''Vagos''

Εγκατάσταση λειτουργικού σε partition

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια!

Έχω windows 7 ultimate 64-bit, 2 σκληρούς WD raptor 150gb και 1 750gb WD green.

Τους 2 raptor τους έχω κάνει raid 0 και φαίνονται σαν ένας.Ξέχασα να σας πω..Έχω την μητρική asus maximus iii p55 και σε αυτή την μητρική υπάρχουν 2 θέσεις ειδικές για raid για να τρέχουν πιο γρήγορα! Έχω επιλέξει το mode: ''super speed''

Σε αυτό το raid έχω εγκαταστήσει τα windows 7 ultimate 64-bit.Μετά γιατί ήθελα να έχω ένα λειτουργικό μόνο για παιχνίδια είπα να δημιουργήσω ένα partition από τους raptor για να βάλω εκεί τα vista ultimate 64-bit.Το δημιουργό το partition 100gb από τους raptor.Το ορίζω NTFS,το κάνω format και κάνω επανακίνηση για να εγκαταστήσω τα vista στο partition. Μπαίνω στην εγκατάσταση και βλέπει μόνο τον 750gb WD.Κανέναν άλλον ούτε τους raptor που τους έχω raid 0, ούτε και το partition που δημιούργησα από τους raptor!

Τι να κάνω παιδιά?? Κανένας που να ξέρει από αυτά τα πράγματα????

Link to comment
Share on other sites

Το format του δίσκου που δεν βλέπει το έκανες μέσα από τα windows?

Δοκίμασες να κάνεις εγκατάσταση του 2ου λειτουργικού αφού μπουτάρεις από το cd τους, και δημιουργώντας

το partition από options όπου σου δείχνει τους διαθέσιμους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Το format του partition το έκανα από τα Windows.Και τους σκληρούς από την εγκατάσταση τότε παλιά...

Ναι αφού μπουτάρω απο το cd.Το partition το δημιούργησα στα windows.Γιατί στην εγκατάσταση δεν γινόταν να δημιουργήσω από κει..Δεν ξέρω γιατί..είναι μαυρισμένο το εικονίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, κατα την εγκατάσταση κανονικά με το cd, τόσο των 7 όσο και των vista, όταν σου βγάζει

το παραθυράκι με τους διαθέσιμους δίσκους, τα εικονίδια είναι μαυρισμένα και πρέπει να πατήσεις

εκεί που λέει αν θυμάμαι καλά "Drive/Disk Options"...Και από εκεί μετά έχει "create", "delete" και

"format".

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, κατα την εγκατάσταση κανονικά με το cd, τόσο των 7 όσο και των vista, όταν σου βγάζει

το παραθυράκι με τους διαθέσιμους δίσκους, τα εικονίδια είναι μαυρισμένα και πρέπει να πατήσεις

εκεί που λέει αν θυμάμαι καλά "Drive/Disk Options"...Και από εκεί μετά έχει "create", "delete" και

"format".

Τα έχει αυτά..Αλλά το ''δημιουργία'' είναι μαυρισμένο! Το έχω ψάξει πολύ..! Τίποτα άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now