ahilleas100

Πρωταρης Σε ο/c Ζητα την πολυτιμη βοηθεια σας !

Recommended Posts

Γεια χαρα ! Μολις εστησα το καινουργιο pc και δηλα δηλα και εγω θα ηθελα να αρχισω τα πρωτα μου βηματα σε o/c. Ενδιαφερομαι να κανω ο/c σε amd phenom 965 3,4 ειμαι τελειος ασχετος στο τι σημαινουν ολα αυτα στα bios σχετικα με το ο/c το μονο που ξερω ειναι οτι ολα αυτα ελενγχονται απο το ai tweater...η μητρικη μου ειναι η εξης Asus M4A89GTD PRO/USB3 (AM3, DDR3, 890GX, VGA) - Motherboards - plaisio.gr ενω οι μνημες μου ειναι csx diablo 2000hz 2x2gb. Ακουσα οτι ευκολα θα παει ο επεξεργαστης στα 3,8 πειραζοντας μονο το multiplier πολλαπλασιαστη δηλαδη αν θυμαμαι καλα θα ηθελα σε αυτο το thread να χωσετε κανεναν ελληνικο οδηγο για ο/c αλλα και να μου πειτε τι πρεπει ακριβος να πειραξω ωστε να φτασω γυρω στα 3,8 με 3,9 ! Υπενθυμιζω οτι ειμαι αρχαριος για αυτον τον λογω θα ηθελα να μου πειτε τα βασικα που πρεπει να πειραχτουν αλλα και να μου εξηγητε την ορολογια τους στα αγγλικα οπως τα εχει το bios αν ειναι δυνατον ! ΤY εκτων προτερων :) hipro5 κανε μας κανενα ιδιαιτερο θα ηταν μεγαλη μας τιμη να ακουσουμε λιγα πραγματα απο σενα ! :)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις ευκολο oc χωρις να μπλεξεις με το bios κατεβασε το amd overdrive που ειναι πολυ ευχρηστο και απο εκει ανεβασε πολλαπλασιαστη και λιγο ρευμα και τα εχεις τα 3,8 με 4,0 με τον 965 σου

Link to comment
Share on other sites

Φοραω μαμα ψυχτρα αλλα δεν νομιζω προς το παρον να εχω προβλημα με μαμα ψυχτρα αν καταλαβες εγω θελω να κανω ο/c απο τα bios και οχι απο το προγγραμα αλλιως εκανα και απο το Turbo V της Asus...

Link to comment
Share on other sites

μπες στο βιος βαλε τον cpu multiplier στα 19 ( 19*200=3800) και στο cpu volt 1,4 και δες αν μουταρει . αν μπουταρει τρεξε prime95 για καμμια ωρα κοιταζοντας με καποιο προγραμμα ταυτοχρονα τις θερμοκρασιες δεν πρεπει να ξεπερασεις τους 55 βαθμους. αν το περασει χωρις να κρασαρει το συστημα εισε σταθερος . αν δεν το περασει κανεις restart και ξαναμπενεις στο βιος και δινεις 1,42 ρευμα και ξαναδοκιμαζεις ανεβαζοντας σιγα σιγα το ρευμα μεχρι να περασει ι ωρα πριμε 95. αν η θερμοκρασια φτασει 55 τοτε ξεχνατα θελεις αλλη ψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα θα το κοιταξω και θα δω γιατι απο τους οveclockers στο site δεν βλεπω να μου απαντανε σοβαρα...Ειναι δυνατον να μαθω ο/c απο προγγραματα ? Δεν το ειπα για σενα George απλα μου το λενε πολλοι και εγω νευριαζω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζω εγω κατι τετοιο αλλα πιστευω οτι easy way to go ειναι για τους καταστραμενους κουλους που δεν ειναι ικανοι να πατησουν 5 κουμπια δεν μπενουν σε κοπω και πανε σε ευκολες λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι! Και πίστεψε με δεν είναι και τόσο εύκολο από κάποιο σημείο και πέρα, ούτε από προγράμματα, ούτε από BIOS.

Ένα να έχεις υπόψιν, πως οι επιλογές που έχεις στο πρόγραμμα, υπάρχουν και στο BIOS και μπορείς να τα πειράζεις. Για παραπέρα, θες άλλη ψύξη και γνώση του υλικού. Όταν ξεπεράσεις τη πρώτη φάση και έχεις απορίες, απλά ρωτάς. Έτσι αόριστα δεν υπάρχει μια σαφής απάντηση. Ένας είναι ευχαριστημένος με τα 4 GHz, άλλος δεν θέλει να σταματήσει στα 7!

Link to comment
Share on other sites

Eιδικα στους amd και στην πλατφορμα που εχεις το amd overdrive ειναι οτι καλυτερο για να κανεις oc και μαλιστα για να βρεις τα ορια του επεξεργαστη σου πραγματα που δεν κανεις απο το βιος .Για παραδειγμα με την cpu που εχεις για να βρεις ανωτατη συχνοτητα απο το βιος θα πας για παραδειγμα 4200 ενω με το aod θα πας 4300 . εγω στο προτεινω για να ξεκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχετε αλλα οταν υπαρχει ο σωστως πατροπαραδοτος τροπος και ατομα απο εδω που εχουν φαει την ζωη τους στο ο/c ? Δεν θα ηταν καλυτερα να μαθουμε και εμεις λιγα πραγματακια σωστα ? Καλυτερα να κανεις κατι καλα αλλιως μην το κανεις καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που αν το κάνεις απο το overdrive,θα δείς τα όρια και μετά θα τα εφαρμόσεις στο bios.

Αφού υπάρχουν πιά προγράμματα που διευκολύνουν να δείς τα όρια του επεξεργαστή σου γιατί πρέπει ντε και σώνει να γίνει απο το bios εξαρχής;

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα θα το κοιταξω και θα δω γιατι απο τους οveclockers στο site δεν βλεπω να μου απαντανε σοβαρα...Ειναι δυνατον να μαθω ο/c απο προγγραματα ? Δεν το ειπα για σενα George απλα μου το λενε πολλοι και εγω νευριαζω :)

Σιγα-σιγα βρε:), πρωτα πρεπει να μαθεις τι κανουν ολες εκεινες οι ρυθμισεις στο bios και μετα να αρχισεις να πειραματιζεσαι.

Εριξα μια ματια στο manual της μητρικης σου και υπαρχουν καποια πραγματα που δεν εχω ξαναδει εκει μεσα και δεν εχω ιδεα τι τιμες πρεπει να βαλεις.

Μαλλον εχω μεινει πολυ πισω (στο 939:p) στα AMD συστηματα.:D

Ξεκινα με τα κλασικα, κοιτα τις default τιμες που εχεις στο bios, βαλτες χειροκινητα οπως και τα timings των μνημων και αρχισε να ανεβαζεις το FSB να δεις τι γινεται.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα σας πω νεοτερα σε κανενα 2 μερες και αφου διαβασω ολο το google σχετικα με ο/c γιατι ειμαι ασχετος τελειος και αυτα που μου λετε μου ακουγονται λιγο διαστημοπλοια σε συνοικια με κοκοφοινικες και φυστικομπαλες

Link to comment
Share on other sites

αμα μενεις αθηνα προσφερομαι να ερθω ενα απογευμα να σου δειξω καποα πραγματα γιατι εχω δουλεψει πολυ την πλατφορμα σου αν δεν μενεις αθηνα κανονιζουμε ενα απογευμα με msn

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ενδιαφερομαι. εχω την ASUS 890GX και εχει μεσα ρυθμισεις που δεν εχω ξαναδει!

8α ασχοληθω το ΣΚ αν με αφησει ο καιρος. με τετοια ζεστη ολο παραλια παω :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now