Recommended Posts

Οι recertified δεν ηρθαν για ν τραβηξουν κοσμο λογο τιμης Γιαννη.

Παρακαλω να κρατησουμε το θεμα για τις προσφορες κ τα παραπονα να συνεχισουν στο αντιστοιχο θεμα :)

Από την στιγμή που το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι η τιμή, πως κατέληξε το Πλαίσιο να αντικαταστήσει τους κανονικούς με recertified? Βρε Βασίλη κάποια πράγματα είναι φανερά.

Και δεν είναι παράπονο βασικά. Απλά φοβάμαι μην γίνει μόδα στην Ελληνική αγορά. Μετά θα πρέπει να κοιτάμε 2 φορές την ετικέτα του κάθε δίσκου από το κάθε Ελληνικό κατάστημα για να βεβαιωθούμε ότι δεν μας έκατσε Β διαλογής κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα το δίσκο τελικά στο πλαίσιο στο περιστέρι την Παρασκευή χωρίς απόδειξη(http://www.hwbox.gr/off-topic/9567-wd-500gb-parmenos.html), βρήκαμε στον υπολογιστή την παραγγελία του 2007, εξυπηρετήθηκα άμεσα και άψογα απο ένα "εύσωμο" παλικάρι, Σαββάτο ήρθε μήνυμα στο κινητό οτι ο δίσκος επισκευάστηκε να παω να τον παραλάβω, τώρα δεν ξέρω αν αντικαταστήθηκε ή επισκευάστηκε θα δούμε την Δευτέρα.

Την ίδια μέρα πήγα και τον Raptor στο e-shop, αλλά ακόμα δεν έχω νέα, ..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι η τιμή, πως κατέληξε το Πλαίσιο να αντικαταστήσει τους κανονικούς με recertified? Βρε Βασίλη κάποια πράγματα είναι φανερά.

Και δεν είναι παράπονο βασικά. Απλά φοβάμαι μην γίνει μόδα στην Ελληνική αγορά. Μετά θα πρέπει να κοιτάμε 2 φορές την ετικέτα του κάθε δίσκου από το κάθε Ελληνικό κατάστημα για να βεβαιωθούμε ότι δεν μας έκατσε Β διαλογής κομμάτι.

Δεν κατάφερα να απαντήσω εχθές και δεν ξέρω αν θα ξανα απαντήσω μέχρι το Σάββατο αφού το 3G απο το κινητό έιναι έιδος πολυτελείας σε μερικά νησιά και σου σπάνε τα νέυρα μέχρι να φορτώσει σελίδα.

Κάποια πράγματα που νομίζεις πώς έιναι φανερά, απλά δεν είναι, αλλά δεν μπορεί πάντα κάποιος να δίνει εξηγήσεις. Επειδή αυτή την φορά μπορώ να δώσω εξηγήσεις, για την ιστορία αλλά και για να δείς πώς υπάρχουν καταστάσεις πέρα απο το σκεπτικό σου, θα σου πώ πώς μας γυρίσανε απο RMA στην Seagate. Ο αριθμός τους έιναι πολύ μεγάλος και έπρεπε με κάποιον τρόπο να πουληθούν.

Όσον αφορά τις εγγυήσεις, μίλησα με τα παιδία και όσοι έχουν αγοράστεί πρίν αλλάξουμε τις εγγυήσεις, η εγγύηση ισχύιε κανονικά 3 ή 5 χρόνια. Όλοι με τα πορτοκαλί ταμπελάκια θα έχουν 2(έτσι και αλλιώς έχει αλλάξει το μηχανογραφικό μας σύστημα και πλέον οι αποδείξεις γράφουν και τις εγγυήσεις) .

Θα κοιτάξω να γραφτεί στην περιγραφή και το τι έιναι recertified για να μην υπάρχουν σχόλια όπως του Πάνου και για να έιμαστε ολόσωστοι.

Ξαναγυρίζοντας στο αρχικό μας θέμα, Γιάννη, καταλαβαίνεις πώς δεν έιναι ή πάει να δημιουργηθέι νέα μόδα, απλά πρέπει με κάποιον τρόπο να διώξουμε αυτό το απόθεμα που μόνο ζημιογώνο μπορεί να γίνει εάν παραμένει ακούνητο.

Σύντομα, θα ανεβούν νέοι δίσκοι Seagate, που δεν έιναι Recertified, έχουν κανονική εγγύηση και κανονική τιμή.

Ελπίζω να σε κάλυψα στο μεγαλύτερο μέρος :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις εγγυήσεις, μίλησα με τα παιδία και όσοι έχουν αγοράστεί πρίν αλλάξουμε τις εγγυήσεις, η εγγύηση ισχύιε κανονικά 3 ή 5 χρόνια.

TheLab.gr - Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος - Χαλασμένος σκληρός και εγγύηση.

Τελικά δεν γίνεται τίποτε, μου είπε πάλι τα ίδια, οτι ο σκληρός δεν είναι recertified (λες και δεν το ξερα) και ότι απο πλαίσιο έχει δυο χρόνια εγγύηση (βλα βλα βλα) η οποία έχει λήξη.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο "μελανο" σημειο ηταν οτι το μηνυμα στο κινητο οτι η αντικατασταση εγινε ηρθε οταν ειχα φυγει απο το Πλαισιο, λογικο βεβαια γιατι μαλλον δεν ηξεραν οτι περιμενα να παραλαβω.

Μάλλον όταν το σύστημα ενημερωθεί ότι κάποιος πήγε και πήρε το προς αντικατάσταση προϊόν, ότι δηλαδή το rma ολοκληρώθηκε, απλά στέλνει το sms. Εκτός και αν είναι κάποια τρελή σύμπτωση το ότι μου ήρθε και εμένα sms να πάω να πάρω το προς αντικατάσταση μοντεμάκι, που ανέφερα ποιο πάνω, αμέσως μετά την έξοδό μου από το κατάστημα!!! Με αυτό τον τρόπο καλύπτεται και το Πλαίσιο ότι έστειλε την ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τσίμπησα έναν ;)
Τι! Μόνο έναν; :hehe:

Ήδη έχω πάρει τέσσερις και δουλεύουν απροβλημάτιστα σε raid 5. :whoohoo:

Για την ιστορία, η πιθανότητα να σου 'ρθει νεκρός αυτός ο δίσκος είναι μεγάλη. Εμένα ο ένας δεν δούλευε εξαρχής. Ευτυχώς τα παιδιά στο πλαίσιο Περιστερίου ήταν εξυπηρετικότατοι και τον αντικατέστησαν με την μία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now