gdp77

Ubuntu 10.04 - ΕΠΟΣ !!!

Recommended Posts

Οχι βρε παιδια με παρεξηγησατε!:P

xfce εβαλα μονο...

Και μην με ρωτησετε γιατι δεν εβαλα xubuntu κατευθειαν..(υπαρχε κατι που δεν επεζε εκει και μου την εδωσε).

Clean install δεν παιζει..το PC ειναι ο Home Server..περναει το Net απο εκει..τα Shares κτλ..βαρίεμε να τα ξαναστηνω.

Υποτιθετε βαλαμε Linux για σταθεροτητα..αν ειναι να μου χαλατε την ψυχολογια ετσι..δεν κανω ΤΠΤ..(xaxaxax).:D

Link to comment
Share on other sites

Οσμίζομαι MS-window-ρίζες ή μου φαίνεται ??

:)...

Σαν τους άλλους που κάνουν επανεγκατάσταση τα Windows 7/Vista με κάθε αλλαγή κάρτα γραφικών ??

:loveliness:.. :loveliness:..

Ετσι γινεται οσο "απλωνεται" ολο και περισσοτερο ενα λειτουργικο σε περισσοτερο hardware, γι αυτο τα Mac αρχισαν και εχουν κι αυτα τα δικα τους σιγα-σιγα...

Link to comment
Share on other sites

πι 1Μ δεν θα τρεχει εδω εεε?

εδιτ: κ ομως ειναι ενα παρα πολυ γρηγορο λειτουργικο...δεν χρειαζεται να μπαινεις σε σελιδες για να κατεβασεισ ορισμενα προγραμματα...εχεις τον synaptic manager και τα κατεβαζεις ολα απο εκει...

για λαπτοπ θα ειανι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Αν και μισώ τα Linux, λέω από περιέργεια να τα δοκιμάσω..

Ειχα ακριβως την ιδια αποψη.Αλλαξε αμεσως οταν πιεσα τον εαυτο μου να ασχοληθει.

πι 1Μ δεν θα τρεχει εδω εεε?

εδιτ: κ ομως ειναι ενα παρα πολυ γρηγορο λειτουργικο...δεν χρειαζεται να μπαινεις σε σελιδες για να κατεβασεισ ορισμενα προγραμματα...εχεις τον synaptic manager και τα κατεβαζεις ολα απο εκει...

για λαπτοπ θα ειανι οτι πρεπει

Τρεχει Pi..πρεπει να βαλλεις το Wine.

Χαλαρα για λαπτοπ που δεν παιζει Games ειναι οτι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάποια "ψιλοθεματάκια" τα 64άρια. Δεν υπάρχει λόγος να πάς σε χ64. Δεν χλαπακιάζουνε την μνήμη σαν τα Windows OSes

Μια χαρα ειναι τα 64αρια... Δεν εχω προβλημα με ασυμβατοτητες... Τα παντα μπαινουν απο τον package manager οποτε δεν εχεις κανενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε Jaunty χ64 δεν έπαιξε η lifeview TVcard (BT878 αρχαία) και μιας και το μηχάνημα δεν είχε πάνω από 4GB δεν το πάλεψα και πολύ, μπήκε η χ86.

μια χαρα παει με 4GB μην τρελαθουμε... σε λιγο θα ακουσουμε οτι θελουν και πιο πολυ ραμ και απο τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και με 2GB !!! Δεν λέω το αντίθετο. Λέω ότι μιας και ο υπολογιστής είχε <4GB έβαλα τα 32bit μιας και με τα χ64 δεν κέρδιζα τίποτα σύν ότι στα χ64 δεν έπαιζε και η κάρτα τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν το μισείτε ή δεν έχετε λόγο να το βάλετε, μην το βάλετε. Περισσότερη γκρίνια στα forum δεν αντέχουμε από ανθρώπους που νομίζουν ότι και η τελευταία κινέζικη κάρτα μάρκας "με έκαψες " με win only drivers πρέπει να παίζει στο linux και κατά συνέπεια "linux sucks" κτλ.

Για όποιον θέλει να πειραματιστεί όμως, αξίζει τον κόπο να δώσει λίγα GB από το σκληρό του δίσκο για να μάθει κάτι διαφορετικό. Φυσικά πολύς κόσμος αντιλήφθηκε ότι αυτό το διαφορετικό, καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες του και σε συνδυασμό με τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με τα windows , αποφάσισε να κάνει τη μετάβαση και να αποχαιρετίσει για πάντα τα παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και με 2GB !!! Δεν λέω το αντίθετο. Λέω ότι μιας και ο υπολογιστής είχε <4GB έβαλα τα 32bit μιας και με τα χ64 δεν κέρδιζα τίποτα σύν ότι στα χ64 δεν έπαιζε και η κάρτα τηλεόρασης.

Παιζει πιο αποδοτικα το cpu με τα 64μπιτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1 χρόνο με 64 bit ubuntu και το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν με τα embedded you tube videos (ενσωματωμένα σε ιστοσελίδες δηλαδή), το οποίο λυνόταν με 1 λεπτό γκουγκλαρισμα και προσθήκη μιας γραμμής σε ένα αρχείο. Ακόμα και γι' αυτό βέβαια υπεύθυνη είναι η adobe και το ανύπαρκτο 64bit support για τον proprietary player της για 64bit linux. (alpha λογισμικό atm).

Προσωπικά προτείνω 32bit μόνο αν η μνήμη ενός συστήματος είναι κάτω από 3,5GB (μαζί με την κάρτα γραφικών)

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση πρωτάρη για το αν θα εγκαταστήσει x86 ή x64 :

Έχουν κάποια "ψιλοθεματάκια" τα 64άρια. Δεν υπάρχει λόγος να πάς σε x64. Δεν χλαπακιάζουνε την μνήμη σαν τα Windows OSes
Σε Jaunty χ64 δεν έπαιξε η lifeview TVcard (BT878 αρχαία) και μιας και το μηχάνημα δεν είχε πάνω από 4GB δεν το πάλεψα και πολύ, μπήκε η χ86.
Ναι, μπήκε Jaunty Χ86, δες signature.
Μια χαρά πάει και με 2GB !!! Δεν λέω το αντίθετο. Λέω ότι μιας και ο υπολογιστής είχε <4GB έβαλα τα 32bit μιας και με τα χ64 δεν κέρδιζα τίποτα σύν ότι στα χ64 δεν έπαιζε και η κάρτα τηλεόρασης.
Λοιπόν αν το μισείτε ή δεν έχετε λόγο να το βάλετε, μην το βάλετε. Περισσότερη γκρίνια στα forum δεν αντέχουμε από ανθρώπους που νομίζουν ότι και η τελευταία κινέζικη κάρτα μάρκας "με έκαψες " με win only drivers πρέπει να παίζει στο linux και κατά συνέπεια "linux sucks" κτλ.

Για όποιον θέλει να πειραματιστεί όμως, αξίζει τον κόπο να δώσει λίγα GB από το σκληρό του δίσκο για να μάθει κάτι διαφορετικό. Φυσικά πολύς κόσμος αντιλήφθηκε ότι αυτό το διαφορετικό, καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες του και σε συνδυασμό με τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με τα windows , αποφάσισε να κάνει τη μετάβαση και να αποχαιρετίσει για πάντα τα παράθυρα.

Μάθε να διαβάζεις και άσε τις koutamares !!

Έρχεσε να εοιβεβαιώσεις και αυτά που γράφω παραπάνω ότι υπάρχουν μερικά "θεματάκια" συν μικρή μνήμη :

Είμαι 1 χρόνο με 64 bit ubuntu και το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν με τα embedded you tube videos (ενσωματωμένα σε ιστοσελίδες δηλαδή), το οποίο λυνόταν με 1 λεπτό γκουγκλαρισμα και προσθήκη μιας γραμμής σε ένα αρχείο. Ακόμα και γι' αυτό βέβαια υπεύθυνη είναι η adobe και το ανύπαρκτο 64bit support για τον proprietary player της για 64bit linux. (alpha λογισμικό atm).

Προσωπικά προτείνω 32bit μόνο αν η μνήμη ενός συστήματος είναι κάτω από 3,5GB (μαζί με την κάρτα γραφικών)

Μετά τιμής,

ένας που δεν συχένετε το linux αλλά σιχένετε τους "παρωπιδομένους" :P

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!

Σήμερα είμαι μαζί με την κόρη μου στην δουλεια !!!

Ναι, δεν μπορούσε να πάει σχολείο, εγκαταστάθηκε σε ενα VM εδώ στην δουλειά EDUBUNTU και παίζει GCompis !!

Είναι 4μισό.

Δεν καταλαβαίνουν σε τέτοια ηλικία από αυτά (win/linux), δύσκολα θα τα ξεχώριζε κάποιο παιδί. Απλά το edubuntu είναι ένα πανέυκολο, ΕΤΟΙΜΟ, λειτουργικό με πλήθος από δημιουργικά και εκπαιδευτικά παιχνίδια και δραστηριότητες. Σε 10 λεπτάκια έτοιμο και χωρίς τον "κινδυνο" να γίνει ζημιά από "κακή" χρήση ! ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ !

Η σουίτα GCompis υπάρχει και για windows, αλλά πιος μπλέκει τώρα με εγκαταστάσεις κτλ !!

EDUBUNTU rulz για τέτοια !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια εχει το Leopard. Win Vista/7 + Ubuntu εχουν "πολυ καλα".

Για μενα παντως, το Ubuntu ειναι σαν τους SSD - το βαζεις σε super high-end μηχανημα, πρεπει να εκμεταλλευτεις 5 πραγματα που σου δινει, για να δεις διαφορα. Το βαζεις σε ενα laptop/παλιο PC, το ανασταινει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα τα 64.. και η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται..

Δε μπορώ να κάνω εγκατάσταση, μου πετάει το μήνυμα "Daemon is Inhibited". Το γύρισα από AHCI σε IDE μήπως φτιάξει αλλά τίποτα.

Τα ίδια περίπου με αυτόν εδώ, και όταν πάω στο Disk Management σε διάφορες επιλογές σχετικά με τον HDD μου πετάει το μήνυμα για το Daemon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα τα 64.. και η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται..

Δε μπορώ να κάνω εγκατάσταση, μου πετάει το μήνυμα "Daemon is Inhibited". Το γύρισα από AHCI σε IDE μήπως φτιάξει αλλά τίποτα.

Τα ίδια περίπου με αυτόν εδώ, και όταν πάω στο Disk Management σε διάφορες επιλογές σχετικά με τον HDD μου πετάει το μήνυμα για το Daemon.

Παιζει να κατεβηκε λιγο corrupted...για δοκιμασε να το κατεβασεις παλι...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τιμής,

ένας που δεν συχένετε το linux αλλά σιχένετε τους "παρωπιδομένους"

Τι να πω...

Αν εσύ θεωρείς μετά από 1 χρόνο χρήσης 64bit ubuntu, ότι αυτό που ανέφερα είναι αποτρεπτικό για να εγκαταστήσει κάποιος 64bit 10.04, ok απλά respect.

Και αν την άποψή μου τη θεωρείς "παρωπιδισμό" respect^2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now