GreekMan

Νέο Multi-GPU Setup - Γνώμες

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα , σας διαβάζω απο καιρό και σήμερα αποφάσισα να γραφτώ και εγώ στην παρέα του hwbox με αφορμή μια επικείμενη αγορά που θα κάνω.

Για να μην πολυλογώ εφτιαξα ένα συστηματάκι με 930 - P6X58D - 6GB - Corsair HX1000 - SSD 80GB.

Aπο το παλιό μου σύστημα (hi end για την εποχή του με 790i) κράτησα τις GTX285 (SLI).

Θέλω να τις δώσω και να πάω σε κάτι καινούργιο multi gpu πάλι.

Σκεφτομαι για CF 5870 ή για SLI GTX480.

Mε προβληματίζουν όμως τα εξής.

1.Ακούω κουβέντες οτι σύντομα η ATI θα βγάλει νέες κάρτες (όπως τότε με την 4890) και οτι η Nvidia τις 485 (Full 512). Έχουμε κάτι πιο έγκυρο εδώ??Γιατι αν είναι περιμένω.

2.Η μητρική μου δυστυχώς (thanks to ΑSUS engineers) έχει τις 2 PCIEx16 1 και 2 κολλημένες. Βάζοντας δηλαδή 2 dual slot κάρτες είναι κολλημένες μεταξύ τους με οτι αυτό συνεπάγεται.

Εδώ τώρα και έχω υψηλές θερμοκρασίες με τις 285 , αμα πάρω 2 χ 480 θα τα ψήνω στο grill???

Aυτό με προβληματίζει για το SLI 480.

3. Παίζω σε ανάλυση 1920χ1200 , το performance boost αξίζει???

Τελευταία ψήνομαι για CF με 2 Lightning!!!Αμα τις pusharw και λίγο τις χτυπάω τις GTX????

H μήπως να μην κάνω τίποτα και να περιμένω απο Σεπτέμβρη μεριά και μετά??

Εγω μπεί στο τρυπάκι γιατι έχω και τα φράγκα και θέλω να ολοκληρώσω το PC.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα αμα βαλεις 2 480 σκεψου τι θα γινει μεσα στο κουτι ( κολαση λεμε ) αν και εδω που τα λεμε αν δεν bencharεις σε 1920χ1080 και μια 5870 σε υπερκαλυπτει για ποιοτικο ( ποιοτικοτατο θα ελεγα ) gaming. 480 sli or 5870 cf μονο για gaming ειναι overkill.Αν ομως διαθετεις τα φραγκα και εισαι αποφασισμενος να τα δωσεις εγω στη θεση σου θα χτυπουσα μια 5970.Καλυτερα δυο πυρηνες στο ιδιο pcb,καλυτερο scaling.Θα αποφυγεις και το κολλητο cf κατα το οποιο η πανω καρτα θα τον πινει κανονικα.Τωρα για το αν η ATI θα βγαλει νεες καρτες απο οσα εχω διαβασει και καταλαβει οχι αμεσα ( εννοω οχι πριν τα Χριστουγεννα, μην σου πω πριν το νεο ετος).Το ιδιο και η nVidia.Ειδες ποσα problems εχει με τους 448 cores (θερμοκρασιες-καταναλωση ) φαντασου με 512.Εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Bασικά αμα πάρω μια GTX 480 για αρχή , σχέση με τις 285 που έχω τώρα θα έχω περίπου ισάξια απόδοση η πιο κάτω?

Γιατι τουλάχιστον και μια καρτούλα να βάλω πάνω για αρχή θα έχω και χαμηλότερη κατανάλωση και μικρότερες temp γενικά στο κουτί σε σχέση με τις 2 που έχω τώρα.

Τις GTX πόσο περίπου μπορώ να τις δώσω τώρα???

Κανα 150 τη μια καλά είναι???

Link to comment
Share on other sites

Bασικά αμα πάρω μια GTX 480 για αρχή , σχέση με τις 285 που έχω τώρα θα έχω περίπου ισάξια απόδοση η πιο κάτω?

Γιατι τουλάχιστον και μια καρτούλα να βάλω πάνω για αρχή θα έχω και χαμηλότερη κατανάλωση και μικρότερες temp γενικά στο κουτί σε σχέση με τις 2 που έχω τώρα.

Τις GTX πόσο περίπου μπορώ να τις δώσω τώρα???

Κανα 150 τη μια καλά είναι???

150ειναι λιγα πιστευω..επισης αν παρεις μια απο τις 2 (5870-480) μπορεις να την κλοκαρεις να παιζεις φουλ τα παντα..εγω με μια 5870 και ακλοκαριστη και τα παιζω ολα..μην φανταστεις πως τα εχω λιωσει αλλα τα εβαλα αρκετα απο αυτα(bad company2, metro 2033 κτλ) και δεν παρατηρησα να τρωει σκαλωματα!μπορεις αν θες τα χρηματα της 2ης vga να τα κανεις υδροψυξη και να εχεις την 480 δροσεροτατη και κλοκαρισμενη καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να ξερεις οτι και με μια 5870-480 θα παιζεις τα παντα ανετα.Αν και με το setup που εχεις τωρα,τι 285 λεω,μην νομιζεις οτι θα δεις τρομερες διαφορες.Μονη διαφορα οτι θα παιζεις directx 11. Γιατι και η 480 thermi ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα τσιμπήσω δύο 480 τελικά.Το αποφάσισα.

Για αρχή επειδή δεν παίζει υδρόψυξη θα κάνω μια μόντα στο πλαινο του κουτιού και θα βάλω έναν Scythe Kaze 140mm na χτυπάει απευθείας στις κάρτες.

Τώρα δεν έχει καθόλου πλαινο.

Ηθελα να ρωτήσω το εξής , επειδή είναι πλέξι το πλαινο , που μπορώ να πάω να το τρυπήσω και να το διαμορφώσω λίγο????

Ξέρει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Θα τσιμπήσω δύο 480 τελικά.Το αποφάσισα.

Για αρχή επειδή δεν παίζει υδρόψυξη θα κάνω μια μόντα στο πλαινο του κουτιού και θα βάλω έναν Scythe Kaze 140mm na χτυπάει απευθείας στις κάρτες.

Τώρα δεν έχει καθόλου πλαινο.

Ηθελα να ρωτήσω το εξής , επειδή είναι πλέξι το πλαινο , που μπορώ να πάω να το τρυπήσω και να το διαμορφώσω λίγο????

Ξέρει κανείς??

τι κουτι εχεις?τρυπιεται το πλεξι με πολυ προσοχη ομως..μπορεις να παρεις μια 480 τωρα το καλοκαιρι και να παρεις αλλη μια μολις κρυωσει λιγο ο καιρος γιατι πιστευω ο ανεμιστηρας δεν θα κραταει ουτε τα προσχηματα με αυτες τις θερμοκρασιες που εχουμε αυτο τον καιρο..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα , σας διαβάζω απο

H μήπως να μην κάνω τίποτα και να περιμένω απο Σεπτέμβρη μεριά και μετά??

Εγω μπεί στο τρυπάκι γιατι έχω και τα φράγκα και θέλω να ολοκληρώσω το PC.

techPowerUp! News :: ATI Radeon HD 6000 Series ''Southern Islands'' Graphics Cards For Sale from November

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now