George_o/c

EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!]http://reviews.hwbox.gr/news/evga.jpg[/NEWS_IMG]Μετά από μια αρκετά μεγάλη περίοδο καθυστέρησης, η EVGA γνωστοποίησε στον ηλεκτρονικό τύπο ότι η GeForce GTX 480 SuperClocked+ είναι πλέον διαθέσιμη για προ-παραγγελία. Η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών διαφοροποιείται από το σύνολο καθώς δεν είναι μόνο υπερχρονισμένη από το εργοστάσιο, αλλά και υπόσχεται σημαντικά χαμηλότερες θερμοκρασίες χάρη στην προσθήκη ενός backplate και ενός high airflow bracket στο πλάι. Σύμφωνα με μετρήσεις που διεξήγαγε η εταιρεία στα εργαστήριά της, η GeForce GTX 480 SuperClocked+ προσφέρει 7*C χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με την απλή EVGA SuperClocked edition.

Επιπλέον υποστηρίζει το πρότυπο DirectX 11, την διάταξη τεσσάρων καρτών σε συστοιχία 4-Way SLI και τις τεχνολογίες NVIDIA PhysX, CUDA και 3D Vision Surround. Τέλος, διαθέτει 480 πυρήνες, 384-bit memory interface, θύρες εξόδου dual-DVI & HDMI και χρονισμούς 726/1451/3800MHz (core/shaders/1536MB GDDR5 VRAM).

Η προτεινόμενη τιμή της EVGA αγγίζει τα $529.99.

[img_ALT=EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c1e37ccf3f2e.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c1e37cd17189.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c1e37cd2d355.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c1e37cd3c57c.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Δίνω άλλα 50? και παίρνω τη 5970 και έχω σαφώς καλύτερες επιδόσεις και φυσικά μια κάρτα με αξία μεταπώλησης πάντοτε υψηλή...

Προσωπική μου γνώμη βέβαια!!

Link to comment
Share on other sites

Δίνω άλλα 50? και παίρνω τη 5970 και έχω σαφώς καλύτερες επιδόσεις και φυσικά μια κάρτα με αξία μεταπώλησης πάντοτε υψηλή...

Προσωπική μου γνώμη βέβαια!!

Μαζί σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα την τιμολογιακή πολιτική της Nvidia. Εξηγώ: Πώς είναι δυνατόν μια κάρτα όπως η GTX480 με αισθητά μικρότερη δύναμη από την 5970 και κατ'εμέ με χειρότερες επιδόσεις από τη 5870 στη πλειοψηφία των παιχνιδιών και φυσικά με θερμοκρασίες που καθιστούν το overclocking απαγορευτικό σε συνθήκες αέρα να κοστίζει 530?, 100? περισσότερα δηλαδή από τη 5870 και μόλις 50? λιγότερα από τη 5970...

Δηλαδή η Nvidia προσδοκά πωλήσεις τέτοιες ώστε να χαρακτηριστεί η νέα σειρά GPU κερδοφόρα???

Εκτός και τα προϊόντα της πράσινης είναι ανώτερα από αυτά της κόκκινης και είμαστε τόσο στενόμυαλοι όλοι μας που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα την τιμολογιακή πολιτική της Nvidia. Εξηγώ: Πώς είναι δυνατόν μια κάρτα όπως η GTX480 με αισθητά μικρότερη δύναμη από την 5970 και κατ'εμέ με χειρότερες επιδόσεις από τη 5870 στη πλειοψηφία των παιχνιδιών και φυσικά με θερμοκρασίες που καθιστούν το overclocking απαγορευτικό σε συνθήκες αέρα να κοστίζει 530?, 100? περισσότερα δηλαδή από τη 5870 και μόλις 50? λιγότερα από τη 5970...

Δηλαδή η Nvidia προσδοκά πωλήσεις τέτοιες ώστε να χαρακτηριστεί η νέα σειρά GPU κερδοφόρα???

Εκτός και τα προϊόντα της πράσινης είναι ανώτερα από αυτά της κόκκινης και είμαστε τόσο στενόμυαλοι όλοι μας που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε...

Στα παιχνιδια ειναι πανω απο την 5870 και κατω απο την 5970... επισης πλεον μια καλη 5870 χτυπαει το 500αρικο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τη 5870 και φίλος μου έχει τη 480 σε ίδιο ακριβώς σύστημα που τις μετράμε οι επιδόσεις τους είναι σχεδόν πανομοιότυπες. Στο δε crysis η 5870 έχει καλύτερες επιδόσεις. Άλλα τεσπα, όπως και να χει οι τιμές της πράσινης είναι εξωπραγματικές για αυτά που προσφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

για εμενα μονο και μονο το γεγονος οτι σεβονται την κοινοτητα του λινουξ και βγαζουν drivers και για εμας αξιζει η καρτα... Αλλωστε παντα η nvidia ειχε καλυτερους drivers...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τη 5870 και φίλος μου έχει τη 480 σε ίδιο ακριβώς σύστημα που τις μετράμε οι επιδόσεις τους είναι σχεδόν πανομοιότυπες. Στο δε crysis η 5870 έχει καλύτερες επιδόσεις. Άλλα τεσπα, όπως και να χει οι τιμές της πράσινης είναι εξωπραγματικές για αυτά που προσφέρουν...

Η GTX 480 είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ μπροστά από την 5870 στην πλειοψηφία των παιχνιδιών ( testαρε 100 games, στα 80 θα είναι μπροστά τουλάχιστον 5%, με τον μέσο όρο να είναι μεταξύ 10 και 15% ).

Αυτόν τον καιρό ετοιμάζω το review, και την κοντράρω με pre-overclocked radeon ( Gigabyte 5870 Super Overclock @ 950MHz / 1250MHz ).

Κρίμα που αργήσανε να βγάλουνε τους 257.21 και έκανα το review με τους 197 :(

Απ' ότι βλέπω οι 257.21 στην πράξη δίνουνε 5-10 κατά μέσο όρο σε μερικά games, και σε λίγα ακόμα πιο πολύ ( 20 - 30% ), οπότε πιθανόν να κάνω ένα re-visit το review αργότερα με νέους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Η GTX 480 είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ μπροστά από την 5870 στην πλειοψηφία των παιχνιδιών ( testαρε 100 games, στα 80 θα είναι μπροστά τουλάχιστον 5%, με τον μέσο όρο να είναι μεταξύ 10 και 15% ).

Αυτόν τον καιρό ετοιμάζω το review, και την κοντράρω με pre-overclocked radeon ( Gigabyte 5870 Super Overclock @ 950MHz / 1250MHz ).

Κρίμα που αργήσανε να βγάλουνε τους 257.21 και έκανα το review με τους 197 :(

Απ' ότι βλέπω οι 257.21 στην πράξη δίνουνε 5-10 κατά μέσο όρο σε μερικά games, και σε λίγα ακόμα πιο πολύ ( 20 - 30% ), οπότε πιθανόν να κάνω ένα re-visit το review αργότερα με νέους drivers.

Καταρχην η 480 ειναι ελαχιστα μπροστα απο την 5870 και αυτο σε μερικα παιχνιδια,οχι σε ολα.Εκτος του far Cry 2 και του Unigine Heaven ( τα patchακια των οποιων τα εχει αγορασει η nVidia για να κανει τους οδηγους της να τα τρεχουν καλυτερα).Μην ξεχναμε οτι οι καρτες της ΑΤΙ ειναι 6 μηνες πιο παλιες.Τωρα για τους 257.21 σε προλαβε αλλος και τους τεσταρε.Σε μερικα παιχνιδια δινουν ενα ~5% βελτιωση,σε αλλα καθολου.Το 20%-30% ουτε με overclock δεν το βλεπεις,θα το δεις με drivers?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχει κανει ενα παλικαρι για ενα αλλο ( πολυ γνωστο ) σαιτ.Τι να σου πω,αν λεει ψεμματα,ψεμματα λεω και εγω.Παντως αυξηση 30% με drivers ειναι λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι και πολύ των games για να φέρω άποψη τι παίζει εκεί αν και μπορώ να σου πως οι καλοί drivers κάνουν θαύματα ;) Αλλά στα Benchmarks η διαφορά είναι εμφανής. Κοίτα και στο ΒΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

να πεταχτω και γω και να πω και στους 2: αφου παιζουν τα ρημαδια και δεν παιζουν απλα θεριζουν κυριολεκτικα,τι σας νοιαζει αν παιζει 60 ή 80 frames???????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι και πολύ των games για να φέρω άποψη τι παίζει εκεί αν και μπορώ να σου πως οι καλοί drivers κάνουν θαύματα ;) Αλλά στα Benchmarks η διαφορά είναι εμφανής. Κοίτα και στο ΒΟΤ.

Καλα,στα Benchmarks το ξερω οτι κανουν διαφορα.( Εμενα η 5850 με τους 10,4a 500+ marks παραπανω απ' οτι με τους 10,4).Το θεμα ομως ειναι οτι λεγονται καρτες γραφικων και η δουλεια τους ειναι να παιζουν παιχνιδια.Το να θεριζει στα μετροπρογραμματα και στα παιχνιδια να σερνεται εμενα τουλαχιστον δεν μου λεει τιποτα.Τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, η κάρτες γραφικών αποδίδουν γραφικά... Άρα εκεί πρέπει να θερίζουν, στα παιχνίδια, εκεί είναι το όλο θέμα... Τα μετροπρογράμματα κατά τη γνώμη μου είναι«όπλα» που εκμεταλλεύεται η εκάστοτε εταιρεία για να δείξει ότι η υλοποίηση της είναι πιο γρήγορη από την αντίστοιχη πρόταση της αντίπαλης εταιρείας... Φυσικά και η 5870 και η 480 ξυρίζουν στα games!!! Απλά η 480 καεί λιγάκι!!!!!

Όσο για το αν επιτυγχάνεται αύξηση επιδόσεων περίπου 30% με νέους drivers λίγο χλωμό το βλέπω αλλά δεν το αμφισβητώ!

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνιδια ειναι πανω απο την 5870 και κατω απο την 5970... επισης πλεον μια καλη 5870 χτυπαει το 500αρικο...

Λάθος! Μια 5870 με custom PCB και χίλια δυο επιπρόσθετα ψιψίνια και άλλα τόσο κοκοψόψαρα κάνει από 460-490? (SOC/Lightning). Η συγκεκριμένη GTX 480 που αναφέρω στο νέο είναι απλά μια pre-overclocked υλοποίηση με backplate και air flow bracket στο πλάι.

Μια παρόμοια 5870 υλοποίηση (Sapphire 5870 Vapor-X) με custom cooling και ανεβασμένους-από-το-εργοστάσιο χρονισμούς κοστίζει 350?... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλούς ειδήμονες βλέπω τώρα τελευταία, που εκφέρουνε και απόψεις σαν δεδομένα...

Έχετε τις κάρτες οι ίδιοι, τις κατάλληλες γνώσεις ( όχι πως παίζει το game, τι κάνει το κάθε setting, να δείτε αν παίζει ή όχι το Anti-Aliasing, το Anisotropic Filtering, να δείτε αν εφαρμόζεται σωστά το Transparency Anti-Aliasing, να κλείσετε τα όποια optimizations, πως ακριβώς θα πάρετε "σωστά" αποτελέσματα, σωστό testbed, κλπ ) και δοκιμάσατε και ήτανε πίσω η GTX 480 ?

I don't think so.

By the way, ναι, σε νέα αρχιτεκτονική μπορεί να δείς και 30% πάνω με νεότερους drivers, όπως ακριβώς βελτιώθηκε και ~20% η Ferrari FXX από το πρώτυπο μέχρι την Evoluzione...

Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now