν έχεις κανένα περίεργο περιφερειακό ή κάρτα συνδεδεμένα , θα έπρεπε να προχωρήσει το install απροβλημάτιστα με το συγκεκριμένο hardware. (memtest, φαντάζομαι έχεις τρέξει, γιατί βλέπω περίεργο συνδυασμό στις μνήμες σου)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

Αν εσύ θεωρείς μετά από 1 χρόνο χρήσης 64bit ubuntu, ότι αυτό που ανέφερα είναι αποτρεπτικό για να εγκαταστήσει κάποιος 64bit 10.04, ok απλά respect.

Και αν την άποψή μου τη θεωρείς "παρωπιδισμό" respect^2

Θεωρώ ότι δεν είναι το καλύτερο για κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ console και linux να πάει σε χ64 αλλά σε χ86 και είπα το γιατί.

Τώρα, το γιατί εσύ δεν καταλαβαίνεις (εμένα & τον racer), ψάχ' το.

Tip: όταν ξεκινά το LiveCD υπάρχει λίστα του στυλ "1. Try it" "2. Install" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το gifάκι να βοηθάει

eec64a8918261a29b47e1013516943ac.gif

1.) Όχι. Βασικά δεν ξέρω τι είναι και πώς το κάνω :P. Googlαρα τώρα, κατέβασα 1-2 προγράμματα και μου βγάζουν 3E0F72BECD63CAD79BF784AC2B34B448

2.) Το δοκίμασα αλλά το mobo δεν έχει επιλογή για boot από USB Flash. Μόνο USB HDD κλπ που όσα δοκίμασα δεν κάνουν.

3.) Απ' ό,τι κατάλαβα είναι η τελευταία μου λύση, καθώς ο δίσκος είναι κενός, δεν έχει win.

Δεν έχω τίποτα περίεργο συνδεδεμένο, εκτός και αν περίεργο θεωρείται ο δέκτης για το 360 controller της MS. Εννοείται ότι το σύστημα είναι stable :)

Επειδή δε φαίνεται στο gifάκι, πατάω Install -το εικονίδιο που 'χει εκεί- προχωράω κανονικά τα βήματα και όταν φτάνω εκεί που επιλέγω σκληρό -βήμα 4 αν θυμάμαι καλά- δε βγάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1.) Όχι. Βασικά δεν ξέρω τι είναι και πώς το κάνω . Googlαρα τώρα, κατέβασα 1-2 προγράμματα και μου βγάζουν 3E0F72BECD63CAD79BF784AC2B34B448

άρα το αρχείο σου δεν είναι corrupted και έχεις κατεβάσει το τρίτο iso

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι και το cd σου έχει γραφτεί σωστά.

Για να το ελέγξεις αυτό, κατά τη διάρκεια της εκκίνησης του live cd (όταν βλέπεις το ανθρωπάκι που μοιάζει με το γνωστό έργο του DaVinci, πάτα ένα οποιοδήποτε πλήκτρο, επίλεξε γλώσσα και μετά "check cd integrity"

2.) Το δοκίμασα αλλά το mobo δεν έχει επιλογή για boot από USB Flash. Μόνο USB HDD κλπ που όσα δοκίμασα δεν κάνουν.

Αποκλείεται! Αν έχεις βάλει το usb πριν το restart, σε κάποια από αυτές τις επιλογές θα boot-άρει από usb

3.) Απ' ό,τι κατάλαβα είναι η τελευταία μου λύση, καθώς ο δίσκος είναι κενός, δεν έχει win.

Όχι, αλλά ίσως σου δουλέψει χωρίς περισσότερο ψάξιμο

Επειδή δε φαίνεται στο gifάκι, πατάω Install -το εικονίδιο που 'χει εκεί- προχωράω κανονικά τα βήματα και όταν φτάνω εκεί που επιλέγω σκληρό -βήμα 4 αν θυμάμαι καλά- δε βγάζει τίποτα.

Δώσε screeshot please. Αν δε βλέπει δίσκους έχεις θέμα με το SATA controller. Τι επιλογές έχεις από το BIOS ? Μήπως raid ή κάποια περίεργη επιλογή? Εκεί βρίσκεται η λύση στο πρόβλημά σου 90%

Σε ποια SATA έχεις συνδέσει τους δίσκους σου? Μήπως σε κάποιο επιπρόσθετο περίεργο SATA και όχι στα standard SATA του X48? Κάνε bios update και bios defaults. Στο sata controller και στις επιλογές από bios βρίσκεται η απάντηση

Δώσε feedack από αυτά που σε ρωτάω please.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν είναι το καλύτερο για κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ console και linux να πάει σε χ64 αλλά σε χ86 και είπα το γιατί.

Και εγώ θεωρώ ότι η χρήση του ubuntu x64 δε συνεπάγεται χρήση κονσόλας, ούτε απαραίτητα περισσότερα προβλήματα σε σχέση με την 32bit έκδοση. Αυτό ίσχυε πριν 2 χρόνια. Όχι σήμερα.

Το θέμα που αντιμετωπίζει ο racer δεν έχει σχέση με τα 64bit

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνω το WiFi να δουλέψει; :$..

Broadcom B4318

Κάνε τα παρακάτω(ελπίζω να μην σε τρομάζει η κονσόλα):

sudo apt-get install b43-fwcutter wireless-tools

sudo modprobe b43

ifconfig wlan0 up

Μετά με τον network manager μπορείς να την συνδέσεις στο δίκτυο που θές.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu -- Package Search Results -- b43

Βλέπω ότι υπάρχει στο main του lucid.

Δοκίμασε ένα update πρώτα,

sudo apt-get update

και τρέξε πάλι το install,

sudo apt-get install b43-fwcutter

To modprobe φόρτωσε το module άρα υπάρχει,δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό,γιατί το πακέτο που σου λέω να περάσεις κάνεις extract άλλο firmware.

Για το ifconfig βάλε μπροστά sudo(για να έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις ώς super-user.

sudo ifconfig wlan0 up

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών:

lspci

dpkg -l | grep b43

lsmod | grep b43

ifconfig -a

<--Αυτό αν σου πεί για permissions,χρησιμοποιήσε το sudo μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now