Loucian

AMD Phenom ii x4 B25

Recommended Posts

Eχω τον Phenom ii x4 B25(Athlon ii x3 425 ξεκλειδωτος) και μιας και περιμενω την 5850 απο Δευτερα ειπα να τον ανεβασω λιγο γιατι τα 2,7 που εχει στοκ ειναι λιγα.Τον ανεβασα σιγα σιγα μεχρι και τα 3,2 που ειναι τωρα.Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι αν ειναι πολυ 240 fsb για καθημερινη χρηση γιατι εχει και κλειδωμενο multi.Ουτε ορια θελω να βρω ουτε τιποτα.Απλα να δει τις μνημες 1600 και να μην τρωει bottleneck η 5850.Απο ρευμα τον εχω 1,325,οσο ειχε και για τα 2,7.Δεν το εχω σηκωσει καθολου.Με την hyper 212 plus εχει 25-26 idle και 39 full load με occt και prime95.Nα τον αφησω η να τον κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω κάνει και εγώ με το Χ3 435. Δεν πείραξα καμία τάση και ανέβασα το ΗΤΤ μέχρι να πιάσει τα 3.2 Ghz και τις μνήμες στα 1450 Mhz. Ένα μήνα τώρα που το έχω δεν έχει κάνει κιχ. Έχω επίσης την μαμα ψύχτρα και σε full load με prime95 πιάνω μέχρι 75 βαθμούς. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Ούτε χρειάζεται οι μνήμες σου να είναι στα 1600. Δεν επηρεάζουν οι μνήμες τόσο τα games.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι επηρεαζουν τα games οι μνημες,απλα αφου ειναι 1600αρες κριμα ειναι να τρεχουν 1333.Δεν εχει προβλημα λες ε?Οκ εσενα ειναι ο 435?Σου δουλευει κομπλε?Εμενα πολυ καλο κομματακι ο 425 φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αφήσεις το bus speed στα 200 και να παίξεις μόνο με πολλαπλασιαστές και ρεύματα?

EDIT...Άκυρο...είπες ότι έχει κλειδωμένο mylti....:P

Μια χαρά ειναι τα 240 bus speed από τι στιγμή που έισαι σταθερός....Για τις μνήμες οταν τις ανεβάζεις τις δοκιμάζεις μετά με το memtest86+.....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι επηρεαζουν τα games οι μνημες,απλα αφου ειναι 1600αρες κριμα ειναι να τρεχουν 1333.Δεν εχει προβλημα λες ε?Οκ εσενα ειναι ο 435?Σου δουλευει κομπλε?Εμενα πολυ καλο κομματακι ο 425 φιλε.

Ναι ο 435 είναι. Ανέλπιστα καλό κομματι για τις καθημερινές δουλειές που τον έχω. Και να σκεφτείς έχω και ένα σύστημα με ι7 για games και σε περιβάλλον win, office και internet δεν καταλαβαίνω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω ξεκλειδωμενους athlon II x3 :P:( Ο δικος μου CACYC και δεν ξεκλειδωνει με τιποτα, μονο την l3 cache ως διπυρηνος! Οποτε δεν αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω ξεκλειδωμενους athlon II x3 :P:( Ο δικος μου CACYC και δεν ξεκλειδωνει με τιποτα, μονο την l3 cache ως διπυρηνος! Οποτε δεν αξιζει..

Τι εννοεις ως διπυρηνος.Μηπως θες να πεις τριπυρηνος?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι άλλοι έχουν καταφέρει να ξεκλειδώσουν διπύρηνους σε τριπύρηνους κανονικά (και πυρήνες και cache), ενώ στον δικό του διπύρηνο κατάφερε μόνο να ξεκλειδώσει την cache. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry δικη μου βιαστικη διατυπωση.. Εναν τριπυρηνο 425 εχω CACYC ο οποιος ξεκλειδωνει την l3 cache αλλα μονο οταν εχω ενεργους τους 2 πυρηνες και συγκεκριμενα τους 0.1

Οποτε και τοτε τον βλεπει ως phenom II dual core.. Αν εχω ανοιχτους τους 3 πυρηνες η l3 δεν παιζει, δηλαδη απλα το συστημα δεν μπουταρει.. Αντιστοιχα και με τον τεταρτο πυρηνα με τον οποιο επισης δεν μπουταρει.. Αυτααα

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα.Δηλαδη για να ξεκλειδωσειςτην l3 cahce πρεπει να δουλευει μονο ως 2πυρηνος.Αλλο παλι και τουτο.Πρωτη φορα το ακουω.Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι αξιζει περισσοτερο,ο πυρηνας η η cache.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο πυρηνας αξιζει.. Σε super pi 1m βγαζει καλυτερα αποτελεσματα ως διπυρηνος με l3 cache καθως κλοκαρει και πιο ψηλα..

Σε multi threaded εφαρμογες ομως ως τριπυρηνος χωρις l3 cache oced στα 3ghz παιζει καλυτερα απο διπυρηνος με l3 cache στα 3.6ghz!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now