A4 DTM

Enermax vs Corsair

Πιο απ΄τα δυο?  

21 members have voted

  1. 1. Πιο απ΄τα δυο?

    • Enermax Infinity 650W
      12
    • Corsair HX 620W
      9


Recommended Posts

Εγώ θα έπαιρνα Corsair και για την ποιότητα αλλά και για τα 2 χρόνια παραπάνω εγγύησης !

Επίσης, έχουν ένα "μηχανηματάκι" εκεί που "φτιάχνει" πολύ καλά psu !

O BillP σίγουρα ξέρει πολλά περισσότερα περί αυτού..:)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη και εγω για το corsair ελεγα να παρω αλλα ειδα τα ρευματα του enermax στα 12v και ειδα οτι δεν εχουν καμια σχεση με του corsair. Τωρα δεν ξερω αν ειναι πραγματικα αλλα εχουν τεραστια διαφορα στα 12v.

Link to comment
Share on other sites

Το Corsair θεωρείται πιο αξιόπιστο από το Enermax.

Είναι πολύ προσεγμένο σαν κατασκευή ( anti-vibration pads στα πιασίματα μεταξύ βίδας και ανεμιστήρα ) με πολύ ποιοτικούς πυκνωτές ( πιο ποιοτικούς από αυτούς του Infinity ), και κάτι τις πιο αθόρυβο.

Το Corsair HX620 κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της γνωστής μας SeaSonic σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Corsair.

Περιττό να πω ότι την προηγούμενη χρονιά λίγο μετά την αρχική είσοδο της εταιρίας στην αγορά τροφοδοτικών απόκτησε και ένα από τα καλύτερα ( αν όχι το καλύτερο ) "πολυ-μηχάνημα" ( rack ) δοκιμών PSU, το Chroma 8000.

Το "τροφοδοτικάκι" το έχω περίπου από τότε που κυκλοφόρησε ( κοντά στον ένα μήνα μετά την κυκλοφορία του έφτασε στα χέρια μου ) και έχει περάσει τα πάνδεινα :D

Αύριο λέω να το δοκιμάσω αν αντέχει στα δύσκολα ( QX9650 @ 4.6GHz @ 1.75V, 9800GTX SLI @ 864MHz/2106/2500 ).

Link to comment
Share on other sites

To 620άρι το Corsair τα σπάει, όπως και το 720άρι το Infinity. Μερικές φορές, μπορεί ένα τροφοδοτικό μιας σειράς να είναι φοβερό, τα υπόλοιπα όμως όχι τόσο καλά.

Όπως π.χ. το 1000άρι Galaxy με το 850άρι Galaxy - το 850άρι είναι πολύ μέτριο σε σχέση με τον "αδερφό" του.

Θεωρώ πως στο συγκεκριμένο δίλλημα, το Corsair θα έπαιρνα.

Αλλά δεν είναι κομμάτι παλιό δίλλημα? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί ξέρω ότι Corsair & Thermaltake είναι τα ίδια...?

Όχι όλα.

Το 750 είναι είναι ίδιο με το thermaltake 750 και το chieftec turbo series 750 που τα φτιάχνει η CWT

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι A4 DTM....Εαν μπορεις(για καλυτερα) παρε τον μεγαλυτερο αδερφο απο το Corsair

το 750αράκι....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1030116

(Δεν γνωριζω και το συστημα σου...)Πιστευω πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα...Και ΟΛΟΙ υποστιριζουν πως ειναι τελειας υλικης κατασκευης....και ολοι το προτεινουν...

Και εχει και παρα πολυ καλη τιμουλα....115Ε...16Ε πανω απο το 620...:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now