Boton

Athlon II 250 overclocking results

Recommended Posts

Μετά από καιρό ενασχόλησης με AMD, είπα να κάτσω να δω τι πιάνει ο 250 που χρησιμοποιείται για

το 24/7 σύστημα μου...:P

Οι περισσότεροι θα γνωρίζετε ότι stock ρεύμα έχει 1.4V...

Τα αποτελέσματα με αυτό το ρεύμα όπως και με το stock ρεύμα στα υπόλοιπα αλλά και με την stock ψύκτρα

ήταν άκρως ενθαρρυντικά με σημάδια βελτίωσης...:D

Έχουμε και λέμε:

Cpu Stressing:

thum_11004c151235b7049.jpg

Ram Stressing:

thum_11004c151235df4b8.jpg

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με ρεύμα πάει παραπάνω..Απλά ήθελα να στοκ ρεύματα (1.4 vcore, 1.65 vmem) να δω

που είναι σταθερό για καθημερινή χρήση....;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος...:D

3.8 είναι ή 3.6...? Σε ωραία ανάλυση την έβαλες την εικόνα....:hehe:

3.6 γίωργη, μ'αρέσει που σου 'πα πως θα είναι στα ίδια settings :P

[img_ALT=jason sucks]http://i370.photobucket.com/albums/oo149/reselie/36-278OriginalResolution.png[/img_ALT]

ανεβασμένο nb :D

//εδιτ: καλύτερα με την ανάλυση τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε περίεργε καλή είναι η ανάλυση....:P

Ρε μαν στο πρώτο σου run, είναι ακριβώς ίδια settings και βγάζεις 10 δεύτερα κάτω στο 32αρι....ppfff

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι κανουργιος στο φορουμ και επεσα ακριβως στον επεξεργαστη μου. Να πω την αληθεια ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα o/c αλλα εχω και την περιεργεια να μαθω και θα ηθελα να την εφαρμοσω στο pc μου! Αν εχετε καποιον οδηγο να μου παραθεσετε για AMD γιατι για Intel εχω διαβασει αρκετα θα ειναι ευπροσδεκτο! Οσον αφορα τον επεξεργαστη εχω τον συγκεκριμενο με στοκ ψυκτρα(αν παει παραπανω απο 3.6 ευχαριστως να διαθεσω παραπανω χρηματα για ψυκτρα) Ραμ 2GB προς το παρών αλλα οπου να ναι θα παω στα 4. Με mo/bo ΜSi 758GM -E51. Aυτα, οτιδηποτε αλλο χρειαστειτε ρωτηστε! Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι κανουργιος στο φορουμ και επεσα ακριβως στον επεξεργαστη μου. Να πω την αληθεια ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα o/c αλλα εχω και την περιεργεια να μαθω και θα ηθελα να την εφαρμοσω στο pc μου! Αν εχετε καποιον οδηγο να μου παραθεσετε για AMD γιατι για Intel εχω διαβασει αρκετα θα ειναι ευπροσδεκτο! Οσον αφορα τον επεξεργαστη εχω τον συγκεκριμενο με στοκ ψυκτρα(αν παει παραπανω απο 3.6 ευχαριστως να διαθεσω παραπανω χρηματα για ψυκτρα) Ραμ 2GB προς το παρών αλλα οπου να ναι θα παω στα 4. Με mo/bo ΜSi 758GM -E51. Aυτα, οτιδηποτε αλλο χρειαστειτε ρωτηστε! Ευχαριστω εκ των προτερων.

ριξε μια ματια εδω σε συνδιασμο με το amd overdrive http://sites.amd.com/us/Documents/AMD_Dragon_AM3_AM2_Performance_Tuning_Guide.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρευμα εχεις δωσει για ελαχιστο oc.

20411981.png

Uploaded with ImageShack.us

Αυτα ειναι τα δικα μου!

Α βλεπω εισαι με στοκ ψυχτρα. Εχω την V8 και δεν νιωθω απο ζεστες :D:D αλλα 3.6 πιστυω τα πιανεις ευκολα. Μην τσιμπας τοσο ρευμα με την μια.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι θα τον πάρεις στον χέρι σε λίγο καιρό τον καημένο τον 250.

Με τόσο ρεύμα που δίνεις, παίζουμε τον 250 κοντά στα 4g...;)

Καλύτερα να δοκιμάσεις να βρεις το λιγότερο ρεύμα που ειναι σταθερός στα stock....;)

Link to comment
Share on other sites

Με το hwmonitor φίλε AMDnord!

Boton, ο 250 τρέχει με αυτά τα ρεύματα 1 χρόνο τώρα!! Τόσο δίνει η μητρική σε στοκ και δεν αλλάζει... (ECS GF8200a)

Δεν πρόκειται να τον πάρω στο χέρι!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. μολις πριν 10 μερες πηρα και εγω εναν ATHLON II 250 και θα τον δοκιμασω να δω που φτανει. ομως απο οσους βλεπω μεχρι τωρα, ολοι ειναι stepping 2, ενω ο δικος μου ειναι stepping 3.

1.JPG

1.JPG

1.JPG

1.JPG.0e678b2ceeeaea34a3135fdc083ad182.J

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι απο μαμα εχουν πολυ ρευμα και δεν ξερω για ποιο λογο. το ρευμα που βλεπεις το εχω κατεβασει εγω...! μεχρι και 1,30 παιζει. παρακατω δεν πηγα....ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now